Изложби на кучиња

Дискусија во 'Дом' започната од Papillon.Papi, 31 август 2015.

 1. Papillon.Papi

  Papillon.Papi Популарен член

  Се зачлени на:
  5 октомври 2013
  Пораки:
  3.235
  Допаѓања:
  9.631
  Пол:
  Женски
  Во темава ќе дискутираме за изложбите за кучиња, ќе поставуваме слики и ќе споделуваме искуства со скорешните изложби.

  Прво, да ве запонаам со кинолошките кратенки

  BOB- best of breed (првак во раса)
  BOG- best of group (првак во група)
  BIS- best in show (најдобар на изложбата)
  RBIS- R- rezerve (второпласиран во изложбата)
  BOS- best of oposite sex (најубаво куче од спротивниот пол од истата раса)
  CAC- (Le certificat d'aptitude au Championnat de beaute) сертификат за државен шампион
  CACIB- (Certificat d'aptitude au Championnat International de Beaute) интернационален сертификат за првак во убавина
  RCACIB- второпласиран во убавина

  Јас на 29.08 бев на ЦАЦИБ во Струга. Беки ја оценија со 5, освои ЦАЦИБ, ЦАЦ и БОБ. БИС освои шарпланинец.
  Еве некои слики од изложбата

  BOG (Ердел териер, бул териер, американски стафорд териер, оштровлакнест фокс териер и јоркширски териер)
  [​IMG]

  Краманите
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]

  Оштровлакнест фокс териер
  [​IMG]

  Јуниор Хендлинг
  [​IMG]

  Од 7ма група немаше кандидати.
   
  На ELIDavor, Аliсe, Lella и 2 други им се допаѓа ова.
 2. Lady Phoenix

  Lady Phoenix Форумски идол

  Се зачлени на:
  10 мај 2015
  Пораки:
  1.966
  Допаѓања:
  58.312
  Пол:
  Женски
  Честитки, @Papillon.Papi, само нека ви се редат успеси! :clap:
   
  На Petar80 и Papillon.Papi им се допаѓа ова.
 3. Papillon.Papi

  Papillon.Papi Популарен член

  Се зачлени на:
  5 октомври 2013
  Пораки:
  3.235
  Допаѓања:
  9.631
  Пол:
  Женски
  Благодарам. :bow::D
   
  На Petar80 му/ѝ се допаѓа ова.
 4. Petar80

  Petar80 Форумски идол

  Се зачлени на:
  3 јуни 2015
  Пораки:
  1.499
  Допаѓања:
  44.627
  Пол:
  Машки
  Јас би прашал кога е наредна изложба и каде
   
  На Lady Phoenix му/ѝ се допаѓа ова.
 5. Papillon.Papi

  Papillon.Papi Популарен член

  Се зачлени на:
  5 октомври 2013
  Пораки:
  3.235
  Допаѓања:
  9.631
  Пол:
  Женски
  На 6ти Септември има ЦАЦ изложба во Кавадарци. Ја организира кинолошкото друштво 7ми септември. Крајниот рок за пријава е утре. Ќе се одржи на Градскиот стадион.

  На оваа страна можеш да ги видиш наредните иложби.
  http://ksm.org.mk/?page_id=422

  И луѓе, ве преуредувам. На изложбите 90% од излагачите се од странство. Македонските кинолози добро знаат колку се плаќа на судиите за куче да освои БИС.
   
  На Petar80 му/ѝ се допаѓа ова.
 6. theowndemon

  theowndemon Форумски идол

  Се зачлени на:
  17 септември 2013
  Пораки:
  6.901
  Допаѓања:
  113.386
  А БИС ти е нешто како најбитна меѓу наградите или како ...? :P
  И изложбите се обично во различни градови? Баш сакам да гледам ако е можно - слатки кучиња :inlove:
   
 7. Papillon.Papi

  Papillon.Papi Популарен член

  Се зачлени на:
  5 октомври 2013
  Пораки:
  3.235
  Допаѓања:
  9.631
  Пол:
  Женски
  BIS e deka kucheto bilo najubavo vo celata izlozhba. Odnosno prvo se bira BOB. Kuchinjata so nagrada BOB odat na BOG i pobednicite od BOG se natprevaruvaat za BIS.

  Da, izlozhbite se vo razlichni gradovi (zavisno od kinoloshkoto drushtvo koe ja organizira izlozhbata).
   
