1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Идеална тежина

Дискусија во 'Диети' започната од meredith, 12 јануари 2010.

 1. meredith

  meredith Истакнат член

  Се зачлени на:
  11 јануари 2010
  Пораки:
  363
  Допаѓања:
  78
  Дали некој знае како се пресметува идеална тежина според висината.Јас сум висока 1.63.Која би била идеалната тежина за мене??? Ако знаете пишете ми!!! Поздрав
   
 2. DarkAngel

  DarkAngel Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 јануари 2010
  Пораки:
  8
  Допаѓања:
  1
  Мислам дека би ти била 55 идеална тежина, ама се додека ти се чуствуваш со твојата сегашна тежина добро и пријатно и физички стабилно и здрава не би ти препорачувала ништо да преземаш во врска со неа, некогаш забораваме на внатрешноста на луѓето дека е битна, а не надворешноста
   
 3. meredith

  meredith Истакнат член

  Се зачлени на:
  11 јануари 2010
  Пораки:
  363
  Допаѓања:
  78
  Добро,благодарам на одговорот!!!
   
 4. Victorya

  Victorya Популарен член

  Се зачлени на:
  5 јануари 2010
  Пораки:
  1.398
  Допаѓања:
  508
  Кај жени од висината се одзема 110 и добиениот број е максимумот на кг што би требало да ги има (зборуваме за идеална тежина). А кај мажи се одзема 100 од висината.
   
 5. meredith

  meredith Истакнат член

  Се зачлени на:
  11 јануари 2010
  Пораки:
  363
  Допаѓања:
  78
 6. Peace.Love.Happiness

  Peace.Love.Happiness Истакнат член

  Се зачлени на:
  12 јануари 2010
  Пораки:
  65
  Допаѓања:
  34
  Taka, zdrava idealna tezina e ako od visinata odzemesh 110 za zeni,toa e sredinata, jas na primer sum 175 cm i sum 55kg i sum mnogu zadovolna so mojot izgled...
   
 7. Viiiiip

  Viiiiip Популарен член

  Се зачлени на:
  10 јануари 2010
  Пораки:
  833
  Допаѓања:
  398
  И јас сум 163 и сум 54 кг тешка но не сум задоволна од својата тежина... :( Имам некако мал вишок на стомакот, и на бутовите... не сум баш најзадоволна :( Сакам барем 49 да сум :(
   
  На Just.Someone му/ѝ се допаѓа ова.
 8. Peace.Love.Happiness

  Peace.Love.Happiness Истакнат член

  Се зачлени на:
  12 јануари 2010
  Пораки:
  65
  Допаѓања:
  34
  Za toa sestro samo vezbanje, ti mozesh da simnesh do 49 ama ako ne vezbash nishto... so vezbanjeto ti se namaluva obemot na stomakot, butovite, kolkovite....
   
 9. butterflyyy

  butterflyyy Истакнат член

  Се зачлени на:
  28 јануари 2010
  Пораки:
  116
  Допаѓања:
  59
  Ја најдов табелава за пресметување на својата идеална тежина, се надевам дека ќе му послужи на некого. позз


  шема на идеална тежина

  Таблицата покажува минимална, просечна и максимална тежина според висината.


  Висина идеална тежина (минимум [просек] максимум)
  130 31,3 [36,7] 42,1
  131 31,7 [37,2] 42,7
  132 32,2 [37,8] 43,4
  133 32,7 [38,4] 44,0
  134 33,2 [39,0] 44,7
  135 33,7 [39,5] 45,4
  136 34,2 [40,1] 46,1
  137 34,7 [40,7] 46,7
  138 35,2 [41,3] 47,4
  139 35,7 [41,9] 48,1
  140 36,3 [42,5] 48,8
  141 36,8 [43,1] 49,5
  142 37,3 [43,8] 50,2
  143 37,8 [44,4] 50,9
  144 38,4 [45,0] 51,6
  145 38,9 [45,6] 52,4
  146 39,4 [46,3] 53,1
  147 40,0 [46,9] 53,8
  148 40,5 [47,5] 54,5
  149 41,1 [48,2] 55,3
  150 41,6 [48,8] 56,0
  151 42,2 [49,5] 56,8
  152 42,7 [50,1] 57,5
  153 43,3 [50,8] 58,3
  154 43,9 [51,5] 59,1
  155 44,4 [52,1] 59,8
  156 45,0 [52,8] 60,6
  157 45,6 [53,5] 61,4
  158 46,2 [54,2] 62,2
  159 46,8 [54,9] 62,9
  160 47,4 [55,6] 63,7
  161 48,0 [56,2] 64,5
  162 48,6 [56,9] 65,3
  163 49,2 [57,7] 66,2
  164 49,8 [58,4] 67,0
  165 50,4 [59,1] 67,8
  166 51,0 [59,8] 68,6
  167 51,6 [60,5] 69,4
  168 52,2 [61,2] 70,3
  169 52,8 [62,0] 71,1
  170 53,5 [62,7] 72,0
  171 54,1 [63,5] 72,8
  172 54,7 [64,2] 73,7
  173 Po 55,4 [64,9] 74,5
  174 56,0 [65,7] 75,4
  175 56,7 [66,5] 76,3
  176. 57,3 [67,2] 77,1
  177 58,0 [68,0] 78,0
  178 58,6 [68,8] 78,9
  179 59,3 [69,5] 79,8
  180 59,9 [70,3] 80,7
  181 60,6 [71,1] 81,6
  182 61,3 [71,9] 82,5
  183 62,0 [72,7] 83,4
  184 62,6 [73,5] 84,3
  185 63,3 [74,3] 85,2
  186 64,0 [75,1] 86,1
  187 64,7 [75,9] 87,1
  188 65,4 [76,7] 88,0
  189 66,1 [77,5] 88,9
  190 66,8 [78,3] 89,9
  191 67,5 [79,2] 90,8
  192 68,2 [80,0] 91,8
  193 68,9 [80,8] 92,8
  194. 69,6 [81,7] 93,7
  195 70,3 [82,5] 94,7
  196 71,1 [83,4] 95,7
  197 71,8 [84,2] 96,6
  198 72,5 [85,1] 97,6
  199 73,3 [85,9] 98,6
  200 74,0 [86,8] 99,6
  201 74,7 [87,7] 100,6
  202 75,5 [88,5] 101,6
  203 76,2 [89,4] 102,6
  204 77,0 [90,3] 103,6
  205 77,7 [91,2] 104,6
  206 78,5 [92,1] 105,7
  207 79,3 [93,0] 106,7
  208 80,0 [93,9] 107,7
  209 80,8 [94,8] 108,8
   
