Идејата добра.....реализацијата утка! (неуспешно готвење)

Дискусија во 'Храна и пијалоци' започната од Mygirl, 25 ноември 2010.

 1. fashion.girl.13

  fashion.girl.13 Истакнат член

  Се зачлени на:
  16 јануари 2014
  Пораки:
  262
  Допаѓања:
  358
  Пол:
  Женски
  јас и другарка ми лани решивме да правиме ваков десерт
  http://www.femina.mk/%D1%80%D0%B5%D1%86%D0%B5%D0%BF%D1%82%D0%B8/%D0%BF%D0%BE%D0%BF%D1%83%D0%BB%D0%B0%D1%80%D0%BD%D0%B8-%D1%98%D0%B0%D0%B4%D0%B5%D1%9A%D0%B0/%D0%B3%D1%80%D0%B0%D0%BD%D0%B8%D1%82%D0%B0-%D0%BF%D0%BE%D0%BB%D1%83%D0%B7%D0%B0%D0%BC%D1%80%D0%B7%D0%BD%D0%B0%D1%82-%D0%B8%D1%82%D0%B0%D0%BB%D0%B8%D1%98%D0%B0%D0%BD%D1%81%D0%BA%D0%B8-%D0%B4%D0%B5%D1%81%D0%B5%D1%80%D1%82
  и наместо сто грама шеќер ние ставивме едно кило шеќер(незнам како ни текна кило :fubar: ) и гледаме после еден саат несака да замрзне ни малку и после кога ни текна дека требало сто грама го истуривме и од почеток направивме :)
   
 2. Umbrella22

  Umbrella22 Форумски идол

  Се зачлени на:
  6 август 2012
  Пораки:
  3.951
  Допаѓања:
  33.891
  Пол:
  Женски
  Палачинка од компири, кој ѓавол ме натера да ја послушам другарка ми, за малку ќе ја запалев куќата :tmi:

  Го изрендав компирот, убаво го изцедив, додадов рендан морков и зачини и во тефлонско тавче ставив 2-3 капки зејтин, и требаше да излезе како палачинка, ама обидувајќи се да го превтрам ми се растури, компирот се залепи, морковот поцрне :tmi: катасторфа
  на крај јадев пржени компири со сирење и кечап
   
 3. angelche16

  angelche16 Популарен член

  Се зачлени на:
  19 ноември 2014
  Пораки:
  1.844
  Допаѓања:
  7.589
  Пол:
  Женски
  Па и се има случено на мајка ми да згреши.
   
 4. Queen8

  Queen8 Популарен член

  Се зачлени на:
  8 февруари 2018
  Пораки:
  4.276
  Допаѓања:
  20.594
  Пол:
  Женски
  Ко помала земав да правам пица, по рецепта од некоја тетратка, ама изгледа погрешно било запишано нешо, пошо се’ ставав по “пишанката” (или утнав нешо во мерењето) и тестото излезе претврдо, едвај се јадеше. (fingers)
  Многу ми беше криво, зашто сакав да ми успее. :):):)
   
  На KuklickaMoja, Lovelybaby<3, Soncence3 и 3 други им се допаѓа ова.
 5. Feminka22

  Feminka22 Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 декември 2014
  Пораки:
  5.492
  Допаѓања:
  18.799
  Пол:
  Женски
  Во 9то сакав да правам gingerbread cookies и да ги изненадам моите.
  Ставав по ќеф некои мои состојки.
  Испадна вкусно ама беа како шурикен.Заб да искршиш тврди
   
 6. Dust

  Dust Game Over

  Се зачлени на:
  27 септември 2011
  Пораки:
  8.692
  Допаѓања:
  136.916
  Ќе правев карбонара..
  Занесена од фрижидер земав блага хопла место таа за готвење:fubar:
  Па и лукче во прав и додадов, други зачини, сол така повеќе:rofl:
  Пробувам јас... и:envy: едвај сланината ја прежалив, затоа што правев огромна количина:rofl:
   
  На SofiMar_ му/ѝ се допаѓа ова.
 7. Girly90

  Girly90 Популарен член

  Се зачлени на:
  26 септември 2013
  Пораки:
  565
  Допаѓања:
  1.043
  Пол:
  Женски
  пред едно 10год, ја сама дома со другарките и ај ќе ги изненадам ќе им правам ни мање ни више.. торта! и вадам тоа книгата на мајка ми, глеам рецепт за кока кола торта. пишуваше литро кола кола, ја среќа помалце стаив. и ставив тоа се што требаше и го пуштив миксеро со цел памет а глеам тоа течност само внатре. коа фати кока колата да прска :)) и ја упорна уште си матев со миксерот, тоа цела кујна лом. ама најдов една финта нешо памтам со маргарин беше и се опраи, излезе тортата. ја плус си наследив генералка по дома.. и ете 10год не се осмелив торта со пандишпан да напраам :wasntme:
   
  На SofiMar_ му/ѝ се допаѓа ова.
 8. SofiMar_

  SofiMar_ Популарен член

  Се зачлени на:
  5 октомври 2016
  Пораки:
  1.964
  Допаѓања:
  53.677
  Пол:
  Женски
  Правев торта некоја со бадеми, арно ама сум купила солени бадеми, дека сецкани беа не приметив, а не ги ни пробав. :?:Можете да замислите што вкус имаше тортата.
   
  На Salome, cavalli и Dust им се допаѓа ова.
 9. cavalli

  cavalli Истакнат член

  Се зачлени на:
  27 март 2016
  Пораки:
  465
  Допаѓања:
  970
  Пол:
  Женски
  Видов лесен рецепт.
  Леб на кришки (Бриош) внатре со парче кашкавал и шунка. Ѓи моташ, ѓи мачкаш во јајце и презла и се пржат.
  Кришките ми се растурија све ми изгоре, цел стан ми беше во чад, прст пред око не се гледаше, Живеев 3 дена со сите отворени прозорци. А плус и раката ја изгорев.
   
 10. franca

  franca Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 јули 2014
  Пораки:
  219
  Допаѓања:
  212
  Не знам дали е соодветно прашањево за темава, но ме интересира , дали замрзнат квасец со поминат рок може да се користи?
   
 11. SummerGirl

  SummerGirl Форумски идол

  Се зачлени на:
  10 март 2010
  Пораки:
  13.774
  Допаѓања:
  25.222
  Пол:
  Женски
  Може. Ако нема мирис и ако не му е сменета бојата. Ама слаби се шансите тестото да стаса.
   
  На franca му/ѝ се допаѓа ова.
 12. jok

  jok Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 јули 2012
  Пораки:
  843
  Допаѓања:
  784
  Може.Јас имам користено.
   
  На franca му/ѝ се допаѓа ова.
 13. prominent

  prominent Форумски идол

  Се зачлени на:
  8 март 2014
  Пораки:
  2.272
  Допаѓања:
  50.252
  При еден од моите први обиди да правам торта, претерав со брашното :tmi: Кога ја извадив од рерна, можете да замислите на што личеше. Не можеше ни да се исече, а не па да се јаде. А цел ден ја мислев, па на крај си купив од слаткарница.

  Сол во кафе наместо шеќер на гостите. :tmi:

  И некоу други понезначителни утки :lol: