Изработки од нашите деца

Дискусија во 'Дете' започната од danichap, 7 декември 2017.

 1. danichap

  danichap Moderator Член на тимот

  Се зачлени на:
  26 јуни 2011
  Пораки:
  13.453
  Допаѓања:
  231.199
  Инспирирана од последните постови во темата за игри и развој кај дечиња на возраст 1-3, решив да отворам една нова тема каде ќе се постираат изработки на нашите деца.

  Сеедно дали истите целосно се дело на нашите дечиња, или потпомогнато од нас, важно е нивното учество.
  Најдобро да се сподели возраста на детето и степенот или начинот на учество при изработката.
  Иако се е индивидуално, сепак, да се добие подобра претстава за предизвикот кој би им претстоел на другите дечиња и мајки кои сакаат да го повторат истиот.
  При покомплицирани изработки би можеле да ги споделиме и чекорите на работа или пак при готови макети каде сме ги набавиле истите.
  Идеи, совети и трикчиња се секогаш добредојдени.

  Ќе започнам прва.
  Момата е 2.5м
  Првата слика ни е заедничка изработка со готови макети(на жалост дадени од градинка). Сеуште не знае да ја држи ножичката и да ги превиткува рабовите. Тој дел беше мое дело. Најголема радост и беа отпечатоците од рацете и шлакањето со двете бои од страната.

  IMG_0140.JPG
  Другите три слики се од градинка.
  Делот со боите, односно нивното учење, конкретно жолтата на оваа слика, е одличен начин за да се задржи вниманието и започне да ги совладува истите. Шлакутнициве се целосно нејзино дело:rofl:.
  IMG_0143.JPG
  Наредниве две слики се со заедничка помош. Она ги бира листовите и помага за лепењето и шарењето, а очите и устата од возрасен.
  IMG_0141.JPG
  IMG_0142.JPG
  Се на се, играњето со бои и шлакањето на рачињата во истите се огромен предизвик и забава за малата.
  На крај ремек делата се залепени на врата:$.
   
  Последна измена: 7 декември 2017
  На Girl-Rabbit, Mari*, AngelOfArh и 59 други им се допаѓа ова.
 2. Annath

  Annath Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 јануари 2010
  Пораки:
  15.534
  Допаѓања:
  132.547
  Пол:
  Женски
  Може ли цртежи? Големиов ми е по цртањето, а не е баш по изработките. Иако има неколку од градинка, дома не се интересира, само црта.
  Ќе ставам некои слики.
  Првата изработка во градинка, првата година, имаше две и пол години. Ова секако со помош на воспитувачките.
  IMG_20171207_123444.jpg

  Цртеж на три години и 9 месеци, целосно сам го нацрта.
  FB_IMG_15126462796630799.jpg

  На 4 години, кога веќе почна и да бои. Целосно сам го нацрта и обои.
  FB_IMG_15126463013509489.jpg

  Воопшто не сака помош за ништо вакво, и како мал, и сега е таков. Многу се нервира ако погреши и знае да го скине листот на кој што цртал. Упорно му зборувам дека нема ништо лошо во тоа да се погреши при цртање или пишување, дека може да се поправи, мислам дека полека почнува да сфаќа.
   
  На Girl-Rabbit, Mari*, AngelOfArh и 62 други им се допаѓа ова.
 3. mariz

  mariz Форумски идол

  Се зачлени на:
  17 март 2014
  Пораки:
  13.060
  Допаѓања:
  64.286
  Пол:
  Женски
  Сега за сега имаме само уметнички дела, кои само уметник знае да сфати што се :D
  IMG_20171207_134707.jpg IMG_20171207_134746.jpg

  Ова е првиот портрет кој сам го нацрта летоска на 2год и 2,3м :lol:
  IMG_20171207_134721.jpg
  Коса, очи, нос, веѓи :rofl:, уши жолти хахаха
  IMG_20171125_213443.jpg
  Лево јас му покажував како, десно он :) вратовите се од него нацртани :lol: 2год и 6м имаше. Овие ни се изложените дела, другите ни се низ блокови и во папки.. секое ново интересно дело го закачувам :)
   
  Последна измена: 7 декември 2017
  На Petrova Ceca, Girl-Rabbit, Mari* и 54 други им се допаѓа ова.
 4. fina erika

  fina erika Популарен член

  Се зачлени на:
  25 јануари 2017
  Пораки:
  1.249
  Допаѓања:
  11.224
  Пол:
  Женски
  И тоа апстрактен уметник убав тој на мајка.:rofl::f:
   
