1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Изнајмен или купен фустан

Дискусија во 'Свадба' започната од ciribiribela, 7 октомври 2010.

  1. Dentina

    Dentina Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 февруари 2011
    Пораки:
    3.404
    Допаѓања:
    35.985
    Јас мојот го изнајмив за околу 4000 или 4500.Одамна беше-пред 9 години.Многу атипичен,на повеќето им се допадна,и тоа корсетот беше од еден комплет,а долниот дел од друг :D Мораше така оти со долниот дел кој го обожавав,одеше скоро прозирен корсет од тул и чипка,кој светски изгледаше за тој период,ама јас немав храброст,плус големи гради,ептен бомбастична ќе бев.. :lol:
     
  2. abcde

    abcde Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 јуни 2013
    Пораки:
    81
    Допаѓања:
    13
    Феминки само што правев свадба. Знаете ли каде можам да го продадам мојот фустан, не сакам да го чувам , подобро да го продадам во некоја продавница во Скопје...Кој знае нека пише ве молам.
    Поздрав
     
  3. zoketo

    zoketo Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 септември 2012
    Пораки:
    139
    Допаѓања:
    128
    Пол:
    Женски
    Јас мојот фустан го шиев , и сега така си стое дома во плакар :D
     
  4. bella24

    bella24 Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 септември 2014
    Пораки:
    563
    Допаѓања:
    789
    и јас сакав да изнајмувам фустам ама ништо не ме бендиса или ми беше мал или ептен голем пепалашки стил, таков несакам, и се договорив за шиење.знам дека ќе стои во некој шкаф, ама тоа е...
     
  5. Acisal

    Acisal Активен член

    Се зачлени на:
    27 ноември 2014
    Пораки:
    297
    Допаѓања:
    165
    Do
    Dobro si napravila. Ne e ubavo da se koristat noseni fustani.
     
  6. mamita83

    mamita83 Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 април 2014
    Пораки:
    355
    Допаѓања:
    426
    Izborot e vash. ama ne gledam nisto losho ako nosish fustan koj bil na hemisko i ako e vo odlicna sostojba.
     
    На parksey му/ѝ се допаѓа ова.
  7. AnaKarenina

    AnaKarenina Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 октомври 2011
    Пораки:
    5.801
    Допаѓања:
    55.000
    Пол:
    Женски
    Толку пари се фрлаат на свадба, почнувајќи од изборот на мени, покани, украси, музика, што бакшиш фрчи кај музичарите, е сега на фустанот ќе штедиме. Не е работата што ќе го носиш неколку часа и после цел живот ќе ти стои во плакар. Симболиката е голема.
    Јас би одела на варијанта шиење. Сега барем имате огромен избор на материјали, има добри шивачки, можат да ви направат што и да посакате. А како што ги гледав цените низ темава за изнајмени фустани, разликата и не е којзнае колку голема. Па подобро ќе дадам малку повеќе пари, ама барем ќе знам дека носам фустан правен по моја мерка и желба кој ќе ми остане за спомен.
     
    На eliesaab, Arthur, Veki4kaa и 2 други им се допаѓа ова.
  8. anina

    anina Популарен член

    Се зачлени на:
    17 март 2011
    Пораки:
    1.141
    Допаѓања:
    5.237
    Пол:
    Женски
    Јас го купив фустанот. Нарачан беше од Италија, 9 слоен и со многу рачна изработка. Такво нешто нема некој кој може да го сошие овде. Мислам дека и во ф-ка да прашав ќе ме одбиеа. Го платив 600е ама не жалам за ни една дадена паричка. Го имав најуникатниот фустан кој постои кај нас.
     
    На eliesaab му/ѝ се допаѓа ова.
  9. leona83

    leona83 Популарен член

    Се зачлени на:
    14 февруари 2014
    Пораки:
    2.548
    Допаѓања:
    1.980
    Пол:
    Женски
    Јас шиев фустан, значи модел кој јас го сакав, материјал јас избрав и беше прекрасен, а потоа го продадов на тие што го шиеја.:)
    значи ем носев модел кој јас го сакав ем не ми стои дома и не ме фати скапо. Нето цена ми излезе 300 еур.
     
    На anina му/ѝ се допаѓа ова.
  10. Val-Dim

    Val-Dim Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 ноември 2013
    Пораки:
    1.750
    Допаѓања:
    60.976
    Се согласувам со мислењето на Ана Каренина!!! Девојки еднаш (или само еднаш!!!:)) сте НЕВЕСТА!!! Затоа нештедете на фустан!!! Чувството дека е правен само за Вас и по Ваша желба е прекрасно!!! Јас мојот фустан и ден денес го чувам (после скоро 26 години)!!! По моделот и материјалот во ништо не се разликува од денешниве фустани!!! Фустанот и оделото на мажот ми покрај фотографиите и ДВД-то ми се единствените спомени од свадбата!!! Ќе ги чувам засекогаш!!!:)
    Затоа девојки фустанот купете го, не го изнајмувајте - ќе Ви биде убав и мил спомен од младоста!!!
     
