1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Идеи за економскиот развој на Македонија

Дискусија во 'Општи дискусии' започната од Acisal, 3 декември 2014.

  1. kukla21

    kukla21 Мама Член на тимот

    Се зачлени на:
    4 август 2013
    Пораки:
    23.744
    Допаѓања:
    108.733
    Да знаеш колку неполитички лик сум јас и колку ми е гајле за Грујо. Сепак вистината е друга од онаа на тв што ја има. Точно е дека фирмите не плаќаат персонален данок,(другите придонеси се плаќаат) САМО на платите за македонските државјани, ослободени се од ДДВ (што не е трошок туку само временска разлика во паричниот тек) на ОДРЕДЕНИ трансакции и царина САМО НА ОДРЕДЕНИ ГЛАВИ од царинскиот тарифник. За возврат, на секое внесување на роба од домашните добавувачи се плаќа извесна сума за услугата кон администрацијата на Зоната. Ова е на ниво на пратка. Е кога ќе се помножи едно со друго, не се мали пари и далеку повеќе од данокот кој е ослободен. Секоја фирма плаќа и тоа колкави големи суми за закуп што седат таму. Сума сумарум, више дара него мара.
    И да не заборавам, во првите години фирмата прави инвестиции и трошоци, значи профит 0. Значи корпоративнвиот данок на добивка (кој наводно е изземен) не игра улога бидејки 10% помножено со нула, што дава??

    И да се разбереме, не дека јас сум задоволна во државава, туку само сакам да се дискутира со факти, не со рекла казала.
     
    На glosipgirl и Acisal им се допаѓа ова.
  2. Acisal

    Acisal Активен член

    Се зачлени на:
    27 ноември 2014
    Пораки:
    297
    Допаѓања:
    165
    Drzat voda i tvoite argumenti
     
  3. Night Rider

    Night Rider Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 октомври 2014
    Пораки:
    249
    Допаѓања:
    715
    Пол:
    Машки
    Корпоративниот данок не е наводно изземен туку е навистина изземен, компаниите веќе остваруваат профит и нема никакви инвестиции и трошоци кои ќе траат со години или децении бидејќи веќе остваруваат профит.

    Треба да ги лоцираме ``фактите`` кои ги пишуваш, прво го споменуваше законот неколку пати за да го дисквалификуваш опонентот во дискусијата со апелирање на авторитет, а сега имаме некои сомнителни тези.
    Тврдиш дека неплаќањето на ДДВ не било трошок (што и да значи тоа) туку било само временска разлика во паричниот тек? (И ова што и да значи). Сериозно би ти препорачал да седнеш, да го прочиташ одново тоа што си го напишала, бидејќи не само што нема факти туку има само небулози и дезинформации.

    Ефект, освен ефтин популизам на фриковите од власта - нема.
     
  4. kukla21

    kukla21 Мама Член на тимот

    Се зачлени на:
    4 август 2013
    Пораки:
    23.744
    Допаѓања:
    108.733
    samo ti taka misli si. Procitaj nesto pa moze da diskutirame.
     
  5. Acisal

    Acisal Активен член

    Се зачлени на:
    27 ноември 2014
    Пораки:
    297
    Допаѓања:
    165
    Epa da vsusnost i ti si vo pravo. Valda ne ostanuvaat bez profit celo vreme 10 godini.

    Vcera cuv deka se obezbedeni sredstva za prugata kon Bugarija. Toa spored objasnuvanjeto na @Night Rider bi go podignalo bruto domasniot proizvod na kratok rok. No sto mislite dali na dolg rok ke ima uste pogolemi beneficii za nasata ekonomija. Dali ke se otvori nov front golema ekspanzija na ekonomijata?
     
  6. Igrata

    Igrata Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 септември 2013
    Пораки:
    207
    Допаѓања:
    306
    Пол:
    Машки
    Ги гледав сабајле постовите од @kukla21, @Night Rider и други и си размислував.

    Се гледа кога човек е објективен и може да биде самокритичен кон сопствената држава во обид да направи, да објасни како да се дојде до подобар живот. Тоа се поголемите постери во темава, и затоа ги почитувам.

    Од друга страна се гледа некој што само гледа за индивидуалното добро (како куклата, има и други постери ама ваљда уште се мислат дали да пишат или не), и развив нова теорија.

