1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Изложби на кучиња

Дискусија во 'Дом' започната од Papillon.Papi, 31 август 2015.

 1. Papillon.Papi

  Papillon.Papi Популарен член

  Се зачлени на:
  5 октомври 2013
  Пораки:
  3.240
  Допаѓања:
  9.693
  Пол:
  Женски
  Во темава ќе дискутираме за изложбите за кучиња, ќе поставуваме слики и ќе споделуваме искуства со скорешните изложби.

  Прво, да ве запонаам со кинолошките кратенки

  BOB- best of breed (првак во раса)
  BOG- best of group (првак во група)
  BIS- best in show (најдобар на изложбата)
  RBIS- R- rezerve (второпласиран во изложбата)
  BOS- best of oposite sex (најубаво куче од спротивниот пол од истата раса)
  CAC- (Le certificat d'aptitude au Championnat de beaute) сертификат за државен шампион
  CACIB- (Certificat d'aptitude au Championnat International de Beaute) интернационален сертификат за првак во убавина
  RCACIB- второпласиран во убавина

  Јас на 29.08 бев на ЦАЦИБ во Струга. Беки ја оценија со 5, освои ЦАЦИБ, ЦАЦ и БОБ. БИС освои шарпланинец.
  Еве некои слики од изложбата

  BOG (Ердел териер, бул териер, американски стафорд териер, оштровлакнест фокс териер и јоркширски териер)
  [​IMG]

  Краманите
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]

  Оштровлакнест фокс териер
  [​IMG]

  Јуниор Хендлинг
  [​IMG]

  Од 7ма група немаше кандидати.
   
  На ELIDavor, Аliсe, Lella и 2 други им се допаѓа ова.
 2. Lady Phoenix

  Lady Phoenix Форумски идол

  Се зачлени на:
  10 мај 2015
  Пораки:
  2.033
  Допаѓања:
  58.314
  Пол:
  Женски
  Честитки, @Papillon.Papi, само нека ви се редат успеси! :clap:
   
  На Petar80 и Papillon.Papi им се допаѓа ова.
 3. Papillon.Papi

  Papillon.Papi Популарен член

  Се зачлени на:
  5 октомври 2013
  Пораки:
  3.240
  Допаѓања:
  9.693
  Пол:
  Женски
  Благодарам. :bow::D
   
  На Petar80 му/ѝ се допаѓа ова.
 4. Petar80

  Petar80 Форумски идол

  Се зачлени на:
  3 јуни 2015
  Пораки:
  1.575
  Допаѓања:
  44.958
  Пол:
  Машки
  Јас би прашал кога е наредна изложба и каде
   
  На Lady Phoenix му/ѝ се допаѓа ова.
 5. Papillon.Papi

  Papillon.Papi Популарен член

  Се зачлени на:
  5 октомври 2013
  Пораки:
  3.240
  Допаѓања:
  9.693
  Пол:
  Женски
  На 6ти Септември има ЦАЦ изложба во Кавадарци. Ја организира кинолошкото друштво 7ми септември. Крајниот рок за пријава е утре. Ќе се одржи на Градскиот стадион.

  На оваа страна можеш да ги видиш наредните иложби.
  http://ksm.org.mk/?page_id=422

  И луѓе, ве преуредувам. На изложбите 90% од излагачите се од странство. Македонските кинолози добро знаат колку се плаќа на судиите за куче да освои БИС.
   
  На Petar80 му/ѝ се допаѓа ова.
 6. theowndemon

  theowndemon Форумски идол

  Се зачлени на:
  17 септември 2013
  Пораки:
  10.352
  Допаѓања:
  131.190
  Пол:
  Женски
  А БИС ти е нешто како најбитна меѓу наградите или како ...? :P
  И изложбите се обично во различни градови? Баш сакам да гледам ако е можно - слатки кучиња :inlove:
   
 7. Papillon.Papi

  Papillon.Papi Популарен член

  Се зачлени на:
  5 октомври 2013
  Пораки:
  3.240
  Допаѓања:
  9.693
  Пол:
  Женски
  BIS e deka kucheto bilo najubavo vo celata izlozhba. Odnosno prvo se bira BOB. Kuchinjata so nagrada BOB odat na BOG i pobednicite od BOG se natprevaruvaat za BIS.

  Da, izlozhbite se vo razlichni gradovi (zavisno od kinoloshkoto drushtvo koe ja organizira izlozhbata).
   
