1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Избелување на влакна

Дискусија во 'Тело' започната од anchence, 7 мај 2010.

  1. Plavusa.17

    Plavusa.17 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 март 2011
    Пораки:
    4.133
    Допаѓања:
    6.033
    Ахх не не веѓиве нека седат кафени после ко ќе растат ќе бидам смешна :worried: Мене ми беше за посветло кафени медова боја ама ај да не си праам екскурзии со умов да не се зезнам :lol:
     
    На Peppermint му/ѝ се допаѓа ова.
  2. invincible.06

    invincible.06 Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 мај 2011
    Пораки:
    119
    Допаѓања:
    21
    дефинитивно не на веѓи ...не сум пробала ..немој ни ти ..којзнае како ќе ти испадне ...ако ги избели скроз после нема враќање
     
  3. Plavusa.17

    Plavusa.17 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 март 2011
    Пораки:
    4.133
    Допаѓања:
    6.033
    Е не дај боже ако се дрзне некој што не ги прочитал нашиве коментари, ќе треба фарба со боја најблиска до природната да нанесе на веѓите и пак нема да е тоа-тоа :worried: :lol:
     
  4. Shana

    Shana Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 јануари 2011
    Пораки:
    794
    Допаѓања:
    1.505
  5. danniela5

    danniela5 Популарен член

    Се зачлени на:
    24 јуни 2011
    Пораки:
    1.308
    Допаѓања:
    881
    Пол:
    Женски
    Девојки, да ве прашам нешто? Влакненцава се изретчуваат со подолга употреба на кремовиве или не? :$ Ако се изретчуваат , кажете за колку време отприлика. Фала :)
     
  6. Plavusa.17

    Plavusa.17 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 март 2011
    Пораки:
    4.133
    Допаѓања:
    6.033
    Како може да се изретчуваат кога кремата само ја менува нивната боја, само ги бои, ги белее и толку.

    Кога ја фарбаме косата се ретчи? Или само се бои?

    Логика малце, логика.
     
  7. danniela5

    danniela5 Популарен член

    Се зачлени на:
    24 јуни 2011
    Пораки:
    1.308
    Допаѓања:
    881
    Пол:
    Женски
    Ахам, логика :^) . Плавуша 17, избелување на влакната не е дека тие ќе бидат бели. Треба насловот да биде избледување, а не избелување. Една моја другарка беше кај дерматолог и тој и кажа дека ако кремот содржи хидроген од 6%, треба да има изретчување ,но секако тој е подолготраен процес. Bioxet го користеше и за околу една година навистина почнаа да и се изретчуваат влакната и се забележаа добри резултати, но потоа почна да и се лупи кожата,и сега се депилира многу често. Ако има крем кој содржи хидроген од најмалку 6 % (ама да не е Bioxet и потоа да нема лупење на кожата и слични последици) тогаш зошто да не се користи тој. Освен избледување на влакната, ќе се постигне и изретчување. Е сега ОК, и фарбиве содржат хидроген ,меѓутоа како кремовите така и тие не се чисти смеси. Сигурно зависи и од остатокот од нивниот состав, така што хидрогенот со коe соединение што постигнува. Но , биди сигурна дека освен избледување може да се постигне и изретчување , само зависи со кој крем и хемискиот состав внатре (хидроген морално и не знам друга супстанца за да гради соединение, објаснато хемиски) ]:)
     
    На simoncelicius му/ѝ се допаѓа ова.
  8. eelche

    eelche Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 декември 2009
    Пораки:
    36
    Допаѓања:
    2

    Земи хидроген и помини ги со памукче неколку пати само немој некој многу јак......јас имам меѓу градите на деколтето и така ги избледувам и не ми се познаваат..
    поздрав!
     
  9. invisiable

    invisiable Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 јули 2011
    Пораки:
    63
    Допаѓања:
    8
    Јас имам влакненца меѓу градите ...црни и долги околу 1 сантим...дали поефикасно ќе биде само да ги избелувам или да почнам да ги депилирам/чупам...any sugestions ????
     
