1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Идеална старосна разлика помеѓу две деца

Дискусија во 'Дете' започната од marija28, 21 март 2010.

  1. Angie.Angie

    Angie.Angie Активен член

    Се зачлени на:
    22 октомври 2012
    Пораки:
    96
    Допаѓања:
    9
    :) Според мене нема идеална разлика. Колку и да е голема/мала разликата, љубовта помеѓу нив секогаш ќе биде иста, само интересите им се менуваат :)
     
  2. SuNsHiNe989

    SuNsHiNe989 Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 март 2012
    Пораки:
    258
    Допаѓања:
    201
    Бев сигурна дека сакам второ дете и почнав да работам на тоа, ми се појавија измешани чувства дали постапувам правилно еве два месеци без успех ќе чекам и овој и секој нареден ако дојде добо дојде незнам зошто вака се чувствувам на моменти сум многу емоционално силна на моменти се плашам за второ дете не се плашам од бременоста ниту од болки ни тежини се плашам дека ќе си го запоставам синчето и самата себе незнам уствари зошто овај страв во мене . Се чувствувавте ли слично или ова е знак дека сепак и не сум подготвена !!!
     
  3. srcka2002

    srcka2002 Активен член

    Се зачлени на:
    31 октомври 2012
    Пораки:
    32
    Допаѓања:
    16
    не можеш по правило да го запоставиш првото поради второто дете, бидејќи секоја возраст си бара посебно внимание и различна грижа. мене ми се децата разлика 5 години, па кога се роди помалото, големата ми помагаше да го бањаме, облекуваме, итн. и секогаш и викав, абе овој брат ти многу е досаден, место да си играме, сега му мењаме пелена....и она ќе се изнасмееше :) не мислам дека ја запоставив, дури сега сметам дека нејзе повеќе внимание и обраќам поради школо, пубертет, совети, разговори.... :) :) па здравје ќе видиме за третото како ќе биде, сега за сега е само во план...
     
    На SimonaTino и SuNsHiNe989 им се допаѓа ова.
  4. dushiche

    dushiche Популарен член

    Се зачлени на:
    3 јануари 2013
    Пораки:
    755
    Допаѓања:
    357
    Не сум мајка но имам сестра 7 години помала и верувајте не е добра толкава разлика. Додека се мали ќе има нетрпение, кога ќе пораснат повторно, никогаш нема да се во исто друштво. Секогаш ќе се само сестри или браќа ама пријатели никогаш.
     
  5. ciribiribela

    ciribiribela Популарен член

    Се зачлени на:
    12 август 2010
    Пораки:
    1.272
    Допаѓања:
    651
    Пол:
    Женски
    Ќерка ми е 19 месеци и уште не мислам на второ, можеби кога ќе наполни 3- 4 години. Едвај се справувам со неа, а со бебе сега никогаш не би успеала :|
     
  6. vickyy90

    vickyy90 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 ноември 2011
    Пораки:
    1.487
    Допаѓања:
    1.073
    Малава моја сега има 2 години,и уште не мислам на второ...не дека е многу лоша и љубоморна или сум видела мака со нејзе додека била бебе,така решивме со мм :)
    Прво да го завршам факултетот(2год сум) па работа па после ке мислиме за второ ,ова е во мојот случај,а инаку најубава резлика помеѓу децата е 2-3 години
     
  7. rakce69

    rakce69 Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 септември 2011
    Пораки:
    419
    Допаѓања:
    231
    И јас исто мислам, најдобра разлика е 2-3 години, повеќе е само полошо. Едното кога излегува од лудите години, другото влегува и само кавги постојат, пријателство никаде.
     
  8. SimonaTino

    SimonaTino Популарен член

    Се зачлени на:
    21 декември 2012
    Пораки:
    1.735
    Допаѓања:
    1.575
    Незнам која е најдобрата граница,претпоставувам дека повеќе разбирање меѓу себе ќе имаат ако се 2-3 години разлика.
    Па еве се придржувам за мојата претпоставка :D кога син ми ќе има 2год и 8 месеци ќе стигне другото синче :lol: па ќе ви напишам за година-дена дали сум била во право,ај поздрав
     
  9. MacenceEna

    MacenceEna Форумски идол

    Се зачлени на:
    8 декември 2010
    Пораки:
    2.449
    Допаѓања:
    34.363
    Пол:
    Женски
    Мене ме фркна некоја мисла за второ дете , набрзинка да ги пораснам и двете на една мака
    ама не било така , се осетив неспремна ...и гледајки го детево колку е захтевно не ми пага на памет веке таа мисла :tmi:
    Проодена е веке малата , ја трЧкаме уште ама полесно е сега од кога беше мало доенЧе :lol:
    Сакам да и се порадувам асално , ако сум со стомак тешко дека ке успеам сама околу неа знаејки кои маЧнини ги имав секое утро ,а и помош немам и ке немам , наредно лето планираме да идеме некаде на море ...
    ПриЧини имам многу

