1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Икање на бебето во стомак

Дискусија во 'Бременост' започната од Snow-Queen, 5 септември 2013.

 1. Snow-Queen

  Snow-Queen Форумски идол

  Се зачлени на:
  3 ноември 2011
  Пораки:
  15.266
  Допаѓања:
  15.011
  Пол:
  Женски
  Многу трудници сум чула дека го приметуваат икањето на бебето во стомакот.
  Дали вие го имате заприметено тоа, после која недела почнува бебето да ика и како го разликувате икањето? Дали икаше често, кратко/долго?
   
 2. minne92

  minne92 Активен член

  Се зачлени на:
  17 август 2013
  Пораки:
  48
  Допаѓања:
  8
  Jas sum veke 7ipol meseci no do sega ne sum primetila da ika bebeto ,,,mozebi od sega
   
 3. Vetruska

  Vetruska Популарен член

  Се зачлени на:
  13 февруари 2013
  Пораки:
  791
  Допаѓања:
  491
  Пол:
  Женски
  Мене многу често ми ика. Познавам по тоа што имам во (најчесто) десниот дел од стомакот како слаби удари т.е. баш чувството е баш како срце да чука. Значи икањето се познава по тоа што е во ритам. Ако ја ставам раката чувствувам на рака, а ако ја тргнам се гледа малку на блузата ама треба човек да се загледа. Мислам дека некаде од 6 или 7 месец дека почнав да чувствувам.
   
  На AnonimnaDevojka, Lepaaa, Draginja и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 4. SkarletOHara

  SkarletOHara Популарен член

  Се зачлени на:
  3 јули 2012
  Пораки:
  1.224
  Допаѓања:
  2.881
  Ејј значи тоа било тоа :D баш се чудев неколку пати, доле во стомакот како срце нешто чука, и си мислев нема шанси толку да го чуствувам срцето на бебето , а тоа икало
   
 5. Lillian

  Lillian Истакнат член

  Се зачлени на:
  4 јануари 2013
  Пораки:
  73
  Допаѓања:
  47
  Кај мене почна да ика од 7 месец, барем еднаш во текот на денот, а откако влегов во 9ти и по неколку пати. Најчесто почнува откако ќе јадам или пијам вода или пак кога ќе легнам :)
   
  На Draginja му/ѝ се допаѓа ова.
 6. Beautiful-Princess

  Beautiful-Princess Популарен член

  Се зачлени на:
  28 јануари 2012
  Пораки:
  755
  Допаѓања:
  372
  Пол:
  Женски
  Истото и јас го помислив и цитирам да не се повторуваме. Добро отсега ќе знам дека тоа било икање. :lol:
   
 7. koritsaki

  koritsaki Moderator Член на тимот

  Се зачлени на:
  1 март 2010
  Пораки:
  17.954
  Допаѓања:
  103.457
  Пол:
  Женски
  Јас додека бев бремена не ја осетив да ика :D
   
 8. Snow-Queen

  Snow-Queen Форумски идол

  Се зачлени на:
  3 ноември 2011
  Пораки:
  15.266
  Допаѓања:
  15.011
  Пол:
  Женски
  Ако добро забележувам и разликувам, прв пат икањето се случи пред 1 недела и вчера.
   
 9. Strumka22

  Strumka22 Истакнат член

  Се зачлени на:
  16 јули 2013
  Пораки:
  894
  Допаѓања:
  2.442
  Пол:
  Женски
  тоа е треперење на мускул што вам ви се чини икање. Инаку икање, прдење, уринирање, плачење тоа се работи кои не се случуват додека бебето е во стомак, туку после раѓањето, откако ке вдише воздух. Инаку што вие тоа така си го толкувате е убава работа, исто како што е вербата дека бог ќе ви помогне за некоја рабоа. Сето тоа е сосема во ред и човечки одредени работи да си ги толкуате како што вам ви одговара.
   
