1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Извршители

Дискусија во 'Правни совети' започната од none75, 8 јули 2012.

  1. PetarPopovski00

    PetarPopovski00 Нов член

    Се зачлени на:
    8 септември 2022
    Пораки:
    14
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Машки
    Gazdata kaj sto rabotev mk radi tie gazdi mk dojdiv vaka ne mi plakase redovni pa kasnese meseci nemozev da najdam asolna raabota doma so socijalno od eden roditel odi pomini meseco i na kraj resiv otidiv stranstvo sum zel ne velam da ne vrakam no edno po edno od 70 do 100 eu fino lepo ti kazav sto ke mu kazam na izvrsotelov ..
     
  2. Luciferka

    Luciferka Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 август 2020
    Пораки:
    1.202
    Допаѓања:
    1.738
    Пол:
    Женски
    Постои лихва и лихва ( камата ) не е во ред да се ставаат во ист кош банките и рекетарските пардон финансиските друштва во ист кош.
    Подобро земи пари од лихвар одколку од овие легални лихвари кај нив зборот е збор ако исполнуваш се е во ред а кај легалните лихвари ни потпишан договор за нив нема никакво значење и се бетер од уличен лихвар.

    Уличен лихвар е гревота да го споредуваш со овие легални рекетари.
     
    На OnlyHope и Tanjamm им се допаѓа ова.
  3. Feminka22

    Feminka22 Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 декември 2014
    Пораки:
    15.566
    Допаѓања:
    47.811
    Пол:
    Женски
    Не се баш греВота
    Башка уличен лихвар, ќе те претепа или ќе ги дигне куќа/кола у ваздух ако не ги вратиш парите
    И каматата побрзо рипа него кај легалните
     
  4. Luciferka

    Luciferka Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 август 2020
    Пораки:
    1.202
    Допаѓања:
    1.738
    Пол:
    Женски
    Нешто слично имам слушнато дека направиле и легалниве лихвари.
    Изворот не ми е сигурен дали е така но вреди да се спомни.
     
    На Tanjamm му/ѝ се допаѓа ова.
  5. Maci1012

    Maci1012 Активен член

    Се зачлени на:
    28 февруари 2022
    Пораки:
    70
    Допаѓања:
    32
    Пол:
    Женски
    Појасни,сакаш да кажеш дека некое ФД праќа луѓе да тепаат должници,или им "палат" коли, куќи.Ако е таква работата можеш да им ја ебеш мамата на суд.
     
  6. PetarPopovski00

    PetarPopovski00 Нов член

    Се зачлени на:
    8 септември 2022
    Пораки:
    14
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Машки
    To sto si pravime filmoj si pravime .
    I odpoveke jas velam sme zele koj nejki da vrati mozi i odpoke sme pustile cerga ama sekoj si odgovara za posledicite ama pa dusa ne ke ni zemi nekoj.
     
  7. PetarPopovski00

    PetarPopovski00 Нов член

    Се зачлени на:
    8 септември 2022
    Пораки:
    14
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Машки
    Moze li da mi pises vo privatna poraka?
     
  8. PetarPopovski00

    PetarPopovski00 Нов член

    Се зачлени на:
    8 септември 2022
    Пораки:
    14
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Машки
    Taka e no covekot ete preisplasen e .. od izvrsiteli koga ke se spomenat.
     
  9. PetarPopovski00

    PetarPopovski00 Нов член

    Се зачлени на:
    8 септември 2022
    Пораки:
    14
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Машки
    Inaku luge jas sum hrvatska mesec dena uredno zemam plata tuka 8000 eu vo banka kredit kreditna 1000 evra dolg 4000 brzi so nivni kamati . A sto e najsmesno 900 eu imav zemeno od 5 brzi .
    Sea sto ke bide ponatamu kako da izlezam od seto ova del po del nesto da otplakam?
    E sega zafrknato e imam zirant a vo nikakvi odnosi sum so nego .
    I neznam ludila mk imot na ime na roditelive jas edna klima sto imav kupeno od setec ili neptun bese toa e se . Pred se mi e strav niv da ne gi zamaraat jas ednas do dvapati godinata dali ke odam mk . Da ne odat kaj niv za nekoj zapleni itn . Vi blagodaram odnapred dobri luge . Znam deka lesno eza osudi no veruvajte i jas nesakam se kaam . No neznam kako da izlezam od se ova site veke mi raskinaa dogovori nad 90 dena negde nad 200 dena kasnenje . Sekoj sovet mi e dobredojden
     
  10. minne992

    minne992 Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 ноември 2013
    Пораки:
    4.286
    Допаѓања:
    25.763
    Пол:
    Женски
    Жирантот што сакаш да ти прај? Дан сакаш тој да ти отплаќа кредит за твој кејф? Секој денар што си го земал мораш дс го вратиш како мислиш ти замина и се забораја кредитите?
    Незнам како одат тие процедури ама најдобро со ними разговарај си и враќај инаку цел живот камата ќе си плаќаш
     
    На Tanjamm и PetarPopovski00 им се допаѓа ова.
  11. PetarPopovski00

    PetarPopovski00 Нов член

    Се зачлени на:
    8 септември 2022
    Пораки:
    14
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Машки
    Nesakam nikoj no pri vakva situacija sto da pravam .
     
