1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Изгубени документи

Дискусија во 'Општи дискусии' започната од LoVeR, 7 август 2010.

 1. LoVeR

  LoVeR Популарен член

  Се зачлени на:
  22 јули 2010
  Пораки:
  886
  Допаѓања:
  1.046
  Do site clenovi na sajtov -ve molam za pomos....Pred eden mesec go izgubiv indeksot od fakultet mi kazaja da pocekam eden mesec da ne go najdi nekoj pa da go donesi...pomina i toj mesec no od indeksot ni traga ni glas...Moram da napravam nov indeks,potrebno e da go objavam vo sluzben vesnik deka e nevazecki toa e ok,ama problemot e toa sto treba da odnesam isecok od sluzbeniot vesnik a jas neznam kade mozi da se najdi sluzben vesnik...Ova so indeksot mi e najoglemiot problem vo zivotot so sum go imala do sega....Ve molam za pomosss.......Ako nekoj znae kade izlegva sluzbeniot vesnik ,na kolku vreme izlegva i slicni raboti neka pisi....A ako nekoj znae i mesto vo Biotla kade ima sluzben vesnik toa bi bilo uste podobro...pozz do site i odnapred vi blagodaram...
   
 2. mila24

  mila24 Истакнат член

  Се зачлени на:
  14 јануари 2010
  Пораки:
  73
  Допаѓања:
  12
  Najprvo treba da odis da go prijavis indeksot vo sluzben vesnik deka e izguben,mislam deka kancalariite se naogaat vo trgovskiot vo bunjakovec, potoa treba da pocekas oni da go objavat vo sluzben vesnik i ke ti kazat kade da go najdes za da mozes da napravis isecok ama mislam dekia oni posle objavuvaat vo dnevnive vesnici pa od tamu ke si go iseces za da go prilozis kako dokaz deka si go izgubila indeksot i deka e prijaven vo sluzben vesnik zasto si pisuva na samoit oglas deka e izguben indeks pod toa ime i prezime i deka e objaven vo sluzben vesnik
   
 3. irenna

  irenna Популарен член

  Се зачлени на:
  1 декември 2009
  Пораки:
  3.097
  Допаѓања:
  4.450
  Пол:
  Женски
  Службен весник е во Буњаковец, на спрат. Таму ќе кажеш број на индекс, име , презиме и година кога си се запишала на факултет. Они треба да ти издадат потврда дека си го огласила индексот. Мислам дека таа потврда ти треба а не исечок од весник.
  Знам дека за изгубена лична карата иста е процедурата за објавување, даваат потврда од Службен Весник ама во МВР бараа и некое картонче освен потврдата.
  Не се секирај , не е страшно. Ќе си извадиш нов индекс.
   
 4. Unfaithful18

  Unfaithful18 Популарен член

  Се зачлени на:
  11 јануари 2010
  Пораки:
  2.381
  Допаѓања:
  1.114
  Пол:
  Женски
  За изгубена лична карта објавуваш во службен весник и ти стигнува на домашна адреса картонче и со тоа одиш и ја правиш личната карта. Можеби исто е и со индексите :?:
   
 5. LoVeR

  LoVeR Популарен член

  Се зачлени на:
  22 јули 2010
  Пораки:
  886
  Допаѓања:
  1.046
  Da ama js bideki sum od bitola znam deka treba preku uplatnica da go prijavam si uplakam i pisam za so e kako e toa e ok znam ama mz kade da go najdam sluzbeniot vesnik za da go zmemam isecokot a ova za dnevnite vesnici nz
   
 6. LoVeR

  LoVeR Популарен член

  Се зачлени на:
  22 јули 2010
  Пораки:
  886
  Допаѓања:
  1.046
  i blagodaram mn za pomosta kolku toolku pomaga nes pozzz
   
 7. LoVeR

  LoVeR Популарен член

  Се зачлени на:
  22 јули 2010
  Пораки:
  886
  Допаѓања:
  1.046
  jas bideki sum od bitola znam deka trba preku uplatnica da uplatam i da napisam vobnea za so e kako e i jas mislev deka drugoto livce sokemi go dadat mene od uplatnicata ke treba da go odnesam za dokaz a onie od fax mi vikaat treba da donesis isecok :(:(:(
   
 8. Lolipop23

  Lolipop23 Форумски идол

  Се зачлени на:
  21 март 2010
  Пораки:
  5.514
  Допаѓања:
  27.295
  Пол:
  Женски
  Службен весник на РМ е Нова Македонија. Ако Битола има свој весник може тој да е прогласен за службен весник на општина Битола... Инаку и јас мислам дека откако ќе објавиш, тие дома ќе ти испратат потврда и со неа треба да отидеш.
   
