1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Избор на најдобра македонска поп песна - Анкета

Дискусија во 'Музика' започната од RainBow, 5 декември 2020.

?

Најдобра македонска поп песна?

Анкетата е затворена на 31 декември 2020.
 1. Александар и Дац - Корона чао

  0 глас(а)
  0,0%
 2. Тоше Проески - За овој свет

  1 глас(а)
  2,7%
 3. Eye Cue - Убава

  0 глас(а)
  0,0%
 4. Тоше Проески - Тајно моја

  3 глас(а)
  8,1%
 5. Тоше Проески - По тебе

  1 глас(а)
  2,7%
 6. Лозано - Километри

  1 глас(а)
  2,7%
 7. Ерзана - Ноќна кралица

  0 глас(а)
  0,0%
 8. Тоше Проески - Во коси да ти спијам

  1 глас(а)
  2,7%
 9. Калиопи - Месечина

  0 глас(а)
  0,0%
 10. Тоше Проески - Студена

  1 глас(а)
  2,7%
 11. Тамара Тодевска - 1003

  1 глас(а)
  2,7%
 12. Нина Спирова - Еден бакнеж

  1 глас(а)
  2,7%
 13. Тоше Проески - Громови на душа

  4 глас(а)
  10,8%
 14. Калиопи - Бато

  1 глас(а)
  2,7%
 15. Тоше Проески - Боже чувај ја од зло

  4 глас(а)
  10,8%
 16. Тоше Проески - Љубена

  3 глас(а)
  8,1%
 17. Тоше Проески - Игри без граници

  2 глас(а)
  5,4%
 18. Ареа - Сите мои слики

  0 глас(а)
  0,0%
 19. Тоше Проески - Твоите бакнежи на моите бели кошули

  1 глас(а)
  2,7%
 20. Мики Јовановски Џафер - Сонце за три светови

  3 глас(а)
  8,1%
 21. Верица Ристевска - Галебе мој тажен

  0 глас(а)
  0,0%
 22. Брејк - Во бестрага

  1 глас(а)
  2,7%
 23. Владо Јаневски - Евергрин

  3 глас(а)
  8,1%
 24. Тамара Тодевска - Тажна љубов, среќна песна

  1 глас(а)
  2,7%
 25. Каролина Гочева - Кој да ми запее

  0 глас(а)
  0,0%
 26. Бојс - Опасно сум вљубен во тебе

  0 глас(а)
  0,0%
 27. Маријана и Росана - Признавам

  2 глас(а)
  5,4%
 28. Владо Јаневски - Што и да е ќе помине

  0 глас(а)
  0,0%
 29. Ана Костовска - Анушка

  2 глас(а)
  5,4%
 30. Каролина Гочева - Ѕвона

  0 глас(а)
  0,0%
 31. Архангел - Љубов или омраза

  0 глас(а)
  0,0%
 32. Дуке Бојаџиев - Дојди

  0 глас(а)
  0,0%
 33. Владо Јаневски - Срце преку небото

  0 глас(а)
  0,0%
 34. Тоше Проески - Полско цвеќе

  0 глас(а)
  0,0%
 35. Хелена Благне - Кога те нема

  0 глас(а)
  0,0%
 1. RainBow

  RainBow Глобален модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  3 декември 2009
  Пораки:
  20.635
  Допаѓања:
  59.706
  Пол:
  Женски
  Доаѓа крајот на уште една година, па ајде да ја избереме најдобрата македонска песна досега.
  Напишете предлог, онаа песна која најмногу ви се допаѓа, па од предлозите (доколку има премногу оние кои најмногу се повторуваат) ќе направиме анкета за гласање. Петте песни со најмногу гласови одат во полуфинале, па двете со најмногу гласови одат во финале. По една недела има за поставување предлози и гласање. Па, повелете. :)
   
  На Tajnaotrovna, Lollipop_123, Snowflake97 и 3 други им се допаѓа ова.
 2. prominent

  prominent Форумски идол

  Се зачлени на:
  8 март 2014
  Пораки:
  5.398
  Допаѓања:
  61.151
  Само не ми е јасно, од последната година треба да се песните или бираме општо најдобра песна? :)
   
 3. RainBow

  RainBow Глобален модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  3 декември 2009
  Пораки:
  20.635
  Допаѓања:
  59.706
  Пол:
  Женски
  Општо, до сега. Нема да има баш избор мислам од последнава година.
   
  На Tajnaotrovna, cresa-jagoda и prominent им се допаѓа ова.
 4. asdas

  asdas Популарен член

  Се зачлени на:
  6 јули 2010
  Пораки:
  1.008
  Допаѓања:
  1.910
  Што вклучува, а што не вклучува поп?
   
  На thelittle17 му/ѝ се допаѓа ова.
 5. Shery

  Shery Популарен член

  Се зачлени на:
  15 декември 2010
  Пораки:
  1.831
  Допаѓања:
  4.349
  Пол:
  Женски
  Александар и Дац - Корона Чаоо
   
  На marchi-cool, LadyLollypop, P.S.love и 15 други им се допаѓа ова.
 6. cresa-jagoda

  cresa-jagoda Модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  9 јуни 2012
  Пораки:
  7.271
  Допаѓања:
  30.406
  Пол:
  Женски
  Песна со моќна порака :l:

