1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Идеи за име на фирма

Дискусија во 'Општи дискусии' започната од mecence987, 30 март 2015.

 1. mecence987

  mecence987 Активен член

  Се зачлени на:
  31 јули 2014
  Пораки:
  23
  Допаѓања:
  3
  Здраво
  Планирам отварање на агенција за недвижности и сите идеи за име на фирмата веќе се земени,би сакала да ми помогнете да најдам име кое би било лесно за памтење,звучно и не е искористено.
  Ви благодарам однапред
   
 2. Pinafan

  Pinafan Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 октомври 2013
  Пораки:
  101
  Допаѓања:
  36
  Пол:
  Машки
  Јас би ставил некој латински назив на пример како Domus(ќука)Palatium,Cosmic,Аирес итн.
  или пак нешто италијанско како Dia Corsa,Rotale итн.Отвори си некој латински речник и одбери си име.Има стварно убави и несекојдневни и ретко користени зборови,барем кај нас.
   
 3. mecence987

  mecence987 Активен член

  Се зачлени на:
  31 јули 2014
  Пораки:
  23
  Допаѓања:
  3
  Ти благодарам на идеата мегутоа Domus веќе има :( ќе го послушам советот твој ке проверам и некое друго латинско име.
  Ајде дечки Помош !!!!
   
 4. crimson

  crimson Форумски идол

  Се зачлени на:
  14 декември 2011
  Пораки:
  3.956
  Допаѓања:
  51.358
  Пол:
  Женски
  Гледај да е нешто лесно за памтење, и не многу комплицирано и долго, за да не го грешат при спелување. :)
  Одбери едес збор поврзан со дејноста на фирмата, па разгледувај негови синоними.
   
 5. mecence987

  mecence987 Активен член

  Се зачлени на:
  31 јули 2014
  Пораки:
  23
  Допаѓања:
  3
  нешто по конкретно.... :( стварно немам идеи веќе ,следува и награда за тој што би ми помогнал .....
   
 6. Devotion

  Devotion Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 април 2013
  Пораки:
  24
  Допаѓања:
  32
  "Темел" "Квадрат" или на латински "Fundamentum" "Quadratum"... овие имиња мислам дека не се употребени а така некако ми се поврзани со Агенција за недвижности. Хм..
   
  На crazylady, b.u.tt.e.r.F.L.Y и Valerin им се допаѓа ова.
 7. s1a1n1d1r1a1

  s1a1n1d1r1a1 Популарен член

  Се зачлени на:
  10 октомври 2010
  Пораки:
  1.685
  Допаѓања:
  14.359
  Пол:
  Женски
  Најчесто, професионалните совети за избор на име се некое кое е во склоп со дејноста или кое асоцира на дејноста. Но секако можеш да одбериш и твое име. Во смисла дека не мора да е нешто од дејноста, туку пример име, комбинација од имиња итн.
  Пример пред да се родам јас, сме имале бизнис наречен МаНиБо. Име од првите две букви на сите членови. И добро звучи, и не е тешко. Можеш таква некоја комбинација да размислиш. Ете гледам има агенции за недвижности секако крстени, гледам Елегант има. Новел, Кодекс, Хит. Сите овие се постоечки имиња на агенции за недвижности што значи прошири го слободно изборот. И со среќа да е :lol:
   
 8. Cka

  Cka Форумски идол

  Се зачлени на:
  23 септември 2010
  Пораки:
  10.444
  Допаѓања:
  127.165
 9. vinozito1

  vinozito1 Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 февруари 2013
  Пораки:
  582
  Допаѓања:
  3.417
  Jас би одбрала име кое лесно се памети, не мора да е странско,да е лесно изговорливо и препознатливо.
  на пример Сонце:sun: Розета нели е украсен камен:)па Флора :) Афродита Александрија Ламела ...
   
 10. Valerin

  Valerin Популарен член

  Се зачлени на:
  24 септември 2010
  Пораки:
  1.717
  Допаѓања:
  5.275
  Портобела, Куандрум, Елеганц, Корд...
   
 11. referentka

  referentka Moderator Член на тимот

  Се зачлени на:
  13 ноември 2012
  Пораки:
  14.703
  Допаѓања:
  322.367
  Направи си список на имиња и провери во Централен Регистар бидејки можеби постои фирма со такво име
  Види на нивниот сајт и таму се проверуваат имиња
   
 12. Marick14

  Marick14 Истакнат член

  Се зачлени на:
  6 март 2013
  Пораки:
  3.679
  Допаѓања:
  2.931
  Нед-Вижио, Вижност, Корнед, Визион Плус....
   
 13. Lella

  Lella Moderator Член на тимот

  Се зачлени на:
  2 јануари 2013
  Пораки:
  5.307
  Допаѓања:
  28.826
  Пол:
  Женски
  Без навреда, ама мене фирмите што се комбинација од имињата од семејството, или пак само име или некој број, ми се многу некреативни.
  Јас не знам што да ти предложам, ама нека ти биде името од само еден збор, таквите фирми ми се многу посимпатични и лесни за паметење.
  Супер се продлозите на латински дадени, може и италијаски, само тие на англиски мене воопшто не ми се допаѓаат.
  Се надевам дека побрзо ќе се одлучиш, и со среќа со фирмата. :hai:
   
  На crimson и Anabelle.Amorette им се допаѓа ова.
 14. mecence987

  mecence987 Активен член

  Се зачлени на:
  31 јули 2014
  Пораки:
  23
  Допаѓања:
  3
  Здраво
  Ви благодарам на сите што ми помогнавте :) јас смислив име :)
  Во вторник одам да поденесам документи :)
   
 15. Две Принцези

  Две Принцези Истакнат член

  Се зачлени на:
  7 септември 2017
  Пораки:
  213
  Допаѓања:
  369
  Пол:
  Женски
  Здраво на сите
  Планираме за отварање на фирма за превоз на патници,па никако да го смислам името па секоја идеа од ваша страна ќе ми биде добредојдена