Идеална тежина

Дискусија во 'Диети' започната од meredith, 12 јануари 2010.

  1. macence85

    macence85 Популарен член

    Се зачлени на:
    30 август 2010
    Пораки:
    1.217
    Допаѓања:
    821
    Mиличка па шо дека си сега толку?Се е минливо и се е менливо, Ова малце офф топик ама наместо натаженото човече, најди си сила и женски инат и почни да си работиш на тоа па следниот пат до тежината насмеанко човече да видиме. :hug:
     
    На Mila92 му/ѝ се допаѓа ова.
  2. Mila92

    Mila92 Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 ноември 2010
    Пораки:
    31
    Допаѓања:
    4
    fala ti macence....jas ke se potrudam ,i valjda ke me bide...moram da simnam,ne ide veke vaka ova :) tnx :*
    [mod-kirilica:worried:d7wqylu][/mod-kirilica:worried:d7wqylu]
     
    На macence85 му/ѝ се допаѓа ова.
  3. HoneyBun

    HoneyBun Популарен член

    Се зачлени на:
    22 јули 2010
    Пораки:
    503
    Допаѓања:
    973
    Пол:
    Женски
    Јас сум висока околу 174-5 и тежам околу 53-4 килограми.Мислам дека идеална тежина би ми била околу 60 килограми,но никако да ја покачам тежината. :doh: Многу сум слабичка,но тоа е. ;)
     
  4. ciribiribela

    ciribiribela Популарен член

    Се зачлени на:
    12 август 2010
    Пораки:
    1.272
    Допаѓања:
    652
    Пол:
    Женски
    Идеална тежина за мојата висина 173 е 60 кг, до пред една година ја имав и изгледав топ, ама откако почнавме да живееме заедно со дечко ми јас качив 10 кг и никако да ги симнам. Успеав летоска со вежбање само 5кг, ама потоа одма ги вратив и сега сум 72кг. Откако останав трудна, ненормален апетит имам, се плашам да не станам ДЕБЕЛААА!!! :envy:
     
  5. gami

    gami Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 ноември 2010
    Пораки:
    628
    Допаѓања:
    126
    јас сум 169 со 50 килца. Искрено сум слабичка, но не ми пречи и јас сум задоволна со мојот изглед.
    Најважно од се е да се чувствувате убаво со тежината која ја имате, односно да не ви смета ако имате некое килце плус или минус. И во случаи кога ќе се одлучите да се поправите или ослабнете, нека не биде заради тоа како изгледате пред другите, туку заради тоа што вие сметате дека на вашиот организам не му одговара таа тежина.
     
  6. BeautyS

    BeautyS Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 декември 2010
    Пораки:
    51
    Допаѓања:
    11
    171 54,1 [63,5] 72,8 хмм идеално 63, 5 точно ...62 имав до пред 1 година...сега 70 Ч( и никако да мрднам надоле
     
  7. wellnesscoach

    wellnesscoach Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 декември 2010
    Пораки:
    19
    Допаѓања:
    3
    АКо е некој заинтересиран да дознае со сигурност која е неговата иделана тежина, можете да ми пишете јас можам да ви направам една анализа на тело и да ви ја одредам со помош на специјанем апарат и иделната тежина и мастите во телото. Инаку јас сум висока 1 74 и имам 60кг ама имав многу голем процент на масти, поради тоа многу ми се познаваа оние познати "спојлери" кои сега за среќа веќе ги нема :D
     
  8. marama

    marama Форумски идол

    Се зачлени на:
    20 април 2010
    Пораки:
    6.340
    Допаѓања:
    90.421
    Пол:
    Женски
    За мене е идеална. Висока 158 см. тешка 47 кг. Не ми се познаваат коските , имам малку меше и многу газе. Супер!
     