  10. Plavusa.17

    Plavusa.17 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 март 2011
    Пораки:
    4.133
    Допаѓања:
    6.033
    Ја не верувам во ова искрено. Се фарбам со плави фарби со јак хидроген па косава не ми паѓа, не ми се ретчи. Сеа други смеси се да, ама нема шанси според мене да се ретчат влакната штом се избелуваат значи целта е осветлување, не паѓање. А ко што знам јас, оваа крема апла бели ги праи, ко бланширани се снег бели :!:
     
  11. danniela5

    danniela5 Популарен член

    Се зачлени на:
    24 јуни 2011
    Пораки:
    1.308
    Допаѓања:
    881
    Пол:
    Женски
    :) Како што и кажал дерматологов на другаркава , така и јас пишувам. Инаку, за ова со кремава што пишуваш дека бели ти се прават, можно е . Зависи кај кого како реагирал ми рекоа во аптека, кај некого можело и да побелат влканата, кај некого само да побледат(да е многу посветла боја од влакното), зависело од кожата (хахах, јас мислам не зависи ама ај) и тие незнаат како да објаснат :doh:
     
    На Plavusa.17 му/ѝ се допаѓа ова.
  12. UniqueGirl

    UniqueGirl Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 јули 2010
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    0
    мој совет..не ги обелувај...
    јас ги обелев и не обелеа рамномерно и цели веѓи ми беа шарени...
     
  13. The.dreamer

    The.dreamer Активен член

    Се зачлени на:
    10 април 2012
    Пораки:
    70
    Допаѓања:
    8
    nema vo MK krem za izbeluvanje na vlakna. od grcija zimaat obichno
     
  14. lepa.milena

    lepa.milena Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 октомври 2011
    Пораки:
    346
    Допаѓања:
    161
    Јас користам крем КОЛИН, француска фирма, кој го земав од козметичкиот салон кој поретко го посетувам... за намалување на растот на влакната, а со тоа стануваат потенки и посветли, а покрај тоа користам и Е-РОЛА апаратче, кое е слично на ласерска депилација, а го има во ТОП ШОП, најмногу го користев на рацете, иако не толку многу брзи резултати, оти и мали регии се третираат, сепак ми се доста проретчени влакната, па можам да кажам, најмалку 50 % ми се намалија влакната на рацете
     
  15. kendra1

    kendra1 Активен член

    Се зачлени на:
    28 април 2012
    Пораки:
    14
    Допаѓања:
    0
    de nekoj neka mi kaze nekoja krema za proretcuvanje na vlakna na racete da se namalat pomali da se moze li
     
  16. anchence

    anchence Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 мај 2010
    Пораки:
    18
    Допаѓања:
    5

    lelee ja ne znam sto e problemot, so hidrogen imam probano, 6% od galafarm, ama dzabe, kozata ke pocne da mi pobeluva ama vlaknata aber nemaat, ne znam dali drug nekoj da probam zasto ni krema nigde ne najdov, u junik nikogas nemaat koga prasuvam , a u zegin mi vikaat deka porano imale takva nekoja sto samo gi proretcuva i gi slabee, ama odamna ne ja dobivaat :(
     
  17. Maci12345

    Maci12345 Активен член

    Се зачлени на:
    4 март 2013
    Пораки:
    77
    Допаѓања:
    11
    колку пари е оваа крема? андина?
     
  18. barcagirl.999

    barcagirl.999 Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 јуни 2013
    Пораки:
    18
    Допаѓања:
    10
    значи имам 17 години и досега немам правено никаква депилација на стомакот..ама поголеми и поцрни ми се влакненцата под папокот...а од страна се помали и побели...ако пробам со ленти за делипација или восок ќе треба целиот стомак и потоа чим еднаш почнам ќе треба редовно..може ли да ми кажете каде да ја побарам таа смеса за избелување ама во Прилеп.


    Благодарам однапред :* :)
     
  19. x-MajaEsposito-x

    x-MajaEsposito-x Популарен член

    Се зачлени на:
    8 март 2013
    Пораки:
    1.731
    Допаѓања:
    3.498
    Пол:
    Женски
    Јас кога бев помала и немав баш многу црни влакненца над устата ама како сенка ми беа и сакав да ги избледам и зедов хидроген со памук поминав 2,3 пати и ми се избледија.Иначе ова го направив само еднаш,после незнам зошто но почнав да ги депилирам со восочни ленти.
     
  20. lalitas

    lalitas Активен член

    Се зачлени на:
    13 јануари 2013
    Пораки:
    71
    Допаѓања:
    10
    одлучив да си купам крема или хидроген за избелувањето,што е подобро и по не штетно?
    сакам да ве прашам каква е постапката, некој што го има правено ова дали ќе можи да ми објасни?
    дали настанува некое црвенило, инфекција,горење на кожата и слично?
    може ли да ми се оштети кожата, да ми се зацрвени и после избелувањето ќе астат уште или? само зашо сум само 16, немам многу влакна ама на денски онака надвор да испаднам се забележуваат и ми намалуваат самодовербата, и затоа често избегнувам контакти со луѓе, знам глупо е многу, ама..