  На Victorian и mariz им се допаѓа ова.
 5. mami blue

  mami blue Популарен член

  Се зачлени на:
  10 март 2015
  Пораки:
  1.272
  Допаѓања:
  21.970
  Пол:
  Женски
  ова е од малата - 2 год.7 мес
  од чкрти бртки искочи роза :D
  23722301_10212251063206616_2077061013303094334_n.jpg
   
  На Girl-Rabbit, Pepa B.., Mari* и 39 други им се допаѓа ова.
 6. mariz

  mariz Форумски идол

  Се зачлени на:
  17 март 2014
  Пораки:
  13.060
  Допаѓања:
  64.286
  Пол:
  Женски
  На тој цртежот голем што е на дрвената табла до портретот.. тоа доле лево било река (а и личи), а тие горе дрва... пак нешто мисли кога црта, не шлака само хахаха. Е другите работи незнам што се, само за тие ми кажа :rofl:
   
  На Jas!, victoria и fina erika им се допаѓа ова.
 7. Matotheja

  Matotheja Истакнат член

  Се зачлени на:
  16 февруари 2017
  Пораки:
  919
  Допаѓања:
  8.036
  Пол:
  Женски
  Аии човече, цртежот со роботот е закон. Сигурно имаш супер паметно дете! :D
   
  На JollyGirl, Espadrila, Victorian и 4 други им се допаѓа ова.
 8. Annath

  Annath Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 јануари 2010
  Пораки:
  15.534
  Допаѓања:
  132.547
  Пол:
  Женски
  Шо е право, право е :$ :D не дека е мој :D
   
  На SV1911, galapce, Espadrila и 10 други им се допаѓа ова.
 9. joy1

  joy1 Форумски идол

  Се зачлени на:
  14 август 2012
  Пораки:
  16.557
  Допаѓања:
  247.560
  Пол:
  Женски
  од денес
  големата ја правеше арно ама ја мрзело да шие па излепила со селотејп
  0679F4B7-CB90-400C-A499-3F5FC493115C.jpeg
   
  На Petrova Ceca, Girl-Rabbit, Mari* и 57 други им се допаѓа ова.
 10. Lianna Anna

  Lianna Anna Популарен член

  Се зачлени на:
  7 март 2017
  Пораки:
  1.522
  Допаѓања:
  14.858
  Пол:
  Женски
  20171207_154823.jpg
  20171207_154355.jpg 20171207_154430.jpg 20171207_154421.jpg

  Деца 5 и 3 години. Помалата повеќе со помош на мама и тато. А оваа големата, голема е и многу самоуверена оти се можела сама. Јасно дека за потешкото и нејзе и помагаме. Дедо мразот е направен од ѕвонче и пластично топче. Идејата е украдена од нет.
   
  На Mari*, AngelOfArh, makedonkamak и 44 други им се допаѓа ова.
 11. Jas!

  Jas! Популарен член

  Се зачлени на:
  30 мај 2016
  Пораки:
  192
  Допаѓања:
  6.305
  Пол:
  Женски
  Браво за темава!! :clap:
  Мојот е 6ипол години, мноооогуууу енергија има, ама понекогаш, ретко, знае да се заигра така од седење. Денес ја видов идејава на пинтерест, па вечерва се занимаваше:
  20171207_214936.jpg 20171207_215927.jpg
  Сам сече, лепи, декорира, ама е поголем веќе :)
  Имам уште неколку, деновиве ако сеуште има инспирација и концентрација ќе ви постирам пак :)
   
  На Petrova Ceca, Mari*, AngelOfArh и 45 други им се допаѓа ова.
 12. Doozy

  Doozy Форумски идол

  Се зачлени на:
  22 април 2010
  Пораки:
  3.632
  Допаѓања:
  58.092
  :o

  Се воодушевив колку креативни деца има, одлична тема!

  @Annath подитно да го пратите некаде да учи цртање и да го развива талентот, види какви прави линии прави, јас сега нема така да ги нацртам. :rofl:
   
  На SV1911, galapce, Верче4 и 12 други им се допаѓа ова.
 13. НаталиЛили

  НаталиЛили Популарен член

  Се зачлени на:
  5 ноември 2014
  Пораки:
  1.262
  Допаѓања:
  7.180
  Пол:
  Женски
  IMG_20171208_114855.jpg IMG_20171208_115535.jpg IMG_20171208_115517.jpg IMG_20171208_115457.jpg IMG_20171208_115444.jpg IMG_20171208_115431.jpg IMG_20171208_114831.jpg
  Цртежите се на син ми, 8.5г
  Сам ги нацрта.
  Не му речи да учи, а за цртање цел ден ќе црта.
   