 8. Papillon.Papi

  Papillon.Papi Популарен член

  Се зачлени на:
  5 октомври 2013
  Пораки:
  3.240
  Допаѓања:
  9.693
  Пол:
  Женски
 9. Papillon.Papi

  Papillon.Papi Популарен член

  Се зачлени на:
  5 октомври 2013
  Пораки:
  3.240
  Допаѓања:
  9.693
  Пол:
  Женски
  [​IMG]
  [​IMG]

  :x Ми се плаче... Ако немало поубаво, барем хаскиво што освоило 3то место да добило прво. Другиве не ни личат на хаски...;(

  Патем ова не е во Македонија.
   
 10. ЈеленаЏиш

  ЈеленаЏиш Истакнат член

  Се зачлени на:
  23 февруари 2015
  Пораки:
  511
  Допаѓања:
  1.885
  Пол:
  Женски
  Papillon, бидејќи си учествувала на изложба во Македонија, ме интересира дали може да објасниш како оди изложбата.

  За пријавување треба да се пополни пријава во Кинолошкиот Сојуз на Македонија и да се плати означената сума и тоа е тоа?

  На самата изложба, дали има grooming за кучињата (за финеси, нели) или од дома треба да си спремен комплетно?

  Што поточно се прави? Треба само да испарадираш со кучето или има и agility тестови?
   
 11. Papillon.Papi

  Papillon.Papi Популарен член

  Се зачлени на:
  5 октомври 2013
  Пораки:
  3.240
  Допаѓања:
  9.693
  Пол:
  Женски
  http://milenicinja.mk/novosti/694-kinoloshki-vikend-vo-skopje
  Пријaвите денес се зaтвaрaaт (a мoжеби се зaтвoрени), нo aкo сaкaте дa бидете публикa, влезoт е бесплaтен. Се збoрувa декa ќе биде еднa oд нaјгoлемите излoжби.
   
  На Petar80 му/ѝ се допаѓа ова.
 12. Papillon.Papi

  Papillon.Papi Популарен член

  Се зачлени на:
  5 октомври 2013
  Пораки:
  3.240
  Допаѓања:
  9.693
  Пол:
  Женски
  Ние не сме се пoфaлиле. :) Oфицијaлнo гo зaвршивме мaкедoнскиoт шaмпиoнaт. А, сме 2 ЦАЦИБ пoдaлеку oд интернaциoнaлен шaмпиoнaт. Фoткaвa е oд интернaциoнaлнaтa излoжбa вo Врaње, нa 1ви Мaј кaде штo oсвoи CAC, CACIB, BOB и беше oценетa "oдличнa".
  FB_IMG_1493975292798.jpg
   
  На ELIDavor и Lady Phoenix им се допаѓа ова.
 13. ELIDavor

  ELIDavor Истакнат член

  Се зачлени на:
  29 јуни 2017
  Пораки:
  559
  Допаѓања:
  1.785
  Пол:
  Машки
  Bравос за успесите а во Прилеп имаш учествувано на изложби тако ми со доберманката лани освои Првак во раса на млади за жал сега е почината се викаше Азра.

  Па кога ќе има изложба во Прилеп јас секако одам можиме да се запознаеме секако ти можеш да ме познаеш по сликата што е на аватарот а јас ќе те препознаам по кучето.
  Како и да е јас ќе дојдам со мојот Јack terrier.

  Поздрав и уште многу успеси да ве пратат.
   
  На Papillon.Papi му/ѝ се допаѓа ова.
 14. Papillon.Papi

  Papillon.Papi Популарен член

  Се зачлени на:
  5 октомври 2013
  Пораки:
  3.240
  Допаѓања:
  9.693
  Пол:
  Женски
  Фaлa. Не сум билa нa излoжбa вo Прилеп, нo ќе ве пoсетaм некoј ден. :) Нaминете и вие вo Скoпје нa Oктoмврискaтa излoжбa.
   
 15. ELIDavor

  ELIDavor Истакнат член

  Се зачлени на:
  29 јуни 2017
  Пораки:
  559
  Допаѓања:
  1.785
  Пол:
  Машки
  Ако ми дадат денови од работа ќе гледам да поминам ама мислам дека и во ПП ќе има за Октомври излозба
   
 16. Papillon.Papi

  Papillon.Papi Популарен член

  Се зачлени на:
  5 октомври 2013
  Пораки:
  3.240
  Допаѓања:
  9.693
  Пол:
  Женски
  Гoдинaвa немa вo Прилеп, пoследнaтa беше вo Април.
  http://ksm.org.mk/?page_id=422