    Не е дека оние што ја бранат власта додека тврдат дека не се партиски луѓе се смотани или не ја гледаат вистината. Туку едноставно одлучиле дека најдобар начин да се преживее во државата е, ако неможеш да ги победиш, придружи им се. Е сега, втор заклучок што приметив е дека во главно скоро сите во државата веќе имаат развиено мислење и се помалце се дешава перење мозок и мењање ставови. Оној што сватил дека економијата не работи и е се е импровизација, фалц бизнис планови и перење пари, нема теорија да го разубедиш, без разлика колку пари ќе се потрошат на маркетинг. Едноставно човекот си гледа дека не му е убаво и додека не си идеш или драматично не го смениш начинот на работење нема да те гласаат.

    А тој што решил да им се придружи во потрагата по индивидуален успех, неможеш да го разубедиш да не ги гласа, бидејки веќе е во системот и има ќар. Треба да е луд да збори и да гласи против сопствениот успех. И ние да сме на нивно место и без развиен систем на совест би го направиле истото.

    Единствено решение е кога ќе секне реката на пари што може владата да ја троши во одржување на тие луѓе. Идеално би рекол некое ембарго од ЕУ и околината, и финансиска изолација за да инфалцијата дојде до големи размери. Евентуално ќе има распад на банана економијата што ја имаме, и тогаш ќе почне да се гласа со разум а не со себичност, откако ќе снема плати во државна администација, бонуси за пензионери, стимулации и субвенции за земјоделие... Само да се надеваме ако и кога дојде тоа време, дека нема да изгласаме нови ВМРО/СДСМ само со други ликови.
     
    На Night Rider му/ѝ се допаѓа ова.
  7. Acisal

    Acisal Активен член

    Се зачлени на:
    27 ноември 2014
    Пораки:
    297
    Допаѓања:
    165
    Ti si eden od najrazumnite i najobjektivnite sto sum gi citala na forumov. Sekoja cest.

    Go citav denes intervjuto so ambasadorot na SAD, i toj govori slicni raboti za ovaa problematika so svesta na lugjeto, ekonomijata i politikata.

    Sepak tvojata analiza e mnogu lucidna i prodira dlaboko vo problemite sto si gi imame.

    Inaku sto e tvoe mislenje, preku koi ekonomski indikatori moze najdobro da si gi vidime slabostite na ekonomijata. Indikatorot za ekonomski rast ni e pozitiven, no bidejki sega ve razbrav deka imame poveke slabosti, vo koj indikator moze da gi vidime.
     
  8. kukla21

    kukla21 Мама Член на тимот

    Се зачлени на:
    4 август 2013
    Пораки:
    23.744
    Допаѓања:
    108.733
    I samo ke se dopolnam, edno e sto ste promovira, druga e realnosta. Toa sto ne se plaka se kompenzira.na.drug nacin.
    1. Sekoja pratka koja se isporacuva kon ovie firmi e opteretena so extra trosok za obrabotka na dokumenti od administracijata na zonata. Ova ne go plaka nitu edna druga firma vo makedonija. Da ne gi zaboravam i trosocite za spedicija za domasni.isporaki. ova nekade se propagira??
    2. Sekoj mesec plakaat trosok za infrastruktura kon zonata koj i te kako ne e mal.
    3. Imaat obvrska da vodat evidencija koja e naucna fantastika investicijata vo softwqre koj ova go poddrzuva e ogromna zemajki predvid deka dobar del koristat SAP.
    4. Ddv se plaka pa posle se vraka. Znaci e samo privremen cash outflow. Ovaa povolnost ne vazi za site dobra.
    5. Kolkav e profitot na kompaniite vo prvite 3-5 vodini?? Tocno deka dobar del se najgolemi izvoznici mereno preku prihod i prodazba. Na nivo na profit kako e?
    6. Dolgorocen lizing na zemnisteto koe go koristat
    7. Kolku pari vnele vo drzavava? Kokkav e nivniot kapital?

    I za kraj od mene na temava vo nikoj slucaj ne ja opravduva promotivnata kampanja na drzavava pogotovo vo delot na eftina rabotna sila. Isto ne ja opravduvam i za netransparentniot odnos kon investitorite i skrienite trosoci napomenati gore. Znaci ne mi cue ni za vmro ni za sdsm.

    Tolku od mene na temava. Ne mi se diskutira vo.prazno.
     