 8. Papillon.Papi

  Papillon.Papi Популарен член

  Се зачлени на:
  5 октомври 2013
  Пораки:
  3.235
  Допаѓања:
  9.631
  Пол:
  Женски
 9. Papillon.Papi

  Papillon.Papi Популарен член

  Се зачлени на:
  5 октомври 2013
  Пораки:
  3.235
  Допаѓања:
  9.631
  Пол:
  Женски
  [​IMG]
  [​IMG]

  :x Ми се плаче... Ако немало поубаво, барем хаскиво што освоило 3то место да добило прво. Другиве не ни личат на хаски...;(

  Патем ова не е во Македонија.
   
 10. ЈеленаЏиш

  ЈеленаЏиш Истакнат член

  Се зачлени на:
  23 февруари 2015
  Пораки:
  482
  Допаѓања:
  1.883
  Пол:
  Женски
  Papillon, бидејќи си учествувала на изложба во Македонија, ме интересира дали може да објасниш како оди изложбата.

  За пријавување треба да се пополни пријава во Кинолошкиот Сојуз на Македонија и да се плати означената сума и тоа е тоа?

  На самата изложба, дали има grooming за кучињата (за финеси, нели) или од дома треба да си спремен комплетно?

  Што поточно се прави? Треба само да испарадираш со кучето или има и agility тестови?
   
 11. Papillon.Papi

  Papillon.Papi Популарен член

  Се зачлени на:
  5 октомври 2013
  Пораки:
  3.235
  Допаѓања:
  9.631
  Пол:
  Женски
  http://milenicinja.mk/novosti/694-kinoloshki-vikend-vo-skopje
  Пријaвите денес се зaтвaрaaт (a мoжеби се зaтвoрени), нo aкo сaкaте дa бидете публикa, влезoт е бесплaтен. Се збoрувa декa ќе биде еднa oд нaјгoлемите излoжби.
   
  На Petar80 му/ѝ се допаѓа ова.
 12. Papillon.Papi

  Papillon.Papi Популарен член

  Се зачлени на:
  5 октомври 2013
  Пораки:
  3.235
  Допаѓања:
  9.631
  Пол:
  Женски
  Ние не сме се пoфaлиле. :) Oфицијaлнo гo зaвршивме мaкедoнскиoт шaмпиoнaт. А, сме 2 ЦАЦИБ пoдaлеку oд интернaциoнaлен шaмпиoнaт. Фoткaвa е oд интернaциoнaлнaтa излoжбa вo Врaње, нa 1ви Мaј кaде штo oсвoи CAC, CACIB, BOB и беше oценетa "oдличнa".
  FB_IMG_1493975292798.jpg
   
  На ELIDavor и Lady Phoenix им се допаѓа ова.
 13. ELIDavor

  ELIDavor Истакнат член

  Се зачлени на:
  29 јуни 2017
  Пораки:
  542
  Допаѓања:
  1.783
  Пол:
  Машки
  Bравос за успесите а во Прилеп имаш учествувано на изложби тако ми со доберманката лани освои Првак во раса на млади за жал сега е почината се викаше Азра.

  Па кога ќе има изложба во Прилеп јас секако одам можиме да се запознаеме секако ти можеш да ме познаеш по сликата што е на аватарот а јас ќе те препознаам по кучето.
  Како и да е јас ќе дојдам со мојот Јack terrier.

  Поздрав и уште многу успеси да ве пратат.
   
  На Papillon.Papi му/ѝ се допаѓа ова.
 14. Papillon.Papi

  Papillon.Papi Популарен член

  Се зачлени на:
  5 октомври 2013
  Пораки:
  3.235
  Допаѓања:
  9.631
  Пол:
  Женски
  Фaлa. Не сум билa нa излoжбa вo Прилеп, нo ќе ве пoсетaм некoј ден. :) Нaминете и вие вo Скoпје нa Oктoмврискaтa излoжбa.
   
 15. ELIDavor

  ELIDavor Истакнат член

  Се зачлени на:
  29 јуни 2017
  Пораки:
  542
  Допаѓања:
  1.783
  Пол:
  Машки
  Ако ми дадат денови од работа ќе гледам да поминам ама мислам дека и во ПП ќе има за Октомври излозба
   
 16. Papillon.Papi

  Papillon.Papi Популарен член

  Се зачлени на:
  5 октомври 2013
  Пораки:
  3.235
  Допаѓања:
  9.631
  Пол:
  Женски
  Гoдинaвa немa вo Прилеп, пoследнaтa беше вo Април.
  http://ksm.org.mk/?page_id=422