    Барем да порасне 3 годинки , 4 ... па понатаму ке ја мислам
    Или сеа вака мислам којзнае :geek:
     
  10. Ketrin.Moon

    Ketrin.Moon Популарен член

    Се зачлени на:
    22 февруари 2013
    Пораки:
    770
    Допаѓања:
    7.172
    Пол:
    Женски
    Јас и сестра ми сме разлика две години и 3 месеци идеално ни е заедно излегуваме се друживе совети и се...имаме и пимала сестричка од мене помала 7 од неа 9 години е сега додека беше мала на мајка ми ние многу и помагавме ја чувавме шетавме облекувавме додека таа си работеше и сега си ја чуваме и помош за на школо и се .. :) :)
     
  11. bumbi

    bumbi Популарен член

    Се зачлени на:
    3 јануари 2010
    Пораки:
    494
    Допаѓања:
    262
    Пол:
    Женски
    Две до три години мислам дека е идеално и подобро за децата, поблиски ќе се и повеќе ќе си се чуваат во животот.
     
  12. zaguben

    zaguben Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 март 2013
    Пораки:
    148
    Допаѓања:
    170
    Пол:
    Машки
    И јас го делам истото мислење,2 до 3 години е идеална стасросната разлика помеѓу две деца
     
  13. Silver.E

    Silver.E Популарен член

    Се зачлени на:
    14 февруари 2013
    Пораки:
    2.226
    Допаѓања:
    5.276
    2 години :)
     
  14. katalina

    katalina Популарен член

    Се зачлени на:
    14 октомври 2010
    Пораки:
    1.605
    Допаѓања:
    768
    Пол:
    Женски
    Jas i brat mi sme za eden mesec nepolni 5 godini razlika.Ubavo se sekavam koga toj se rodi, koga go donesovme od bolnica,koga i pomagav na majka mi,go vlecev ko kukla niz doma,go hranev...Licno za mene smetam deka 3 godini e idealna razlika.
     
  15. anina

    anina Популарен член

    Се зачлени на:
    17 март 2011
    Пораки:
    1.141
    Допаѓања:
    5.237
    Пол:
    Женски
    Зависи за кого подобро... За децата или за родителите? За децата е најдобро да се една година разлика затоа што цел живот ќе бидат поблиски бидејќи од мали ќе имаат заеднички предмет на интерес :) Ама мислам дека за родителите е подобро да бидат на поголема старосна разлика од таа причина што веќе едното ако би одело на училиште а другото е бебе би можело да се усклади се... И домашните обврски се полесни за извршување, постарото дете е веќе возрасно и разбира буквално се па може дури и да добиете помош од него на пр. “внимавај на брат ти/сестрати додека се туширам“ и сл. Со тригодишно дете и едно бебе јас мислам дека не се излегува на крај. Син ми има 4 години и сигурно би почекала уште 2 до 3 години до другото. Тоа е барем моето мислење ама бидејќи сме сите различни не значи ни дека е правилно ни грешно ;)
     
  16. BeLLaDona23

    BeLLaDona23 Популарен член

    Се зачлени на:
    23 септември 2011
    Пораки:
    837
    Допаѓања:
    1.893
    Пол:
    Женски
    Негде имам слушнато дека најдобро е да биде 3 години (одамна, на час по психологија мислам :?: )
     
  17. ivana89sara

    ivana89sara Активен член

    Се зачлени на:
    24 април 2013
    Пораки:
    22
    Допаѓања:
    3
    moite se razlika tri godini i 9 mesecii no mislam deka moze uste malce poveke da e razlikaataa
     
  18. TSS

    TSS Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 април 2013
    Пораки:
    433
    Допаѓања:
    396
    Да се надоврзам...и јас мислам дека идеалната разлика е околу 3 години....иако син ми има веќе 3 ипол години...а за второ...пааа во план ни е...кај и да е :) така да ќе бидат разлика околу 4 години
     
  19. skenco

    skenco Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 април 2013
    Пораки:
    311
    Допаѓања:
    49
    mislam deka ne treba da se pravi golema razlika bidejki kolku poveke pominuva vreme poveke si nesigurna,licno jas imam dete od skoro 6 godini i nikako nemozam da se odlucam za vtoro,so maz mi se nekako planirame ama sme neodlucni :hai: pobavo e koga deteto si ima drustvo,inaku se ke bara po igroteki,da nosi drugarcinja doma...pa duri stanuvaat sebicni neznaat da delat
     
  20. Vetruska

    Vetruska Популарен член

    Се зачлени на:
    13 февруари 2013
    Пораки:
    791
    Допаѓања:
    491
    Пол:
    Женски
    ne mozam uste da kazam bidejki seuste so prvoto ne sum se porodila i ne znam kako ke bide so obvrski i sl. mislam deka ne bi sakala vtoro dodeka ova ne napolni 3 godini, ama ne se prasuvam samo jas :)