1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Иза (ISA TKM) [A1]

Дискусија во 'Серии и емисии' започната од Barbica, 1 октомври 2010.

  1. EnnieFabulous

    EnnieFabulous Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 јануари 2010
    Пораки:
    717
    Допаѓања:
    399
    Една недела со ред се случи во периодот кога и гра оваа серија да си доаѓам дома од предавања и неколку пати ја гледав за време на јадење (колку да не е исклучен телевизорот бидејќи во тоа време по програмите ништо посебно нема) И да, серијава е патетично ретардирана, на што личи бре она. Од кој поправен дом ги научиле оние гримаси бе ејјјј?!?!? А за тоа како се облекуваат и што ставаат некои безврска шарени шноли и обетки да не стане збор! Ретардалаци бе, кај имало она врска со Млади бунтовници, тие барем имаа солидно однесување за разлика од овие што можат цело попладне да направат да ти зуе во ушите од што се дерат на филмот!
     
    На NICKRIVERS му/ѝ се допаѓа ова.
  2. Lux

    Lux Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 ноември 2009
    Пораки:
    7.094
    Допаѓања:
    6.348
    Пол:
    Женски
    Абе луѓе, па и вие, не е за лица над 18 години, гледате дека е тинејџерска, туку секако дека на повозрасните нема да им биде интересна.
    Јас имам гледано 10тина епизоди и не се срамам да кажам, зошто јас од друг аспект ја гледам.
    Како прво, споредувам менталитетот т.е културата,однесувањето на тие глумците и принципот на работење на нивните училишта кој се разликува од кај нас.
    Од тие епизоди јасно се гледа дека однесувањето таму не се разликува многу од кај нас, но сепак е далеку помодерно и без ограничување.
    Караниците ги има во секоја шпанска серија и сплетките па така и во оваа(нема врска дали е копија или не)ама од тука гледаме на што се спремни девојчиња од 15 години да направат како резултат на нивната злоба, зајадливост, љубомора,размазеност.
    Покварени свекрви(во секоја серија ова ), само уште ќе додадам дека оваа серија е многу корисна за деца од основно бидејќи согледуваат некои работи, е сега лошо влијание има ако почнат да ги имитираат, целта треба да биде да извлечат поука од неа.
     
  3. Offspring

    Offspring Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 јуни 2010
    Пораки:
    7.166
    Допаѓања:
    26.994
    Јас воопшто ја немам гледано серијава :D Ама сега ќе уклучам на јутуб да видам за што се работи :D Очекувам да ви се придружам кон плукањето после се што прочитав :D

    Боже господе |( Најлошо потрешените мегабајти во мојот живот. |( Не издржав до крај, исклучив доволно видов... Не ми се верува на што се палат младиве :puke:
     
  4. Srekicka

    Srekicka Популарен член

    Се зачлени на:
    14 мај 2010
    Пораки:
    1.863
    Допаѓања:
    2.846
    Јас 2 пати сум ја гледала серијава и имав чувство дека гледам Телетабиси :lol:
    Глупости невидени, јас со закон би ја забранила. Ќе ги отупи децава :x
     
  5. recepti

    recepti Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 јануари 2011
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    1
    Серијата е многу убава, не знам зошто не ви се допаѓа. Во филмот е опишана суштината на животот, како обично во светот што се натпреваруваат богати против сиромашни :) :) :bow:
     
    На milicka19 му/ѝ се допаѓа ова.
  6. Srekicka

    Srekicka Популарен член

    Се зачлени на:
    14 мај 2010
    Пораки:
    1.863
    Допаѓања:
    2.846
    ОК 14 години имаш, па не си ги гледала Млади бунтовници и што знам некои серии што излегоа после нив, за да сфатиш дека сите се бледа копија. Во секој сличај јас мислев дека никој не ја гледа серијава, па ни најмалите, пошо полоша глума и поглупа содржина не сум видела. Вие сте сега понапредни генерации од нас и баш очекував вие да ја плукате серијава, пошо Иза е за деца со пречки во развојот дефинитивно!
     
