Изнудување на подароци

Дискусија во 'Општи дискусии' започната од Shery, 26 ноември 2020.

 1. Shery

  Shery Популарен член

  Се зачлени на:
  15 декември 2010
  Пораки:
  1.765
  Допаѓања:
  4.085
  Пол:
  Женски
  Последниве неколку дена се вртат искуства и скриншотови од креативци (Handmade Macedonia групата) каде луѓе ја лајкнуваат страната и едноставно бараат и пробуваат да изнудат подароци од луѓето ако се нивниот 1000 или 1666 или 2050ти фан
  Јас искрено сум згрозена од начинот на кој некој сака да добие нешто гратис. Со еден збор РЕКЕТАРИ

  Што мислите вие? Не сме ние некоја држава каде може да се пријави ова, а многу лесно можат да им наштетат на оние луѓе кои вршат рачни изработки со срце и душа, за некој да добие нешто гага
   
  На mssuniquee му/ѝ се допаѓа ова.
 2. Shery

  Shery Популарен член

  Се зачлени на:
  15 декември 2010
  Пораки:
  1.765
  Допаѓања:
  4.085
  Пол:
  Женски
  Еве само ЕДЕН од многу примери
  111.jpg
   
  На злоба и Hugh им се допаѓа ова.
 3. buba4e89

  buba4e89 Форумски идол

  Се зачлени на:
  1 август 2012
  Пораки:
  18.265
  Допаѓања:
  119.437
  Пол:
  Женски
  Не е само таа страна,има и други страни каде имаше коментари.
  Според мене многу е непристојно да бараш подарок за лајк бидејќи кога ставаат лајкови на одредени страни никој не ги присилил.

  Ова се со еден збор гребатори.
   
  На Konfetka, mssuniquee, tinka-mace и 4 други им се допаѓа ова.
 4. apple12

  apple12 Популарен член

  Се зачлени на:
  25 мај 2011
  Пораки:
  752
  Допаѓања:
  2.792
  Пол:
  Женски
  Леле, и јас имам фан страна на фб, минатата недела ми се случи ова. Бев во шок :rofl:

  Во рецензии пишала: ваш 8000 фан, треба подарок (од доле имаше едно 30 коментари: подарок, подарок, мислам треба подарок. Па таа пак коментар чекаме да вратат, ги нема, па као срамота)... Сопругот вика игнорирај, на што личи ова, срамота. Ма да реално немаше што подарок да и дадеме, мислам на нешто ситно....

  Многу непријатно ми дојде. И кога размислив, ако на неа не и е глупо да се гребе, што има јас да се замарам.
   
  На Mishela, mssuniquee, Mantub и 9 други им се допаѓа ова.
 5. cresa-jagoda

  cresa-jagoda Модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  9 јуни 2012
  Пораки:
  5.795
  Допаѓања:
  28.023
  Пол:
  Женски
  Зарем и ова го има? :o Леле што читам :drunk: ме изеде туѓ срам :worried: :tmi:
   
  На GirlRose, Waverly Raven, piglet1 и 21 други им се допаѓа ова.
 6. apple12

  apple12 Популарен член

  Се зачлени на:
  25 мај 2011
  Пораки:
  752
  Допаѓања:
  2.792
  Пол:
  Женски
  Работиме со зебра завеси, стварно не знам што би и подариле. Завеса за во тоалет (како најмал прозорец)??? Немав ни и идеја што да и дадам како подарок..
   
  На dayla, tinka-mace, S.W.A.G и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 7. Shery

  Shery Популарен член

  Се зачлени на:
  15 декември 2010
  Пораки:
  1.765
  Допаѓања:
  4.085
  Пол:
  Женски
  Ама зошто да им се даде?
  Не ја гледам причината тука. Ако јас сум ти редовен муштерија мене срам би ме фатило да побарам попуст, а не пак нешто бесплатно. Што викаш, тебе срам те фати зашто нема што да и подариш?
  Прати и една штипка за завеса може ќе падне во несвест

  Убедена сум дека ова е плански смислено и дека постојано коментираат едни те исти луѓе
  Немам толку слободно време ко нив да дремам на комјутер и да анализирам
   
  На simoncelicius, Mishela, Jana06 и 5 други им се допаѓа ова.
 8. apple12

  apple12 Популарен член

  Се зачлени на:
  25 мај 2011
  Пораки:
  752
  Допаѓања:
  2.792
  Пол:
  Женски

  Е, ајде де, зошто??? Гледаш бара нешто, од доле еден куп коментари за поддршка, и си викаш ајде може треба да дадам нешто (да скратам од мој џеб).
  Сега гледам дека цела мафија биле, не знаев и дека на други места исто правеле....

  И, смешни се со реферати цели кога има наградна игра (као најдобри, да ви цвета бизнисот), па рими, проза, поезија.....
  Леле, среќа што сопругот ме убеди да го игнорирам постот...
   