    На glosipgirl му/ѝ се допаѓа ова.
  9. BoneMachine

    BoneMachine Популарен член

    Се зачлени на:
    6 декември 2014
    Пораки:
    862
    Допаѓања:
    3.379
    Според моето скромно лаичко знаење треба да го намалиме извозот на увезени добра, а тоа се технологија и електричната енергија. Најпрво треба да почнеме со изградба на нуклеарна централа, тоа ќе не снабди со доволно електрична енергија и можеби извоз. На тој начин ке станеме енергетски независна земја.

    Втор предлог е(ова го велам најсериозно) легализирање на проституција и лесни дроги(марихуана).Овој потег убива две муви со еден удар Со тоа добиваме зголемување на бројот на туристи од соседството и пошироко и плус голем број од нашите жители одат во странство за да го искусат тоа. Исто така на тој начин со закон се заштитени сексуалните работници како законски, така и здравствено.

    П.С. Во најлош можен случај можно е да има уште еден Чернобил, па така воопшто нема да се грижиме за развој на економијата. :D
     
  10. Acisal

    Acisal Активен член

    Се зачлени на:
    27 ноември 2014
    Пораки:
    297
    Допаѓања:
    165
    [/QUOTE]

    Go cenam tvoeto objektivno gledanje na rabotite Kukla. Se gleda deka si golem profesonalec kako Igrata i Nokniot Javac. Neznam dali tvojot intelektualen kapacitet e dovolno iskoristen vo nasata zemja. Se nadevam se osekas zadovolna na profedionalen plan.

    Dali bi mozela da spodelis so nas ideja ili koncept za ekonomski razvoj na Makedonija, pokraj drugite temi sto veke gi zacnavme.
    Ona sto go spomna za privlekuvanje na investitori preku niski plati e isto taka interesno. Dali smetas deka nie kako zemja imame drug nacin da privleceme investitori osven preku niskite plati? Ne gledam deka imame mnogu alternativi i opcii na raspolaganje. No dokolku smetas deka ima i drug nacin, bi bilo ubavo da cueme razlicno mislenje.
    Za energijata mislam deka imas pravo. Primer za toa e SAD. Dali znaes deka sega plakas pomalku za benzin bidejki SAD pocnale so proizvodstvo na nafta. Sakaat da stanat energetski nezavisni. E sega posto nie ne gledam deka imame mnogu nafta, mislam treba. da pravime sonceva energija, a ne nuklearna. Neli sme zemja na sonceto, ili toa se lagi za grcite. Epa ako sme zemja na sonceto zosto ne pravime sonceva energija ili hidroloska energija.
    Ne e li taka.

    Za marihuanata neznam ni zosto se smeta za droga, koga cigarite se podednakvo stetni. Nema razlika megju niv. E sega ako se legalizira marihuanata ke ima verojatno danocni pridobivki. Za prostitucijata neznam sto da recam. I onaka sme duvlo za prostitucija, no ako se legalizira verojatno bi imalo poveke red i pari danocni. Toa e ekonomsko glegiste. Moralnoto e drugo, ako stimulirara grevovi ne e ubavo. A i ne veruvam deka ke pridonese za brz rast na ekonomijata osven ako. ne pocnat da se redat koloni od zagreani stranci.

    E sega pazi, Igrata, Nokniot Javac i Kuklata moze da ne unistat vo poim so nivnite gledista :)
     
  11. ccca

    ccca Популарен член

    Се зачлени на:
    13 јуни 2013
    Пораки:
    682
    Допаѓања:
    1.205
    @Acisal го ценам тоа што ги цениш сите постери. Дали имаш поврзаност со http://www.acisal.eu/?

    Побрзо би се занимавал како coach во дота отколку келнер. А имам работено како келнер. Парите што ги правам ми се доволни за лични потреби, а подобра работа од келнер без факултетска диплома само ако татко ти е сопственик на фирма или си роднина на Грујо или Мијалков.

    А искрено, мислам дека само мислењето на Играта ми звучи точно и како и секогаш беспрекорно.
     
  12. Acisal

    Acisal Активен член

    Се зачлени на:
    27 ноември 2014
    Пораки:
    297
    Допаѓања:
    165
    Zdravo @ccca Pa da, gi cenam posterite, gi cenam i tvoite postovi. Iskreni se i vistiniti, vo najmala raka go pretstavuvas svoeto gledanje no i poveke od toa. Eve na primer kolku ednostavno objasni eden fakt. Moze da bides kolku sakas educirana licnost, no kelner moze da ima podobar zivot od nekoj sto se preeduciral i realno nema kade da se realizira osven ako nema konekcii ili ne e nekoj opasen batka so svoja firma kako @Igrata .

