1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Изнајмен или купен фустан

Дискусија во 'Свадба' започната од ciribiribela, 7 октомври 2010.

  1. DeadMary

    DeadMary Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 август 2011
    Пораки:
    210
    Допаѓања:
    53
    Па се разбира купен! :) :) :)
     
  2. Zaljubena111

    Zaljubena111 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 февруари 2010
    Пораки:
    2.085
    Допаѓања:
    1.647
    Јас за мојата свадба си купив фустан, и дури понекогаш ќе го извадам од ормар се потсетувам на убавиот ден. Па еднаш си невеста, еднаш носиш невестински фустан , а која девојка не сонува уште од мала како ќе изгледа нејзиниот фустан. Чинеше 400 евра и никако не жалам за потрошените пари
     
    На kalinaaa му/ѝ се допаѓа ова.
  3. Neodlucna

    Neodlucna Популарен член

    Се зачлени на:
    30 септември 2010
    Пораки:
    854
    Допаѓања:
    1.051
    Дефинитивно Изнајмен! Сега фустанот откако го износев можам комотно да го фрлам,да убав спомен е но јас штедев на фустанот и тоа ми е голема грешка така што за ефтини пари го направив и ич не ми е мерак што го имам. подобро ке изнајмев за истите пари поубав...
     
  4. Kaetana

    Kaetana Популарен член

    Се зачлени на:
    5 октомври 2011
    Пораки:
    2.919
    Допаѓања:
    14.562
    Пол:
    Женски
    Јас за мојата свадба си сошив фустан.... расчепкав на интернет, на мојата шнајдерка и однесов слика... и си го добив фустанот што си го сакав... ич не ми е криво, кај и да е, ќе си го приберам некаде... башка нема за што да ми е криво кога сосе материјали ме чинеше прееее-ефтино... 8)
     
  5. zlatapetkova

    zlatapetkova Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 септември 2011
    Пораки:
    176
    Допаѓања:
    55
    Изнајмен..дефинитивно!
     
  6. Sun.shine

    Sun.shine Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 април 2011
    Пораки:
    223
    Допаѓања:
    116
    А од каде ќе изнајмиш фустан? Јас ги прошетав скоро сите салони за венчаници во Скопје и искрено не видов нешто за изнајмување... Повеќето модели беа доста застарени... Мислам дека од 200 до 400 еур можат да се сошијат прекрасни фустани а за изнајмување под 200 еур сигурно не може да се најде... Па каде е тогаш логиката да се изнајмува?!?
     
  7. zlatapetkova

    zlatapetkova Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 септември 2011
    Пораки:
    176
    Допаѓања:
    55
    Па не знам за Скопје ама тука кај нас се изнајмуваат...сите мои блиски пријателки имаа изнајмено
     
  8. LaChiquita

    LaChiquita Популарен член

    Се зачлени на:
    11 јули 2010
    Пораки:
    586
    Допаѓања:
    463
    Ако некоја феминка е заинтересирана за изнајмување на венчаница, и тоа од колекцијата на Elie Saab 2011 нека ми пише, ќе ви пратам слики!
    Венчаницата ја шиев, беше прекрасна и уште е во беспрекорна состојба. Ама жал ми е да ми стои обесена во плахар :(
     
  9. natasanina

    natasanina Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 септември 2011
    Пораки:
    65
    Допаѓања:
    9
    јас мислам дека е најубаво да си изнајмис,јас лично мојот го шиев бидејки не најдов соодветна големина,а сеа ми седи и фака прасина,ако сака некој го изнајмувам,многу е квалитетно направен,за подебелки е само
     
  10. Lilitka

    Lilitka Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 февруари 2011
    Пораки:
    21
    Допаѓања:
    38
    Јас правев две свадби, една во петок класична и утредента во сабота журка. Имав една класична венчаница, како балски фустан која што ја порачав на интернет и ми ја шиеа по мерка (ја чекав 33 дена) и кога стигна немаше потреба од никаква корекција, фустанот беше идеален и покрај тоа што умрев од страв додека го чекав дека ќе добијам некое ѓубре од материјал, фустанот е цел од сурова свила со рачен вез и е неверојатно убав. Го платив 100 евра заедно со транспортот. А вториот ден (и покрај тоа што ниту јас ниту мајка ми не гледаме шпански серии) го носев фустанот од мајка ми кој што е краток до колена и совршено ми стоеше. Тоа нејзе многу ја израдува ама мене ме изненади колку многу беше среќен татко ми.
     
    На Sun.shine му/ѝ се допаѓа ова.
  11. izzy01

    izzy01 Активен член

    Се зачлени на:
    9 ноември 2011
    Пораки:
    2
    Допаѓања:
    0
    Dali moze nekoj da mi kaze lokacii niz Skopje kade tocno da iznajmam vencanica?!!!! thx

    [mod-kirilica:10fohkbm][/mod-kirilica:10fohkbm]
     
  12. izzy01

    izzy01 Активен член

    Се зачлени на:
    9 ноември 2011
    Пораки:
    2
    Допаѓања:
    0
    Знае ли некој каде може во Скопје да се изнајми венчаница?
     
