1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Извршители

Дискусија во 'Правни совети' започната од none75, 8 јули 2012.

  1. Еlinas23

    Еlinas23 Активен член

    Се зачлени на:
    29 септември 2023
    Пораки:
    285
    Допаѓања:
    307
    Пол:
    Машки
    Блокирањето на сметка иде на крај од извршител а при тоа долгот ќе се зголеми од камати и опомени
     
  2. Angel_G

    Angel_G Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 јули 2019
    Пораки:
    277
    Допаѓања:
    308
    Пол:
    Женски
    A posle godina dena kolku vi zasmetaa kamati i opomeni ...sigurno 3 pati poveke ste platile od toa shto trebalo...jas ima i vo fkex i vo zemipari na rati i idniot mesec nema da im gi platam. Mi trebaat pari da mi ostanat, kako da se dogovaram,shto da im recam...oti mene ko ke mi se javat odma se tresam...imam i ushte 2 rati vo m cash i bev vo docnenje 5 dena tia bese haos...znaci vrtenje kajmene ,kaj lice za kontakt, opomena so izvrsitel...velam za kolku docnenje davate na izvsitel ..velat za 15 do 20 dena. Haos edvaj se razbrav so niv. Citam za flex deka ne idat do izvrsitel lesno...pa mislam edno 2 meseci da ne im platam...samo kazete mi kako da se odbranam shto da im recam? Fala .Vi
     
  3. DejN

    DejN Активен член

    Се зачлени на:
    22 септември 2023
    Пораки:
    13
    Допаѓања:
    3
    Пол:
    Машки
    Здраво...ме дадоја на извршител должам во иуте кредит...на мое име имам само еден автомобил во вредност не повеќе од 2000 евра и сега ми се закануваат дека може и куќата да ми ја запленат а таа е на татко ми... Немам појма како се законите ве молам некој што се разбира да ми каже дали е можно такво нешто
     
  4. Еlinas23

    Еlinas23 Активен член

    Се зачлени на:
    29 септември 2023
    Пораки:
    285
    Допаѓања:
    307
    Пол:
    Машки
    Не ти можат ништо извршителот може само на трансакциската сметка... Ти не си дал хипотека никаква... Не ти можат ништп освен парите на трансакциската сметка
     
    На DejN му/ѝ се допаѓа ова.
  5. DejN

    DejN Активен член

    Се зачлени на:
    22 септември 2023
    Пораки:
    13
    Допаѓања:
    3
    Пол:
    Машки
    Затоа ме чуди мој долг моја обврска...не зел татко ми па него да го гонат
     
  6. Еlinas23

    Еlinas23 Активен член

    Се зачлени на:
    29 септември 2023
    Пораки:
    285
    Допаѓања:
    307
    Пол:
    Машки
    Не слушај секој што те заплашува само
     
  7. Maci1012

    Maci1012 Активен член

    Се зачлени на:
    28 февруари 2022
    Пораки:
    70
    Допаѓања:
    32
    Пол:
    Женски
    Колку должиш и колку месеци касниш
     
  8. DejN

    DejN Активен член

    Се зачлени на:
    22 септември 2023
    Пораки:
    13
    Допаѓања:
    3
    Пол:
    Машки
    Zdavo dali nekoj znae ako sum na izvrsitel za brz kredit mi vikaat deka na granica so kamion nema da mozam da pominam?
     
  9. Maci1012

    Maci1012 Активен член

    Се зачлени на:
    28 февруари 2022
    Пораки:
    70
    Допаѓања:
    32
    Пол:
    Женски
    Ова е врвот
     
    На Cyclop му/ѝ се допаѓа ова.
  10. minne992

    minne992 Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 ноември 2013
    Пораки:
    4.286
    Допаѓања:
    25.763
    Пол:
    Женски
    :rofl::rofl::rofl:
     
  11. kojpenxs

    kojpenxs Нов член

    Се зачлени на:
    1 март 2024
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    0
    Имам неколку кредити подигнато во НЛБ преку мКлик апликацијата кои што уредно ги плаќав, скоро секогаш уплаќав неколку рати пред време, се додека не останав без работа.

    Практички 3 месеци бев без работа, претходниот месец на половина се вработив што значи дека овој месец ќе добијам половина плата со која што планирам да си ги подмирам обврските спрема нив.

    До крајот на месецот доколку не платам ќе биде четврти месец како немам ништо платено.

    Кога ми ѕвонеа разговарав со нив, им објаснив убаво дека во моментот сум без работа и разбирам дека имам казнени камати и/или провизии за истите, но замолив за разбирање бидејќи НЕ ОДБИВАМ да ги платам долговите, туку истите не бев во можност во моментот да ги подмирам.

