1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Извршители

Дискусија во 'Правни совети' започната од none75, 8 јули 2012.

  1. cresa-jagoda

    cresa-jagoda Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јуни 2012
    Пораки:
    8.263
    Допаѓања:
    34.559
    Пол:
    Женски
    Направи копија од уплатниците и оди кај извршителот тој да провери во неговиот компјутерски систем дали му се евидентирани сите твои уплати.
     
    На Aleksandar123456 му/ѝ се допаѓа ова.
  2. Aleksandar123456

    Aleksandar123456 Нов член

    Се зачлени на:
    24 април 2023
    Пораки:
    5
    Допаѓања:
    1
    Добро, само уште ендо прашање , јас кога платам редовно по 3.000 ден дали каматата се намалува или е иста?
     
  3. cresa-jagoda

    cresa-jagoda Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јуни 2012
    Пораки:
    8.263
    Допаѓања:
    34.559
    Пол:
    Женски
    Процентуално каматата е иста, ама се намалува каматата пресметана во денари, затоа што како го отплаќаш долгот така се намалува основицата на која што се пресметува камата и затоа се добива и помала камата во денари. Се надевам дека ме разбра :)
     
    На Blagojmilev и Aleksandar123456 им се допаѓа ова.
  4. МитеМен

    МитеМен Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 февруари 2023
    Пораки:
    1.168
    Допаѓања:
    2.093
    Пол:
    Машки
    Колку што знам каматата е различна, секогаш е 8% плус од референтната камата стапка на НБРМ, која се менува два пати годишно. Значи, пред една година беше окулу 10% (окулу 2% на НБРМ + 8%), сега е повеќе од 12% (над 4% на НБРМ + 8%).
     
    На Aleksandar123456 и ЀѐЍѝ им се допаѓа ова.
  5. cresa-jagoda

    cresa-jagoda Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јуни 2012
    Пораки:
    8.263
    Допаѓања:
    34.559
    Пол:
    Женски
    Искрено не знаев, мислев дека е фиксна 8%. Срамота е да ја зголемуваат процентуално. Дури и 8% е многу и непотребно.
     
    На Aleksandar123456 му/ѝ се допаѓа ова.
  6. МитеМен

    МитеМен Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 февруари 2023
    Пораки:
    1.168
    Допаѓања:
    2.093
    Пол:
    Машки
     
    На cresa-jagoda, Aleksandar123456 и ЀѐЍѝ им се допаѓа ова.
  7. Aleksandar123456

    Aleksandar123456 Нов член

    Се зачлени на:
    24 април 2023
    Пораки:
    5
    Допаѓања:
    1
    Mомци многу ви благодарам за помошта што ми ја дадовте
     
    На cresa-jagoda му/ѝ се допаѓа ова.
  8. cresa-jagoda

    cresa-jagoda Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јуни 2012
    Пораки:
    8.263
    Допаѓања:
    34.559
    Пол:
    Женски
    58.600 - 28.356 = 30.244 денари што фалат, не се малку пари, а ништо чудно извршителот да ги нема евидентирано во компјутерската евиденција и да си ги земал за себе тие пари. Најдобро консултирај добар адвокат. И камата да е во прашање не може да биде толку голема. Плус треба да бидеш известен ако е камата во прашање колку изнесува, а не вака да не знаеш каде ти се парите што си ги уплатил.
    Може ли во порака да ми пишеш за кој извршител станува збор, затоа што и во фамилија мој роднина моментално си има проблем, па баш ме интересира дали за ист извршител станува збор... И мојот роднина еве деновиве се бори да докаже дека е во право и не знам на крај што ќе излезе. Ама една рата ја немаше во евиденцијата кај извршителот и таа рата извршителот ја нема уплатено во банката каде што е долгот... А мојот роднина има доказ за уплатата. Ама бидејќи извршителот не ги уплатил парите и не го затворил долгот сега 4 години си течела без потреба камата :x
     
  9. MARIJANA2611

    MARIJANA2611 Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 септември 2020
    Пораки:
    4
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    Здраво сакам да прашам имам брзи кредити но со помали суми,веќе доцнам со плаќање но каматите ми се зголемуваат, дали некоја банка ќе ми одобри кредит за да можам само еден да исплаќам
     
  10. Mima222

    Mima222 Активен член

    Се зачлени на:
    7 февруари 2023
    Пораки:
    11
    Допаѓања:
    1
    Пол:
    Женски
    Здраво да прашам дадена сум на извршител и сега пред некој ден тазе вработена
    Како ке оди плаќањето сега дали фирмата би имала некаква врска со ова или преку банка иде све
     
