1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Изградба на спрат на куќа

Дискусија во 'Дом' започната од askme, 17 април 2013.

 1. askme

  askme Истакнат член

  Се зачлени на:
  5 март 2010
  Пораки:
  29
  Допаѓања:
  15
  ЗДРАВО ДЕВОЈКИ,

  СЕ ДВОУМАМ ЗА ДИГАЊЕ СПРАТ ИЛИ НЕКОЈА ДОГРАДБА НА ПОСТОЕЧКИОТ ПОШТО МИ ФАЛИ ПРОСТОР ЗА ЖИВЕЕЊЕ.

  МЕ ИНТЕРЕСИРА ОНИЕ КОИ СЕГА БРГУ ПРАВЕЛЕ ИЛИ РЕНОВИРАЛЕ КУКА,КОЛКУ -ГРУБО КАЗАНО, БИ ЧИНЕЛО ДА НАПРАВАМ УШТЕ ЕДЕН СПРАТ ОД 50 КВАДРАТА. ЗБОРУВАМ САМО ДА ГО НАПРАВАМ БЕЗ УРЕДУВАЊЕ.

  ПОЗДРАВ
   
 2. slavica999

  slavica999 Популарен член

  Се зачлени на:
  27 декември 2009
  Пораки:
  4.327
  Допаѓања:
  5.331
  СПРАТ НА КУКА

  Ти треба и проект за доградба. Прво види во општина дали имаш услови за градење - дигање спрат, види дали постоечката плоча ќе издржи кревање на уште еден спрат а тек потоа ударај математика колку ќе чини
   
 3. Kinky

  Kinky Активен член

  Се зачлени на:
  27 февруари 2013
  Пораки:
  5
  Допаѓања:
  0
  Hајевтино ке те кошта да направиш подкровје,скоро исто како да имаш спрат за помалку пари.
   
 4. Jule.Sk

  Jule.Sk Популарен член

  Се зачлени на:
  28 мај 2011
  Пораки:
  1.314
  Допаѓања:
  736
  Пол:
  Женски
  океј е поткровје но во летниот период ќе се запалиш...+поткровјето ти доаѓа како 1 соба.Ако веќе ако си решена направи си спрат многу подобра работа е,поскапа е ама барем знаеш дека ќе се средиш.Пишав затоа што пред некои 4г сум преселена во нова куќа која сеуште не е цакум пакум но одиме по тој тек,спрат е кај кај многу подобро од кров,затоа што можеш да располагаш со спрат т.е со просторот а во кровот кај што ќе се запалиш летоска ќе зовриеш и неможеш баш толку да експериментираш со просторот.Ако правиш што се вика асалано барем прави го како што треба,квалитетно :*
   
 5. cuciTo

  cuciTo Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 април 2011
  Пораки:
  182
  Допаѓања:
  13
  Незнам дали ја погодив темата ама ајде ќе пробам :)
  Ќе се преселуваме во куќа, на вториот спрат има само 2 соби а другото е како тераса
  сега целосно ќе се заградува и ќе се прават соби

  па прашањето ми е дали може да се направи друг распоред на собите, да не биде како на првиот спрат
  нели треба стубови за да ги држи тие нови ѕидови, т.е. сакаме само еден нов ѕид
  има ли шанса некако без стубови, некако да се загради без цигли на пример некоја замена има :?: