1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Идеи за економскиот развој на Македонија

Дискусија во 'Општи дискусии' започната од Acisal, 3 декември 2014.

  1. anina

    anina Популарен член

    Се зачлени на:
    17 март 2011
    Пораки:
    1.141
    Допаѓања:
    5.237
    Пол:
    Женски
    Ни како емигранти не не сакаат. Се пишиме бугари за да избегаме од својата држава. Катастрофа. На крај ќе не делат. Па ќе не делат кога жив човек не ќе остане. И не знам, слушам уште има од тие кои се мамат за парите за трето дете. Ах леле, колку пари требаат да се гледаат три деца. Тие 8000 за тоалетна нема да стигнат. Читам женските од Ск постојано коментираат за решавање на стамбено прашање па после стапување во брак. Си викам блазе си им ако им се може. Тука кај нас се тепаат за која побрзо да продава крофни, 3 месеци на лето.
    Не може да се среди ништо додека нема распределба на работна сила. Не омаловажувам никого, ама, зошто се дозволува оние кои завршиле средно образование со среден успех да земаат диплома. За на крај Владата да вади статистики за тоа дека сме најобразована земја на Балканот. Или за да имаат шанса вмровците да влезат на работа пред тие со одличен успех.
    Искрено ми доаѓа некој ден дипломата да си ја намачкам со мед и да ја изџвакам, барем да знам дека за нешто послужила. Гледам дека не ми вреди ни колку едно парче леб со еурокрем.
     
  2. Acisal

    Acisal Активен член

    Се зачлени на:
    27 ноември 2014
    Пораки:
    297
    Допаѓања:
    165
    Da, samite si se unistuvame. Jas ziveev vo dijasporata ni nikogas ne sum zela tug pasos. Neznam kako ima nasi lugje sto se osmeluvaat da zemat tug pasos. Kaj sme malku uste tolku se smaluvame. Si ja secime grankata na koja sedime. Epa nema da ne biva koga ni samite ne si se cenime.

    A toa za malite primanja e zalno. Ima lugje sto edvaj sostavuvaat kraj so kraj, no izgleda lugjeto kaj nas imaat jak duh stom izdrzuvaat taka.
    Za cekanje za brak i resavanje stanbeni prasanja neznam kolku e ispravno i neznam kako uspevaat da go resat prasanjeyo koga vo skopje sum cula mnogu stanovi sedat neprodadeni. I toa mi e cudno kaj nas, gledam mnogu se gradi a stanovi nikoj ne kupuva. Neznam kako uspevaat firmite da opstanat da izgradat a nikoj da ne kupi stan. Mnogu mi e cudno.

    A toa diplomite neznam sto tolku fajde od niv. Poubavo bi bilo da se ostrucat lugjeto vo nekoja tehnologija, sto bi rekol Igrata, nego vaka da sedat lugjeto vo dilema sto da pravat.
     
  3. Acisal

    Acisal Активен член

    Се зачлени на:
    27 ноември 2014
    Пораки:
    297
    Допаѓања:
    165
  4. Night Rider

    Night Rider Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 октомври 2014
    Пораки:
    249
    Допаѓања:
    715
    Пол:
    Машки
    Како стратегија за гол опстанок придружувањето кон партијата е валидно, но тоа повлекува и соодветни последици бидејќи како што се вели - немало бесплатен ручек. Сета таа булумента на бирократи и партиски војски треба да се плати а може да се плати само со поголеми даноци и кредити. Кои го убиваат стопанството.
    Некои можеби би помислиле дека има земји и со поголеми долгови кои опстојуваат. Но тие земји имаат некаков leverage, дали тоа е нивната валута, дали е стратешката местоположба, дали е членување во сојузи кои им помагаат.
    Сега го нема Цариград го нема Белград а сеуште го нема Брисел и нема да го има. Нема кој да покрие. Затоа мислам дека не постои можност не само за развој туку и за опстанок на Македонија повеќе од 20 години во иднина.

    Има уште еден проблем со валидноста на иманентниот опстанок иако тој гарантира леб денеска на масата а тој е што на тој начин се краде иднината на новите генерации и утре повторно во Македонија ќе имаме луѓе кои ќе се придружат на некоја партија за опстанок, нивните внуци исто така, во недоглед.
    Така 100 генерации наназад овде се борат за опстанок и нема напредок затоа што борбата за гол опстанок не може да генерира ништо друго освен нова генерација борци за опстанок, тоа го има во цела Африка со векови и ќе го има и понатаму.
     
    На Acisal, anina и Igrata им се допаѓа ова.
  5. Acisal

    Acisal Активен член

    Се зачлени на:
    27 ноември 2014
    Пораки:
    297
    Допаѓања:
    165
    Citav denovive za Estonija. Mi izgleda deka imaat napraveno nesto od toa sto go zborese @Igrata

    Se imaat fokusirano na tehnologija i poleka stanuvaat lideri. Oni skajp go imale napraveno. I druga rabota, ne se zadolzuvaat mnogu so krediti i danoci.

