1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Изложби

Дискусија во 'Литература и уметност' започната од mazikeen, 16 февруари 2018.

 1. mazikeen

  mazikeen Популарен член

  Се зачлени на:
  30 јануари 2018
  Пораки:
  372
  Допаѓања:
  1.423
  Пол:
  Женски
  Не најдов ваква тема, но доколку има ве молам оставете линк и оваа нека оди во канта.

  Целта тука е да споделуваме информации околу изминатите, моменталните и идните изложби на дела, фотографии, уметнички творби; изложби на некои древни пронајдоци или нови технолошки достигнувања. Да се дискутира општо за тоа кои изложби сте ги посетиле, кои се вашите импресии, кои се импресиите на вашите познаници. Да се предложи некоја изложба, или некоја да се искритикува.
  Се надевам дека е јасно што треба да се 'обработува' во темава. :)

  Еве јас ќе почнам:
  Ја чекав изложбата Борко Лазески во Даут-Пашин Амам, уште од кога ја најавија (ми се чини ко дури пред 5 месеци да беше, знам мноогу одамна се направи event за изложбава). За жал, не успеав да присуствувам на нејзиното отварање.. Но, деновиве сигурно ќе одам. :angel:
  Дали некој беше? Како беше таму? Гледав live stream на фејсбук, имало многу луѓе.
   
  На daylight, КикиМаус, orevokrsacka и 2 други им се допаѓа ова.
 2. mazikeen

  mazikeen Популарен член

  Се зачлени на:
  30 јануари 2018
  Пораки:
  372
  Допаѓања:
  1.423
  Пол:
  Женски
  Изложба: "Joie de Vivre" на Калина Брајковска

  Ден: 22.02.2018 - четврток
  Место: МКЦ
  Час: 19ч
   
  На КикиМаус и orevokrsacka им се допаѓа ова.
 3. mazikeen

  mazikeen Популарен член

  Се зачлени на:
  30 јануари 2018
  Пораки:
  372
  Допаѓања:
  1.423
  Пол:
  Женски
  Изложба: Чудесните жени од Колекцијата на Националната галерија

  Ден: 07.03.2018 - среда
  Место: Чифте Амам (Chifte Hammam)

  Час: 19 - 21 ч
   
  На КикиМаус и orevokrsacka им се допаѓа ова.
 4. mazikeen

  mazikeen Популарен член

  Се зачлени на:
  30 јануари 2018
  Пораки:
  372
  Допаѓања:
  1.423
  Пол:
  Женски
  21ва изложба на учениците од Меѓународна Матура

  Ден: 12.03.2018 - понеделник
  Место: Мала станица
  Час: 19ч (отварање)

  Отворена за посетители до 15.03.2018
   
  На КикиМаус и orevokrsacka им се допаѓа ова.
 5. mazikeen

  mazikeen Популарен член

  Се зачлени на:
  30 јануари 2018
  Пораки:
  372
  Допаѓања:
  1.423
  Пол:
  Женски
  Изложба: Париски сигнатури

  Ден: 16.03.2018 - петок
  Место: Галерија Акантус
  Час: 19ч (отварање)
   
  На КикиМаус му/ѝ се допаѓа ова.
 6. mazikeen

  mazikeen Популарен член

  Се зачлени на:
  30 јануари 2018
  Пораки:
  372
  Допаѓања:
  1.423
  Пол:
  Женски
  Изложба: a + b + a

  Ден: 25.03.2018 - недела
  Место: Public room (Јавна соба)
  Час: 19ч до 20ч
   
  На КикиМаус му/ѝ се допаѓа ова.
 7. mazikeen

  mazikeen Популарен член

  Се зачлени на:
  30 јануари 2018
  Пораки:
  372
  Допаѓања:
  1.423
  Пол:
  Женски
  Изложба: Девојки како нас

  Ден: 13.04.2018 - петок
  Место: Public room (Јавна соба)
  Час: 16.30ч (отварање)
   
  На КикиМаус му/ѝ се допаѓа ова.
 8. mazikeen

  mazikeen Популарен член

  Се зачлени на:
  30 јануари 2018
  Пораки:
  372
  Допаѓања:
  1.423
  Пол:
  Женски
  Изложба: Во допир со Македонија

  Ден: 11.04.2018 - среда
  Место: Public room (Јавна соба)
  Час: 20ч (отварање)

  Отворена за посетители до 15.04.2018 - недела
   
  На КикиМаус му/ѝ се допаѓа ова.
 9. orevokrsacka

  orevokrsacka Популарен член

  Се зачлени на:
  23 јули 2013
  Пораки:
  2.442
  Допаѓања:
  8.460
  @mazikeen баш би било интересно ако темава се поткрепи со слики од отворањето на изложбите или од самата посета во другите денови. Ова секако е повик и за сите други кои посетуваат некоја изложба без оглед дали веќе поминала или е во тек. Еве нешто од мене за почеток, што сум зачувала од изложби по Скопјево:

