1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Извршители

Дискусија во 'Правни совети' започната од none75, 8 јули 2012.

  1. Forca

    Forca Популарен член

    Се зачлени на:
    21 февруари 2016
    Пораки:
    696
    Допаѓања:
    1.940
    Пол:
    Машки
    Ако вашата мајка била основач и управител на фирмата (ДООЕЛ) и фирмата нема имот, единствено што може да направат доверителите да поведат стечајна постапка и истата да ја затворат без опаричување заради немање имот на име на фирма.
    Во ниту еден случај не ја преземајте фирмата, затоа што еден од вас ќе треба да биде управител и тек тогаш возможно е да одговарате за долговите со вашиот личен имот, затоа чекајте по службена должност ЦРМ да ја избрише фирмата како неактивна, и тек тогаш правете оставина на вашата мајка, затоа што во оставинска постапка иако нема подвижен и недвижен имот вашата мајка сепак ќе ве огласат за наследници заради фирмата и вие или некој од наследниците или сите ќе треба да ја преземете фирмата па ако сте сите ќе треба од ДООЕЛ да ја трансформирате во ДОО, па да назначите управител и ете ви после проблеми, инаку наследниците одговараат за личните долгови на оставителот како физичко лице, до рамки на наследниот дел, но кога се работи за фирма важат сосема други правила.
    Ако ве интересира нешто друго поврзано со темата, пишете ми порака.
     
    На Ladyinblackkk му/ѝ се допаѓа ова.
  2. gjoker4e

    gjoker4e Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 октомври 2016
    Пораки:
    6.290
    Допаѓања:
    34.223
    Пол:
    Женски
    Кредитот во банка ако има осигурување во случај на смрт, кредитото го покрива осигурувањето.
    За фирма не знам како е.
     
    На WildMk му/ѝ се допаѓа ова.
  3. Ladyinblackkk

    Ladyinblackkk Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 септември 2020
    Пораки:
    490
    Допаѓања:
    629
    Пол:
    Женски
    Нема осигурување, нема жиранти.
     
  4. AngIv

    AngIv Популарен член

    Се зачлени на:
    26 јануари 2017
    Пораки:
    823
    Допаѓања:
    9.040
    Мојот сопруг пред некои 5 години, додека уште бевме дечко и девојка, имал земано некоја сума од околу 200 евра од овие брзи кредити, од МКеш мислам беше и не ги вратил. Дури сега пред неколку месеци му стигна од извршител, од долг од 12 000, со камати со судски трошоци вкупно да плати 46 000 денари.
     
  5. Asdasd10

    Asdasd10 Активен член

    Се зачлени на:
    15 март 2021
    Пораки:
    5
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Машки
    Zdravo. Barav niz google razni prasanja i odgovori. Imam nekolku brzi krediti koi se natrupaa od tipot na Zemi-vrati pa sega veke ne stigam nikako da vrakam mesecno. Se zakanuvaat so izvrsitelski sluzbi i ne znam sto da pravam dali moze nekoj da mi pojasni sto moze da mi napravat? Jas nemam nisto na svoe ime ziveam so roditelite dali e mozno sepak da zemat nesto od doma? I dokolku eden kredit prijavi izbrsitel sto ostanuva so drugite sto ne mozam da gi vrakam?
     
  6. minne992

    minne992 Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 ноември 2013
    Пораки:
    4.134
    Допаѓања:
    25.080
    Пол:
    Женски
    Ке мислиш на ова пред да земиш , со банка не можиш да си играш
     
  7. Asdasd10

    Asdasd10 Активен член

    Се зачлени на:
    15 март 2021
    Пораки:
    5
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Машки
    Znam no toa se sluci bas od tie zakani dodeka uspevas plakas zakkasnav okolu 33 dena se zakanuvaa so izvrsiteli i od sam strav pobarav drug kredit pa drug i se sluci ova...
     
  8. AngIv

    AngIv Популарен член

    Се зачлени на:
    26 јануари 2017
    Пораки:
    823
    Допаѓања:
    9.040
    Ке ти звонат неколку месеци да те потсетуват дека имаш доспеани рати, потоа ке те дадат на агенција за наплата Матрикс, и тие ке ти звонат и ке ти кажуват дека ке те дадат на извршител, и после некој период ке ти стигне писмо од извршител. И ако долгот ти е пример 20 000 денари, со судски трошоци и извршител ке ти биде некаде плус 10 000 денари, значи 30 000, доколку си во работен одност постои шанса извршителот да ти ја блокира сметката, од кога ке добиеш писмо од извршител ке идеш во банка кај што ти е сметката и таму според платата што ја зимаш ке одредат некоја сума од 3 000- 4000 месечно што ке ти ја сопират за да исплатиш на рати. Доколку не си во работен однос сметката ке ти биде блокирана се до подмирување на долговите. Од дома ништо не можат да ти земат, единствено нешто што може извршителот да ти направи е да ти ја блокира сметката.
     
    На Asdasd10 му/ѝ се допаѓа ова.
  9. Asdasd10

    Asdasd10 Активен член

    Се зачлени на:
    15 март 2021
    Пораки:
    5
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Машки
    Ti blagodaram za pojasnjvanjeto no kako ke funkcionira so 2 krediti istovremeno bidejki ne mozam veke da go isplatam. Dali za dvata istovremeno ke imam izvrsitel?
     