  На IRBBB, CameliaMiller, dayla и 5 други им се допаѓа ова.
 9. forumce

  forumce Популарен член

  Се зачлени на:
  22 февруари 2017
  Пораки:
  4.716
  Допаѓања:
  22.913
  Пол:
  Женски
  Леле и јас имам една ваква на фб. Нема пост со награда кој не го споделила и не коментирала. Дури моле за лајк на чат. Стварно не ги разбирам ваквите
   
 10. apple12

  apple12 Популарен член

  Се зачлени на:
  25 мај 2011
  Пораки:
  752
  Допаѓања:
  2.792
  Пол:
  Женски
  Да, да. Па во приватни пораки пуштаат слики, колку луѓе замолила да лајкнат, да споделат, како они многу се потрудиле и треба да ја добијат награтата. А, условите си се пишани, и дека ќе оди извлекувањето преку апликација :^)
   
  На S.W.A.G, cresa-jagoda и forumce им се допаѓа ова.
 11. asdas

  asdas Истакнат член

  Се зачлени на:
  6 јули 2010
  Пораки:
  479
  Допаѓања:
  902
  А, врз основа на што би ги пријавиле каквите? Не можеш да споредуваш вакво дебилно однесување со вистинска изнуда или уцена.
   
 12. Shery

  Shery Популарен член

  Се зачлени на:
  15 декември 2010
  Пораки:
  1.765
  Допаѓања:
  4.085
  Пол:
  Женски
  Види они мора од негде да почнат. Ако им палат вакви работи на ситници понатака може ќе се префрлат на нешто поголемо. Па погледни само како се силат уште, се закануваат со суд дури :D :D :D (солзи ми потекоа од смеење читајќи)
  Овде има организирана група, а никаква заштита за занаетчии. Занаетчиите и ракотворците немаат фирми, нема кој да ги одбрани во криминална ситуација и мора да се бранат сами. И да, според мене ова е криминал
  Можеби ги препродаваат тие подароци кои ги добиваат и еј easy money

  Подршка од мене за ова што почнаа да ги објавуваат јавно со име, профил на фејсбук за сите да видат со свои очи.
   
  Последна измена: 26 ноември 2020
  На IRBBB, tinka-mace, apple12 и 2 други им се допаѓа ова.
 13. Bkalco

  Bkalco Активен член

  Се зачлени на:
  26 март 2019
  Пораки:
  30
  Допаѓања:
  36
  Пол:
  Женски
  И јас денеска го видов постов и не ми се веруваше. Ако ја пребарате на фб оваа иста личност од сликата погоре, има еден куп награди добиено, кој знае колку луѓе оштетила
   
 14. asdas

  asdas Истакнат член

  Се зачлени на:
  6 јули 2010
  Пораки:
  479
  Допаѓања:
  902
  Дебилно е и инфантилно да, ама не е криминал. Мислам буквално ти вика: „Дај ми поклон“ и толку. Не ти вика „Дај ми поклон или ќе ти ја запалам куќата“. Затоа ваквите Каренс се толку ужасни, пошто не прават ништо криминално, а се досадни и немаш начин во 2 секунди да се справиш.
   
 15. Shery

  Shery Популарен член

  Се зачлени на:
  15 декември 2010
  Пораки:
  1.765
  Допаѓања:
  4.085
  Пол:
  Женски
  Па не прават криминално ама ќе јадат гомна после кај стигнат, еве ги овие на некој даваат поклон мене не. Ќе ти го ругаат бизнисот наместо да седнат сами да пробаат да направат нешто па да видат дали вреди да се дава гратис.
  Кретенки
   
  На cresa-jagoda и tinka-mace им се допаѓа ова.
 16. edna_malecka

  edna_malecka Истакнат член

  Се зачлени на:
  15 јануари 2018
  Пораки:
  1.857
  Допаѓања:
  6.219
  Пол:
  Женски
  Ај разбудете се од зимски сон, и тргнете ги тие розеви очила нека ви текне кај живеете.
   
  На злоба му/ѝ се допаѓа ова.
 17. asdas

  asdas Истакнат член

  Се зачлени на:
  6 јули 2010
  Пораки:
  479
  Допаѓања:
  902
  Како би било Карен на македонски? Сузе?

  [​IMG]
   
  На tinka-mace, злоба, IRBBB и 2 други им се допаѓа ова.
 18. CameliaMiller

  CameliaMiller Форумски идол

  Се зачлени на:
  12 август 2015
  Пораки:
  8.625
  Допаѓања:
  206.678
  Со извинение на Ромите, циганштурија.
   
  На GirlRose, Hellobeautiful, T.e.d.d.y и 5 други им се допаѓа ова.
 19. Emotional123

  Emotional123 Популарен член

  Се зачлени на:
  5 јули 2011
  Пораки:
  3.561
  Допаѓања:
  9.323
  Пол:
  Женски
  На другарка ми една и бараше да и поклони надградба на нокти зошто и беше 500ти follower. :D
   
  На apple12 и edna_malecka им се допаѓа ова.
 20. Leviosa2503

  Leviosa2503 Истакнат член

  Се зачлени на:
  29 август 2018
  Пораки:
  379
  Допаѓања:
  1.088
  Пол:
  Женски
  Славица :D
   
  На asdas му/ѝ се допаѓа ова.