1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Икање на бебето во стомак

Дискусија во 'Бременост' започната од Snow-Queen, 5 септември 2013.

  1. Jagoda123

    Jagoda123 Популарен член

    Се зачлени на:
    26 април 2012
    Пораки:
    2.467
    Допаѓања:
    11.105
    Пол:
    Женски
    И јас конечно го почувствував икањето на бебушко! :)
    Барем мислам дека беше тоа, баш како некое срценце да чука.
    Во последниве 7-8 дена, 3 пати го почувствував.
    Мене не ми е непријатно чувството, туку смешно. :)
    До сега само навечер, додека лежам и сум опуштена и сконцентрирана на неговите движења, можеби се случило и преку ден, но не сум забележала.
     
  2. Cacuvche

    Cacuvche Популарен член

    Се зачлени на:
    8 март 2013
    Пораки:
    997
    Допаѓања:
    325
    Пол:
    Женски
    Јас на почетокот не верував дека може да ика во стомакот како и многумина околу мене но ете пред 3 недели околу 31 недела нешто почна ритмички да ми мрда во стомакот.Со текот на времето тоа се зачести по неколку пати на ден и обрнав повеќе внимание и сфатив дека е икање. Многу мрда Димитарче во стомакот, ме боли левата страна под градата со недели неможам прслук да облечам. Ама внатре ме отепа од мавање и сега веќе знам да разликувам икање од превртување и тропкање на сите страни. Многу ми е интересно кога ика ме расположува до максимум и едвај чекам да ика.
     
  3. Agrona

    Agrona Популарен член

    Се зачлени на:
    21 декември 2012
    Пораки:
    1.240
    Допаѓања:
    1.713
    Пол:
    Женски
    Јас не знам бебуш мој како и кога ика. :$ Не разликувам кога ика, а кога се превртува или клоцка. :lol:
     
  4. Ayleenn

    Ayleenn Активен член

    Се зачлени на:
    3 октомври 2013
    Пораки:
    62
    Допаѓања:
    45
    Значи тие ритмички слаби удари биле икање ^_^ Цело време се прашував.. :)
     
    На Beautiful-Princess и Agrona им се допаѓа ова.
  5. pilenka

    pilenka Популарен член

    Се зачлени на:
    12 септември 2013
    Пораки:
    798
    Допаѓања:
    3.494
    Ајде малку да се активирааат и другите теми.;) Се почна некаде пред околу три недели, како пулсирање на срценце на исти интервали и обично лево на стомакот каде што и е главчето и не престанува, секој ден ика, ама секој ден, може и по два три пати дневно:D
     
    На galapce му/ѝ се допаѓа ова.
  6. Domakica

    Domakica Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 октомври 2011
    Пораки:
    545
    Допаѓања:
    397
    Пол:
    Женски
    Тоа е знак за здраво бебе :) прашав докторка и ми рече позитивно е, има развиен централен нервен систем.
     
    На pilenka му/ѝ се допаѓа ова.
  7. friendy

    friendy Форумски идол

    Се зачлени на:
    21 април 2012
    Пораки:
    4.338
    Допаѓања:
    51.766
    Пол:
    Женски
    Ништо страшно, :) been here!
    Зарем ние не икаме!;)
    http://www.babycenter.com/404_is-it-normal-for-my-baby-to-be-hiccupping-in-the-womb_2647.bc
     
    На pilenka му/ѝ се допаѓа ова.
  8. Kaetana

    Kaetana Популарен член

    Се зачлени на:
    5 октомври 2011
    Пораки:
    2.919
    Допаѓања:
    14.562
    Пол:
    Женски
    Прв пат икаше на цтг. 33-34 недела, кога отидов оти не осеќав дека мрда...

    После тоа, се почесто и почесто ика. Сега веќе сум 38 на почетокот, и како што се повеќе и снемува место, така подобро се осеќаат сите движења и активности - дали притиска, дали се врти, дали ика...

    Икањето се осеќа затоа што има ритам... Послабо е од ударите. Се гледа како нежно игра стомакот... :)
     
  9. tincemajmunce

    tincemajmunce Форумски идол

    Се зачлени на:
    8 февруари 2014
    Пораки:
    2.318
    Допаѓања:
    28.177
    Пол:
    Женски
    Моето бебе при крајот на бременоста,т.е последниот месец мн често икаше по неколку пати во денот,кога ќе кажев ме правеа будала никој не ми веруваше.Ама еве и сега имаме две недели и обавезно икаме по 2-3 пати во денот.
     
