1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Икање на бебето во стомак

Дискусија во 'Бременост' започната од Snow-Queen, 5 септември 2013.

  1. Snow-Queen

    Snow-Queen Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 ноември 2011
    Пораки:
    15.266
    Допаѓања:
    15.011
    Пол:
    Женски
    Многу трудници сум чула дека го приметуваат икањето на бебето во стомакот.
    Дали вие го имате заприметено тоа, после која недела почнува бебето да ика и како го разликувате икањето? Дали икаше често, кратко/долго?
     
  2. minne92

    minne92 Активен член

    Се зачлени на:
    17 август 2013
    Пораки:
    48
    Допаѓања:
    8
    Jas sum veke 7ipol meseci no do sega ne sum primetila da ika bebeto ,,,mozebi od sega
     
  3. Vetruska

    Vetruska Популарен член

    Се зачлени на:
    13 февруари 2013
    Пораки:
    791
    Допаѓања:
    491
    Пол:
    Женски
    Мене многу често ми ика. Познавам по тоа што имам во (најчесто) десниот дел од стомакот како слаби удари т.е. баш чувството е баш како срце да чука. Значи икањето се познава по тоа што е во ритам. Ако ја ставам раката чувствувам на рака, а ако ја тргнам се гледа малку на блузата ама треба човек да се загледа. Мислам дека некаде од 6 или 7 месец дека почнав да чувствувам.
     
    На AnonimnaDevojka, Lepaaa, Draginja и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  4. SkarletOHara

    SkarletOHara Популарен член

    Се зачлени на:
    3 јули 2012
    Пораки:
    1.224
    Допаѓања:
    2.881
    Ејј значи тоа било тоа :D баш се чудев неколку пати, доле во стомакот како срце нешто чука, и си мислев нема шанси толку да го чуствувам срцето на бебето , а тоа икало
     
  5. Lillian

    Lillian Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 јануари 2013
    Пораки:
    73
    Допаѓања:
    47
    Кај мене почна да ика од 7 месец, барем еднаш во текот на денот, а откако влегов во 9ти и по неколку пати. Најчесто почнува откако ќе јадам или пијам вода или пак кога ќе легнам :)
     
    На Draginja му/ѝ се допаѓа ова.
  6. Beautiful-Princess

    Beautiful-Princess Популарен член

    Се зачлени на:
    28 јануари 2012
    Пораки:
    755
    Допаѓања:
    372
    Пол:
    Женски
    Истото и јас го помислив и цитирам да не се повторуваме. Добро отсега ќе знам дека тоа било икање. :lol:
     
  7. koritsaki

    koritsaki Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    1 март 2010
    Пораки:
    17.900
    Допаѓања:
    103.030
    Пол:
    Женски
    Јас додека бев бремена не ја осетив да ика :D
     
  8. Snow-Queen

    Snow-Queen Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 ноември 2011
    Пораки:
    15.266
    Допаѓања:
    15.011
    Пол:
    Женски
    Ако добро забележувам и разликувам, прв пат икањето се случи пред 1 недела и вчера.
     
  9. Strumka22

    Strumka22 Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 јули 2013
    Пораки:
    894
    Допаѓања:
    2.442
    Пол:
    Женски
    тоа е треперење на мускул што вам ви се чини икање. Инаку икање, прдење, уринирање, плачење тоа се работи кои не се случуват додека бебето е во стомак, туку после раѓањето, откако ке вдише воздух. Инаку што вие тоа така си го толкувате е убава работа, исто како што е вербата дека бог ќе ви помогне за некоја рабоа. Сето тоа е сосема во ред и човечки одредени работи да си ги толкуате како што вам ви одговара.
     