    Сега, планирам од прва плата да расчистам што имам колку што можам, дури и да земам дополнителен помошен кредит од едно ФД затоа што половина плата само ќе добијам, и на тој начин комплетно да ги исчистам доспеаните долгови спрема НЛБ.

    Ова го пишувам од причина што ми пристигнаа SMS пораки како и пораки на мејл дека имаат право да го раскинат договорот и да почнат со постапка за присилна наплата (претпоставувам извршител), од кое реално нема потреба со обзир дека дури и да не платам овој месец, вкупниот долг спрема нив е буквално помалку од една минимална плата.

    Е сега, ме интересира, колкава е шансава овие од денес до 10-11 (тогаш земам плата), да ме дадат на извршител, два кредити ми влегуваат во четврти месец на доцнење пред 10-ти (едниот 1500 денари вкупен долг, другиот 5000 денари вкупен долг), а другите ми се за на крај на месец и истите сигурно ќе бидат подмирени пред 4-тата неплатена рата да доспее.

    Вкупен долг, доколку и овој месец не платам би било 20.000 МКД, а досега имам 15.000 МКД за плаќање.

    Ве замолувам да споделите искуства и ако сте во можност (информативно) да ми помогнете.
     
  12. Ljupka883

    Ljupka883 Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 јуни 2017
    Пораки:
    13
    Допаѓања:
    7
    Пол:
    Женски
    Nekoj so slicno iskustvo. Maz mi vo 2017 bese tuzen od negovata firma i trebase da plati osteta. Si plativme se sto treba i denes ni stigna resenie deka e daden na izvrsitel za istoto delo, kako da ne e plateno nisto, a se si imame plateno. Duri i smetkata mu ja blokirale. Gi cuvam uplatnicite sto plativme, kade da se obratam.
     
  13. Forca

    Forca Популарен член

    Се зачлени на:
    21 февруари 2016
    Пораки:
    734
    Допаѓања:
    2.001
    Пол:
    Машки
    Директно кај извршителот, ако не завршите лично работа пишете ми во порака.
     
    На mira.mira и Ljupka883 им се допаѓа ова.
  14. Robot4456

    Robot4456 Нов член

    Се зачлени на:
    25 јануари 2024
    Пораки:
    7
    Допаѓања:
    1
    Zdravo, me interesira za kolku vreme te dadoa na izvrsitel?
     
  15. DejN

    DejN Активен член

    Се зачлени на:
    22 септември 2023
    Пораки:
    13
    Допаѓања:
    3
    Пол:
    Машки
    Здраво...да прашам да не знае некој дали може со извршителот да се договорам да му плаќам месечно одредена сума(ко рата нешто) за да не ми е блокирана сметката?
     
  16. Cyclop

    Cyclop Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 декември 2021
    Пораки:
    89
    Допаѓања:
    122
    Пол:
    Машки
    Доколку си вработен, не може никако да ти ја блокира сметката (законски), може само да достави барање до фирмата каде си пријавен за задршка на максимум од 1/3 од плата.
    Доколку не си вработен, тогаш ќе мора да се договораш некако, но може, во секој случај може да се договориш.
     
  17. ilina230

    ilina230 Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 јуни 2011
    Пораки:
    6
    Допаѓања:
    0
    Ako ima nekoj iskustvo/sovet molam da spodeli. Covek daden na izvrsitel, potoa dolgot isplaten vo celost od strana na zirantite, no seuste stoi dolg po istiot osnov kaj izvrsitelot i tece kamata. Doveritelot ne go izvestil izvrsitelot deka dolgot e vo celost isplaten, pa toj zaplenuva udel vo firma po osnov na dolgot. Sto treba da se pravi?
     
    Последна измена: 1 април 2024
  18. Cyclop

    Cyclop Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 декември 2021
    Пораки:
    89
    Допаѓања:
    122
    Пол:
    Машки
    Може да бара од претседтел на суд да се запре постпаката, или да се обрати до комората на извршители.
     
  19. New live

    New live Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 октомври 2022
    Пораки:
    159
    Допаѓања:
    371
    Пол:
    Женски
    Луге жирант сум на еден кредит ,тој што го зема кредитот не го плакал и поима немав ни дека е даден на извршител никој не ме извести.Пуштено ми е судски налог за 1/3 да ми се сопира од платата ,бев кај извршителот да му објаснам дека имам и други давачки дека многу ми се одбива не сака да намали.Кажете ми дека можам да се обратам за помош и што можам да направам
     
  20. Youknow

    Youknow Популарен член

    Се зачлени на:
    3 јануари 2014
    Пораки:
    1.936
    Допаѓања:
    3.609
    Пол:
    Женски
    Знаете што значи да потпишиш за жирант или само онака си потпишувате?
    Нејсе мислам дека никаде. Договори се со тој што не го враќа кредитот..