  10. ZojaP

    ZojaP Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 ноември 2014
    Пораки:
    311
    Допаѓања:
    307
    Пол:
    Женски
    Моево бебе вчера икаше 6/7 пати и малку сум загрижена дали е нормално ..Икањето трае мин 5 мин а некогаш и 15 мин ..
    Лекарот ми вели нормално е но читав дека некогаш е поврзано со компресија на папочната врвка или папочна врвка околу врат. Малку сум загрижена па споделете ги вашите искуства со оваа појава.. Од кога почна да ика вашето бебе ? Колку пати на ден ? Колку време траат ?
     
  11. eleni27

    eleni27 Популарен член

    Се зачлени на:
    16 декември 2011
    Пораки:
    1.473
    Допаѓања:
    8.168
    Пол:
    Женски
    I moeto mnogu ika, mnogu e razmrdano... Neznam dali e normalno, duri vo ponedelnik sum na kontrola, a inaku ikanjeto po najmnogu 2 minutki trae. :D
     
    На espana му/ѝ се допаѓа ова.
  12. tincemajmunce

    tincemajmunce Форумски идол

    Се зачлени на:
    8 февруари 2014
    Пораки:
    2.318
    Допаѓања:
    28.177
    Пол:
    Женски
    Кај мене синко икаше претежно во вечерните часови кога ќе бев легната и одмарав.И траеше по 5-10 мин дури и непријатно ми беше чуството.Еве сега имаме 1,5 месец да кажаж искрено и сега ика и тоа мн.Ама даа не нема на кого,јас кога ќе почнам да икам по 1 саат не престанувам.
     
    На espana му/ѝ се допаѓа ова.
  13. galapce

    galapce Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 ноември 2014
    Пораки:
    4.318
    Допаѓања:
    106.804
    Пол:
    Женски
    Jas pak imam citano deka ikanjeto znaci zdravo bebe.Daj boze da e taka i site da ste mi spokojni.:inlove:
    Ne vi gi gledam potpisite i ne gledam vo koja nedela ste.Jas vo 23 i neznam dali imam oseteno ikanje.A dodusa i za toa citav.Ama nemozam da raspoznaam ili uste ne ika.
     
  14. tincemajmunce

    tincemajmunce Форумски идол

    Се зачлени на:
    8 февруари 2014
    Пораки:
    2.318
    Допаѓања:
    28.177
    Пол:
    Женски
    Мене гинекологот што ме породуваше ми кажа дека икањето било добро и кога икало бебето,вежбало дишење,за кога ќе дојде на овој свет.Незз дали е вистина ама јас моето почнав да го сеќавам како ика пред 9-ти месец и продолжи секој ден до породувањето.И сега ика и тоа мн иначе сме стари 44 дена.А родив прилично здраво бебе,ги доби најдобрите оценки во болница,па може има нешто вистина.
     
    На galapce му/ѝ се допаѓа ова.
  15. zuto

    zuto Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 јануари 2014
    Пораки:
    3.856
    Допаѓања:
    28.387
    Мојот беше ептен икало во стомакот. Си остана и откако се роди. Докај 4 месец интензивно по неколку пати на ден. Сега има 7 ипол месеци и ика многу ретко. Не е ништо страшно.
     
  16. mariz

    mariz Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 март 2014
    Пораки:
    15.736
    Допаѓања:
    72.643
    Пол:
    Женски
    Moeto dva pati do sega ikase.. prviot pat pokratko 1,2 minuti... A vtoriot pat koga go osetiv dolgo vreme edno 5min i povekje si ikase :D Prv pat mislam 27, 28 nedela bev :) Kje vidime sega ponataka dali kje ika :D
     
  17. irena.1

    irena.1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 ноември 2012
    Пораки:
    4.358
    Допаѓања:
    21.331
    Пол:
    Женски
    Мислам дека вечерва прв пат го осетив да ика. Како ритмично одчукување и траеше некој си 5 мин :), инаку 31 недела сум. Многу ми се виде интересно.
     
    На galapce му/ѝ се допаѓа ова.
  18. kiki_riki

    kiki_riki Популарен член

    Се зачлени на:
    26 септември 2016
    Пораки:
    2.010
    Допаѓања:
    16.899
    Пол:
    Женски
    Дали е нормално бебето да ика секој ден? Веќе неколку дена со ред го осеќам.
     
  19. Butterfly87

    Butterfly87 Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 февруари 2010
    Пораки:
    445
    Допаѓања:
    634
    Пол:
    Женски
    И мене ми ика сркој дрн по неколку пати сите ми викаат дека е нормално
     
    На victoria, Capricorn Taurus, Ano и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  20. mariz

    mariz Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 март 2014
    Пораки:
    15.736
    Допаѓања:
    72.643
    Пол:
    Женски
    Нормално е, мене првото ми икаше секој ден, ми викаа може ке ика и кога ке се роди.. а кога се роди ич не икаше :D дали во две години икал 2 пати... а во бременост икање секој ден и тоа по 10-15мин без престан :D
     
    На podravka, Capricorn Taurus и kiki_riki им се допаѓа ова.