  Ќе чуеш глас, понекогаш
  Деца страдале
  О Боже, не
  На вести слушам повторно
  Во светот негде нова војна
  Ново насилство
  Ни треба мирен сон
  Ни треба невиност
  Да нема страв и солзи
  Сето зло да исчезне
  Да нема тажен ден
  За нас
  За овој свет
  Еден и единствен
  Треба сѐ да сториме
  Само тој го имаме
  За овој свет
  Кој ни е единствен
  И со детска насмевка
  Треба да се бориме
  За овој свет
  Во срцата не допира
  За трошка љубов
  Секој миг по една молитва
  Децата се невини
  Да учиме од нив
  За вербата и надежта
  Нам ни треба да е жив
  Сонот што ги храни нив
  За спас
  За овој свет
  Еден и единствен
  Треба сѐ да сториме
  Само тој го имаме
  За овој свет
  Кој ни е единствен
  И со детска насмевка
  Треба да се бориме
  За овој свет
  Нема страв, нема глад
  Да нема грижи за никого
  За овој свет
  Еден и единствен (Еден и единствен)…
   
  На saki13, yourfavoritegirl, MeowMeow и 26 други им се допаѓа ова.
 7. blueeparadise

  blueeparadise Популарен член

  Се зачлени на:
  22 октомври 2010
  Пораки:
  3.235
  Допаѓања:
  5.753
  Ух, стварно не можев да се одлучам. Имаме стотици убави песни, од Хелена Благне, Сашка Петковска, Тоше, Калиопи, Каролина и многу други. Ама ја одбрав оваа зошто едноставно остана со мене со години, уште прв пат кога го гледав "Сенки", ја обожавав баш оваа верзија на песната, мелодијата е толку haunting, носталгична, меланхолична, љубовна.

   
  На Celltica, sunshinebabe, Karamela12 и 4 други им се допаѓа ова.
 8. g8lQQk

  g8lQQk Популарен член

  Се зачлени на:
  28 мај 2018
  Пораки:
  2.171
  Допаѓања:
  14.248
  Пол:
  Женски
  Ова барате песна нешто како македонски евергрин :?: ?
   
 9. RainBow

  RainBow Глобален модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  3 декември 2009
  Пораки:
  20.635
  Допаѓања:
  59.706
  Пол:
  Женски
  Не мислев да биде толку комплицирано, повеќе да е од забавен карактер. Ставете си песна која ви оставила впечаток, која уште ја слушате... Толку.
   
  На Tajnaotrovna, thelittle17, tinka-mace и 2 други им се допаѓа ова.
 10. elimkd

  elimkd Форумски идол

  Се зачлени на:
  25 октомври 2012
  Пораки:
  5.908
  Допаѓања:
  40.732
  Пол:
  Женски
   
  На Tajnaotrovna, Lollipop_123, stetoskop и 3 други им се допаѓа ова.
 11. Amellie13

  Amellie13 Форумски идол

  Се зачлени на:
  26 јануари 2017
  Пораки:
  3.274
  Допаѓања:
  48.751
  Пол:
  Женски


  Песнава отсекогаш ја сакав, плус во description го има името на мојот пријател што има работено на неа. :inlove:
   
  На yourfavoritegirl, P.S.love, 24.07 и 7 други им се допаѓа ова.
 12. Yowannty

  Yowannty Форумски идол

  Се зачлени на:
  28 ноември 2012
  Пораки:
  8.438
  Допаѓања:
  144.355
  Пол:
  Женски
  :l:
   
  На LiliBoz, CameliaMiller, sunshinebabe и 3 други им се допаѓа ова.
 13. Касија

  Касија Истакнат член

  Се зачлени на:
  3 февруари 2018
  Пораки:
  236
  Допаѓања:
  4.019
  Пол:
  Женски
  Толку многу се, тешко е да се избере само една. Можеби е подобро да се избира по декади:)

   
  На Purplelilac, MeowMeow, Tajnaotrovna и 21 други им се допаѓа ова.
 14. Billy Idol

  Billy Idol Популарен член

  Се зачлени на:
  10 септември 2018
  Пораки:
  3.147
  Допаѓања:
  29.722
  Пол:
  Машки
  Дефинитивно треба да е од Тоше. Е сега која песна од него е малку потешко.
  Мојот фаворит е оваа:

   
  На yourfavoritegirl, AriLangdon, Purplelilac и 26 други им се допаѓа ова.
 15. prominent

  prominent Форумски идол

  Се зачлени на:
  8 март 2014
  Пораки:
  5.398
  Допаѓања:
  61.151
  Да, тежок е изборот, но ако морам да бирам една ќе биде оваа

   
  На Tajnaotrovna, P.S.love, Adi888 и 7 други им се допаѓа ова.
 16. Ahoy

  Ahoy Популарен член

  Се зачлени на:
  8 јануари 2020
  Пораки:
  8.566
  Допаѓања:
  34.192
  Пол:
  Машки
 17. Veta

  Veta Истакнат член

  Се зачлени на:
  15 јуни 2020
  Пораки:
  756
  Допаѓања:
  2.863
  Пол:
  Женски
 18. buba4e89

  buba4e89 Форумски идол

  Се зачлени на:
  1 август 2012
  Пораки:
  24.225
  Допаѓања:
  159.096
  Пол:
  Женски
 19. Ordinary

  Ordinary Форумски идол

  Се зачлени на:
  15 февруари 2012
  Пораки:
  2.158
  Допаѓања:
  73.911
  :l:

   
  Последна измена: 6 декември 2020
  На AriLangdon, P.S.love, stetoskop и 6 други им се допаѓа ова.
 20. Dream-Girl

  Dream-Girl ☀️ Член на тимот

  Се зачлени на:
  24 јуни 2013
  Пораки:
  18.672
  Допаѓања:
  173.017
  Пол:
  Женски
   
  На P.S.love, LiliBoz, Skyfall и 8 други им се допаѓа ова.