  7. milicka19

    milicka19 Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 март 2010
    Пораки:
    402
    Допаѓања:
    117
    Пол:
    Женски
    Исто и мене ми се допаѓа, но не е како Млади Бунтовници. Многу серии такви сакаат да изведат нешто слично, но не им успева. Во глобала оваа серија е добра ја следам од чиста досада, но ми се допаѓа. Незнам зошто толку големи критики, никој со сила не ве тера да ја гледате и плус таа содржински е наменета типично за еден тинејџерски живот. Се согласувам и со другите мислења, но тоа е мора и вакви некои серии да има од толку многу шпански серии, кои мене ми се сите исти само со различни улоги :D
     
  8. Lux

    Lux Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 ноември 2009
    Пораки:
    7.094
    Допаѓања:
    6.348
    Пол:
    Женски
    А што има врска дека е копија? Сите шпански серии се копија една на друга ко така.
    Не бранам никого , ни тие што ја оправдуваат ни ти што ја “плукаат“ , ама секој има право да каже што мисли и право на избор дали ќе ја гледа или не.
    Тие што ја гледаат значи имаат пречки во развојот :D загреота мислам , зошто такво мислење или дека на мнозинството им е глупава?
    Имам изгледано неколку епизоди и ајде ако зборуваме за глумата навистина не глумат како што треба, ама и затоа се аматери , таа црната многу детски се однесува да и се лигави, ама тоа не значи дека е за ретардирани скраја да е , колку што знам јас и Миа се лигавеше кога ќе и се скршеше нокт, значи тоа е типично однесување на некои тинејџери од 14-15 години
     
    На Danilela му/ѝ се допаѓа ова.
  9. Srekicka

    Srekicka Популарен член

    Се зачлени на:
    14 мај 2010
    Пораки:
    1.863
    Допаѓања:
    2.846
    Лукс баш за тоа и ние зборевме дека не ја бива затоа што не глумат добро, лигавење, копирање и сл. а тоа што кажав дека е за ретардирани нормално дека не мислев во буквална смисла, тамн работа, ако беше за нив немаше да ја пуштаат во ова време. Само кажавме дека не е добра и дека има подобри серии и на никој не му забранивме да ја гледа. Кој што сака нека си гледа, не го оспоруваме тоа. Коментарите беа за тоа каква е серијата, а не дали да ја гледаш или не :)
     
    На Lux му/ѝ се допаѓа ова.
  10. Sidny

    Sidny Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 декември 2010
    Пораки:
    8
    Допаѓања:
    2
    Пол:
    Женски
    Не знам само што се мачите да ги пишувате истите коментари во врска со тинејџерската серија ИЗА...се изначитав од читање на коментрари како што се:Живи глупости,катастрофа,бљак..дури прочитав кај што пишале:"Серијава треба да ја забранат со закон"...хахахааа...смешно!
    Не помислувате на тоа дека кај нас има група на тинејџери кои можеби ја пратат серијата?!Не е лоша колку што ја опишувате..има интересни сцени,емоции..а во врска со ''пиштењето''..мислам ''hello''зарем подобри се вашите детски коментари,вулгарности и непријатно однесување..
    Немој да мислите дека испаѓате многу интересни со вашите коментари,зошто сигурна сум дека барем пола од оние кои коментираа на оваа тема ја гледаат серијата..
    И што се однесува до глумците..многу ме заинтересира колкава е нивната возраст ..сите се од прилика над 20 год..а во серијата глумат малолетни тинејџери.
    Сватете дека ова е серија(филм)во која секако дека ќе глумат според сценариото!!
    П.С.Се виде од другите филмови до каде стигна младинава...
     
  11. Lux

    Lux Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 ноември 2009
    Пораки:
    7.094
    Допаѓања:
    6.348
    Пол:
    Женски
    Како бе црнана и плавана над 20 години ? Сигурно ова што го пиша е точно?
    Не ми излгледаат мене тие за 20 не пак за над 20, јас на децава што глумат тие што одат на школо и што се караат би им дала најмногу 15 .
     
