1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Извршители

Дискусија во 'Правни совети' започната од none75, 8 јули 2012.

  1. PetarPopovski00

    PetarPopovski00 Нов член

    Се зачлени на:
    8 септември 2022
    Пораки:
    14
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Машки
    Prijatel i jas sum stranstvo borclija da si nekomu cel zivot ne e bas ubavo custvo sme zaglavile ne bilo kako sme zele treba da vratime ... leb i sol jadam eve so se veli 2 meseci ke napravam uste 8 meseci ama potoa cist ke bidam. Nemozime site da sme ko politicarive plus nas ne faka zakon .
    Si ostavam minimalno za hrana .
    Resto se mk po 600 700 eu ... toa e za brzive . Jbg. Ne im plakav 10 meseci ne e toa toa koga bev vo los period pa dojdov stranstvo pred tri ama taka dogovoriv sto pobrzo da se otarasam
     
  2. PetarPopovski00

    PetarPopovski00 Нов член

    Се зачлени на:
    8 септември 2022
    Пораки:
    14
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Машки
    I krauc sto bidna?
     
  3. Dandra4

    Dandra4 Активен член

    Се зачлени на:
    25 октомври 2022
    Пораки:
    64
    Допаѓања:
    258
    Na plata od 22.000 kolku mu doagja 1/5 od izvrsitel da zeme ?
     
  4. Ekvador

    Ekvador Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 јули 2022
    Пораки:
    145
    Допаѓања:
    184
    Пол:
    Машки
    4.400 den prosta matematika
     
    На Feminka22 му/ѝ се допаѓа ова.
  5. Dandra4

    Dandra4 Активен член

    Се зачлени на:
    25 октомври 2022
    Пораки:
    64
    Допаѓања:
    258
    Ok bidejki zema 7 i 800 zatoa mi dojde cudno mn povekje zemal kje vidi da razgovara fala
     
  6. Kotto

    Kotto Активен член

    Се зачлени на:
    30 ноември 2021
    Пораки:
    17
    Допаѓања:
    1
    Zdravo
    Imam dolg vo brzite krediti,zemav 80 000den lani i placav rati vo medjuvreme ostanav bez rabota i nekoe vreme ne placav bidejki mnogu mi go zgolemija dolgot samo za pisma mesecno po 10 000den mi baraa plus rata.Sega mi stasa pismo od izvrsitel so dolg od 130 000den,vo rok od 3 dena da go podmiram i mi pisuva "Dokolku dolznikot ne go plati dolguvaniot iznos vo predviden rok,ke de pristapi kon popis,procena i plenidba na predmetite vo prisustvo na policija koi se naodjaat na negovo ime,vo vladenie na doveritelot ili vo vladenie na treto lice vo prisustvo na ovlasten procenitel"

    Mnogu se isplasiv,jas nema nisto na svoe ime,nemam ziranti na kreditot.No ziveam vo kuca na svekorot,me fati panika ne znam dali mozat da vlezat da mi odzemaat stvari od kucata. Nisto nemam kupeno na svoe ime,ne se razbiram kakva e presudata,dali e mozno da dojdat i da si soberat sto sakaat.
     
  7. KriskoMar

    KriskoMar Активен член

    Се зачлени на:
    25 октомври 2022
    Пораки:
    12
    Допаѓања:
    9
    Пол:
    Машки
    Dobro, od tolku advokati nikoj ne se najde da mu odgovori na clenot pogore
     
    На Dandra4 му/ѝ се допаѓа ова.
  8. Dandra4

    Dandra4 Активен член

    Се зачлени на:
    25 октомври 2022
    Пораки:
    64
    Допаѓања:
    258
    Nemaat pravo mislam do tolku da te gonat i da ti stavaat kamati kazi im deka kje gi tuzis bidejki tolku mnogu ti gi zgolemile kamatite i deka na izvrsitel te dale
     
    На Luciferka му/ѝ се допаѓа ова.
  9. Kotto

    Kotto Активен член

    Се зачлени на:
    30 ноември 2021
    Пораки:
    17
    Допаѓања:
    1
    Pa ne znam ni jas kako e presudeno,nitu sum povikana na sud ni nisto,direktno izvrsen nalog mi stasa. Okolu bozic mi donese postarot od notar no bea pominati 8 dena za da pojdam.i za 3 dena donele presuda na izvrsitel na 10.01 a mene duri sega mo donese postarot na 17.01 go imam primeno,pominati se i 3 dena za zalba
     
  10. KriskoMar

    KriskoMar Активен член

    Се зачлени на:
    25 октомври 2022
    Пораки:
    12
    Допаѓања:
    9
    Пол:
    Машки
    Ajde eve za advokatite dokazete se ovde po zakon, clen i praven sovet, ili samo za vo brzi krediti temata edno te isto da se vergla ve biva...
     
  11. Forca

    Forca Популарен член

    Се зачлени на:
    21 февруари 2016
    Пораки:
    741
    Допаѓања:
    2.004
    Пол:
    Машки
    Се' што сум пишал во таа тема е 100% точно, а за оваа тема не можам на невиден предмет да се докажувам, кога ќе ја прочитам документацијата тогаш ќе можам да дадам свое мислење и да кажам како најдобро да се постапи, во спротивно излегува да зборувам на памет и да прејудицирам.
    Ќе дадам општ одговор а за конкретно ќе треба да се разгледа документација.

