1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Избори во време на корона

Дискусија во 'Коронавирус' започната од Cka, 25 мај 2020.

?

Дали да има избори за 22 дена?

Анкетата е затворена на 15 јули 2020.
  1. Да

    18 глас(а)
    15,9%
  2. Не

    58 глас(а)
    51,3%
  3. Не ме интересира

    37 глас(а)
    32,7%
  1. Cka

    Cka Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 септември 2010
    Пораки:
    10.210
    Допаѓања:
    124.108
    Што мислите, како би изгледало гласањето за време на корона?
    Дали сакате избори за неколку недели?
    Дали е во ред од аспект на здравјето на луѓето, и дали е во ред од аспект на функционирањето на државата?
     
    На cresa-jagoda и Elena 28 им се допаѓа ова.
  2. Dream-Girl

    Dream-Girl ☀️

    Се зачлени на:
    24 јуни 2013
    Пораки:
    20.123
    Допаѓања:
    195.284
    Пол:
    Женски
    Не сакам избори кога има по толку заболени на ден уште.
    Нема да одам да гласам.
    И онака исто ми е веќе кој ја води државава, сите се исто с*ање.
    Не се замарам, дома решивме ниеден нема да иде да гласа, нека праат шо сакаат веќе и така ништо не ми мења дали СДСМ, ВМРО или не знам кој ќе раководи со државата. Копи пејст се едни со други.
    Секако дека здравјето ми е пред се, требаше и на државата здравјето на граѓаните да им е пред се.
    Не се свесни колку поени изгубија со тоа што не можеа да почекаат бар уште месец-два за избори да има, да видат како ќе е ситуацијата.
    Ја секако неважечко ливче ќе дадев и да гласав ама и симпатизерите шо им беа читам по нет доста против нив се сеа.
     
    На Nightwish11, Cherry333, Alishan30 и 9 други им се допаѓа ова.
  3. lovestoneddd

    lovestoneddd Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 април 2018
    Пораки:
    4.245
    Допаѓања:
    39.587
    Пол:
    Женски
    'Безбедноста на граѓаните' е адут на опозицијата, на чело со шутракон, кој во време на пандемија и полициски час, посетува теретана, која за обичните смртници е забранета.
    Друго, хипокритски е да се зборува дека сдсм ги вади буквално луѓето од удобноста на своите домови и ги присилува да одат надвор, кога тој истиот народ не се прибира дома колку што дозволува полицискиот час, 18:59. Во групи, без маски. Ради министерот на мвр кој е вемеровец. Случајност ? Не.
    Не казнува за неносење на маски за да испадне the good guy пошто го има опипано пулсот на народот,кој не верува во вирусот и носењето маски, и согласно тоа да прибере политички поени за вмро.
    Свесно го пушта народот на ризик заради партиски цели.


    Избори треба да има баш ради примерот од погоре. Техничка влада, распашана команда, самоволие, надитрување.

    И трето. Ако има избори, ќе бидат спроведени по безбедносни стандарди. Далеку посигурно тло, отколку на пример паркот, утре кафиќот и ресторанот во кои знаеме како се однесува народов.
     
    На BloodElf, JoyJoy, Ahoy и 6 други им се допаѓа ова.
  4. LiliBoz

    LiliBoz Форумски идол

    Се зачлени на:
    13 јули 2017
    Пораки:
    17.888
    Допаѓања:
    223.722
    Пол:
    Женски
    Сакам избори.
    Ќе гласам за кој ќе укине полициски час.
    Се мрднав.
     
    На referentka, LadyC, MarigoldA и 3 други им се допаѓа ова.
  5. Maro87

    Maro87 Популарен член

    Се зачлени на:
    11 јуни 2013
    Пораки:
    1.357
    Допаѓања:
    5.398
    Пол:
    Женски
    Ниту одам да гласам, ниту сум се замарала со политика никогаш во живот. Никогаш не одам и нема да одам..
     