  13. hunny-bunny

    hunny-bunny Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 март 2011
    Пораки:
    92
    Допаѓања:
    80
    во мавровка изнајмуваат. Мислам дека не ги изнајмуваат сите винчаници мегутоа има сепак избор.мислам дека беше околу 200е (ама не ме држи за збор, не сум бас најсигурна)
    и јас прво сакав да изнајмам ама за уште 100е плус некако не ми се исплатеше.Рачунај после хемиско, па ако нешто се оштети... така да пресметај се пред да изнајмиш.
    иначе да сошиеш венчаница у мавровка ти е 300е. јас можам да ти го препорачам SREKEN DEN на приземје во мавровка.
     
  14. Snow-Queen

    Snow-Queen Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 ноември 2011
    Пораки:
    15.266
    Допаѓања:
    15.011
    Пол:
    Женски
    ќе ставам потпис на ова, + тоа што го сонувам и замислувам не би можела да го најдам како готов модел, значи дефинитивно шиење треба
     
  15. Domakica

    Domakica Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 октомври 2011
    Пораки:
    545
    Допаѓања:
    397
    Пол:
    Женски
    Не ми се јасни невестите кога ќе ги слушнам дека сакаат да изнајмуваат, па ќе идам у Германија па од таму ќе изнајмам бзззззззз, седи не се чатали, киупи си фурстан или сошиј за 300 евра и да не те боли глава, виделе американкиве зборат за изнајмување па се дигаат!!!
    Разбирам се нема доволно пари за се, ама ако е дојдена работата да се нема за венчаница, подобро поскромно ќе идам него ли туѓо да носам ууууу
     
  16. meU

    meU Популарен член

    Се зачлени на:
    22 ноември 2010
    Пораки:
    2.633
    Допаѓања:
    3.050
    Со оглед на тоа дека имам некои замисли кои не се карактеристични за класична венчаница, сметам дека ќе треба својата, здравје боже, да ја шијам.
    Инаку не сум против изнајмувањето на венчаница, сепак секој со своите можности, а и кога би размислила, кога повторно би се носел тој “фустан“ и што ќе му правам низ животот?! Па за така да ми седи а да фрлиш 1000е не се исплати мислам, но добро зборувам за поголеми суми.
     
  17. elcezelce

    elcezelce Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2011
    Пораки:
    3.116
    Допаѓања:
    20.936
    Пол:
    Женски
    Јас сум сепак за купен фустан ,океј еднаш ќе го облечеш ,меѓутоа што ако заврне па кал по нејзе па недај боже се оштети нешто тогаш дупли трошкови излагаат ако изнајмиш ,така да купи си го па што и да му направиш твој си е :)
     
    На Domakica му/ѝ се допаѓа ова.
  18. macysh

    macysh Популарен член

    Се зачлени на:
    12 јуни 2010
    Пораки:
    1.090
    Допаѓања:
    767
    Иако е премногу рано,јас мислам дека нема да отстапам од мојата желба за купен фустан.Сепак,еден ден е,твој ден е,радосен ден.Сакам да го имам,да го допрам кога ќе посакам,да им го покажам на децата :)
    Инаку,мајка ми размислувала исто како мене.Го купила фустанот и сеуште не се покајала за одлуката.Фустанот е еднаш облечен и можеби немавме корист од него,но многу ни значи на сите дома.Како мала многу сум се радувала кога ќе ја видев венчаницата на мама и од неа сум црпела идеи за цртање невестински фустани :lol:
    Кај нас има посебна вредност фустанот особено за мајка ми.Еднаш кога ја прашав што би зела со неа ако имало земјотрес ми рече парите,документите,невестинскиот фустан и албумите со слики :)
     
    На Domakica му/ѝ се допаѓа ова.
  19. Nela87

    Nela87 Активен член

    Се зачлени на:
    27 ноември 2011
    Пораки:
    3
    Допаѓања:
    0


    Ke mozes da mi pratis slika i da mi kazes za kolku go iznajmuvas. A ako ima i drugi feminki sto iznajmuvaat fustani moze da mi pratite sliki zasto mi e hitnooo :((( :((( . Na 18 dekemvri mi e svadbata a jas na 13 dekemvri ke bidam vo mak mnogu malku vrmeme mi ostanuva za sienje a i kaj i sto prasav mi vikaat deka ne iznajmuvaat zatoa pomagajte ve molam :((
     
  20. LaChiquita

    LaChiquita Популарен член

    Се зачлени на:
    11 јули 2010
    Пораки:
    586
    Допаѓања:
    463
    Нела ти пратив ЛП