Извршители

Дискусија во 'Правни совети' започната од none75, 8 јули 2012.

 1. Vanjce09

  Vanjce09 Истакнат член

  Се зачлени на:
  5 октомври 2016
  Пораки:
  40
  Допаѓања:
  10
  Пол:
  Женски
  Vi blagodaram.
   
 2. Zaljubena26

  Zaljubena26 Популарен член

  Се зачлени на:
  31 јануари 2017
  Пораки:
  1.551
  Допаѓања:
  23.525
  Пол:
  Женски
  Ќе ве замолам за насоки од тие што се разбираат. Не знам баш дали е за тука прашањево ама некако најсоодветна е темава. Пред повеќе години блиска личност беше ограбена на улица, типот беше фатен и осудуван, не само ради неа туку и заради други кражби. Има извршно решение и сега сака да започне процедура за наплата ама не знае дали типот работи. Извршителите бараат доста висока сума само да проверат во агенција за вработување. Нормално дека ако не работи таа сума ќе пропадне затоа што нема од каде да му наплатат. Во агенцијата не даваат податоци за трето лице. Дали постои друг начин да дознае дали тој работи па ако е така, тогаш дури да ангажира извршители а не вака само да ја плати таа сума и на крај пак ништо да неможе да стори? Се надевам добро објаснив, не се разбирам од овие процедури, немам поим како одат...
   
 3. Justicija

  Justicija Популарен член

  Се зачлени на:
  9 август 2017
  Пораки:
  3.592
  Допаѓања:
  14.188
  Пол:
  Женски
  Вечерва гледајте Код на телма , па гледајте како извршителите (легалните лихвари ) како се иживуваат на граганите , како ги пљачкаат граганите !!!
  И сето ова им беше дозволено и регулирано од криминалецот Грујо , а татко и мајка на извршителите се Филимена и Михајло Маневски !
  Се надевам дека сиве овие ке се протераат од државава како државни непријатели на македонскиот народ !!!

  Гледајте и чудете се
   
 4. 1no name

  1no name Нов член

  Се зачлени на:
  11 јануари 2018
  Пораки:
  9
  Допаѓања:
  23
  Пол:
  Женски
  Јас сакам да прашам следно:
  Станува збор за дело пред 7 години (човекот кој треба да го плати износот има удрено жена со мотор). Женава си ги зела парите од осигурителната и сега го тужат него од Националното биро за осигурување. Стигнува извршно решение каде како доверител се јавува Национално биро за осигурување и треба да се плати долг околу 600.000 денари. Моментално човекот има блокирана сметка. Кој чекор би го превзеле нареден?
   
 5. Justicija

  Justicija Популарен член

  Се зачлени на:
  9 август 2017
  Пораки:
  3.592
  Допаѓања:
  14.188
  Пол:
  Женски
  На жалост никаков чекор , едноставно треба да си плати.
  Сите постапки се извршени , и штом дојде до извршител неможе да се поднесе никаков приговор.
   
 6. Djiniksa

  Djiniksa Нов член

  Се зачлени на:
  13 мај 2019
  Пораки:
  2
  Допаѓања:
  0
  Пол:
  Женски
  Ve molam mi treba edno info,
  Liceto na koe se vodi dolgot momentalno e nevraboteno i nema nikakov imot na svoe ime, nema kola, a zivee vo kuka na roditelite.
  Sto moze da napravi izvrsitelot vo ovoj slucaj, dali moze da konfiskuva pokuknina.?
  Ve molam na odgovor
   
 7. Djiniksa

  Djiniksa Нов член

  Се зачлени на:
  13 мај 2019
  Пораки:
  2
  Допаѓања:
  0
  Пол:
  Женски
  Ve molam mi treba edno info,
  Liceto na koe se vodi dolgot momentalno e nevraboteno i nema nikakov imot na svoe ime, nema kola, a zivee vo kuka na roditelite.
  Sto moze da napravi izvrsitelot vo ovoj slucaj, dali moze da konfiskuva pokuknina.?
  Ve molam na odgovo
   
 8. referentka

  referentka Moderator Член на тимот

  Се зачлени на:
  13 ноември 2012
  Пораки:
  11.006
  Допаѓања:
  282.501
  Ако нема ништо на негово име, ништо неможат да му земат.
  Но, долгот ќе си стои.
  Прв момент кога на лицето ќе му стасаат билокакви пари по билокаков основ, ќе го блокираат се додека не ги исплати парите (законски е 1/3 од примања, ама некако тој закон не се почитува).
  Во меѓувреме пресметуваат разни камати кои го зголемуваат долгот.
   