    На Ladyy*, ЕденЧлен, Ava.84 и 2 други им се допаѓа ова.
  6. Kimberly11

    Kimberly11 Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 септември 2015
    Пораки:
    6.670
    Допаѓања:
    25.216
    Пол:
    Женски
    Ми е гајле дали ќе има избори или не и онака не планирам да искочам на гласање.
     
    На Bezimenka90, Ladyy*, ЕденЧлен и 3 други им се допаѓа ова.
  7. fana

    fana Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 август 2012
    Пораки:
    15.840
    Допаѓања:
    108.845
    Пол:
    Женски
    Сакам избори.
    Сакам агонијава да заврши што поскоро!
     
    На referentka, Sexychica, LiliBoz и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  8. Izaabella

    Izaabella Популарен член

    Се зачлени на:
    13 декември 2010
    Пораки:
    1.303
    Допаѓања:
    7.301
    Пол:
    Женски
    Ако тоа значи дека ќе се укине вонреднава состојба, сакам, што побрзо!

    Не би излегла да гласам, интересот за политика никад не ми бил помал, ми се повраќа од сите.
     
    На Ladyy* и Плавуша123 им се допаѓа ова.
  9. Mantub

    Mantub Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 ноември 2017
    Пораки:
    10.800
    Допаѓања:
    97.074
    Пол:
    Женски
    Се слагам со се.
     
    На LadyC му/ѝ се допаѓа ова.
  10. Lilit

    Lilit Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    11.707
    Допаѓања:
    150.441
    Не сакам избори.

    Но ако ги отворат кафичите и кафаните (по примерот на соседна Србија, а однесувањето слично по менталиет како нашето), не гледам како би било проблем да се гласа. Уствари НАЈМАЛКУ ќе бидр проблем да се гласа зошто сигурно повеќе ќе има контрола и ред (и онака има де, се знаеше по колку луѓе влегуваа), отколку во маркет или кафиќ.
    Оние на изборните места исто ко вработените во маркетите и аптеките во моментов.

    Најмал проблем е начинот на изведување заради короната од очигледни причини.
    Мислам... они се групираат, не носат маски, итн, сега изборите како?! Сувишно прашање... Сами не си водиме ред, сакаме да искочиме од дома, викаме нема корона, бла бла бла, та изборите... Од аспект на здравјето на гласачите?!
    Кои? Тие шо одеа на литии или по ифтари?
    Тие шо дишат у врат у маркет?
    Тие шо глупост им е полициски час со пресмешните шеги, корона нема после 19ч?
    Од аспект на здравјето на гласачите - више ич не треба да им е гајле, све треба да нормализираат и нека се умира по улици. Не заслужуваме грижа, зошто сме невоспитани.
    Да не тривијализираме со аргумент - здравјето на гласачите, зошто гласачот не се грижи за своето здравје.
    Може други аргументи, ама короната не треба да е една од тие.
    Џабе економијата трпеше, џабе беше се. Нон стоп новозаболени, и не зошто системот ништо не направи, туку зошто сме невоспитани. Па изборите дали...

    А од аспект на функционирање на државата - треба да има. Од други мои лични убедувања - не треба, ама да не дужам.
     
    Последна измена: 25 мај 2020
    На *Amethyst*, JuLleE, LadyC и 5 други им се допаѓа ова.
  11. GirlRose

    GirlRose Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 јануари 2014
    Пораки:
    5.031
    Допаѓања:
    26.548
    И да имаше и да немаше Корона јас немаше да гласам. Па така да, сеедно ми се фаќа.
    Се знае концептот по кој функционираат партиите овде и затоа се тепаат кој ќе е на власт.
    За такви ср*ња не би да гласам :)
     
