Идеи за шминка

Дискусија во 'Лице' започната од Barbie-mwa, 20 март 2011.

 1. Soyuq

  Soyuq Активен член

  Се зачлени на:
  10 јуни 2020
  Пораки:
  57
  Допаѓања:
  77
  Пол:
  Женски
  Барам совет од вас искусните за шминка:wasntme:
  Никогаш не сум користела шминка (на15-16 години само кога почнаа сите да се шминкаат па и јас но не идеше па баталив), сега сакам да почнам со шминка редовно, за кафе, за излегување, за секакви пригоди. Само незнам како и кога. Со што прво да почнам, кои продукти се неопходни, кои марки ги имаат најдобрите производи, и сл прашања. Се што знаете би било од голема помош
   
 2. buba4e89

  buba4e89 Форумски идол

  Се зачлени на:
  1 август 2012
  Пораки:
  18.208
  Допаѓања:
  118.974
  Пол:
  Женски
  Прво ќе најдеш соодветна нијанса на пудра и коректор во зависност од твојата кожа.
  А потоа можеш да се надоградуваш со други продукти.
   
  На Kimberly11 му/ѝ се допаѓа ова.
 3. Anomys

  Anomys Активен член

  Се зачлени на:
  15 октомври 2020
  Пораки:
  10
  Допаѓања:
  92
  Пол:
  Женски
  Не сум нешто премногу искусна, ама како што спомнаа претходно прво најди си соодветна пудра и коректор (јас ги сакам на L'Oréal, Max Factor, Borjois пудрите и Garnier BB крема имам пробано и ми се допаѓаше. Од оние поскапите марки немам ни пробувано. За коректор не знам баш, дека ни јас немам најдено некоj што многу ми се допаѓа, ама ги фалат на Maybelline). Би ти препорачала да си земеш и римел, руменило и бронзер за да не изгледаш бледа само со пудра и коректор (Јас имам една палета со 4 сенки (розева, кафена и две сјајни) ама ми се ептен погодени и како бронзер/руменило/хајлајтер/сенки за веѓи, па ако можеш такво нешто да најдеш супер). И секако пудра во прав ако сакаш да го сетираш коректорот (jас користам една од Colorpop и ми се допаѓа). За карминчиња/сјајчиња ќе видиш тебе што највеќе ти одговара. На пример јас лично не сакам мат дека ми ја сушат устата или ми истакнуваат дека ми е испукана. Затоа користам сјајчиња или кармини со сатенски финиш.
   
 4. Soyuq

  Soyuq Активен член

  Се зачлени на:
  10 јуни 2020
  Пораки:
  57
  Допаѓања:
  77
  Пол:
  Женски
  Фала ви девојки многуу, многу ми помогнавте и еве сега ќе се облечам и ќе одам да си купа се што кажавте.
  :l::l::l::l::l:
   
  На Anomys му/ѝ се допаѓа ова.