1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Идеи за економскиот развој на Македонија

Дискусија во 'Општи дискусии' започната од Acisal, 3 декември 2014.

  1. kukla21

    kukla21 Мама Член на тимот

    Се зачлени на:
    4 август 2013
    Пораки:
    23.744
    Допаѓања:
    108.733
    @Igrata јас можам ова да ти го докажам со факти, а не со сарказам.
    Воедно кога аргументираш ДОКУМЕНТИРАНО имај предвид дека Википедија НЕ Е научно/академски извор на информации. Ќе мораш повеќе да се потрудиш.
     
    На glosipgirl му/ѝ се допаѓа ова.
  2. Acisal

    Acisal Активен член

    Се зачлени на:
    27 ноември 2014
    Пораки:
    297
    Допаѓања:
    165


    @Igrata Многу интересни сознанија сподели овде со нас.

    Ова со религијата особено ме погоди. Сега сум тотално во дилема. Те молам види овде на овој чарт:

    http://en.wikipedia.org/wiki/Economics_of_religion

    Македонија е на 15то место таму горе лево. Значи ние сме високо религиозни, а истовремено сирамошни. Дали религијата не прави сиромашни или сиромаштијата не прави религиозни. Меч со две острици.
    Јас сепак би рекла дека е убаво да се верува во бога, го држи народот до некои етички норми и го сплотува.
    Од друга страна види ги на овој чарт евреите:

    http://en.wikipedia.org/wiki/Wealth...:Income_Ranking_by_Religious_Group_-_2000.png

    Иако се религиозни сепак се богати. Мислам дека ние би требало малку да преземеме од нивниот модел. На следниов линк има кратко објаснување за нивниот модел, а добро е да се прочита и книгата, одлична е:

    http://en.wikipedia.org/wiki/Start-up_Nation

    Според Економист Израел има повеќе хајтек стартапс и венчр капитал индустрија на пер капита од било која друга земја во светот.

    Исто така сакам да те прашам, погоре во еден од одговорите спомна фирма OVH (покрај Ebay и PayPal) или така некако, не ми е позната таа фирма, па те молам да пратиш линк од нејзиниот веб сајт да погледам за која фирма се работи.
     
  3. Igrata

    Igrata Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 септември 2013
    Пораки:
    207
    Допаѓања:
    306
    Пол:
    Машки
    @Acisal Аха тоа со Израел ми се плаче од што е убаво.

    Пази го овој венчр капитал фонд, само еден од многуте: http://en.wikipedia.org/wiki/Carmel_Ventures

    "Carmel is focused on early stage companies in the fields of Software, Internet, Media, Communications, Semiconductors, and Consumer Electronics." - Тоа што го зборам цело време - анти земјоделие, анти индустрија, тоа се парите.

    За религијата, малце преувеличувам ама за да ми се свати поентата - не мора религиозност да индуцира сиромаштија, ама и те како не помага во развој. Така да ако некој води сиромашна држава, а во меѓу време има проекти за зголемување религиозност, знам дека намерите не му се чисти, па и може да се каже дека се анти-економски. Истото важи и за диполматијата што ја водиме, не е прикладна за економската состајба како и за економските желби на граѓаните.

    Еве уште еден пример за Израел - американците имаат поговорка, стави ги парите кај што ти е устата. Кога имаат проблем со некој од соседите, идат и им се ставаат воено, нема да се препукуваат 20 години и да перат мозок. Ако толку ти пречат грците, брат иди таму загини па или нека те поробат или покажи им кој е муж, а не ова сега што го прават. Ако се посилни од тебе, признај им, и стани им пријател.

    Ја имам само едно практично правило кога се работи за МК Економски вести. Ако си посиромав од Чешка или Словенија, ондак не те бива и треба да си идеш. Ако не го следиш Израел или Америка, переш мозок. Ако се караш со сосед а не си ги праќаш луѓето да ти гинат таму, само сееш страв и национализам.

