Извршители

Дискусија во 'Правни совети' започната од none75, 8 јули 2012.

 1. referentka

  referentka Moderator Член на тимот

  Се зачлени на:
  13 ноември 2012
  Пораки:
  11.006
  Допаѓања:
  282.501
  Во однос на ова...
  Извршителот има обврска да пушти исто решение за извршување на две места:
  -домашна адреса
  - на работа
  Но, незнам зошто, ама во 90% од случаевите, она што треба да стаса дома стасува после два месеци, а она на работа стасува истиот ден.
  Оние кои работат во сметководство во фирмата, имаат обврска ВЕДНАШ по стасувањето на Ивршното решение да го известат , за да има простор (ако има простор) да се повлече истото.НО несмее да не го спроведе, зашто има пропишано казна и за него како работник и за фирмата.

  Сметката може да е блокирана не само од Извршител туку и по други основи.
  На пример , во последно време се блокираат сметки и поради не платени комунналии (вода, смет...)

  Се си е Законски поддржано, за да неможеш да се жалаш никаде.

  Но, нели мора од некаде да се почне.

  Маж ти нека отиде во Народна Банка , таму има оддел за блокирани сметки, нека си земе потврда и ќе види точно од каде е блокиран.
  Исто има и Македонски кредитно биро (во истиот комплекс на Народна Банка е) и од таму може да добие потврда од каде е блокиран.
   
  Последна измена: 25 ноември 2019
  На gjoker4e и kukla21 им се допаѓа ова.