1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Изгубени документи

Дискусија во 'Општи дискусии' започната од LoVeR, 7 август 2010.

  1. LoVeR

    LoVeR Популарен член

    Се зачлени на:
    22 јули 2010
    Пораки:
    886
    Допаѓања:
    1.046
    Do site clenovi na sajtov -ve molam za pomos....Pred eden mesec go izgubiv indeksot od fakultet mi kazaja da pocekam eden mesec da ne go najdi nekoj pa da go donesi...pomina i toj mesec no od indeksot ni traga ni glas...Moram da napravam nov indeks,potrebno e da go objavam vo sluzben vesnik deka e nevazecki toa e ok,ama problemot e toa sto treba da odnesam isecok od sluzbeniot vesnik a jas neznam kade mozi da se najdi sluzben vesnik...Ova so indeksot mi e najoglemiot problem vo zivotot so sum go imala do sega....Ve molam za pomosss.......Ako nekoj znae kade izlegva sluzbeniot vesnik ,na kolku vreme izlegva i slicni raboti neka pisi....A ako nekoj znae i mesto vo Biotla kade ima sluzben vesnik toa bi bilo uste podobro...pozz do site i odnapred vi blagodaram...
     
  2. mila24

    mila24 Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 јануари 2010
    Пораки:
    73
    Допаѓања:
    12
    Najprvo treba da odis da go prijavis indeksot vo sluzben vesnik deka e izguben,mislam deka kancalariite se naogaat vo trgovskiot vo bunjakovec, potoa treba da pocekas oni da go objavat vo sluzben vesnik i ke ti kazat kade da go najdes za da mozes da napravis isecok ama mislam dekia oni posle objavuvaat vo dnevnive vesnici pa od tamu ke si go iseces za da go prilozis kako dokaz deka si go izgubila indeksot i deka e prijaven vo sluzben vesnik zasto si pisuva na samoit oglas deka e izguben indeks pod toa ime i prezime i deka e objaven vo sluzben vesnik
     
  3. irenna

    irenna Популарен член

    Се зачлени на:
    1 декември 2009
    Пораки:
    3.097
    Допаѓања:
    4.451
    Пол:
    Женски
    Службен весник е во Буњаковец, на спрат. Таму ќе кажеш број на индекс, име , презиме и година кога си се запишала на факултет. Они треба да ти издадат потврда дека си го огласила индексот. Мислам дека таа потврда ти треба а не исечок од весник.
    Знам дека за изгубена лична карата иста е процедурата за објавување, даваат потврда од Службен Весник ама во МВР бараа и некое картонче освен потврдата.
    Не се секирај , не е страшно. Ќе си извадиш нов индекс.
     
  4. Unfaithful18

    Unfaithful18 Популарен член

    Се зачлени на:
    11 јануари 2010
    Пораки:
    2.381
    Допаѓања:
    1.114
    Пол:
    Женски
    За изгубена лична карта објавуваш во службен весник и ти стигнува на домашна адреса картонче и со тоа одиш и ја правиш личната карта. Можеби исто е и со индексите :?:
     
  5. LoVeR

    LoVeR Популарен член

    Се зачлени на:
    22 јули 2010
    Пораки:
    886
    Допаѓања:
    1.046
    Da ama js bideki sum od bitola znam deka treba preku uplatnica da go prijavam si uplakam i pisam za so e kako e toa e ok znam ama mz kade da go najdam sluzbeniot vesnik za da go zmemam isecokot a ova za dnevnite vesnici nz
     
  6. LoVeR

    LoVeR Популарен член

    Се зачлени на:
    22 јули 2010
    Пораки:
    886
    Допаѓања:
    1.046
    i blagodaram mn za pomosta kolku toolku pomaga nes pozzz
     
  7. LoVeR

    LoVeR Популарен член

    Се зачлени на:
    22 јули 2010
    Пораки:
    886
    Допаѓања:
    1.046
    jas bideki sum od bitola znam deka trba preku uplatnica da uplatam i da napisam vobnea za so e kako e i jas mislev deka drugoto livce sokemi go dadat mene od uplatnicata ke treba da go odnesam za dokaz a onie od fax mi vikaat treba da donesis isecok :(:(:(
     
  8. Lolipop23

    Lolipop23 Форумски идол

    Се зачлени на:
    21 март 2010
    Пораки:
    5.514
    Допаѓања:
    27.297
    Пол:
    Женски
    Службен весник на РМ е Нова Македонија. Ако Битола има свој весник може тој да е прогласен за службен весник на општина Битола... Инаку и јас мислам дека откако ќе објавиш, тие дома ќе ти испратат потврда и со неа треба да отидеш.
     
