1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Изгледот лаже?!

Дискусија во 'Општи дискусии' започната од yawn, 9 јули 2010.

  1. Izaabella

    Izaabella Популарен член

    Се зачлени на:
    13 декември 2010
    Пораки:
    1.303
    Допаѓања:
    7.301
    Пол:
    Женски
    Охооо, да беше личност изгледот и да имаше нос, ќе велевме Пинокио вафли да јаде!

    Мене ме има излажано многу пати.
    Понекогаш целосната слика што ја добиваш за некоја личност се базира врз неговиот изглед. Мислам, на прво гледање и на што друго? Штета на чело не ни пишува карактерни особини.
    Уствари, среќа за некои. :D

    Впечаток кога ќе видиш тотално разголена девојка со чељави батка покрај неа во кафиќ, дупло постар, сигурно нема да ти остави позитивно мислење. Ама во таа ситуација, изгледот лаже ли? :lol:
    Хух..

    Милион примери има кога лаже и уште толку кога не.
     
  2. Princess.S

    Princess.S Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 јули 2011
    Пораки:
    763
    Допаѓања:
    652
    Да.
    Огледало на на душата е нашиот карактер. Не може изгледот да го детерминира нашиот карактер.
     
  3. Lallly

    Lallly Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 декември 2011
    Пораки:
    133
    Допаѓања:
    33
    секако дека изгледот лаже. Јас имав една сокласничка која изгледа како ангелче,толку срамежлива и добра. А всушност била курва која е добра само додека не го земе тоа што го сака од тебе |(
     
  4. K0ST0VA

    K0ST0VA Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 август 2011
    Пораки:
    185
    Допаѓања:
    58
    Изгледот лаже и тоа многу. јас со многу другарки сум се излажала така. ќе ми се лигави ќе ми се прави некоја добра но ќе видиш опп, ќе те остави сама кога најмногу ќе ти треба. то се се само маски. во денешно време никој не е искрен. :|
     
  5. girl.23

    girl.23 Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 јули 2011
    Пораки:
    2.129
    Допаѓања:
    1.798
    И тоа како лаже изгледот.
    Денес сите шетаат по улица маскирани.
    Треба време за да ги запознаеш, да ја симнат маската, па да ги процениш луѓето. :)
     
  6. potterholic

    potterholic Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 јануари 2012
    Пораки:
    341
    Допаѓања:
    419
    Да,изгледот лаже.Мразам кога некој суди по изглед.Јас не сум таква и не судам веднаш,мора прво да ја запознаам личност и да кажам дали навистина е добра особа или е еден/една кој/а има маска на своето лице.
     
  7. E...V...I...L

    E...V...I...L Истакнат член

    Се зачлени на:
    31 јануари 2012
    Пораки:
    782
    Допаѓања:
    468
    Мене лично досега ничиј изглед не ме излажал на ниеден начин, за други... знам дека има луѓе кои се залажуваат.
     
  8. MaCa-J

    MaCa-J Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 август 2011
    Пораки:
    604
    Допаѓања:
    135
    Па да, верувам дека изгледот лаже и верувам дека не треба да му судиме на човекот по облеката, туку по душата, по однесувањето, по зборот. Ми се има случувано да судам по изглед, но потоа откако ќе ја запознаам личноста сфаќам каква е и дали е точна мојата претпоставка, односно моето судење. Сепак, не можеме да знаеме каква е личноста доколку не се запознаеме со неа, не видиме како се однесува, каков карактер има и се тоа... поздравче :*
     
    На cveke123 му/ѝ се допаѓа ова.
  9. cveke123

    cveke123 Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 февруари 2012
    Пораки:
    352
    Допаѓања:
    633
    Епа вака со мене, јас кога ќе здогледам некој, повеќето пати знам каква личнос е. Само по држењето и по погледот. Незнам што е ама понекогаш и сум во право! знам и кога некоја личност е малку налутена па да се пазам :D
     
  10. Saani

    Saani Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 февруари 2012
    Пораки:
    182
    Допаѓања:
    37
    Лаже :lol:
     
  11. tessi

    tessi Популарен член

    Се зачлени на:
    10 февруари 2012
    Пораки:
    544
    Допаѓања:
    517
    Изгледот и те како знае да излаже.Може некој на прв поглед да делува како мравка да не гази,а уствари е покварен до срж.На сета среќа имам добра интуиција и до сега ретко кога сум се излажала во однос на некого.Често пати и другарките бараат мое мислење за некoja личност зошто прогнозите секогаш ми излегувале точни на крај :lol:
     
  12. Maxymous

    Maxymous Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 март 2012
    Пораки:
    195
    Допаѓања:
    70
    Изгледот лаже... сигурно посебно некој кога ставил неколку маски и има различно лице за секого
     
  13. verica94

    verica94 Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 јули 2011
    Пораки:
    298
    Допаѓања:
    28
    Пол:
    Женски
    баш ! за многу луге кои се привлечни , згодни увидов дека се безобразни , без осет и многу дигнати ! но не е ова правило за сите ..
     
