1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Изнајмување/Издавање на стан (куќа)

Дискусија во 'Дом' започната од teddygirl, 3 ноември 2011.

  1. Bubamara11

    Bubamara11 Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 јануари 2017
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    0
    Здраво,

    Имаме за издавање сосема нов опремен стан во Карпош.

    Пишете ми во порака и ќе ви ги објаснам сите детали.
     
  2. m.i.s

    m.i.s Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 јуни 2011
    Пораки:
    175
    Допаѓања:
    319
    Барам да изнајмам двособен наместен стан во Кисела Вода или Аеродром. Понов мебел до 200е месечно. Доколку има некоја од вас што издава или што знае друг што издава, пишете ми во пораака. Благодарам
     
  3. monik55

    monik55 Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 јуни 2015
    Пораки:
    7.968
    Допаѓања:
    59.589
    Пол:
    Женски
    Во понеделник ќе одиме да го видиме станот што сакаме да го земеме и да се договориме со газдата.
    Е сега ме интересира на што да се обврне внимание дали се потпишува договор на нотар или како оди тоа,газдата ми кажа вие како сакате така сее ствар на договор.
    Пред време пари не планирам да давам туку месец за месец,се надевам дека ќе се сложи на тоа.
     
  4. eli25

    eli25 Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 септември 2010
    Пораки:
    14.729
    Допаѓања:
    122.076
    Грото бараат две кирии или бар една обавезно унапред .
    Ние бевме краток период под кирија и требаше договор на нотар ама човекот за да не плаќа такса некоја писмено потпишавме договор (тоа ништо не значи чисто за него мислам). Знам пишуваше дека треба да одтавиме како што е, за штета треба да си платиме а ако нешто се расипе пример бољер, шпорет поправа тој)
    Не ти помогнав ништо :wasntme:
     
  5. LiliBoz

    LiliBoz Форумски идол

    Се зачлени на:
    13 јули 2017
    Пораки:
    17.890
    Допаѓања:
    223.727
    Пол:
    Женски
    Јас депозит не оставам. Само 50 еу за сметки депозит оставам. Ако му одговара ок. Ако не пак ок. пошто ти си таа која ќе дава пари треба ти услови да поставиш. Во спротивно се понашаат ко да услуга ти прават.
    гледај влага да не има. Тоа ти е најбитно за бебе. договори рок за плаќање пример од 1 до 5 во месецот да е платено.
     
    На Feminka22 и senza.parole им се допаѓа ова.
  6. monik55

    monik55 Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 јуни 2015
    Пораки:
    7.968
    Допаѓања:
    59.589
    Пол:
    Женски
    Станов е во нова зграда па се надевам влага нема да има.
    И јас мислам дека 50 евра му се таман за депозит за сметки цела кирија или две кирии пред време шанса нема.
    Месец за месец најубаво.
    Ќе видиме во понеделиник како ке биде.
     
  7. LiliBoz

    LiliBoz Форумски идол

    Се зачлени на:
    13 јули 2017
    Пораки:
    17.890
    Допаѓања:
    223.727
    Пол:
    Женски
    Ако сака депозит онда на нотар и да стои дека сте дале. А не на жими мајка.
    Во нова внимавај ја звучна изолација. На комшијата горе коа му вибрира телот го слушам дома
     
  8. monik55

    monik55 Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 јуни 2015
    Пораки:
    7.968
    Допаѓања:
    59.589
    Пол:
    Женски
    Богами звучна изолација е битна особено со мало бебе има да ги шизне тие околу нас.
    Јас кога го прашав за договор на нотар он кажа ако сакате вие ако не сее ствар на договор помеѓу нас.
     
  9. LiliBoz

    LiliBoz Форумски идол

    Се зачлени на:
    13 јули 2017
    Пораки:
    17.890
    Допаѓања:
    223.727
    Пол:
    Женски
    Ако сака депозит онда да. Ако не не ти треба.
    Затоа и ти спомнав за изолација зашто мене редовно детево ми го будат... може си ме читала каков проблем имам со едни. .
     
  10. Cka

    Cka Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 септември 2010
    Пораки:
    10.252
    Допаѓања:
    124.608
    Ако има нотар ќе треба да плаќа данок, тоа се 20 повеќе за тебе што треба да ги плаќаш. Не оди на нотар но имај договор.

    И изолацијата оти е битна за тебе оти ако комшиите се караат ќе ту го будат бебето.
     
    На LiliBoz му/ѝ се допаѓа ова.
  11. Bridget

    Bridget Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 декември 2013
    Пораки:
    9.689
    Допаѓања:
    134.892
    Како може некој да те пушти во стан само со 50 евра однапред дадени? Ако се согласи ок ама некако не ми се верува. Ќирија не се плаќа однапред? Што ако му киднеш на крај на месец?
     