  9. kikikikirika

    kikikikirika Популарен член

    Се зачлени на:
    17 јуни 2011
    Пораки:
    2.013
    Допаѓања:
    4.481
    Пол:
    Женски
    А откако ке го пријавиш индексот што треба да правиш како ке ги собреш оцените. Изгледа и мојот е изгубен ама уште се надевам оти ќе го најдам :worried: :worried: :worried:
     
  10. LoVeR

    LoVeR Популарен член

    Се зачлени на:
    22 јули 2010
    Пораки:
    886
    Допаѓања:
    1.046
    Дали некој ја знае процедурата за изгубена лична карта?
     
  11. black-angel

    black-angel Praefectus Vigilum Член на тимот

    Се зачлени на:
    14 декември 2009
    Пораки:
    2.634
    Допаѓања:
    4.451
    Пол:
    Женски
    еве ти
     
  12. teddygirl

    teddygirl Популарен член

    Се зачлени на:
    7 август 2010
    Пораки:
    714
    Допаѓања:
    618
    Општи прашања

    Незнам како но пасошот ми исчезна од дома, е сега ме интересира што треба да направам за да си го повратам назад и дали долго трае процедурата
     
  13. E...V...I...L

    E...V...I...L Истакнат член

    Се зачлени на:
    31 јануари 2012
    Пораки:
    782
    Допаѓања:
    468
    Општи прашања

    Па треба да пријавиш дека си го изгубила пасошот. А за вадење нов, процедурата би требало да е иста како и за претходниот.
     
  14. teddygirl

    teddygirl Популарен член

    Се зачлени на:
    7 август 2010
    Пораки:
    714
    Допаѓања:
    618
    Општи прашања

    И за изгубени пасоши толку долго се чека?И сега повторно треба да ја плаќам онаа сума од 2000 и нешто денари?
     
  15. Kaetana

    Kaetana Популарен член

    Се зачлени на:
    5 октомври 2011
    Пораки:
    2.919
    Допаѓања:
    14.561
    Пол:
    Женски
    Општи прашања

    Ќе мораш да го пријавиш во службен весник (мислам дека така одеше процедурата..)... па ќе си закажеш за нов, и ќе добиеш „вербална опомена“ дека тоа е државен документ, дека треба да си внимателен, и дека следното губење или оштетување ќе биде земено во предвид како „навреда“ над државата... :)

    Ова беше барем случајот со сестра ми кога го оштети.

    После, стандардно... термин закажување, сликање... како да вадиш нов...

    И, да... повторно се плаќа... 1500 денари е...
     
    На teddygirl му/ѝ се допаѓа ова.
  16. E...V...I...L

    E...V...I...L Истакнат член

    Се зачлени на:
    31 јануари 2012
    Пораки:
    782
    Допаѓања:
    468
    Општи прашања

    Па фактички ти вадиш нов пасош и треба да го платиш. Процедурата е иста.
     
  17. bibi22

    bibi22 Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 април 2014
    Пораки:
    11
    Допаѓања:
    1
    kolku se naplaka vo sluzben vesnik da prijavis za izgubena licna karta?
     
  18. Natasha22

    Natasha22 Нов член

    Се зачлени на:
    11 октомври 2016
    Пораки:
    8
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    Здраво феминки,
    ве молам за помош.

    Студентска сум на УГД, го загубив индексот... Како земја да го голтнала. Кажете доколку некој бил во иста ситуација, што треба да направам.

    Се мрднав од нервоза овие неколку дена.
     
  19. MilaP

    MilaP Форумски идол

    Се зачлени на:
    20 април 2015
    Пораки:
    2.150
    Допаѓања:
    53.143
    Пол:
    Женски
    Prijavi vo studenski prasanja dokolku nekoj go nasol ke go ostavi tamu.
    Ke si izvadis nov ne znam dali se plaka i kolku.
    Ocenkite od polozeni predmeti ti stojat vo dosie so prijavite najverojatno pa od tamu ke gi dobies i istite.
    Jas vo indeks imav ocenki i od vezbi,proekti za tie ocenki najverojatno profesorite si imaat evidencija,barem se nadevam.
     
  20. jagotka123

    jagotka123 Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 март 2012
    Пораки:
    1.637
    Допаѓања:
    239
    Пол:
    Женски
    Koja e procedura Za izgubena licna karta I Potrebni li se uplatnici za vo sluzben vesnik