1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Изработка на веб страна

Дискусија во 'Слободно време' започната од Candy-girl, 24 септември 2011.

 1. Candy-girl

  Candy-girl Истакнат член

  Се зачлени на:
  24 септември 2011
  Пораки:
  18
  Допаѓања:
  2
  Феминки едно прашање ако знаете...
  Овие веб странициве ако знаете како се прават и дали треба да се праќа за да ја направиш
   
 2. Cacy

  Cacy Популарен член

  Се зачлени на:
  26 јули 2010
  Пораки:
  2.244
  Допаѓања:
  1.546
  За веб страниците


  Не те разбирам какви веб страници?Блогови? Не се плаќа ако на тоа мислиш :)
  Инаку си можела да прашаш во СДП....
   
  На Candy-girl му/ѝ се допаѓа ова.
 3. Candy-girl

  Candy-girl Истакнат член

  Се зачлени на:
  24 септември 2011
  Пораки:
  18
  Допаѓања:
  2
  За веб страниците

  Како што се Фејсбук, Фемина или Гугл...
   
 4. starbucks

  starbucks Популарен член

  Се зачлени на:
  12 април 2011
  Пораки:
  3.064
  Допаѓања:
  6.663
  За веб страниците

  Веб-страните се изработуват во Мајкрософт Офис Паблишер, јас колку што се сеќавам, правевме ние во школо. Тоа е за да ја дизајнираш веб-страната, да пишуваш информации итн. А, за да ја пуштеш на интернет незнам како се праве, сигурно нешто како договор треба, плаќање, не ми е познато.
   
 5. bluberry

  bluberry Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 ноември 2009
  Пораки:
  1.114
  Допаѓања:
  339
  Дали знаете како може да се отвори интернет стана како фемина или идидвиди или мотика....дали се плаќа нешто и кои се условите?
   
 6. Artemission

  Artemission Популарен член

  Се зачлени на:
  22 јули 2011
  Пораки:
  2.031
  Допаѓања:
  15.668
  Најпрво треба да најдеш некој што ќе ја изработи таа страна, мислам на дезен, слики, текст дали во посебен програм или онлајн на страните кои го овозможуваат тоа. Потоа треба да се купи слободен домејн за страната на која ќе се постави изработката. Кај нас во МК овде се продаваат домејни со .mk екстензија, а може да се купат и од Google и некои други слични страни. Цената горе-долу им е околу 10 евра на годишно ниво.

  Условот за екстензијата .com.mk е барателот мора да има регистрирано фирма и да поднесе такво барање кое ќе биде разгледано и подоцна одобрено, а за физички лица може само .mk
  На Google или другите такви страни не бараат никакви документи, потврди и слично... Само гледаш дали е слободно, го плаќаш и твое е. Разликата е во тоа што многу малку "фини" имиња има слободни кои можат да се искористат тука (некои дури достигнуваат и превисоки цени) и треба да бидете креативни при наоѓање назив за да не делува смешно страната.

  Друго, има опција преку Blogger да си водиш веб страна односно блог (кој доколку знаеш да го средиш може да личи многу убаво) и самите нудат домејн исто така за 10 евра годишно.

  Тоа е тоа околу цените за поставувањето, потоа има хостинг кој во зависност од тоа кај е поставена страната различно се плаќа. Еве јас знам за Wix.com дека отприлика е околу 90$ на годишно ниво, ама мислам дека има други кои даваат бесплатен хостинг. Знам дека кај нас има компании/поединци кои продаваат пакети хостинг и домејн, ама во моментов не ми текнува на ниту еден. На Blogger еве знам дека е бесплатно и доколку станува збор за некоја почетничка, аматерска страна верувам дека е добро најпрвин да се проба таму.
   
 7. inn

  inn Истакнат член

  Се зачлени на:
  3 февруари 2010
  Пораки:
  152
  Допаѓања:
  29
  и мене ме интересира баш ова, и дали знае некој кој може да направи страна, мислам каде да се обратам да прашам, и колку би чинело тоа?
   