  12. Srekicka

    Srekicka Популарен член

    Се зачлени на:
    14 мај 2010
    Пораки:
    1.863
    Допаѓања:
    2.846
    Баш и мене ме зачуди и проверив на гугл и видов дека црново девојче - Maria Gabriela de Faria е родена во 1992 год. а кога се снимала серијава во 2008 она имала 16 години.
     
  13. Danilela

    Danilela Популарен член

    Се зачлени на:
    3 март 2010
    Пораки:
    2.256
    Допаѓања:
    1.807
    Нема шанси да имаат над 20 години,ни 20 немаат...
     
  14. Lux

    Lux Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 ноември 2009
    Пораки:
    7.094
    Допаѓања:
    6.348
    Пол:
    Женски
    значи сега треба да има 18/19, а кога се снимала ете точна претпоставка имаат околу 15/16
     
  15. Sidny

    Sidny Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 декември 2010
    Пораки:
    8
    Допаѓања:
    2
    Пол:
    Женски
    Во приватен живот Иза има 18 години, Алекс има 22, Кристина Рикалде(плавата)има 23, Луна(дебелата)има 20, а Реј има 25 години... Што значи дека самиот филм ги крие вистинските лица на глумците и нивните години. Сето тоа е добро исфилмувано за да испадне една таква тинејџерска серија. Поздрав!
     
  16. OzzyAngel

    OzzyAngel Популарен член

    Се зачлени на:
    17 март 2010
    Пораки:
    1.884
    Допаѓања:
    1.223
    Серијата не ми смета воопшто, не се приклучувам во онаа тајфа на феминки што ја плукаат само затоа што на другите им се свиѓа. Јас имам изгледано толку многу серии колку што сите вие заедно имате гледано и можам да кажам дека Иза не е глупава и серија за ретардирани. јас лично не ја следам бидејќи немам време, но кога ќе ја фатам случајно на а1 на утро кога станувам до спиење, уживам да погледнам неколку моменти додека јадам корн флекс :)
    Децата се аматери и многу ми се смешни, не е точно дека во текот на снимањето имале над 20 години.
    типични тинејџерска серија, има премногу вриштење понекогаш но како поинаку ќе се смеат децата?
    сепак тоа е емисија за тинејџери па и помали деца. Мислите дека едно 13-14 годишно дете преферира да ги гледа трагедиите на семејството Текин или мафијашите, место младите насмеани позитивни девојки и момци во Иза? Нема некоја содржина што може да замара, јас за оваа серија имам позитивно мислење, а тие што зборуваат насила против неа, тоа не ги прави подобри!
     
    На sweetheart10 и milicka19 им се допаѓа ова.
  17. Lux

    Lux Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 ноември 2009
    Пораки:
    7.094
    Допаѓања:
    6.348
    Пол:
    Женски
    Како може да им бидат изгледот и телото исфилмувани не знам, како изгледаат толку ниски, тој Реј 25 години , а онака да изгледа, еве за да си ја решам дилемата отворив на А1 странта и ова го пишува
     
  18. Sidny

    Sidny Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 декември 2010
    Пораки:
    8
    Допаѓања:
    2
    Пол:
    Женски
    Епа убаво си пишува дека е произведена серијата во 2008..а кај нас се емитува сега,не знам кој дел не ви е јасен?!
    Земете калкуатор и пресметајте колку години би имале тогаш глумците и ќе сватите дали е исфилмувано!!
    П.С. Се сложувам со мислењето на ''OzzyAngel''
     
  19. dusicka.musicka

    dusicka.musicka Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 јануари 2011
    Пораки:
    29
    Допаѓања:
    8
    Не ми се допаѓа серијава :puke: Ангели беа 100 пати подобри...значи од серијава гледав 2 епизоди...кога Алекс откри кои се родители на Иза...и онаа клупачата поим неам како се вика...се земјотрескаше...како била болна...и така нешто..... :puke: Иза е серија...за кога нема што да правиш да си пополниш распоредот...
     
  20. Lali-Esposito

    Lali-Esposito Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 јуни 2010
    Пораки:
    91
    Допаѓања:
    27
    Пол:
    Женски
    Во право си Ангели е многу пати поубава серија од Иза ама и оваа серија е убава. Само треба да ја пратиш од првата епизода. :) ;)