    Malecka zemja kako nas ama so fokus na tehnologija. Interesno izgleda.
     
  6. Night Rider

    Night Rider Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 октомври 2014
    Пораки:
    249
    Допаѓања:
    715
    Пол:
    Машки
    Естонија го имала започнато тој пат пред 20 години, во тоа време во кое во Македонија се крадеше се` она кое можеше да се украде, фамозната транзиција, криминал, корупција. Освен тоа Естонија е во сосема друго опркужување, има море и се случила реставрација на нордиско-протестантска работна етика, нагризена од времето поминато во СССР.

    Македонското население не гледа подалеку од обезбедување на лебот за утре, по секоја цена, па и по цена да се продаде задутрето. Една третина од вработеното население на овој или оној начин зависи од државата за плата. Оние со највисок квалитет емигрираат, нели оние на кои развојот во наредните години требало да се потпре. Тие факти се доволни да го убијат во поим секој оптимизам. При што останува неутронската бомба, можеби да се примени регионално :)
     
    На Igrata му/ѝ се допаѓа ова.
  7. Acisal

    Acisal Активен член

    Се зачлени на:
    27 ноември 2014
    Пораки:
    297
    Допаѓања:
    165
    Da vo pravo si. Nema mesto za optimizam. Ima pametni lugje kako tebe Igrata i nekolku drugi lugje i feminki koi izjasnija ubavi misli no najverojatno site takvi ke go najdat patot nadvor od tuka pred da se postavi neutronskata bomba.

    Inaku da te prasam bidejki mi izgleda deka se razbiras poveke. Ako kupam akcii na berza sega, ke mozam li da gi prodadam vo momentot koga jas sakam ili ke treba da cekam da se pojavi prvo kupuvac za tie akcii. Citav za berzata kaj nas i ekspertite velat deka nemalo ni kupuvaci ni prodavaci na akcii. No da receme ako sakam da kupam sega, dali ke moze da gi prodadam koga sakam ili mora da cekam prvo da se pojavi kupec.
     
    На Igrata му/ѝ се допаѓа ова.
  8. Igrata

    Igrata Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 септември 2013
    Пораки:
    207
    Допаѓања:
    306
    Пол:
    Машки
    Хаха фала на комплиментот - се надевам дека ќе останам во државата, иако ако уште 5-6 години не иде многу на подобро би размислил за селење, ама некаде поблиску. Можда Италија, или како што пишував претходно, Чешка :D

    А за берзата, ваљда прашуваш за кај нас? Мислам дека на сите берзи во светот мора да се најде купец за акциите, не постои "лимбо", сепак мора некој да ти ги даде тие пари што ќе ги земеш. Само стварта е што на многу големи берзи како Nasdaq или NYSE има толку многу трансакции (буквални има суперкомпјутери што мора да ги опслужуваат) што скоро сите купувуња и продажби се моментални.

    Убаво што праша за берзите. Дали знаеш дека Македонија е една од единствените земји во светот каде што е забрането со закон да поседуваш вредност надвор од државата? :D Не смееш да имаш акции, злато и сметки во странски банки како физичко лице. После не се чудете зошо нема пари кај нас :D Сите знаат можат да се прават огромни пари на берза, особено на западните, и тоа би донеле ќар во државата, ама неееее, боље е изолација...
     
    На Night Rider му/ѝ се допаѓа ова.
  9. Igrata

    Igrata Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 септември 2013
    Пораки:
    207
    Допаѓања:
    306
    Пол:
    Машки
    Тоа е многу добар пример, бидејки ем не се поголеми ниту побројни од нас, а и во случно време добиле независност. Тоа за море или соседи не го рачунам за голем фактор, може влијаие со 20%. Јужна Африка е опружена со мизерии, па пак се средени. Автстралија и Нов Зеланд исто. Јапан. Морето не е фактор. Швајцарија, Андора, Чешка, Словачка, Австрија, итн.
     
  10. Night Rider

    Night Rider Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 октомври 2014
    Пораки:
    249
    Допаѓања:
    715
    Пол:
    Машки

    Не е фактор? :)

    http://www.tradewithestonia.com/exporters-db/sector/21/transport-and-logistics

    Секако е подобро да имаш море отколку да немаш, ембаргото од Грција, немањето пруга за Бугарија за конекција со пристаништата во Бургас и Варна и останувал само Драч. Србија во војна, Косово на граница.
    И тоа како има врска и опкружување, не дека е нужно да биде пресуден фактор но има свое влијание.

    Нов Зеланд не е опкружен со мизерија, на југ им е Антарктик, на северозапад Австралија а на Исток некои островчиња. Австралија не граничи со никоја земја на копно, Јапонија исто. Сите со својата приказна но подобро е нештото да го имаш отколку да го немаш.
     