    На Arthur, Veki4kaa и K.Karanfillova им се допаѓа ова.
  11. leona83

    leona83 Популарен член

    Се зачлени на:
    14 февруари 2014
    Пораки:
    2.548
    Допаѓања:
    1.980
    Пол:
    Женски

    Е сега сум љубопитна за фустанот каков е.....:)
     
  12. anina

    anina Популарен член

    Се зачлени на:
    17 март 2011
    Пораки:
    1.141
    Допаѓања:
    5.237
    Пол:
    Женски
    :D
     
  13. Minnie 1

    Minnie 1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 декември 2014
    Пораки:
    2.373
    Допаѓања:
    27.407
    Пол:
    Женски
    Dokolku nekoj ja iznajmuva ili prodava svojata vencanica kontaktirajte me vo licna poraka ! Pozdrav
     
  14. tessie

    tessie Форумски идол

    Се зачлени на:
    11 ноември 2010
    Пораки:
    5.629
    Допаѓања:
    21.963
    Пол:
    Женски
    Ма се` е тоа еден голем непотребен трошок, ако се прашувам јас. Со сета должна почит кон оние на коишто оваа вечер им е нешто убаво и незаменливо. Најважно е на крајот, човек да се запознава себеси и она што го исполнува.

    За венчаници, ја ни купена, ни шиена. Бев облечена доволно елегантно за приликата. Тоа е се`. И кога би требало да бирам, би одбрала купена. Не би се чувствувала комотно да носам нешто коешто било носено. Од мала сум таква. Не сум се менувала со алишта од братучетки и сл.
     
    На eliesaab, AnaKarenina, jacqueline.s и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  15. jacqueline.s

    jacqueline.s Популарен член

    Се зачлени на:
    15 февруари 2012
    Пораки:
    3.882
    Допаѓања:
    19.087
    Пол:
    Женски
    И јас, нити купив, нити изнајмив венчаница. Си отидов во продавница, си купив елегантен фустан, имаше тогаш доста избор за матурите (ама, ај ете одбрав бел, да не е ептен). И искрено, кој и да гледа на сликите, вика, фустанот ти беше ТОП. Баш ќе ставев слика, да видите, ама да ќе ме познаат која сум, си викам :lol: Ама барем не дадов стотици евра за фустан (го зедов 5.700 ден, мислам), а сепак се осеќав преубаво во него :)
     
    На Lemon, eliesaab и kolovoz им се допаѓа ова.
  16. bokace

    bokace Популарен член

    Се зачлени на:
    14 август 2013
    Пораки:
    1.638
    Допаѓања:
    5.980
    Пол:
    Женски
    Ako sakate vencanica , jas mojata ke ja dadam . Ako sakate da ja vidite ke ja slikam , sakam da ja prodadam mojata vencanica :*
     
  17. bokace

    bokace Популарен член

    Се зачлени на:
    14 август 2013
    Пораки:
    1.638
    Допаѓања:
    5.980
    Пол:
    Женски
    IMG_85172915820580~2.jpg
     
  18. kikin

    kikin Популарен член

    Се зачлени на:
    4 јуни 2010
    Пораки:
    4.211
    Допаѓања:
    13.861
    Пол:
    Женски
    а од тие што имате искуство со изнамување...каде се најдобри, каде имаат најубав и најинтересн избор? Искуство некакво....?
     
  19. awl

    awl Популарен член

    Се зачлени на:
    23 март 2012
    Пораки:
    624
    Допаѓања:
    1.127
    Пол:
    Женски
    Кога барав фустан за изнајмнување, лани, имаше само една продавница во Ѓорче Петров што изнајмува фустани ама искрено не бендисав ништо. Бев и до Битола, таму баш има продавници каде може да се изнајми фустан, но и таму не бендисав... на крајот заклучив дека најдобро е да дадам плус 150 евра и да ми направат фустан каков што сакам.
     
  20. kikin

    kikin Популарен член

    Се зачлени на:
    4 јуни 2010
    Пораки:
    4.211
    Допаѓања:
    13.861
    Пол:
    Женски
    Значи и јас одам со таа логика, дека најдобро е да ти го направат по твој вкус, па на толку дадени пари за плус 100-150 евра, ќе биде само твој. Ама гледам има и задоволни кои изнајмиле, и си мислам да прошетам Скопје, Битола, Прилеп, па ако бендисам нешто - да изнајмам, ако не, ќе шијам.....Ама да не ми е мака дека не сум прошетала, ќе побарам прво за изнајмување