 9. kikikikirika

  kikikikirika Популарен член

  Се зачлени на:
  17 јуни 2011
  Пораки:
  2.013
  Допаѓања:
  4.480
  Пол:
  Женски
  А откако ке го пријавиш индексот што треба да правиш како ке ги собреш оцените. Изгледа и мојот е изгубен ама уште се надевам оти ќе го најдам :worried: :worried: :worried:
   
 10. LoVeR

  LoVeR Популарен член

  Се зачлени на:
  22 јули 2010
  Пораки:
  886
  Допаѓања:
  1.046
  Дали некој ја знае процедурата за изгубена лична карта?
   
 11. black-angel

  black-angel Praefectus Vigilum Член на тимот

  Се зачлени на:
  14 декември 2009
  Пораки:
  2.626
  Допаѓања:
  4.429
  Пол:
  Женски
  еве ти
   
 12. teddygirl

  teddygirl Популарен член

  Се зачлени на:
  7 август 2010
  Пораки:
  714
  Допаѓања:
  618
  Општи прашања

  Незнам како но пасошот ми исчезна од дома, е сега ме интересира што треба да направам за да си го повратам назад и дали долго трае процедурата
   
 13. E...V...I...L

  E...V...I...L Истакнат член

  Се зачлени на:
  31 јануари 2012
  Пораки:
  782
  Допаѓања:
  468
  Општи прашања

  Па треба да пријавиш дека си го изгубила пасошот. А за вадење нов, процедурата би требало да е иста како и за претходниот.
   
 14. teddygirl

  teddygirl Популарен член

  Се зачлени на:
  7 август 2010
  Пораки:
  714
  Допаѓања:
  618
  Општи прашања

  И за изгубени пасоши толку долго се чека?И сега повторно треба да ја плаќам онаа сума од 2000 и нешто денари?
   
 15. Kaetana

  Kaetana Популарен член

  Се зачлени на:
  5 октомври 2011
  Пораки:
  2.919
  Допаѓања:
  14.561
  Пол:
  Женски
  Општи прашања

  Ќе мораш да го пријавиш во службен весник (мислам дека така одеше процедурата..)... па ќе си закажеш за нов, и ќе добиеш „вербална опомена“ дека тоа е државен документ, дека треба да си внимателен, и дека следното губење или оштетување ќе биде земено во предвид како „навреда“ над државата... :)

  Ова беше барем случајот со сестра ми кога го оштети.

  После, стандардно... термин закажување, сликање... како да вадиш нов...

  И, да... повторно се плаќа... 1500 денари е...
   
  На teddygirl му/ѝ се допаѓа ова.
 16. E...V...I...L

  E...V...I...L Истакнат член

  Се зачлени на:
  31 јануари 2012
  Пораки:
  782
  Допаѓања:
  468
  Општи прашања

  Па фактички ти вадиш нов пасош и треба да го платиш. Процедурата е иста.
   
 17. bibi22

  bibi22 Истакнат член

  Се зачлени на:
  8 април 2014
  Пораки:
  11
  Допаѓања:
  1
  kolku se naplaka vo sluzben vesnik da prijavis za izgubena licna karta?
   
 18. Natasha22

  Natasha22 Нов член

  Се зачлени на:
  11 октомври 2016
  Пораки:
  8
  Допаѓања:
  0
  Пол:
  Женски
  Здраво феминки,
  ве молам за помош.

  Студентска сум на УГД, го загубив индексот... Како земја да го голтнала. Кажете доколку некој бил во иста ситуација, што треба да направам.

  Се мрднав од нервоза овие неколку дена.
   
 19. MilaP

  MilaP Форумски идол

  Се зачлени на:
  20 април 2015
  Пораки:
  2.150
  Допаѓања:
  53.143
  Пол:
  Женски
  Prijavi vo studenski prasanja dokolku nekoj go nasol ke go ostavi tamu.
  Ke si izvadis nov ne znam dali se plaka i kolku.
  Ocenkite od polozeni predmeti ti stojat vo dosie so prijavite najverojatno pa od tamu ke gi dobies i istite.
  Jas vo indeks imav ocenki i od vezbi,proekti za tie ocenki najverojatno profesorite si imaat evidencija,barem se nadevam.
   
 20. jagotka123

  jagotka123 Истакнат член

  Се зачлени на:
  3 март 2012
  Пораки:
  1.616
  Допаѓања:
  222
  Пол:
  Женски
  Koja e procedura Za izgubena licna karta I Potrebni li se uplatnici za vo sluzben vesnik