    Edit: Пример за меѓу-соседско решавање проблем: http://en.wikipedia.org/wiki/United_States_invasion_of_Panama
     
    Последна измена: 5 декември 2014
  4. ccca

    ccca Популарен член

    Се зачлени на:
    13 јуни 2013
    Пораки:
    682
    Допаѓања:
    1.205
    meraci da neplakas danok 99 godini
    da ti rabotat/crncat luge od tuga zemja(tuga deka gazdi se stranci) so zemaat minimalec od budjet
    budjetot da go punish preku kaznuvanje na tie sho rabotat za minimalec
    a parite od izvozot da gi zema gazdata na fabrikata i da si gi nosi doma (u stranstvo)

    E TOA E EKONOMSKI NAPREDOK !!!

    po default koga zborat neso na vesti za vladata go gledam kako indoktrinacija ili pranje pari
    ...me mrzi da citam sea ke ja razgledam temava podetalno podocna ;)
     
  5. kukla21

    kukla21 Мама Член на тимот

    Се зачлени на:
    4 август 2013
    Пораки:
    23.744
    Допаѓања:
    108.733
    Вие сите само тропате, без да знаете ни еден факт. Како што кажав прочитајте го во најмала рака Законот за зони, па после вратете се да правиме муабет за даночните ослободувања. Е затоа нема да не биде - сите рекла казала, а никој не ги согледува ниту пак разбира работите до крај!
    И да не се лажеме, бенефитот од странските инвестиции за милата ни земја се на сметка на нови вработувања и ќарот кој го имаат локалните фирми кои ќе влезат во логистичката мрежа на истиве овие фирми. Додадената вредност (извоз-увоз) е бенефитот на БДП кој го има државата. Грубо кажано, тоа е тоа. Колку толку - подобро него ништо.
     
    На glosipgirl му/ѝ се допаѓа ова.
  6. Acisal

    Acisal Активен член

    Се зачлени на:
    27 ноември 2014
    Пораки:
    297
    Допаѓања:
    165
    @Igrata da eve sega go gledam Carmel Ventures, mnogu jak fond. Viola Group sedi zad nego so 2 milijardi dolari.

    Дали тоа значи дека кај нас треба прво да се појават јаки венчр фондови кои ќе почнат да поддржуваат стартапи? Или веке има венчр фондови кај нас?

    Кај нас сум чула има некои инкубатори, ама тие ми изгледаат немоќни. Пружаат само совети, а не и пари, а без пари неможе да се почне бизнис и компанија.

    Инаку во однос на тоа да станеме како Швајцарија, незнам дали си чул, се планираат финансиски зони. Дали на тоа мислеше кога збореше за развој на финансиските сектор?

    Јако ти е ова со Америка, ефикасен начин да се справиш со соседите. Само слаби сме ние, ни фуфка од Грците. Иначе можеби тоа е најдобро решение. Една инвазија да им направиме се до доле до Халкидики па да видат убаво. Ама и за тоа треба прво да имаме јака економија да бидеме опремени добро. Иначе имав порано момче од Грција и он ми кажуваше колку силна војска и механизација имаат. Се плашам дека сме мали за нив.
    Незнам, мене ми изгледа владата дека се труди да направи убави работи, ама некако полека се развиваме и тоа ме мачи.
    Незнам дали те разбрав @kukla21 Значи додадената вредност (извоз-увоз) е бенефитот и вредноста се мери колку додава во БДП. Така те разбрав. Е сега не сум сигурна како се мери, во кој економски индикатор ќе влезе тоа вработувањата и ќарот на локалните фирми. Вработувањата ќе влезат валда во стапката на невработеност, а ќарот на локалните фирми како може да се види, со кој економски индикатор на ниво на цела економија?

    Исто така би сакала да те прашам на кој линк на интернет може да го прочитам Законот за зони?
    Koi dejnosti mislis deka bi bile poprofitabilni za nas?
     
  7. mims-89

    mims-89 Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 мај 2010
    Пораки:
    6.488
    Допаѓања:
    24.071
    Најдобри услови има земјава за развој на земојделство и сточарство. Толку плодна земја, клима и вода.
    Западна Европа се труди вештачки да создаде плодна и чиста почва за да може да произведува еколошки чисти и здрави земјоделски производи додека на нас ни е понижење да го работиме тоа.
    Секоја земја треба прво да ги согледа своите капацитети и разумно да процени за што реално е способна и има услови да се развива, а не без врска само колку да се прави нешто.
    Ние сме замјоделци, такви и треба да останеме, за џабе се форсираме со некакви технологии и чуда.
    Факт е дека само од тоа може да проспреираме, за друго немаме услови, а Бога ми ни мозок, ама ете ни дала природата.
     
  8. Acisal

    Acisal Активен член

    Се зачлени на:
    27 ноември 2014
    Пораки:
    297
    Допаѓања:
    165
    Da, ima rezon i tvojata razmisla. Igrata ja promovira tezata deka treba da se razvivame tehnoloski, sto e isto taka razumno. No vaka ti koga kaza deka ne ne biva nekako se razocaruvam sto slabo ni odi:(

    Mozebi treba da napravime nekoj spoj megju ona sto go kaza Prlicko, Igrata i ti. Mozebi spojuvanje megju zemjodelieto i mehanikata i tehnikata.
     
  9. ccca

    ccca Популарен член

    Се зачлени на:
    13 јуни 2013
    Пораки:
    682
    Допаѓања:
    1.205
    nope ne trolam

    zamisluvam kako grujo go zbori toa so go imas napisano (se razbira bez site tie R so se teski za izgovaranje)
    ...poslednovo bese trolanje (u slucaj da ne go razbra )
     
  10. kukla21

    kukla21 Мама Член на тимот

    Се зачлени на:
    4 август 2013
    Пораки:
    23.744
    Допаѓања:
    108.733
    Грујо или не, јас кажувам факти, не пропагирам ништо..
     
  11. ccca

    ccca Популарен член

    Се зачлени на:
    13 јуни 2013
    Пораки:
    682
    Допаѓања:
    1.205
    jako bogami ;))
     
    На Igrata му/ѝ се допаѓа ова.
  12. kukla21

    kukla21 Мама Член на тимот

    Се зачлени на:
    4 август 2013
    Пораки:
    23.744
    Допаѓања:
    108.733
    Госпожа, освен рекла казала ништо друго не кажа. После грујо ти е крив за се.
     
  13. ccca

    ccca Популарен член

    Се зачлени на:
    13 јуни 2013
    Пораки:
    682
    Допаѓања:
    1.205
    dobro de ne e :lol:
    zoso go pravdas

    i mlada gospogica sum za vas gospoda :bandit:
     
    На Igrata му/ѝ се допаѓа ова.
  14. Acisal

    Acisal Активен член

    Се зачлени на:
    27 ноември 2014
    Пораки:
    297
    Допаѓања:
    165
    A sto mislite. Dali zenite ili mazite se podobri ekonomisti. Ke imase li razlika ako zeni ja upravuvaa ekonomijata vo makedonija.
     
  15. Igrata

    Igrata Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 септември 2013
    Пораки:
    207
    Допаѓања:
    306
    Пол:
    Машки
    Да има некој ама само пружаат евтини деловни услуги и такви работи. Не постои некој развиен пазар на капитал. Верувам ВМРО и да направат такво нешто, пак ќе има голема корупција зад проектот и ќе има големо влијание парите од венџр фондови да завршат во погрешни раце - во проекти што звучат големо, но што ќе банкротираат после 3-5 години со цел парите да се тргнат на страна.

    Заради тоа прво мора да нема корупција, да се одземе прљавиот капитал како што погоре пишав, па после тоа може да се зборува за старт-ап економија.

    Тоа е малце блиску во насоката што ја зборам но има неколку фатални грешки.

    1) Тие финансиски зони ќе бидат во главно за странски компании
    2) Услугите што ќе ги нудат тие странски финансиски компании ќе бидат во главно или за себе (outsourcing) или услуги за други компании од тие држави
    3) Нема никаква промена на законот за домашни банки како и за работењето на домашни правни и физички лица.

    Тоа нема никад ни да се деси дека се 10 боље. Затоа кажувам да бевме прави луѓе тоа ќе си го признаеа, и ќе станеа пријатели со грците.
     