    На riba79 му/ѝ се допаѓа ова.
  12. Cka

    Cka Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 септември 2010
    Пораки:
    10.252
    Допаѓања:
    124.608
    Од 1ви до 5ти се плаќа. Тоа му е ризикот што не плаќа данок. Да плаќа, ќе има и нотарски договор, плаќање на сметка и сигурност.
     
  13. Naked Gun

    Naked Gun Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 јануари 2016
    Пораки:
    4
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Машки
    Здраво. Дали некој изнајмува соба од стан во Скопје во близина на Рамстор ? Другар мој најде работа во Скопје и бара соба сега за сега. Благодарам
     
  14. Feminka22

    Feminka22 Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 декември 2014
    Пораки:
    14.127
    Допаѓања:
    43.696
    Пол:
    Женски
    Дечки некој што издава стан за нова година дали знаете?Или како да најдам на овие пазар3, реклама5?
    Има само станови за живеење под таков наем.
     
  15. MIA-SK

    MIA-SK Популарен член

    Се зачлени на:
    18 октомври 2012
    Пораки:
    908
    Допаѓања:
    561
    Пол:
    Женски
    Спремаме еден стан за издавање, па ме интересира што се подразбира под целосно наместен стан? Дали тоа само значи дека има мебел, ТВ, опремена кујна (фрижидер, плотна, рерна)?
    Дали треба да има на пример: електрични апарати за во кујна: тостер, кафемат и сл., комплет прибор и садови за јадење, постелнина, усисивач, џогер, даска за пеглање, пегла и сл.?

    Знам дека на некои од вас ќе им бидат смешни и глупави прашањава, ама ние прв пат ќе го издаваме станот, па немаме доволно информации како тоа треба да изгледа.
    Однапред благодарам на сите што ќе ми одговорите.
     
  16. Ginger^

    Ginger^ Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 март 2015
    Пораки:
    4.320
    Допаѓања:
    55.364
    Пол:
    Женски
    Колку поопремен стан, поуреден, поубав , нов или реновиран- толку поголема цена ќе ставиш.
    Постелнина никој не остава, а и да има, мислам никој не користи.
    Усисивач, корпа за алишта, сушара- мораш.
    Пеглаза алишта, прибор за јадење-пожелно.

    Тостер, кафемат, фен, даска за пеглање ако више се друго има, зошто да не и ова.
     
    На MIA-SK му/ѝ се допаѓа ова.
  17. Dust

    Dust Game Over

    Се зачлени на:
    27 септември 2011
    Пораки:
    11.582
    Допаѓања:
    171.565
    Пол:
    Женски
    Целосно наместен значи баш тоа - целосно наместен. Да дојдам утре, да донесам постелнина и пешкири и да си легнам.
    Шпорет, фрижидер, машината за садови не е задолжителна, машина за перење, кујна, трпезариска маса со столчиња, гарнитура во дневна, тв, а електрични апарати во кујна не се скоро никаде во цената вклучени затоа што ретко кој ги става..
    Знам за еден случај каде што потстанарите украдоа микробранова, правосмукалка, фен, пегла и неколку други ситници и заминаа.. пријавија 30дена пред тоа дека нема да се продолжи договорот за закуп после тие 12мес ама тие заминаа, клучот во сандаче и толку беше..
    Иако имаа договор на нотар, депозитот од една месечна рата не беше доволен за да ги покрие трошоците, а тие не ни можеа да докажат дека имале микробранова, миксер, правосмукалка и такви ситници во кујна па да пријават и кражба..
    И така си останаа без апарати..
    Ретки се вакви будали ама ете да споделам пример за да пазиш..
     
    На Aleksandar1212 и MIA-SK им се допаѓа ова.
  18. LadyR

    LadyR Популарен член

    Се зачлени на:
    27 јуни 2012
    Пораки:
    1.444
    Допаѓања:
    4.667
    Здраво дечки. Со дечко ми сме во план да седиме заедно од јуни/јули. Бараме стан со една спална и да е колку-толку понов мебелот. Ни одговара најмногу Кисела Вода, но исто може и Припор, Аеродром, Карпош и Центар. Цена до 180 евра (го изнајмуваме за минимум година). Доколку некој издава стан, или седи во стан па планира да се сели, ве молам исконтактирајте ме во лп. Доколку имате слики, би било супер да ми пратите. ☺️
     
  19. lipstickmadness

    lipstickmadness Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 август 2014
    Пораки:
    414
    Допаѓања:
    751
    Пол:
    Женски
    Здраво, барам стан со една спална во автокоманда или околу нова железничка. Цена до 10000 денари. Би било добро да ми пратите слики, доколку имате. :):)
     
  20. pamelche

    pamelche Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 јуни 2011
    Пораки:
    5.306
    Допаѓања:
    16.767
    Барам стан во Кисела Вода со две спални, ако знаете нешто пишете ми. Фала