  На Љута Чушка му/ѝ се допаѓа ова.
 10. bittersweet

  bittersweet Форумски идол

  Се зачлени на:
  28 ноември 2010
  Пораки:
  2.129
  Допаѓања:
  64.623
  Пол:
  Женски
  Во ред е да се сака нешто да се напише ама треба барем малку од малку да имаш познавање од темата на која што се правиш стручна и делиш совети. :!:

  Уринирањето на плодот почнува веќе при крај на првиот триместар од бременоста, до крајот на бременоста плодот/бебето уринира околу литар течност на ден. ;)

  Така да и икањето не е треперење на мускул туку е токму тоа...икање, освен белите дробови кои ги употребува прв пат со раѓањето другите органи ги користи бебето уште додека е во матката.
  Значи не е како верба во Бог туку е факт, бебињата икаат додека се во матката.
   
  На najjacha, Vetruska, stevemila и 12 други им се допаѓа ова.
 11. katalina

  katalina Популарен член

  Се зачлени на:
  14 октомври 2010
  Пораки:
  1.606
  Допаѓања:
  768
  Пол:
  Женски
  Mojot bebes mn.ikase dodeka bese vo meseto,skoro sekoj den da ne recam.A i sega go pravi istoto iako ima 6 meseci :)
   
 12. zalosna

  zalosna Форумски идол

  Се зачлени на:
  29 декември 2011
  Пораки:
  4.742
  Допаѓања:
  78.090
  Пол:
  Женски
  имам приметено од кога че каснам нашто не поминуваат ни 2 мин. бебето почнува да ика :) икајњето го осејчам од пред 2 недели (7 месец)
   
  На stevemila му/ѝ се допаѓа ова.
 13. Serafima

  Serafima Форумски идол

  Се зачлени на:
  28 октомври 2010
  Пораки:
  1.229
  Допаѓања:
  21.267
  Дали ова икањето може некако да се минимализира на некој начин?
  Малово бајраче постојано само ика. Само што ќе каснам нешто, по 15 минути си ја започнува работичката. Што толку му се случува, навистина не ми е јасно :?: ?!
   
 14. meU

  meU Популарен член

  Се зачлени на:
  22 ноември 2010
  Пораки:
  2.633
  Допаѓања:
  3.050
  Голта вода :rofl:
  Буца моја беше иста, ама мене тоа ми беше интересно :lol: понекогаш само нервираше, не секогаш :$
   
 15. Beautiful-Princess

  Beautiful-Princess Популарен член

  Се зачлени на:
  28 јануари 2012
  Пораки:
  755
  Допаѓања:
  372
  Пол:
  Женски
  Мене ми е многу интересно кога ќе почне да ика. Последниве 2-3 недели ика секој ден. Ама тоа икање многу долго му трае, што и ме загрижува. По 10-15 минути сигурно.
   
 16. Azzra

  Azzra Истакнат член

  Се зачлени на:
  17 мај 2013
  Пораки:
  139
  Допаѓања:
  60
  И кај мене ист случај, претпоставувам дека е икање инаку што друго би било таквото пулсирање :^) , стално го осеќам на едно исто место, долу на десната страна под стомакот , и како што викаш 3,4 пати во денот по 10тина минути...
   
 17. gelkaa

  gelkaa Истакнат член

  Се зачлени на:
  2 јули 2013
  Пораки:
  397
  Допаѓања:
  1.490
  и буца моја мн ика..дури и се нервира некогаш кога ика подолг период,,па шиба мава ..ама и го најдов лекот...пијам вода и веднаш прекинува со икање хааха :D
   
 18. ddevojce

  ddevojce Популарен член

  Се зачлени на:
  25 јуни 2013
  Пораки:
  3.492
  Допаѓања:
  4.547
  juhuu izvesen period bas toj puls go cuvstvuvam i celo vreme mislev srceto na bebeto..ama sega otkriv sto e :) interesno prekrasno cuvstvo 8)
   
 19. girl-miri

  girl-miri Форумски идол

  Се зачлени на:
  19 октомври 2011
  Пораки:
  7.698
  Допаѓања:
  19.879
  Пол:
  Женски
  ако е тоа тоа :^) вечер бев во вц и потоа си легнав и нешто од внатре :^) како чукање срценцето на малото :?: си мислев што ке е,да не го боли нешто :D а тоа си икало :D траеше околу 5 минутки и се смири :inlove: :inlove: душа убава на мама :inlove:
   
 20. TSS

  TSS Истакнат член

  Се зачлени на:
  24 април 2013
  Пораки:
  433
  Допаѓања:
  396
  Во последно време почна многу често да ика...И искрено ми смета..не ми е баш пријатно :|