1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Идеи за шминка

Дискусија во 'Лице' започната од Barbie-mwa, 20 март 2011.

  1. Soyuq

    Soyuq Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 јуни 2020
    Пораки:
    79
    Допаѓања:
    90
    Пол:
    Женски
    Барам совет од вас искусните за шминка:wasntme:
    Никогаш не сум користела шминка (на15-16 години само кога почнаа сите да се шминкаат па и јас но не идеше па баталив), сега сакам да почнам со шминка редовно, за кафе, за излегување, за секакви пригоди. Само незнам како и кога. Со што прво да почнам, кои продукти се неопходни, кои марки ги имаат најдобрите производи, и сл прашања. Се што знаете би било од голема помош
     
  2. buba4e89

    buba4e89 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2012
    Пораки:
    27.169
    Допаѓања:
    177.063
    Пол:
    Женски
    Прво ќе најдеш соодветна нијанса на пудра и коректор во зависност од твојата кожа.
    А потоа можеш да се надоградуваш со други продукти.
     
    На Kimberly11 му/ѝ се допаѓа ова.
  3. Anomys

    Anomys Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 октомври 2020
    Пораки:
    94
    Допаѓања:
    347
    Пол:
    Женски
    Не сум нешто премногу искусна, ама како што спомнаа претходно прво најди си соодветна пудра и коректор (јас ги сакам на L'Oréal, Max Factor, Borjois пудрите и Garnier BB крема имам пробано и ми се допаѓаше. Од оние поскапите марки немам ни пробувано. За коректор не знам баш, дека ни јас немам најдено некоj што многу ми се допаѓа, ама ги фалат на Maybelline). Би ти препорачала да си земеш и римел, руменило и бронзер за да не изгледаш бледа само со пудра и коректор (Јас имам една палета со 4 сенки (розева, кафена и две сјајни) ама ми се ептен погодени и како бронзер/руменило/хајлајтер/сенки за веѓи, па ако можеш такво нешто да најдеш супер). И секако пудра во прав ако сакаш да го сетираш коректорот (jас користам една од Colorpop и ми се допаѓа). За карминчиња/сјајчиња ќе видиш тебе што највеќе ти одговара. На пример јас лично не сакам мат дека ми ја сушат устата или ми истакнуваат дека ми е испукана. Затоа користам сјајчиња или кармини со сатенски финиш.
     
  4. Soyuq

    Soyuq Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 јуни 2020
    Пораки:
    79
    Допаѓања:
    90
    Пол:
    Женски
    Фала ви девојки многуу, многу ми помогнавте и еве сега ќе се облечам и ќе одам да си купа се што кажавте.
    :l::l::l::l::l:
     
    На Anomys му/ѝ се допаѓа ова.
  5. Kjutche

    Kjutche Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 јули 2018
    Пораки:
    137
    Допаѓања:
    107
    За една недела треба да се сликам за полуматура. Ќе ме шминка фризерката. Се мислам да и кажам да ми стави само пудра, маскара и кармин. Сакам да биде поедноставно, не толку пренатрупано со шминка. Да ми дадете и ваш предлог? Може и со слики.
     
  6. Emotional123

    Emotional123 Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 јули 2011
    Пораки:
    8.467
    Допаѓања:
    39.688
    Пол:
    Женски
    Ако ти е мерак за пудра, тогаш нека ти стави и малку руменило зошто може да делуваш бледо и само маллу моливче на веѓи, може да делуваат побледи. Кармин во некоја nude нијанса.
     
    На Kjutche му/ѝ се допаѓа ова.
  7. Kjutche

    Kjutche Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 јули 2018
    Пораки:
    137
    Допаѓања:
    107
    Заборавив да кажам, кошулата со која ќе се сликаме е светло сина. Да се вклопи барем со неа.
    @Emotional123
     
  8. Angie1432

    Angie1432 Форумски идол

    Се зачлени на:
    24 април 2019
    Пораки:
    7.266
    Допаѓања:
    37.080
    Пол:
    Женски
    ed0940cf4ea96d0036c82b660c85c869.jpg 204a839add09f1bdf5c7c0b3b0e2e48e.jpg

    https://pin.it/4vAqyHF
     

    Прикачени фајлови:

    На buba4e89 и Kjutche им се допаѓа ова.