    На Queen.S му/ѝ се допаѓа ова.
  9. BeautyS

    BeautyS Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 декември 2010
    Пораки:
    51
    Допаѓања:
    11
    Мислам дека знам за каков апарат станува збор а и кој производ потоа го нудите. Тие апарати не се меродавни и не покажуваат вистински процент на масти. Не викам дека нема во Скопје таква апаратура, меѓутоа тие wellnesscentri кои што сега ги има буквално во секоја населба не ја поседуваат таа опрема туку имаат само еден Fat loss monitor. И тоа што сега секој си зима за право да одредува "body mass index" i “body fat percentage” а пота нуди свој производ и дава режим на исхрана (кој се сведува на конзумирање исклучиво шејк) без претходно да биде запознат со здраствената состојба на тоа лице а воедно и крвна слика, седиментација, хормонски баланс...е мноху, многу многу погрешно и непрофесионално. Ахх и да кај нас обично тие "wellness coach" се од различни професии а не се лица од областа на медицината, нутриционизмот какви што и по некој стандарди треба да бидат.

    п.с. извини несакав да те навредам со последниот пасос само го кажав своето мислење и искуство
     
  10. Lux

    Lux Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 ноември 2009
    Пораки:
    7.094
    Допаѓања:
    6.348
    Пол:
    Женски
    Некаде сум помеѓу овие две, а можда сега и 165 се немам мерено , значи дека тамам ми е килажата, според 163 имам помалку од просекот некаде + 4/5 од минимумот , што значи и на двеве висини ми одговара тежината. (Вежбам, ко имав околку 56/57 килажата не ми беше насекаде рамномерно распространета, најкритични делови ми беа стомакот и горните бутови, ама со константо вежбање со цел да ги зацврстам и ослабам тие делови сега на 54/55 кила килажата на секаде ми е рамномерно распространета иако уште треба да вежбам за да ги дозацврстам моиве секси бутчиња :$ упс, :)
     
  11. Sephora

    Sephora Популарен член

    Се зачлени на:
    5 декември 2010
    Пораки:
    2.690
    Допаѓања:
    4.481
    Јас сум тамам. 166 сум висока, и варирам секогаш околу 55 килограми. :) Мада сакам да стопам некое килце додека дојде лето...
     
    На Waka-waka му/ѝ се допаѓа ова.
  12. spellbound

    spellbound Популарен член

    Се зачлени на:
    1 декември 2010
    Пораки:
    916
    Допаѓања:
    1.483
    Јас сум 158 што значи треба да имам 48 кила?? :^)
    Епа..Уште 10 килца треба да се здебелам |( Епа тешко е неможам :lol:
     
    На Linn1 му/ѝ се допаѓа ова.
  13. mima83

    mima83 Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 февруари 2011
    Пораки:
    148
    Допаѓања:
    57
    За женско идеална тежина е кога од висината одземаш 110 пример 160цм -110-добивате 50кг,јас барем така знам :)
     
  14. butterfly.93

    butterfly.93 Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 декември 2010
    Пораки:
    1.099
    Допаѓања:
    655
    Едвај ја фаќам минималната тежина :D
     
  15. velesanka

    velesanka Популарен член

    Се зачлени на:
    26 ноември 2009
    Пораки:
    2.590
    Допаѓања:
    2.455
    висока сум 175, а тежина 61-61 кила.. :D
     
  16. FBI

    FBI Популарен член

    Се зачлени на:
    1 јули 2010
    Пораки:
    1.513
    Допаѓања:
    5.299
    Јас сум скептик за оваа “идеална тежина“ :)
    Висока сум 180, а имам 60 кг и изгледам таман. Со 70 кг на мене, јас ќе изгледам како мече :$
     
  17. Linn1

    Linn1 Популарен член

    Се зачлени на:
    10 јануари 2011
    Пораки:
    1.221
    Допаѓања:
    1.936
    Висока 163, тешка 45 :/ :)
     
  18. LadyN

    LadyN Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 октомври 2010
    Пораки:
    265
    Допаѓања:
    124
    Висока сум 182,а тешка 67.. идеална тежина што ми била досега е 65, така да ќе се потрудам месецов да ја достигнам :?:
     
  19. Name

    Name Популарен член

    Се зачлени на:
    5 јуни 2010
    Пораки:
    1.433
    Допаѓања:
    880
    Пол:
    Женски
    не треба идеалната да ти е 65-70? :^)
     
  20. BlueEyess

    BlueEyess Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 април 2011
    Пораки:
    65
    Допаѓања:
    26
    Пол:
    Женски
    (izvinete sto pisuvam na latinica ama na ovoj laptop ne mozam da se snajdam)
    Inaku imam 45 kila a visoka 164 i sakam da oslabam :\