  11. Acisal

    Acisal Активен член

    Се зачлени на:
    27 ноември 2014
    Пораки:
    297
    Допаѓања:
    165
    Da za berzite sum cula deka nemozeme da kupuvame akcii nadvor od makedonija sto ne e fer. Imam prijatelka vo francija i ona kupuva akcii od drugi zemji od kade saka. I ona si zema ubavi pari, a nie od Makedonija nemame takva opcija. Ne mi e jasno zosto nemoze, samo sum doznala centralnata banka ne dozvoluva.

    Inaku Italija e ubav izbor za ziveenje :) I Ceska, ama Italija e poromanticna.
     
  12. Igrata

    Igrata Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 септември 2013
    Пораки:
    207
    Допаѓања:
    306
    Пол:
    Машки
    Не дозволуваат за да не се збогатиш тоа зборувам цело време - не постои по ирационален закон од оној за берзите. Сите држави може да бидат богати ако се сака, сиромашни се тие само заради контрола на горните касти :)) Ако ти имаш пари + знаење + слобода = можеш да правиш што сакаш и никој не може да контролира или да ти пере мозок, и автоматски корупција и криминал се сведуваат на минимум.

    Кога ќе се либерализираат сите тие финансиски лимити, кога ќе се намали релгијата и национализмот, кога ќе бидеме смирени со сите соседи, кога ќе се направи компромис за ЕУ и НАТО, тогаш ќе знам дека на власт е некој што дошол да прави добро, и тогаш ќе знам дека за 5-10 години се ќе биде добро во Македонија.
     
  13. Acisal

    Acisal Активен член

    Се зачлени на:
    27 ноември 2014
    Пораки:
    297
    Допаѓања:
    165
    Se slagam nie izgledame na prilicno kontrolirano opstestvo. Inace denes da ti kazam sto mi se najde slucajno na internet za muabetot za religijata. Imase korelacija megju religijata i koeficientot na inteligencija. Tie sto se religiozni ili mnogu religiozni se so pomal koeficient, i obratno liberalnite ateisti se popametni. Normalno ima isklucoci ama generalno taka bilo.
    Ovie denovi vakvite pogledi za religijata mi se prilicno novi i ke mi treba vreme da gi svaram ama interesno mi e da vidam takvi razmisluvanja.
     
  14. ccca

    ccca Популарен член

    Се зачлени на:
    13 јуни 2013
    Пораки:
    682
    Допаѓања:
    1.205
    [​IMG]
    ako MK pocne da printa dolari odma ke se poprai ekonomijata




    [​IMG]
     
  15. Acisal

    Acisal Активен член

    Се зачлени на:
    27 ноември 2014
    Пораки:
    297
    Допаѓања:
    165
    Za toa dobro bi bilo da go cueme mislenjeto na Igrata i Nokniot javac.
     
  16. ccca

    ccca Популарен член

    Се зачлени на:
    13 јуни 2013
    Пораки:
    682
    Допаѓања:
    1.205
    nahh tiie se mn ozbilni
    ja bi stail edna printernica u veles i sredena rabota
     
  17. Night Rider

    Night Rider Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 октомври 2014
    Пораки:
    249
    Допаѓања:
    715
    Пол:
    Машки
    Тоа го правеше или сеуште го прави Северна Кореја. Не знам како, но успеале да најдат оригинални матрици да ги однесат во С.Кореја и почнале со печатење на т.н. супердолари кои подоцна преку нивната амбасада во Москва го наоѓале патот до светските пазари.
    Ако во Македонија се случи такво нешто веднаш од Стејт Департмент ќе понудат избор на власта, сакате сами да си одите од власт, мирно, или сакате со сила, државен удар:)
     
  18. Acisal

    Acisal Активен член

    Се зачлени на:
    27 ноември 2014
    Пораки:
    297
    Допаѓања:
    165
    Ne sum znaela za ova so severna korea ama posle skandalite so hakiranjeto ovie denovi sve e mozno.
    Inaku ako pocneme dolari da pecatime, hipoteticki da ni projde operacijata pecatenje, togas bi imale inflacija golema ili ne?
     
  19. Night Rider

    Night Rider Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 октомври 2014
    Пораки:
    249
    Допаѓања:
    715
    Пол:
    Машки
    Нема да има инфлација бидејќи доларот не е платежно средство во Македонија, верувам би имало многу среќни сопственици на менувачници. На почеток барем :)
     
  20. Acisal

    Acisal Активен член

    Се зачлени на:
    27 ноември 2014
    Пораки:
    297
    Допаѓања:
    165
    Ama ako go koristat za plakjanje na dolgovi kon stranstvo, i vo toj slucaj sme bezbedni od inflacija ili ?