1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Изработки од ладен порцелан

Дискусија во 'Слободно време' започната од Angiie, 1 јуни 2011.

 1. Angiie

  Angiie Истакнат член

  Се зачлени на:
  18 јануари 2011
  Пораки:
  65
  Допаѓања:
  50
  Од него се прават монистри и некои декорации. Обожавам да правам со него! :)
  Не видов ваква тема и ја отворив. Да си помагаме при изработка, каде се продава, некои фигури и сл.

  Еве прво јас:
  http://www.youtube.com/watch?v=EHYtqR7IDRE
  како се прави
   
 2. simonaspase

  simonaspase Истакнат член

  Се зачлени на:
  22 април 2011
  Пораки:
  93
  Допаѓања:
  10
  И како можам да направам вакво нешо ?? Кај да најдам состојки ? :)
   
 3. Angiie

  Angiie Истакнат член

  Се зачлени на:
  18 јануари 2011
  Пораки:
  65
  Допаѓања:
  50
  Лепак за дрво има во продавници за бои и лакови, Вазелин во некои аптеки би требало да има.
  Таков лосион немам, ни незнам од каде да најдaм, но јас ставив малку вода наместо :) и добро испадна си направив фигури. А да, и можеш со обично брашно да направиш но повеќе препорачувам со пченкарно бидејќи со обично е посуво и многу се крши.
  Ако правиш по овој рецепт исцеди малку лимон за да мириса попријатно моето мириса :puke: .

  И ова ми е најлесен начин за боење:
  http://www.youtube.com/watch?v=hWFVW0sL2eE

  Се надевам помогнав ;)
   
 4. milenna.torres

  milenna.torres Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 април 2011
  Пораки:
  169
  Допаѓања:
  120
  http://www.youtube.com/watch?v=goGwz63B ... re=related еве еден начин и лесен е фала богу
  а сте слушнале за squishy ? што е всушност тоа што гледам низ јутјубов некои креации ама меки се некако како од гума ?
   
 5. Mashni4ka

  Mashni4ka Истакнат член

  Се зачлени на:
  6 април 2012
  Пораки:
  90
  Допаѓања:
  23
  Има ли готов порцелан да се купи од некаде???
   
 6. Flower27

  Flower27 Популарен член

  Се зачлени на:
  6 декември 2012
  Пораки:
  1.530
  Допаѓања:
  4.179
  Пол:
  Женски
  Да навистина кој знае нека пише