  14. Gubba

    Gubba Активен член

    Се зачлени на:
    12 ноември 2011
    Пораки:
    19
    Допаѓања:
    10
    Не секогаш, но во повеќето случаи да! И тоа многу...
    Сум запознала многу луѓе за кои мислев дека се од доверба...но испаднало дека се лицемери, дволични, лоши, подли..... И обратно. Луѓето се такви, имаат многу маски, некои за да се прикријат, за да се заштитат или други само за да искористат..... Но не секогаш изгледот го покажува она што всушност е таа личност.. :)
     
  15. smiley22

    smiley22 Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 април 2012
    Пораки:
    670
    Допаѓања:
    350
    во право си........понекогаш изгледот знае да излаже... :)
     
  16. Snow-Queen

    Snow-Queen Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 ноември 2011
    Пораки:
    15.266
    Допаѓања:
    15.011
    Пол:
    Женски
    Изгледот лаже и тек како, ма додека 2 кила сол не изедеш со некого, џебе ти се 20 кила кафе
     
  17. Tej4e

    Tej4e Истакнат член

    Се зачлени на:
    31 јули 2011
    Пораки:
    110
    Допаѓања:
    37
    Пол:
    Женски
    И не само изгледот, туку и однесувањето и зборувањето.
    Ако мене ме видете без ни еден збор за поделите со мене, веројатно би помислиле : замислачка, разгалена една, злобна, лоша, како да не постои никој друг освен неа, лажливка, нечесна и којзнае уште што... :puke:

    Но, кога ќе ми кажеш само едно “Здраво“ или “како си ?“ или пак “да се запознаеме“, среќавате една дружрљубива, мила, нежна, искрена, отворена, наивна и мнооогу, мнооогу срамежлива личност. :f:
    Мојот проблем е во тоа што се однесувам (би помислиле “ладно“) срамежливо и без самодоберба со другите, ако не ми кажат нешто, јас пак ништо. Неможам да муабетам со старци или постари луѓе со кои не сум блиска, едноставно незнам на што тема да зборувам :wasntme:

    Ааааа, еве една случка од која се изненадив:
    Во школо дoјде едно ново девојче и кога прашала една моја другарка со кого најмногу се дружи и која и би ја препорачала за блиска пријателка, една на списокот сум била јас. Девојчето едноставно се збунила и мислела дека се шегува, затоа што воопшто добра не ме проценила, после мојот прв разговор со неа, ми кажа за ова, ми се извини и призна дека многу грешела досега, бидејќи со мене се однесуваше како со некој марсовец xD :lol: :lol: :lol:
     
  18. Hipster

    Hipster Форумски идол

    Се зачлени на:
    8 јули 2011
    Пораки:
    5.777
    Допаѓања:
    22.417
    Пол:
    Женски
    Изгледот лаже, но луѓето и зборовите повеќе лажат и поумешно.
    Ретко кој веќе проценува некого на прв поглед, па според изглед уште помалку.
    Педантноста, дотераноста, среденоста не игра голема улога во карактерот на човекот.
    Точно е дека е убаво човек секогаш да е среден и педантен, но тоа не значи дека душта му е добра и намерите искрени.
    Порано често се лажев, денес гледам да ги тргнам на страна, и да ги раграничам, колку тоа некој изледа фин и мил на зборови, а колку на дела.
    Ако устата лаже, очите не лажат и таквите брзо се откриваат.
    И дефинитивно многу често за луѓе кои сум имала лош прв впечаток,подоцна ми се сменил за 180 степени, и обратно.
     
  19. rici.aaaaa

    rici.aaaaa Популарен член

    Се зачлени на:
    25 април 2012
    Пораки:
    1.240
    Допаѓања:
    3.403
    секако дека изгледот лаже треба некој добро да го запознаеш за да дадеш вистинско мислење за неа/него
     
  20. ocila

    ocila Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 април 2012
    Пораки:
    5.513
    Допаѓања:
    1.900
    Јас се немам измамено.Зависи за кој за некој да но некој луѓе можат да не лажат цел живот и да не ги отриеме.Лицето е огледало на душата 10%.