 8. maja8

  maja8 Популарен член

  Се зачлени на:
  3 јануари 2010
  Пораки:
  2.847
  Допаѓања:
  2.157
  Kолку отприлика чини изработка на сајт, некој поедноставен?
   
 9. lovelynorton

  lovelynorton Нов член

  Се зачлени на:
  7 јануари 2016
  Пораки:
  6
  Допаѓања:
  1
  Пол:
  Женски
  luge help me pls kako da najdam za da napravam svoja web strana
   
 10. Kitten

  Kitten Форумски идол

  Се зачлени на:
  27 ноември 2009
  Пораки:
  9.375
  Допаѓања:
  42.182
  Пол:
  Женски
  Што да најдеш? И што значи тоа ништо да не ти бара? Формулирај ги прашањата како што треба. Всушност дали знаеш воопшто што се е потребно за да имаш веб страна?
   
  На crimson му/ѝ се допаѓа ова.
 11. crimson

  crimson Форумски идол

  Се зачлени на:
  14 декември 2011
  Пораки:
  3.937
  Допаѓања:
  51.223
  Пол:
  Женски
  Не е така едноставно, зашо мислиш дека постојат веб дизајнери?
   
  На Kitten, Ketchup и MiloMalo им се допаѓа ова.
 12. lovelynorton

  lovelynorton Нов член

  Се зачлени на:
  7 јануари 2016
  Пораки:
  6
  Допаѓања:
  1
  Пол:
  Женски
  bez nisto znaci da ne mi bara za plakanje i da e besplatno.
  A inace znam deka postojat web- designers ama znam i deka mozes i sam da si napravis samo trebada ja najdes tocnata stranica za kreiranje
   
 13. crimson

  crimson Форумски идол

  Се зачлени на:
  14 декември 2011
  Пораки:
  3.937
  Допаѓања:
  51.223
  Пол:
  Женски
  Каква страна сакаш да направиш?
   
 14. MiloMalo

  MiloMalo Популарен член

  Се зачлени на:
  5 август 2011
  Пораки:
  891
  Допаѓања:
  2.916
  Пол:
  Женски
  Ѕирни ги страниве
  http://www.bluevoda.com/
  https://www.joomla.org/
  http://www.weebly.com/
   
 15. Kitten

  Kitten Форумски идол

  Се зачлени на:
  27 ноември 2009
  Пораки:
  9.375
  Допаѓања:
  42.182
  Пол:
  Женски
  Не постои такво нешто. Една веб страна треба да се искодира за да може да работи, а за тоа ти треба веб дизајнер, плус одржувањето на сајтот месечно, плус домеинот и хостирањето годишно (претплата за да го користиш сајтот). Ако беше така без пари, немаше веб технологијата толку да цвета.
   
  На crimson му/ѝ се допаѓа ова.
 16. lovelynorton

  lovelynorton Нов член

  Се зачлени на:
  7 јануари 2016
  Пораки:
  6
  Допаѓања:
  1
  Пол:
  Женски
  blog za tekstovi
   
 17. lovelynorton

  lovelynorton Нов член

  Се зачлени на:
  7 јануари 2016
  Пораки:
  6
  Допаѓања:
  1
  Пол:
  Женски
  hmm sepak tnx
   
 18. crimson

  crimson Форумски идол

  Се зачлени на:
  14 декември 2011
  Пораки:
  3.937
  Допаѓања:
  51.223
  Пол:
  Женски
  Wordpress.com или blogspot.com :)
   
 19. mimi.23

  mimi.23 Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 февруари 2013
  Пораки:
  10
  Допаѓања:
  0
  Пол:
  Женски
  Здраво!!! Јас имам вебстрана на вордпрес. Го имам бесплатниот план. Прелесно е. Бираш име и тема и можеш да почнеш да објавуваш. Ако сакате посетете ја
  https://almightiness.wordpress.com/