  11. Forca

    Forca Популарен член

    Се зачлени на:
    21 февруари 2016
    Пораки:
    740
    Допаѓања:
    2.004
    Пол:
    Машки
    Ќе треба да однесете кај извршителот потврда дека сте вработена за да може да ви ја одблокира сметката односно извршителот да го отповика претходно донесениот налог за извршување и да донесе нов налог за извршување од плата, за да го достави истиот до вашиот работодавач и тој секој месец од вашата нето плата да му уплатува на извршителот до просечна плата 1/5, над просечна 1/3 од плата.
     
  12. Anicka66

    Anicka66 Активен член

    Се зачлени на:
    12 јуни 2023
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    1
    Пол:
    Женски
    Zdravo sakam da prasam nesto imam brz kredit zimeno i ne bev vo moznost da go plakam nekolku meseci i denes mi stigna poraka od advokadska kancelarija ili na sud ke me dadat ili da go isptam dolgot.prasanjeto mi e za kolku vreme ke me dadat na sud i kako moze so niv da se dogovoram da go otplatam samo da ne e celosen.dali nekoj se soocil so vakvo nesto
     
    На Blagojmilev му/ѝ се допаѓа ова.
  13. angieangie

    angieangie Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 јануари 2015
    Пораки:
    149
    Допаѓања:
    68
    Пол:
    Женски
    Да ли може извршител да блокира и запира ако имам прилив на пари во Мк банка од странство или нема да ми дираат, треба да појдам да се договорам како ќе го плаќам долгот што го имам..? Така?
     
  14. MisterXX

    MisterXX Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 јуни 2013
    Пораки:
    3
    Допаѓања:
    1
    Вака .

    Имав кредит од банка мојата сопруга ми беше жирант .

    Пред 2 години остснав без работа и неможев да го плаќам .

    За тој кредит ми беше стасано решение од извршител за наплата .
    Сега кога се вработив ми ја одблокираа сметката .

    Но денес стаса писмо на мојата сопруга од судски нотар за истиот кредит кој на мене се наплатува преку извршител да го уплати целиот износ во рок од 8 дена доколку не ке следи присилно извршување и нотарот ке преземе дејствие за присилна наплата преку ујп.
     
  15. Чанта

    Чанта Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 јули 2023
    Пораки:
    405
    Допаѓања:
    479
    Пол:
    Женски
    Има некој извршител или проценител да ми пише во л.п?
     
  16. Sailorgirl

    Sailorgirl Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 октомври 2021
    Пораки:
    142
    Допаѓања:
    432
    Пол:
    Женски
    Здраво, доколку некој е запознаен, да ми даде информација.. На извршител дадена од неколку брзи кредити, дали додека се исплаќа месечно од плата, во меѓувреме сеуште расте каматата?
     
  17. Cvekarka

    Cvekarka Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 мај 2023
    Пораки:
    421
    Допаѓања:
    674
    Пол:
    Женски
    Ке мора да одиш и со извршителот да се договориш како да испраќаш.Јас имав пред една година исплатив кај извршител за телефон и број од мобимак и космофон на времето.Сигурно една година исплаќав по 2000 ден месечно.И на крај си извадив кредит го исплатив извршителот,искрено вака ми е по раат главата банката си зима месечно ама не сум кај извршителот.Во секој случај мораш со него да се договориш можеш и телефонски
     
  18. МитеМен

    МитеМен Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 февруари 2023
    Пораки:
    1.168
    Допаѓања:
    2.093
    Пол:
    Машки
    Ако добро го разбрав прашањето, извршителот ти запишал претходно, но овој месец е запрано повеќе. Одговорот е да, бидејќи од 1 јули НБРМ ја зголеми референтната каматна стапка, а со тоа и извршителот ја зголемил каматата.
     
    На ЀѐЍѝ му/ѝ се допаѓа ова.
  19. Cvekarka

    Cvekarka Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 мај 2023
    Пораки:
    421
    Допаѓања:
    674
    Пол:
    Женски
    Упссс се извинувам јас не сум светила добро sorry
     
  20. Sailorgirl

    Sailorgirl Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 октомври 2021
    Пораки:
    142
    Допаѓања:
    432
    Пол:
    Женски
    Не.. Прашањето ми беше дали додека се исплаќа долгот кај извршител редовно, постојано секој месец расте камата?