  На tatjanasakalieva, LUCERKA, Iv.girl55 и 7 други им се допаѓа ова.
 10. urnebes

  urnebes Истакнат член

  Се зачлени на:
  3 декември 2009
  Пораки:
  29
  Допаѓања:
  9
  butterflyyy ova veke mi se sviga :)) ja sum 169 ama so mojata gradba tesko deka ke izgledam na nesto so 52kg :D taka da mi se sivga taa opcija od tri tezini, mislam deka prosecnata ke zavrsi rabota :)
   
 11. bella01

  bella01 Истакнат член

  Се зачлени на:
  7 мај 2010
  Пораки:
  61
  Допаѓања:
  18
  tablicata e super :)
  licno mene mi odgovara MAX bi izgledala idealno :*
  samo uste nekoe kilce da simnam :lol:
   
 12. annnni

  annnni Популарен член

  Се зачлени на:
  27 март 2010
  Пораки:
  3.025
  Допаѓања:
  645
  значи јас сум висока 164 и ако одземам 110 тогаш сум 54,а јас сум си толку,а според другата таблица можам да варирам да 58...таман сум си!!!! :lol:
   
 13. Mimi.nixa

  Mimi.nixa Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 април 2010
  Пораки:
  27
  Допаѓања:
  4
  170 53,5 [62,7] 72,0 jas sum 170 cm a so UN dietata oslabnav 4-5 kila i sega sum 59 kg. sakam uste 2-4 kila da oslabnam i ke prekinam so dietava. Ja drzev 28 dena pa napraviv pauza od 4-5 dena ..sega ke ja prodolzam :))
   
 14. annii

  annii Популарен член

  Се зачлени на:
  16 април 2010
  Пораки:
  3.322
  Допаѓања:
  5.838
  173 Po 55,4 [64,9] 74,5
  Висока сум 173 и дебела сум 51 кг и сега гледам уште да ослабам и правев некој си стомачни вежби ова она не јадам леб и смалувам од ручекот пазам што јадам и не земам многу благо и
  Значи после секоја испиена чаша вода и стомакот малку ќе ми порасне одам правам стомачни
  И така :D
   
 15. Rozich

  Rozich Популарен член

  Се зачлени на:
  16 јуни 2010
  Пораки:
  1.194
  Допаѓања:
  1.092
  Охоо.Ја и од максимумов сум си качила 3 килца :^) !?Ој леле !Брзо на диета ! :|
   
 16. KuklickaSk

  KuklickaSk Форумски идол

  Се зачлени на:
  20 јуни 2010
  Пораки:
  5.877
  Допаѓања:
  22.999
  Ja mislam deka ne treba veke da slabees. Izvini vaka ama na 173cm 51 kilo e premalku
   
  На granger му/ѝ се допаѓа ова.
 17. Bright

  Bright Популарен член

  Се зачлени на:
  25 ноември 2009
  Пораки:
  2.547
  Допаѓања:
  5.516
  Браво за табелата! :clap:

  Јас сум вака: 163 49,2 [57,7] 66,2 --- моментално имам 58 кила!
  Летово до 55кг ќе стигнам шо сакат нека е 8)
   
 18. Unfaithful18

  Unfaithful18 Популарен член

  Се зачлени на:
  11 јануари 2010
  Пораки:
  2.381
  Допаѓања:
  1.114
  Пол:
  Женски
  Брајт исти сме, и јас сум висока 163 цм, а тешка 58 кг :)
   
 19. annii

  annii Популарен член

  Се зачлени на:
  16 април 2010
  Пораки:
  3.322
  Допаѓања:
  5.838
  КукличкаСк можеби е премалку но јас ако почнам да јадам и да се дебелаам мене само колковите ми се шират и затоа подобро е вака :)
   
 20. Hipica

  Hipica Форумски идол

  Се зачлени на:
  31 декември 2009
  Пораки:
  14.369
  Допаѓања:
  14.818
  163 49,2 [57,7] 66,2
  Абре... јас на долната граница сум фатила.... Ма нема шанси! А стомачево?! :o