  На Animali и Djiniksa им се допаѓа ова.
 9. Forca

  Forca Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 февруари 2016
  Пораки:
  232
  Допаѓања:
  602
  Пол:
  Машки
  Може да се наплати долгот од должникот, ако не може од него лично може од неговиот брачен другар, или од членовите на потесното семејство, има законски начин, и затоа 99% од должниците мислат ако немаат ништо на свое име дека ништо не можат да им земат, прашањето е, колку е спремен доверителот да оди до крај за да го наплати своето побарување? :)
   
 10. referentka

  referentka Moderator Член на тимот

  Се зачлени на:
  13 ноември 2012
  Пораки:
  11.006
  Допаѓања:
  282.501
  Ако е жирант или кокредитобарател.

  Досега не сум чула од нечиј брачен партнер да се одземало нешто.

  Замисли,кога се зема кредит,се бара ДОЗВОЛА т.е. ИЗЈАВА од брачниот партнер дека е свесен дека партнерот ќе зема кредит и ќе се задолжува.
  Е,во ваков случај веднаш изјавата се приложува и се бара правен лек за наплата.

  Ама, ако треба да се наплати долг на мажот каде нема никаков изим од жената,тогаш нема основ.
   
  На violetblue и Animali им се допаѓа ова.
 11. Justicija

  Justicija Популарен член

  Се зачлени на:
  9 август 2017
  Пораки:
  3.592
  Допаѓања:
  14.188
  Пол:
  Женски
  Неточно !
  Како што пиша @referentka така си е !
   
 12. Forca

  Forca Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 февруари 2016
  Пораки:
  232
  Допаѓања:
  602
  Пол:
  Машки
  Напротив може, само е потребно да се исполнети одредени законски услови од неколку закони, ќе ви поткажам за еден од законите (ЗСДСП). :)
   
 13. Ano

  Ano Форумски идол

  Се зачлени на:
  4 октомври 2016
  Пораки:
  5.074
  Допаѓања:
  31.055
  Пол:
  Женски
  1/3 е ако е плата или пензија. Ако е социјална помош, целосно се изема од извршување, ама ако е по било кој друг основ целосно се задржува по долгот.
   
  На referentka му/ѝ се допаѓа ова.
 14. Justicija

  Justicija Популарен член

  Се зачлени на:
  9 август 2017
  Пораки:
  3.592
  Допаѓања:
  14.188
  Пол:
  Женски
  Невозможно
   
 15. Forca

  Forca Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 февруари 2016
  Пораки:
  232
  Допаѓања:
  602
  Пол:
  Машки
  :)
   
 16. Señorita92

  Señorita92 Нов член

  Се зачлени на:
  14 октомври 2019
  Пораки:
  2
  Допаѓања:
  1
  Пол:
  Женски
  Zdravo dali nekoj znae banka sto refinansira kredit sto e po izvrsitel ???
   
 17. LejdiD

  LejdiD Истакнат член

  Се зачлени на:
  22 ноември 2011
  Пораки:
  601
  Допаѓања:
  150
  Сакам да прашам за слична ситуација каде е дојдено до извршител и должникот си плаќа редовно секој месец : Дали постои можност некогаш делото да застари и да се ослободи должникот од понатамошно плаќање и ако да по колку години би застарило или штом е веќе почнато да се плаќа не може ништо да се направи?
   
 18. Justicija

  Justicija Популарен член

  Се зачлени на:
  9 август 2017
  Пораки:
  3.592
  Допаѓања:
  14.188
  Пол:
  Женски
  На жалост во оваа држава застаруваат само делата на политичарите(на Груевски на пример му застари случајот со кинеските провизии и нема воопшто да одговара бодејки му застарило делото ) а на нас обичните смртници НЕ ПОСТОИ ЗАСТАРУВАЊЕ! Значи долговите кај извршител НИКОГАШ не застаруваат на жалост ...ова не е држава ова е вукојебина!
   
 19. Martinco12

  Martinco12 Нов член

  Се зачлени на:
  5 ноември 2019
  Пораки:
  1
  Допаѓања:
  0
  Пол:
  Машки
  dobar den
  ve molam ako moze odgovor.
  imam firma koja ima hipotekaren kredit megutoa smetkata e blokirana imam pari od dr stranska firma da si go plakam redovno kreditot kako moze da go plakam ako vise mi e blokirana smetkata bez da se podmiri za brzo dolgot zasto e pogolem a momentalno ne sum vo sostojba da platam??
   
 20. Nikita7

  Nikita7 Популарен член

  Се зачлени на:
  13 јануари 2016
  Пораки:
  875
  Допаѓања:
  12.816
  Пол:
  Женски
  Ако може помош
  Мм еве 5години има по еден два извршители годишно
  Никакво известување претходно
  Дека е вработен газдата му одбива од плата
  Дали тоа е регуларно газдата да му одбива од плата коо демек кај него во фирма стасло решението за наплата.
  И друго што ми е чудно
  Додека го исплаќаме едниот избршител
  Денеска му стасува порака дека му е блокирана сметката
  Јас незнам веќе кај да се обратам
  Незнам што е региларно што не
  Ако некој е подобро упатен нека ми помогне оти ништо не ми е јасно