    Доверителот (финансиското друштво) поднел предлог за издавање на нотарски платен налог, нотарот го усвојува предлогот и носи решение за издавање на нотарски платен налог, истиот го доставува до вас на адресата која што ја навел доверителот во предлогот за издавање на нотарски платен налог (тоа е адресата која што е наведена во договорот за кредит, најчесто адресата која што е наведена во лична карта).
    Во најчест случај решенијата стигнуваат до должниците за да им се овозможи да го искористат правото на приговор, кој задолжително се поднесува преку адвокат во рок од 8 дена од денот по приемот на нотарското решение за издавање на нотарски платен налог.
    Доколу не се поднесе приговор, а уредно ви било доставено решението од нотарот, тогаш решението на нотарот станува правосилно и извршно, и истото претставува извршна исправа и доверителот може да поднесе барање за извршување, штом извршителот ви доставил налог за извршување со пленидба, процена и продажба на подвижни ствари, значи се' што имате на ваше име во поглед на подвижни ствари е предмет на извршување.
    Може да барате од извршителот да донесе нов налог за извршување врз плата, а постојниот налог да го отповика, може да приговарате на налогот на извршителот до Основниот суд, но тоа се дополнителни трошоци ако приговорот ви биде одбиен, а воглавно тој приговор не може да го намали побарувањето.
    Единствено што може да ве спаси е да се испита дали доставата на нотарот била неуредна, и да ви се овозможи со укинување на клаузулите за правосилност и извршност да поднесете нов приговор на нотарското решение доколку истото ви биде повторно доставено, и судот мериторно да одлучи колку должите односно во колкав износ е основано барањето на доверителот.
    Значи не е едноставна постапката, и не може да ви се гарантира успех, а долгот - кредитот тој во секој случај се плаќа, спорот би бил во каматата ако е над законот, и/или во стапката на вкупни трошоци, и да се спречи да се дојде до извршител затоа што извршителските трошоци се многу високи.
    Ако сакате конкретно да го разгледам вашиот случај пишете ми во порака.
     
  12. Dandra4

    Dandra4 Активен член

    Се зачлени на:
    25 октомври 2022
    Пораки:
    64
    Допаѓања:
    258
    Ne sum advokat zboram od moja gledna tocka sto bi im napravila
     
    На Forca му/ѝ се допаѓа ова.
  13. DraganMomirov

    DraganMomirov Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 декември 2021
    Пораки:
    154
    Допаѓања:
    30
    Пол:
    Машки
    Jas so raskinat dogovor pred notar i slicno za 77 000 mi baraat 120 000 itoa i jas sto imav plakano na tie 77 000 . Da ne se izlozvam na troskovi poveke pocnav po 10 000 . Se dogovoriv so advokatsko drustvo nivno bidejki tie mi pratija na mail i domasna adreesa deka ke me tuzat . Opomena pred tuzba.
    Taka da kamatata taa e ..
     
  14. Plaviotplavus

    Plaviotplavus Активен член

    Се зачлени на:
    20 јуни 2020
    Пораки:
    4
    Допаѓања:
    1
    Пол:
    Машки
    Ako moze mal sovet.
    Imam 2 ili 3 izvrsiteli od 2019 pa se do 2023. Eden minatata godina e od 150 koj sto vekje go isplakjam od plata 3600.
    Negde dolg imam sigurno se na se okolu 200-250k
    Vo MKB imam losa kreditna istorija ne znam dali bi se podobrila ako sega veke 5 6 meseci plakjam eden izvrsitel.
    Sega sakam da izvadam izvestaj od MKB i da se obidam vo nekolku banki da zemam pogolem kredit da gi zatvoram site nekade okolu 600.000.
     
  15. Dandra4

    Dandra4 Активен член

    Се зачлени на:
    25 октомври 2022
    Пораки:
    64
    Допаѓања:
    258
    Prasaj vo banka
     
  16. Bibi2222222

    Bibi2222222 Активен член

    Се зачлени на:
    14 февруари 2023
    Пораки:
    16
    Допаѓања:
    3
    Здраво, за неподмирени кредити околу 200,250 илјади денари дали може извршителите го наплатуваат долгот со сопирање од семејна пензија што ја земам затоа што е починат татко ми? Осигурана сум како пензионер и секој месец ја земам таа пензија од кога почина тој
     
  17. Ram321

    Ram321 Нов член

    Се зачлени на:
    15 март 2023
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Машки
    Zdravo, mi treba pravna sovet ,sakam da kupam imot od pravno lice ,no ima pribeleska od izvrsitel .Planot e da se isplati izvrsitelot i ostatokot od parite da se prefrli na sopstvenikot na imotot ( na fiziko lice). Kako da se zastitam da se napravi bezbedno , od kade da znam deka vo momentot koga ke se trgne izvrsitelot nema vo istiot moment drug da se zakaci dokolku ima i drugi borcovi, mozam li da proveram i da sum siguren dali ima drugi borcovi, mozam li nekako da se zastitam kako kupuvac ili ova e dupka vo zakonot?ve molam za sovet itno, blagodaram odnapred
     
  18. МитеМен

    МитеМен Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 февруари 2023
    Пораки:
    1.168
    Допаѓања:
    2.093
    Пол:
    Машки
    Може, најмногу 1/5 од пензијата.
     
    На ЀѐЍѝ му/ѝ се допаѓа ова.
  19. Emika2000

    Emika2000 Нов член

    Се зачлени на:
    22 март 2023
    Пораки:
    2
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    Mene mi treba strucna opomena ve molam
     
  20. MladiotPropast

    MladiotPropast Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 август 2022
    Пораки:
    185
    Допаѓања:
    125
    Пол:
    Машки
    +38923440538
    Ima li nekoj nacin da doznaam civ e brojot me baraa, probav da se javam ne mozam