  10. AngIv

    AngIv Популарен член

    Се зачлени на:
    26 јануари 2017
    Пораки:
    823
    Допаѓања:
    9.040
    Од каде имаш земано кредити, и кои суми, и доколку си во работен одност колку плата земаш? Кога ти беше крајниот рок за исплата на овие кредити?
     
  11. Asdasd10

    Asdasd10 Активен член

    Се зачлени на:
    15 март 2021
    Пораки:
    5
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Машки
    Imam od credissimo i mcash plata zavisno okolu 20 iljadi a zadocneti se okolu 35 dena veke sumite so kamati i kaznite sto mi gi kazaa nadminaa veke 1500€...
     
  12. AngIv

    AngIv Популарен член

    Се зачлени на:
    26 јануари 2017
    Пораки:
    823
    Допаѓања:
    9.040
    Од кај ти знаеш во каква ситуација било лицето и зошто морало да зема брзи кредити, и поради која причина не успеало да ги врати на време,па сега солиш памет како требало да мисли на време. Некогаш колку и да мислеш излегуваат не предвидени работи, не оди се по планот. Погледни ги работите малку и од туга перспектива, не само од своја. Ако не знаеш да одговориш на поставеното прашање, тогаш прескокни, не паметувај, толку е лесно и едноставно!
     
  13. AngIv

    AngIv Популарен член

    Се зачлени на:
    26 јануари 2017
    Пораки:
    823
    Допаѓања:
    9.040
    Додека да ти стаса писмо од избршител ке поминат уште месец-два, може и повеке. И за двата кредита ке бидеш даден/а на извршител, со вкулчени пресметки од судски трошоци. Во писмото што ке ти стигне ке го пишува името на извршителот, ке идеш кај него и тој ке ти направи пресметка колку ке ти сопират од плата, но најмногу што може е 1/3 од платата за едниот кредит, повеке не смее,а штом земаш плата помала од 20 000 може и помалку. Пример за едниот кредит од кредисимо ке ти сопират 4 000 и за другиот кредит од мкеш 4000. Значи оваа со сумите е само пример ти кажувам, може и 1000 денари повеке ке ти сопираат. Во мегувреме обиди се во некоја банка доколку ти дадат потрошувачки ненаменски кредит за рефинансирање на овие двата за да можеш да ги исплатиш да не се бафташ со извршители.
     
  14. Luciferka

    Luciferka Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 август 2020
    Пораки:
    1.202
    Допаѓања:
    1.738
    Пол:
    Женски
    Тој долг сигурно е застарен, требало на нотарското решение да направи жалба за застареност и сигурно немало да има обврска да го плати.
     
  15. Luciferka

    Luciferka Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 август 2020
    Пораки:
    1.202
    Допаѓања:
    1.738
    Пол:
    Женски
    Не може да му земаат за два кредита истовремено извршителите, откако ќе се наплати едниот кредит почнува со другиот во никој случај не може двата истовремено се оди по принципот прв дојден прв услужен така да тој прв што ќе тужи тој прв ќе биде за наплата освен ако не го измамат за да потпиши дека 2 кредитна истовремено ќе ги врати истовремено што е чест случај кај нас. Исто така нема да му зема 1/3 туку 1/5 од плата ако плата е до просечната што исто така извршителите ги манипулираат должниците дека тоа важи само за минимална а не до просечна.
     
  16. AngIv

    AngIv Популарен член

    Се зачлени на:
    26 јануари 2017
    Пораки:
    823
    Допаѓања:
    9.040
    Да истото имам пишано и јас дека најмногу што може е 1/3 од плата да му земат. А за тоа дека не можат за два долга истовремено да му сопираат од плата не сум знаела. Благодарам да дообјаснувањето.
     
    На Luciferka му/ѝ се допаѓа ова.
  17. AngIv

    AngIv Популарен член

    Се зачлени на:
    26 јануари 2017
    Пораки:
    823
    Допаѓања:
    9.040
    Може ли да ми кажеш колкав период е потребен да помине за да застаре долгот, за да може да се направи жалба за застареност?
     
    На Luciferka му/ѝ се допаѓа ова.
  18. Luciferka

    Luciferka Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 август 2020
    Пораки:
    1.202
    Допаѓања:
    1.738
    Пол:
    Женски
    Не ти кажа дека може една 1/3 јас само објаснив подетално во случај платата да е до просечната 1/5 а за над просечната 1/3
    Долгот за да застаре зависи од која област е тој. Ако е народски кажано сметки рокот е една година од кога било краен рок да се плати сметката од тој рок доверителот има рок една година да тужи, поточно може да тужи кога сака но после тој рок должникот може да го обжали предлогот од нотар и на суд да докаже дека е застарено.
    Конкретно за кредити е 3 години.
    Но не смееме да го заборавиме и тоа дека мината година кога судот не работеше во тој рок не се сметаше период на застарување се до моментот кога продолжи судот со работа продолжија и роковите.
     
    На Forca и AngIv им се допаѓа ова.
  19. Bgd

    Bgd Нов член

    Се зачлени на:
    23 април 2021
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Машки
    Ако може информација за извршители , ако должам на повеќе извршители во исто време , дали имаат право сите да наплатат во исто време од мојата плата , или прво додека не исплатам еден извршител дригиот нема право да наплаќа ?
     
  20. Forca

    Forca Популарен член

    Се зачлени на:
    21 февруари 2016
    Пораки:
    696
    Допаѓања:
    1.940
    Пол:
    Машки
    Редоследно се врши извршувањето не смеат сите извршители во исто време да извршуваат.
     
    На Sanja16 и NAJROBI им се допаѓа ова.