    На Љута Чушка му/ѝ се допаѓа ова.
  10. bittersweet

    bittersweet Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 ноември 2010
    Пораки:
    2.129
    Допаѓања:
    64.623
    Пол:
    Женски
    Во ред е да се сака нешто да се напише ама треба барем малку од малку да имаш познавање од темата на која што се правиш стручна и делиш совети. :!:

    Уринирањето на плодот почнува веќе при крај на првиот триместар од бременоста, до крајот на бременоста плодот/бебето уринира околу литар течност на ден. ;)

    Така да и икањето не е треперење на мускул туку е токму тоа...икање, освен белите дробови кои ги употребува прв пат со раѓањето другите органи ги користи бебето уште додека е во матката.
    Значи не е како верба во Бог туку е факт, бебињата икаат додека се во матката.
     
    На najjacha, Vetruska, stevemila и 12 други им се допаѓа ова.
  11. katalina

    katalina Популарен член

    Се зачлени на:
    14 октомври 2010
    Пораки:
    1.605
    Допаѓања:
    768
    Пол:
    Женски
    Mojot bebes mn.ikase dodeka bese vo meseto,skoro sekoj den da ne recam.A i sega go pravi istoto iako ima 6 meseci :)
     
  12. zalosna

    zalosna Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 декември 2011
    Пораки:
    4.742
    Допаѓања:
    78.090
    Пол:
    Женски
    имам приметено од кога че каснам нашто не поминуваат ни 2 мин. бебето почнува да ика :) икајњето го осејчам од пред 2 недели (7 месец)
     
    На stevemila му/ѝ се допаѓа ова.
  13. Serafima

    Serafima Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 октомври 2010
    Пораки:
    1.229
    Допаѓања:
    21.266
    Дали ова икањето може некако да се минимализира на некој начин?
    Малово бајраче постојано само ика. Само што ќе каснам нешто, по 15 минути си ја започнува работичката. Што толку му се случува, навистина не ми е јасно :?: ?!
     
  14. meU

    meU Популарен член

    Се зачлени на:
    22 ноември 2010
    Пораки:
    2.633
    Допаѓања:
    3.050
    Голта вода :rofl:
    Буца моја беше иста, ама мене тоа ми беше интересно :lol: понекогаш само нервираше, не секогаш :$
     
  15. Beautiful-Princess

    Beautiful-Princess Популарен член

    Се зачлени на:
    28 јануари 2012
    Пораки:
    755
    Допаѓања:
    372
    Пол:
    Женски
    Мене ми е многу интересно кога ќе почне да ика. Последниве 2-3 недели ика секој ден. Ама тоа икање многу долго му трае, што и ме загрижува. По 10-15 минути сигурно.
     
  16. Azzra

    Azzra Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 мај 2013
    Пораки:
    139
    Допаѓања:
    60
    И кај мене ист случај, претпоставувам дека е икање инаку што друго би било таквото пулсирање :^) , стално го осеќам на едно исто место, долу на десната страна под стомакот , и како што викаш 3,4 пати во денот по 10тина минути...
     
  17. gelkaa

    gelkaa Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 јули 2013
    Пораки:
    397
    Допаѓања:
    1.490
    и буца моја мн ика..дури и се нервира некогаш кога ика подолг период,,па шиба мава ..ама и го најдов лекот...пијам вода и веднаш прекинува со икање хааха :D
     
  18. ddevojce

    ddevojce Популарен член

    Се зачлени на:
    25 јуни 2013
    Пораки:
    3.492
    Допаѓања:
    4.547
    juhuu izvesen period bas toj puls go cuvstvuvam i celo vreme mislev srceto na bebeto..ama sega otkriv sto e :) interesno prekrasno cuvstvo 8)
     
  19. girl-miri

    girl-miri Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 октомври 2011
    Пораки:
    7.698
    Допаѓања:
    19.879
    Пол:
    Женски
    ако е тоа тоа :^) вечер бев во вц и потоа си легнав и нешто од внатре :^) како чукање срценцето на малото :?: си мислев што ке е,да не го боли нешто :D а тоа си икало :D траеше околу 5 минутки и се смири :inlove: :inlove: душа убава на мама :inlove:
     
  20. TSS

    TSS Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 април 2013
    Пораки:
    433
    Допаѓања:
    396
    Во последно време почна многу често да ика...И искрено ми смета..не ми е баш пријатно :|