    На Bezimenka90, Alishan30, Ladyy* и 5 други им се допаѓа ова.
  12. Elena 28

    Elena 28 Активен член

    Се зачлени на:
    2 мај 2020
    Пораки:
    71
    Допаѓања:
    10
    Пол:
    Машки
    Dvojacni tabli u stip bitola ohrid se po opasni od korona zato mora izbori.. Dosta e
     
  13. doubleg

    doubleg Популарен член

    Се зачлени на:
    2 февруари 2011
    Пораки:
    285
    Допаѓања:
    4.406
    Јас поради задолжителното носење маски во маркет ептен ретко пазарам и кога одам гледам за цела недела да завршам работа.
    Ама во маркет мора некогаш да отидеш.
    На гласање со маски, за неполн месец после скоро 3 дена карантин...
    Не, фала.
     
    На cresa-jagoda му/ѝ се допаѓа ова.
  14. Feminka22

    Feminka22 Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 декември 2014
    Пораки:
    14.118
    Допаѓања:
    43.659
    Пол:
    Женски
    Ја нема да гласам.
    Искрено и едните и другите се говеда.Ако морам да бирам ептен ондак би СДСМ пошто колку толку имавме напредок.Само уште Заев да не праи педерски работи со кои ќе собира гласови од шиптарите и ќе биде топ.
    А иначе ала ала ќе биде сигурно за гласање.Или гужви ќе има или долги редици.
     
  15. T.e.d.d.y

    T.e.d.d.y Популарен член

    Се зачлени на:
    27 ноември 2011
    Пораки:
    1.552
    Допаѓања:
    8.263
    Пол:
    Женски
    Не ме интересираат избори, ниту јас ниту некој од моето семејство сме заинтересирани за партии, направија банана држава.
     
    На Ladyy* му/ѝ се допаѓа ова.
  16. Snowflake97

    Snowflake97 Популарен член

    Се зачлени на:
    8 ноември 2018
    Пораки:
    2.180
    Допаѓања:
    8.870
    Пол:
    Женски
    Нашата држава од никогаш не била држава и никогаш нема ни да биде, тоа е факт. Сите се исти гомна, само со различна боја, кои меѓусебно соработуваат и си ја префрлаат топката, никој не го интересира за народот, гледаат само што повеќе да испокрадат и да имаат они за до 10то колено, додека тој истиот народ што ги гласа трпи за леб и се чуди како да го помине цел месец, никој ништо не ми дал за да одам да ги гласам, а сите ми земале.

    А за ова дали било во време на корона или не воопшто не ме интересира, они посекако сега поени си добија од албанците што ги пуштија да одат во џамија.
     
    На Elena 28 му/ѝ се допаѓа ова.
  17. veteruska

    veteruska Популарен член

    Се зачлени на:
    27 мај 2014
    Пораки:
    1.977
    Допаѓања:
    5.798
  18. Аргентина *

    Аргентина * Популарен член

    Се зачлени на:
    19 јули 2015
    Пораки:
    4.711
    Допаѓања:
    9.183
    Пол:
    Женски
    Избори ко ќе нема потреба од маски веќе.
    И нека не се брзаат дур е хаосов да прават дубари.
    Можи и јули е рано,ако се продолжи со вонредната, кластерите и не почни нормално работењето на установите и бизнисите.
    Треба секој да има основна слика во каква состојба живеј пред да излези на избори.
     
    На Верче4 и cresa-jagoda им се допаѓа ова.
  19. veteruska

    veteruska Популарен член

    Се зачлени на:
    27 мај 2014
    Пораки:
    1.977
    Допаѓања:
    5.798
  20. Maro87

    Maro87 Популарен член

    Се зачлени на:
    11 јуни 2013
    Пораки:
    1.357
    Допаѓања:
    5.398
    Пол:
    Женски
    Државата ја направија шаховска табла и само поместуваат тоа фигурите. Друга држава да знае кога ќе има кај нас избори, а овие уште немаат објавено....:puke::puke::puke::puke:
    Па де јуни, сега јули..ама не извести политичар од друга држава..