    Sto ti znacese toa coach vo dota, ne te razbrav. Da ne mislis doha? Inaky ne sum povrzana so acisal.eu
     
  13. Igrata

    Igrata Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 септември 2013
    Пораки:
    207
    Допаѓања:
    306
    Пол:
    Машки
    Еве пример за вест што ја гледав денес што ми ја отсликува поентата:

    http://www.kurir.mk/makedonija/vesti/181521--Vtora-obuka-za-mladi-pretpriemaci-vo-organizacija-na-UMS?utm_source=feedburner&utm_medium=feed&utm_campaign=Feed: kurir/makedonija (Курир - Македонија)

    Партијата на власт организира собир за млади претприемачи заедно со министри од државата. Поголемо мешање меѓу партија, бизнис и држава амин. Уште некој поп фали за светата четворка да се деси. Они лепа фино ќе си се радуваат на можностите за ќар и лесни бизнис зделки, ама заради бирањето според социјални конекции а не интелект, знаење и поранешни бизнис успеси нема никогаш да дојдат до успеси надвор од државата - и заради тоа немаме домашни компании во македонска сопствесност што прават револуција во странство. Рибата смрди од главата.

    [​IMG]

    Втора интересна ствар дека праша за полови разлики. Интересно како преку 70% од учесниците се жени. Ем неправна застапеност на мушки, ем што сегде у свет се знае дека машки многу повеќе губат време по такви семинари (дека се анти-социјални - во главно претприемачи се интроверти, а интроверти се во главно машки), така што сум прилично сигурен зошто се таму викнати жените. Една другарка ми кажа дека им рекла дека мора да бидат дел од "племето".

    Праша за индикатори претходно. Ќе ти дадам неколку, а првиот што би го спомнал што сепак мора да се користи во вакви услови е чисто како се осеќаш - ако не ти е убаво во државата, ако се осеќаш не ценет и запоставен, најверојатно си во право, економијата не е егзактна наука за обичните граѓани што ја осеќаат на нивна кожа, неможеш да ги исилуваш да се осеќаат подобро.

    Еве ти некој индикатори,
    - Просечна плата споредена со Чешка.
    - Ниво на пензија во мк споредена со пензија во Чешка
    - Број на емигранти / Број на имигранти
    - Споредба на статистика со земји од прв свет (бруто податоци, не податоци за раст - лесно е да растеш кога си мал, тешко е кога си голем)
    - Број на машки туристи во државата vs. број на женски туристи (машки стално патуваат во посиромашни земји за секс туризам, како мк или банкок, а жени патувааат во богати земји заради брачни потреби).
    - Број на жени што би спиеле со црнци (сиромашни бели жени спијат со повеќе црнци отколку богати бели жени). Колку пати гледаш македонец со црна жена, а колку пати гледаш наша со црнец? Се си има приказна.
    - Ниво на македонски странски инвестиции vs. број на странски инвестиции во македонија
    - Број на македонски стартапи што се прошириле глобално и/или купуваат странски компании
    - Број на луѓе per capita што бараат македонска работна виза
    - Број на македонски производи што се бренд во странство и продаваат повеќе количина за поголема цена од нивните стански конкуренти
    - Број на македонци со бугарски пасоши / број на бугари со македонски пасоши
    - Просечна старост на возила
    - Број на коли на дизел и плин / број на возила на бензин (бензин е горивото на развиените нации)
    - Извоз на македонски полупроводници
    - Вкупна количина на мрежен сообраќај кон странство
    - Цена и спецификации на dedicated server во мк / цена и спецификации на dedicated server во холандија (Пример, leaseweb.com)
    - Број на пушачи (побогати земји имаат помалку пушачи, заради повисок човеков развој)
    - Број на држави со кој што имаме безцаринска зона
    - Број на работи што се легални кај нас vs. број на работи што се легални во странство
    - Колку често се мења власта (поразвиени демократии често се случува да паѓа власта и да доаѓа до промени - промените се во сржта на сите развиени економии)
     
    Последна измена: 6 декември 2014
    На BoneMachine му/ѝ се допаѓа ова.
  14. Acisal

    Acisal Активен член

    Се зачлени на:
    27 ноември 2014
    Пораки:
    297
    Допаѓања:
    165
    Da, interesno kako na nastanot se spoile site strukturi, a nekoi ete bile i prinudeni da prisustvuvaat. Ne sum cula kakva e taa programa za pretpriemnici, ke pobaram utre da vidam za sto se raboti. Mislam deka ni e slaba i kulturata na pretpriemnistvoto. Site nekako se plasat da se pustat vo takvi vodi, no zatoa drugi zemji i zemji kako izrael ke go vodat svetot.

