1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Извршители

Дискусија во 'Правни совети' започната од none75, 8 јули 2012.

  1. Bratot

    Bratot Популарен член

    Се зачлени на:
    26 април 2019
    Пораки:
    4.321
    Допаѓања:
    15.049
    Пол:
    Машки
    А нивно ќе биде да викаат само амин :bow:
     
  2. ForeverME

    ForeverME Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 септември 2024
    Пораки:
    224
    Допаѓања:
    532
    Пол:
    Женски
    Здраво,
    Ако може некој да ми пише во ЛП,некој на кој му има стигнато извршител во скоро време,за една мала консултација за трето лице. Благодарам
     
  3. AngelMI

    AngelMI Нов член

    Се зачлени на:
    4 октомври 2024
    Пораки:
    26
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Машки
    Здраво на сите нов сум тука ми се натрупаа брзи кредити од типот земи врати имам еден голем 71 000 кредит од сн кредити 6 рати исплатив имам уште 24 го плаќам е сега мие опето и тешко да плаќам уште еден таму земен околу 20 000 денари . И уште верувале или не уште 4 места земи пари флекс кредисимо и креди јес е сега ми се јавија тие одма вторио ден на сите истото им објаснав ситуацијата пуштија опомени една две им кажав намалив со плата имам кредитна кредит голем во банка и плаќам еден голем веќе кај нув од нешто морам да живеам сега засега дур не го исплатам еднио брз неможам да плаќам . Ксжете ми редпвно врабптен сум која е постапката додека стогне извршител ?? Инаку имам 14 000 во банка кредит кредирна секој месец а 4700 плаќам еден брз сега овие другиве која е постапката . Пва беше во кратки црти фала .
    Земам околу 42 000 но на два пати мислам дека ми се пиши води околу 28 000 . Тие брзите се на се се околу 80 000 со се камати по договор за исплата инаку 40 000 земени . Колку би ми задржувал извршител доколку дојде до тоа .
     
  4. pross

    pross Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 август 2012
    Пораки:
    174
    Допаѓања:
    87
    Пол:
    Машки
    Колку ти е плата и кај работиш?
     
    На AngelMI му/ѝ се допаѓа ова.
  5. AngelMI

    AngelMI Нов член

    Се зачлени на:
    4 октомври 2024
    Пораки:
    26
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Машки
    Плата ми е околу 40 но плаќам околу 14 вбанка со крефитна уште главница наредниве 30 мессеци а брзиве многу 17 000 се сиг ... Сите ... Ама мислам водат дека 28 000 во.фирма.
     
  6. pross

    pross Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 август 2012
    Пораки:
    174
    Допаѓања:
    87
    Пол:
    Машки
    Во приватна фирма работиш?
    Само не си ми јасен како тоа 40 ти е плата, а водат 28?? ќе треба да појасниш подетално?
    Инаку за да дојде до извршител треба да поднесат предлог за издавање на платен налог до нотар, ако доспее долгот поради неплаќање, па нотарот да издаде решение за издавање нотарски платен налог, па по правосилноста се поднесува до извршител ..
     
    На AngelMI му/ѝ се допаѓа ова.
  7. AngelMI

    AngelMI Нов член

    Се зачлени на:
    4 октомври 2024
    Пораки:
    26
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Машки
    Не сум на сите пари осигуран. Да во приватна.
     
  8. pross

    pross Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 август 2012
    Пораки:
    174
    Допаѓања:
    87
    Пол:
    Машки
    Уште не дошло до извршување.
     
    На AngelMI му/ѝ се допаѓа ова.
  9. AngelMI

    AngelMI Нов член

    Се зачлени на:
    4 октомври 2024
    Пораки:
    26
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Машки
    Досадни ужас брзите кажете ми како да напрам одкако ке исплатам брзите веќе да не ми даваат ? Каснев порано месеци 8 9 дури раскинат договор на едно место после то ко ништо да не било исолатив пак даваат ме заглавија пак. .. вртолог. .ссмо таму ксј шо ми раскинаа не даваат повеќе.
     
  10. ForeverME

    ForeverME Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 септември 2024
    Пораки:
    224
    Допаѓања:
    532
    Пол:
    Женски
    Другарка ми заглавила како тебе со без кредит кој го зела за да си купи телефон.
    Не е во државата ама и стигнало дома кај незините писмо за извршител. Нема што да и земат ама ќе се таложат каматите сигурно. Ќе и ги блокираат сметките сега. Еден ден сигурно ќе и наплатат
     
  11. pross

    pross Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 август 2012
    Пораки:
    174
    Допаѓања:
    87
    Пол:
    Машки
    Откако ќе го исплатиш долгот ти извести ги дека го раскинуваш договорот, да не те теретат камати.
     
  12. VACA

    VACA Популарен член

    Се зачлени на:
    7 април 2010
    Пораки:
    491
    Допаѓања:
    323
    Пол:
    Женски
    Здраво , за колку време извршителот блокира сметка ако веќе се поминати 8 дена за плаќање од решението на нотар?
     
  13. pross

    pross Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 август 2012
    Пораки:
    174
    Допаѓања:
    87
    Пол:
    Машки
    Кога ќе измине рокот за плаќање, ако износот определен во решението не е платен, а не е ни вложен приговор, решението станува правосилно и извршно, и може да се поднесе барање за извршување заклучно со денот на кој решението станало извршно, а кој ден е наведен во клаузулата на извршност која ја става нотарот.
     
    На Forca му/ѝ се допаѓа ова.
  14. AngelMI

    AngelMI Нов член

    Се зачлени на:
    4 октомври 2024
    Пораки:
    26
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Машки
    Се во ред ме плаши што во еден од договорите стои наплата на терен посета адреса контакт на блиски роднини членови од семејство. Флекс поточно велите би го праеле то ? Или празни закани порано само звонеја. Писма две три и после тоа беше то.
     
  15. ForeverME

    ForeverME Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 септември 2024
    Пораки:
    224
    Допаѓања:
    532
    Пол:
    Женски
    Да ќе ти дојдат дома од Флекс и ќе ти бараат пари за да се стопира издавањето на извршител,ако им платиш ако не ќе те дадат на извршител.
     
    На AngelMI му/ѝ се допаѓа ова.
  16. AngelMI

    AngelMI Нов член

    Се зачлени на:
    4 октомври 2024
    Пораки:
    26
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Машки
    Тоа е лошото така пишува во договоро спгласен на то дома и барање на блиски ..
     
  17. ForeverME

    ForeverME Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 септември 2024
    Пораки:
    224
    Допаѓања:
    532
    Пол:
    Женски
    Знам,јави им се по телефон ако немаш средства да платиш и речи им да те дадат на извршител,па со извршителот договорувај се потоа што и како
     
    На AngelMI му/ѝ се допаѓа ова.
  18. AngelMI

    AngelMI Нов член

    Се зачлени на:
    4 октомври 2024
    Пораки:
    26
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Машки
    Јас така планирам меѓутоа несакам да бараат родители или да идат дома .
     
  19. AngelMI

    AngelMI Нов член

    Се зачлени на:
    4 октомври 2024
    Пораки:
    26
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Машки
    Имаш некое искуство?
     
  20. ForeverME

    ForeverME Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 септември 2024
    Пораки:
    224
    Допаѓања:
    532
    Пол:
    Женски
    Јас не,ама другарка ми да
     
    На AngelMI му/ѝ се допаѓа ова.