  Прикачени фајлови:

  На Petrova Ceca, Girl-Rabbit, Mari* и 43 други им се допаѓа ова.
 14. joy1

  joy1 Форумски идол

  Се зачлени на:
  14 август 2012
  Пораки:
  16.557
  Допаѓања:
  247.560
  Пол:
  Женски
  шаблоните се од дм купени
  .Нема сечење само лепење на деловите.Големата ги правеше

  FFA21E0B-7444-4FD3-A8EE-B14CD60AB516.jpeg
   
  На Petrova Ceca, Girl-Rabbit, Mari* и 31 други им се допаѓа ова.
 15. Jas!

  Jas! Популарен член

  Се зачлени на:
  30 мај 2016
  Пораки:
  192
  Допаѓања:
  6.305
  Пол:
  Женски
  Денес изработивме уште едно дело:
  20171209_000807.jpg
  Му помогнав за сечењето на кругчињата за очите и петличињата, остатокот се потруди сам :)
  20171208_122531.jpg 20171208_123627.jpg 20171208_123800.jpg 20171209_000841.jpg
  Имам уште неколку пинувани работилници за до празниците, па потоа ќе размислам што понатаму, бидејќи брзо му менуваат интересите.
   
  На Mari*, makedonkamak, SV1911 и 37 други им се допаѓа ова.
 16. Lianna Anna

  Lianna Anna Популарен член

  Се зачлени на:
  7 март 2017
  Пораки:
  1.522
  Допаѓања:
  14.858
  Пол:
  Женски
  Изработка од цевки и мафинс подлоги. Двете деца шлапкаа. Тема цвет. Стикерите ги лепеше малата. Сликата е од пред извесен период.
  20161002_121332.jpg
  Пластелин на тема зима. Двете деца плус тато. Од утринава.
  20160119_151227.jpg
  Тесто. Мама плус ќерка број 1. Оваа е од пред некој ден.
  20151227_183809.jpg
   
  На Girl-Rabbit, Mari*, makedonkamak и 39 други им се допаѓа ова.
 17. Mayyya

  Mayyya Популарен член

  Се зачлени на:
  24 септември 2010
  Пораки:
  1.249
  Допаѓања:
  6.009
  Пол:
  Женски
  Супер тема, често правиме рачни изработки, моментално само ова го имам во телефон. Од есенската работилница во градинка. Ежето сама го залепи, другите со моја помош.
  PicsArt_12-09-11.44.13.jpg
   
  На Girl-Rabbit, Mari*, makedonkamak и 41 други им се допаѓа ова.
 18. LaDyDoLl

  LaDyDoLl Популарен член

  Се зачлени на:
  5 јули 2011
  Пораки:
  2.683
  Допаѓања:
  16.906
  Пол:
  Женски
  8B80E15F-A735-4BE8-AA0D-4B40A8F34969.jpeg Од постариот братучед 94B9540F-EB04-40AA-8139-5FC36BE526C2.jpeg 8317484C-F7AE-4907-85BF-4DB87C82DE9E.jpeg
  Буквите веќе ги научивме, уште распоредот на пишување да го запазиме :)
  Дете 3 год и 4 месеци
   
  На Girl-Rabbit, Mari*, makedonkamak и 28 други им се допаѓа ова.
 19. Annath

  Annath Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 јануари 2010
  Пораки:
  15.534
  Допаѓања:
  132.547
  Пол:
  Женски
  Еве уште некој цртеж од големово
  1689866_10207657470647915_8332177341945797932_n.jpg
  Маша, медо, волците и таксито :lol:... ова го нацрта пред година и пол, на скоро пет години.

  Овие се понови цртежи од лани
  14956586_10209736562623915_2174206620385222365_n.jpg
  Абецедата со овошки и зеленчуци за секоја буква, ама малечки се, не се баш јасни.

  15894482_10210352517182394_2972440486270373105_n.jpg
  Есен
  15940981_10210352517102392_2741134890291235578_n.jpg
  Пинокио и Џепето.
   
  На Girl-Rabbit, Pepa B.., Mari* и 48 други им се допаѓа ова.
 20. An-na

  An-na Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 септември 2011
  Пораки:
  3.950
  Допаѓања:
  23.953
  Пол:
  Женски
  Јас цртам, она бои. Јас сечам, она лепи (со моја помош)

  20171212_121057.jpg

  20171212_164013.jpg

  20171212_164026.jpg

  20171212_164037.jpg

  20171212_164051(0).jpg
   
  На Petrova Ceca, Girl-Rabbit, Mari* и 43 други им се допаѓа ова.