    Za indikatorite mnogu e interesno navistina. Mnogu neobicni i ne sum ni mozela da pomislam deka od taa perspektiva moze da se gleda na ekonomijata.

    Samo ne mi e jasno so izvozot na poluprovodnicite sto sakase da kazes, dali e toa losa ili pak dobra rabota? Neznam nie kolku izvezuvame takvo nesto i nemam pretstava sto znaci toa za nas.

    Isto taka i ona so vkupna kolicina na mrezen soobrakaj. Dali moze da mi preporacas web sajt kade sto moze da vidam kolku soobrakaj imame. Nikogas ne sum ni pomislila na toa i nemam poim ni kako da go vidam toa.
     
  15. BoneMachine

    BoneMachine Популарен член

    Се зачлени на:
    6 декември 2014
    Пораки:
    862
    Допаѓања:
    3.379
    Во тоа е и мојата поента, со легализирање на проституцаијата ќе привлечеме повеќе туристи. Македонската жена е дојдена до тоа дереџе да спие со попросечни странци. Тоа е индикација дека живееме во бедни услови, секој странец што ќе дојде го гледаме како панат од небо. Мораме да го промениме ставот на инфериорност, а тоа се случува со подобрување на економијата.
     
  16. Acisal

    Acisal Активен член

    Се зачлени на:
    27 ноември 2014
    Пораки:
    297
    Допаѓања:
    165
    I jas sum videla nekoi devojki od makedonija sto se stanati kako ukrainkite. Duri i licno znam poranesni prijatelki sto se druzele so afro amerikanci zaradi monetarni zadivolstva. No mislam taka ja gubat cesta.
    Isto taka se velica stranecot kaj nas do beskonecno. Koga ziveev vo dijasporata stranecot tamu go gledaa kako obicen turist i voopsto ne my davaa znacenje na ekonomski moknik sto moze da gi spasi. No toa e taka vo ekonomski silni zemji, tuka i vo nekoi drugi zemji od balkanot stranecot da im dade sto evra oni ke se presrekni.
    Zatoa ekonimskiot razvoj e biten, ke ni gi zgolemi i moralnite normi, a ne da se klanjame na strancite kako bogovi.
     
  17. BoneMachine

    BoneMachine Популарен член

    Се зачлени на:
    6 декември 2014
    Пораки:
    862
    Допаѓања:
    3.379
    Да се надоврзам, пред некој ден ја видов комшивката на мои години како почнала да излегува со странец во боја, а јас по цел ден работам за 500денари едвај крпам крај со крај и сум осамен. Едноставно ми се кине срцето, Тоа е нажaлост приказна од нашта реалност.
     
  18. Acisal

    Acisal Активен член

    Се зачлени на:
    27 ноември 2014
    Пораки:
    297
    Допаѓања:
    165
    Da za zal taka e. Jas prijatelkite sto gi znaev koga bea so strancite afro-amerikanci, nekoi od strancite bea zeneti, so familija, so deca. No, ovde ja koristea valutnata prednost sto ja imaa, ako platite im bea vo funti ili dolari, se osekaa mokni za 100 funti metaforicno da gi kupat za cel mesec.

    E sega toa e razlikata vo toa sto rece Igrata, ne rastot na nasata ekonomija, tuku kolku e plata tuka i kolku vo Ceska. Da si ziveel vo Ceska, zamisli dali tvojata komsika ke go pravese toa tamu. Nego ne, tamu plata vo Ceska im e poveke od dovolna, i nemaat potreba ceskite zeni da bidat so afro-amerikanci. Neverojatno e vaka covek koga ke razmisli podlaboko, kolku ekonomijata i nivoto na ekonomsli razvoj ima vlijanie vrz zivotnite sudbini vo Makedonija.
     