  12. minne992

    minne992 Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 ноември 2013
    Пораки:
    4.286
    Допаѓања:
    25.763
    Пол:
    Женски
    Жирантот сакаш да ти плати ?
    Е работиш таму разговарај и отплаќа по малку
     
    На PetarPopovski00 му/ѝ се допаѓа ова.
  13. PetarPopovski00

    PetarPopovski00 Нов член

    Се зачлени на:
    8 септември 2022
    Пораки:
    14
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Машки
    Vidi vaka site mi raskinale dogovori e sega prasuvam kako da resam se . Ete po malku kako ke bide toa . Odma zirantot neznam sto da sakav zirantot da mi plaka ili nez zaminav i mie gajle ne vrakam nemase da baram sovet .
     
  14. minne992

    minne992 Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 ноември 2013
    Пораки:
    4.286
    Допаѓања:
    25.763
    Пол:
    Женски
    А што совет бараш жити се ? За кредити кој можит да ти помогнит?
     
    На PetarPopovski00 му/ѝ се допаѓа ова.
  15. PetarPopovski00

    PetarPopovski00 Нов член

    Се зачлени на:
    8 септември 2022
    Пораки:
    14
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Машки
    Pa neznam kako odat postapkive po raskinuvanje dogivori t.e izvrsiteli bidejki sum i stranstvo so cel ne progon moj i bliski itn . Kako moze da se plaka barem po nesto da ne me gonat to so se napravi ne se vraka ...
     
  16. Kaktus12345678

    Kaktus12345678 Нов член

    Се зачлени на:
    1 ноември 2022
    Пораки:
    3
    Допаѓања:
    1
    Пол:
    Машки
    Здраво имам едно прашање јас сум на минимална плата извршителот ми кажа дека фирмата кај што работам одлучува колку ќе ми запира ми запираат 5600 ден исто така секој месец ми се одбива околу 3000 ден останувам со 10 и 800 ден овој месец со 10 и 600 некој совет ако може
     
  17. Mikha4

    Mikha4 Популарен член

    Се зачлени на:
    17 јануари 2018
    Пораки:
    1.899
    Допаѓања:
    6.266
    Не одлучува извршителот, туку според закон може само една петина да ти одбиваат од плата. Кажи им слободно во фирмата дека може да си имаат проблеми ако им дојде контрола, а извршителот може да се слика.
     
    На Luciferka му/ѝ се допаѓа ова.
  18. Kaktus12345678

    Kaktus12345678 Нов член

    Се зачлени на:
    1 ноември 2022
    Пораки:
    3
    Допаѓања:
    1
    Пол:
    Машки
    Фала ти многу за информацијата и јас така знам ама он друго ми кажа
     
  19. Luciferka

    Luciferka Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 август 2020
    Пораки:
    1.202
    Допаѓања:
    1.738
    Пол:
    Женски
    Фирмата сигурно не одлучува колку ќе ти запре таа постапува по налогот кој што го има добиено од извршителот, кажи му на извршителот да си пушти налог во фирма за задршка од 1/5 и да ги врати неосновано одземените средства или на неговиот налог ќе пуштиш жалба до судот и по судски пат ќе си ги оставариш правата.

    Види што стои во налогот или сликај и пратими во ЛП со скриени лични податоци за да можам конкретно да ти кажам што треба да се направи.

    Ако твојата плата е минималец од 18.000 - 1/5 ти треба да земаш 15.300 се друго е незаконски освен ако не се работи за долг по алиментација каде е пропишано 1/2 од плата.
     
    На Kaktus12345678 и mira.mira им се допаѓа ова.
  20. Kaktus12345678

    Kaktus12345678 Нов член

    Се зачлени на:
    1 ноември 2022
    Пораки:
    3
    Допаѓања:
    1
    Пол:
    Машки
    Nemam nesto takvo kako alimentacija imav los period ne bev dobar ni zdrastveno ni psihicki se zaglaviv kaj brzi krediti okolu svoite pari gi davav kaj sto treba i netreba imam i telefon zemeno od t-mobile koga se vrativ vo normalo sekade kaj sto rabotev predhodno koj ne sakase da me prijavi koj na pola rabotno vreme ne mi odgovorase i taka sega si najdov stabilna rabota od 2 april sum prijaven imam 3 izvrsiteli sega go plakam najgolemiot sto mi e vo veles od tamu sum ama rabotev skopje plakav kirii i slicno sam sum jas majka mi e odamna pocinata tatko mi pred ova leto ama i onaka nemav pomos od nego zborot mi bese da ne zamaram premnogu vaka so 10 i nesto ne biva namesto da odat spored zakon i da im go isplatam vaka ako prodolzi na leto ke zaminam strastvo i denar nema da vidat denes ke odam kaj izvrsitelot i ke mu go kazam ova sto mi go kaza ti fala ti mnogu na pomosta ke pisam sto sum napravil
     
    На PetarPopovski00 му/ѝ се допаѓа ова.