  Љуба Ивановиќ, (Мала Станица)
  30516030_1633879646666090_725307445969969290_n.jpg 30623901_1633880383332683_6763909808620427723_n.jpg

  Жанета Вангели (МСУ)
  29871930_1633881683332553_2119468790811683161_o.jpg 30530895_1633881046665950_3068539396642572501_n.jpg

  Александар Станкоски (МКЦ)
  30571253_1633883043332417_6865284713465008824_n.jpg 29871948_1633883629999025_1529013078311010430_o.jpg
   
  На mazikeen и КикиМаус им се допаѓа ова.
 10. mazikeen

  mazikeen Популарен член

  Се зачлени на:
  30 јануари 2018
  Пораки:
  372
  Допаѓања:
  1.423
  Пол:
  Женски
  @orevokrsacka супер идеја, потполно се согласувам. Нема граница, се што е поврзано со уметност може да се дискутира. Само многу срамежливи феминки имаме, ти благодарам што го скрши мразот :*

  пс: фотографиите се прекрасни(y)
   
  На orevokrsacka му/ѝ се допаѓа ова.
 11. mazikeen

  mazikeen Популарен член

  Се зачлени на:
  30 јануари 2018
  Пораки:
  372
  Допаѓања:
  1.423
  Пол:
  Женски
  Изложба: "VERTIGO" на Даниел Артевски

  Ден: 13.04 - петок
  Место: Вортекс Арт (Vortex Art)
  Час: 21ч (отварање)
   
 12. mazikeen

  mazikeen Популарен член

  Се зачлени на:
  30 јануари 2018
  Пораки:
  372
  Допаѓања:
  1.423
  Пол:
  Женски
  Изложба: Сè што ни е заедничко / All that we have in common

  Ден: 18.04 - среда
  Место: Музеј на Современа уметност
  Час: 20ч (отварање)
  Отворено за посетители до 05.05
   
 13. mazikeen

  mazikeen Популарен член

  Се зачлени на:
  30 јануари 2018
  Пораки:
  372
  Допаѓања:
  1.423
  Пол:
  Женски
  ЕХIT Изложба на Боро Рудиќ

  Ден: 20.05 - понеделник
  Место: КИЦ (културно информативен центар)
  Час: 19ч
   
 14. mazikeen

  mazikeen Популарен член

  Се зачлени на:
  30 јануари 2018
  Пораки:
  372
  Допаѓања:
  1.423
  Пол:
  Женски
  Изложба: Ана Франк - историја за денес

  Ден: 24.04 - вторник
  Место: НУЦК Бели мугри - Кочани
  Час: 8ч

  *отворена за посетители до 03.05 од 8 до 16ч
   
 15. mazikeen

  mazikeen Популарен член

  Се зачлени на:
  30 јануари 2018
  Пораки:
  372
  Допаѓања:
  1.423
  Пол:
  Женски
  Продажна изложба: Дизајн Триптих

  Ден: 21.04 - сабота
  Место: Галерија Акантус
  Час: 12ч (отварање)

  *отворена за посетители до 24.04 од 13 до 21ч
   
 16. mazikeen

  mazikeen Популарен член

  Се зачлени на:
  30 јануари 2018
  Пораки:
  372
  Допаѓања:
  1.423
  Пол:
  Женски
  Изложба: Everything that's left are memories

  Ден: 03.05 - четврток
  Место: Галерија Акантус
  Час: 19:30 - 22:30ч
   
 17. mazikeen

  mazikeen Популарен член

  Се зачлени на:
  30 јануари 2018
  Пораки:
  372
  Допаѓања:
  1.423
  Пол:
  Женски
  Изложба на Влахо Буковац - Ремек дела од ризницата на НГМ

  Ден: 19.05 - сабота
  Место: НГМ - мала станица
  Час: 20ч
   
 18. mazikeen

  mazikeen Популарен член

  Се зачлени на:
  30 јануари 2018
  Пораки:
  372
  Допаѓања:
  1.423
  Пол:
  Женски
  Изложба: 100 години од раѓањето на Ибрахим Корда

  Ден: 12.05 - сабота
  Место: Чифте Амам
  Час: 20ч
   
 19. mazikeen

  mazikeen Популарен член

  Се зачлени на:
  30 јануари 2018
  Пораки:
  372
  Допаѓања:
  1.423
  Пол:
  Женски
  Изложба: Скопските вертикали

  Ден: 07.05 - понеделник
  Место: Музеј на град Скопје
  Час: 20ч

  *отворена за посетители до 14.05
   
 20. mazikeen

  mazikeen Популарен член

  Се зачлени на:
  30 јануари 2018
  Пораки:
  372
  Допаѓања:
  1.423
  Пол:
  Женски
  Изложба од збирката плакати од колекцијата на НГМ

  Ден: 26.06 - вторник
  Место: НГМ - мала сала
  Час: 20ч