  19. anina

    anina Популарен член

    Се зачлени на:
    17 март 2011
    Пораки:
    1.141
    Допаѓања:
    5.237
    Пол:
    Женски
    Економски развој на Македонија? Да ви ја претставам реалноста далеку од очите на политичарите и економистите и далеку од тоа Скопје, каде секој, вака или така може да се снајде.
    Треба да имаш партиска книшка за да не те гледаат како изрод кога одиш да се пријавиш на оглас за вработување, во администрација де. А зошто администрација? Затоа што си учел факултет. Си дал пари и си вложил труд и сега секако не сакаш да чистиш градски WC- а. Е ама ако не сакаш да чистиш нечиви говна тогаш ќе си изиграваме очајни домаќинки. Отворија факултети на секој чекор. Иако се нема капацитет за толку вработување, битнно е секој да заврши. Сите станаа факултетски образовани. Се купуваат дипломите со пари и кога се пријавуваме сите заедно, сите сме исти, освен оние со партиска кничка.
    Ќе те молкнат по митинзи, зиме - лето, да оставаш деца дома за да му аплаудираш на некој идиот, кој очигледно е попаметен од другите идиоти. Најстрашното доаѓа допрва, за време на избори. Треба да собереш гласови за вработување. Трчаш ко будала кај роднини и пријатели, кои на крај ќе те гледаат попреку. Едните затоа што сметаат дека треба да си им благодарен за гласот, а другите затоа што чувствуваат вина за тоа што не дале глас. Во толку политизирана држава економскиот развој е ваков каков што е во моментот.
    Ние сме биле економски најразвиена држава на Балканот? Жени работаат за 8500 цел месец. Шијат облека на Долче и Габана, од која едно парче вреди колку цела нивна плата. Трагедии! Се отвараат фабрики колку да се има вработеност. Таа минимална плата го уништи народот. За некои добро ама за нашиве црви од газди лошо. Сите го почитуваат законот така што даваат само 8800 плата. Ако сакаш окози се повеќе нема. И уште ти викаат, ако ти одговара седи ако не ете ја вратата. Па нормално, висок процент на невработеност.
    Арно ама тоа Скопје мораше да ги има сите тие споменици за да се сликаме со нив. А колку често јас можам да дојдам таму? Ми требаат 100е за едно идање, што е нечива плата. И наместо сите тие милијарди да се вложат во украси, и да се задолжи државата, можеа да се вложат за квалитетен економски развој. Има еден куп неасвалтирани улици и куќи без приклучок на канализација. Се уште луѓето чистат јами како пред еден век. Ама тоа никого не го интересира. Битно е за Скопје да има се. Ако Ск една кенлерка ззема 15000 плата тука кај нас работаат за 8000 и тоа по 10 часа на ден.
    Работиш на рецепција во хотел и трета смена за 9000 денари, неосигурана а девојки се шлаат околу газдата за работа. Си викаш седи молчи, не мора осигурување, битно плата да се зема. Инспекција никаде, поточно седат во ресторанот и јадат на сланината, разлигавени до папокот. Да ти е грозно да ги гледаш, инсекти од најнизок род.
    Туризам? Дојдите во Охрид да видите што е туризам. Холанѓаните ги сликаат на аеродром како Барак Обама да доаѓа. Се социјални случаи на кои државата им плаќа одмор. Денар не вадат а не знам ни дали имаат. По 6е од вечер спијат и тоа со три оброци. На крај како невидени во марамчиња збираат јадењето кое им останало од доручекот, за да имаат да каснат подоцна.
    Се на се, сума сумарум, се додека имаме партизирана држава каде преовладува тоа, дедо ми е Владика, или длабок ми е џебот, нема економски развој. И се додека се гледа само на главниот град на македонија, никаде не одиме ние.
     
    На kukla21 и Night Rider им се допаѓа ова.
  20. Acisal

    Acisal Активен член

    Се зачлени на:
    27 ноември 2014
    Пораки:
    297
    Допаѓања:
    165
    Uf, mnogu mi e tesko koga ke vidam kakva e realnosta, kako sto dobro ja opisa :(

    Taka e, mi izgleda deka ima mnogu fakulteti, mnogu studenti. Neznam sto ke se pravi, kade ke ima mesto za site niv.
    Sto bi rekol @Igrata emigracija. Toa samo e otpusen ventil izgleda.

    Za fabrikite i platite. Mislam deka ne bi dosle kaj nas da pravat fabriki ako platite ni bea povisoki. Neznam so sto drugo bi privlekle investitori osven so platite. Neznam sto bi mozele da im ponudime vo ovaa nasa razvojna faza.

    A za turistive, neznaev deka takvi sparadzii bile. Auu, pa toa e mnogu loso. Ee kako se razocarav sega koga mi kaza za turistite :( Celo vreme si velev aj barem toa kolku tolku mrda, ima napredok, ke ostavat nekoja deviza kaj nas.