    Последна измена: 5 декември 2014
  16. Igrata

    Igrata Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 септември 2013
    Пораки:
    207
    Допаѓања:
    306
    Пол:
    Машки
    Не ме сваќај погрешно, на мене и ццца баш ни е мило што има среќни луѓе во државата. Се надеваме дека еден ден ќе има повеќе луѓе како тебе. На пр. глеј, можеш да дојдеш на форум и да се обидуваш со сила низ врат на луѓе што не им е убаво да им буташ фалични факти со цел да им смениш мислење. Мн ми е драго што ти е сеедно за нашето животно задоволство (навистина ми е, не те тролам) - колку му е на човек по сеедно за другите, толку е посреќен, и верувам ти си многу среќна жена. Сеедност и его центричност е еден од темелите на психотичното растројство, едно од најважните растројства за лидери.

    Во нашата фирма полови разлики нема. Само би гледал кој колку е професионален, објективен и интелигентен.
     
  17. Acisal

    Acisal Активен член

    Се зачлени на:
    27 ноември 2014
    Пораки:
    297
    Допаѓања:
    165
    Imas svoja firma?
     
    На Igrata му/ѝ се допаѓа ова.
  18. Night Rider

    Night Rider Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 октомври 2014
    Пораки:
    249
    Допаѓања:
    715
    Пол:
    Машки
    Со инсистирање на читање на законот верувам дека имплицираш дека странските фирми плаќаат даноци исто како домашните? Што тоа пишува во законот, кога веќе го споменуваш.

    http://new.faktor.mk/2014/06/11/analiza-shto-im-davame-a-shto-dobivame-od-stranskite-investitori/

    Инфраструктура и субвенции:
    Најпрво, земјиштето за изградба на погоните се дава под концесија до 99 години. Инвеститорите се ослободени од плаќање на надомест за уредување на градежното земјиште кон единиците на локалната самоуправа, како и од надоместоци за добивање на градежни дозволи. Во исто време тие не плаќаат приклучок за гасовод, водоводна и канализациона мрежа. Во зависност од бројот на вработени и вредноста на инвестицијата, Владата учествува и во трошоците за градба на корисниците во ТИРЗ во висина до 500 000 евра.
    Даночни ослободувања:
    Инвеститорите што ќе отворат фабрика во некоја од Технолошко-индустриските развојни зони целосно се ослободени од Данокот на додадена вредност, односно стапката изнесува 0%. Во период од 10 години тие се ослободени и од другите даноци. Еве какви даноци се плаќаат доколку инвеститорот е во или надвор од слободните економски зони:
    Во зона Надвор од зона
    Данок на додадена вредност 0% 18%
    Данок на добивка 0% за 10 год 10%
    Персонален данок 0% за 10 год 10%
    Ова значи дека инвеститорите во зоните се целосно ослободени од плаќање на данокот на добивка и персоналниот данок на доход за период од 10 години, или поконкретно инвеститорот не плаќа персонален данок за сите исплатени плати на вработените во период од една деценија.
    Царински ослободувања:
    Сите инвеститори во слободните економски зони се дел од Царинскиот зелен канал – не плаќаат царински давачки. Стапката за увоз на суровини и за опрема изнесува 0%. Еве какви царински давачки имаат фирмите што работат во и надвор од зоните:
    Во зона Надвор од зона
    Суровини 0% 0% – 15%
    Опрема 0% 5% -20%

    Не е точно дека општините плаќаат за превоз и хранарина? Дали можеби не е точно дека придонесите за вработените ги субвенционира државата?

    Крајниот резултат е дупката која се закопува и откопува.


    Најбрзо решение за брз економски развој е детонација на добро позиционирана неутронска бомба.
     
    На ccca, Acisal и Igrata им се допаѓа ова.
  19. Acisal

    Acisal Активен член

    Се зачлени на:
    27 ноември 2014
    Пораки:
    297
    Допаѓања:
    165
    Ovaa metafora so dupkata e navistina interesna. Proizleguva deka nemame mnogu care. Uf :(
     
  20. Acisal

    Acisal Активен член

    Се зачлени на:
    27 ноември 2014
    Пораки:
    297
    Допаѓања:
    165
    На eliesaab му/ѝ се допаѓа ова.