Икање

Дискусија во 'Општи дискусии' започната од Lella, 11 февруари 2014.

 1. Lella

  Lella a blasphemous bitch Член на тимот

  Се зачлени на:
  2 јануари 2013
  Пораки:
  4.840
  Допаѓања:
  26.168
  Пол:
  Женски
  Колку често икате? И колку време икате кога ќе почнете?

  Јас денес цел ден икам. :|
  И тоа по 15 минути, толку многу тешко, што дури ме болеше срцето при секое икање. :D
  Еве сега пак икам.

  Мислам дека може да престане со лимон, доколку немате, наведнете се напред и надолу, или пак напијте се вода во таа положба.
  Ако немате ни вода тогаш земете длабок здив и задржете го.
  Знаете ли вие некои вакви трикови за икање? :D
   
  На Beautiful_girl.. му/ѝ се допаѓа ова.
 2. Maria.Vampire

  Maria.Vampire Нов член

  Се зачлени на:
  9 јануари 2014
  Пораки:
  387
  Допаѓања:
  438
  Ме насмеа со темава :D
  Јас икам многу ретко.И тоа се случува кога лошо ке земам воздух или пак откако ке се засркнам.Кога икам обично земам 9 голта вода(како што велат старите дека треба) и ми минува.Некогаш и го задржувам здивот. :rofl:
   
  На Lella му/ѝ се допаѓа ова.
 3. RainbowButterfly

  RainbowButterfly Истакнат член

  Се зачлени на:
  6 април 2014
  Пораки:
  222
  Допаѓања:
  338
  Пол:
  Женски
  Што предизвикува икање освен смеење?
  Некогаш од чиста мира почнувам да икам |(
  И мора сок да се напијам за да преикам, вода не ми помага многу. :lol:
   
 4. WaffleGirl

  WaffleGirl Популарен член

  Се зачлени на:
  25 април 2014
  Пораки:
  877
  Допаѓања:
  1.047
  Епа вака,откако еднаш ќе икнеме броиме се дур не икнеме втор пат :D И на пример 5 секунди и почнуваме пак,1,2,3,4,5 и пиеме вода за да спречиме пак да икнеме и така неколку пати и престануваме :D
   
 5. 4rever.unique

  4rever.unique Истакнат член

  Се зачлени на:
  5 мај 2014
  Пораки:
  398
  Допаѓања:
  223
  Ја кога ќе почнам да икам икнато е :D Цел ден во икање ми поминува. Инаку водата и тие трикови кои го спречуваат икањето помагаат само до одредено време максимум 2 часови и потоа пак икаш и на секое икање во денот треба да се напиеш ТЕЧНОСТ (трик што мене лично најмногу ми помага). :rofl: :rofl:
   
 6. atala

  atala Популарен член

  Се зачлени на:
  30 март 2011
  Пораки:
  1.141
  Допаѓања:
  900
  Пол:
  Женски
  Јас имам слушнато дека кога икаш тоа значи дека некој те озборува и дека ако погодиш које тогаш икањето автоматски престанува! :D Еднаш се обидов со оваа тактика и навистина ми помогна,ама според мене,тоа беше само најобична коинциденција и најобична случајност и ништо повеќе,не сум дотолку суеверна за таа работа! ;) 8) А,инаку,вообичаено,јас кога икам тогаш пијам вода се додека икањето не ми престане! :D Исто и неколку пати се обиделе убаво да ме исплашат кога икам,но тоа на мене не ми помагало многу! :$ :^) А,пак,што се однесува до честотата на моето икање,јас толку често не икам,може дури да се каже дека и поретко икам! :!: И уште да додадам и дека еден од омилените ликови од цртаните филмови од моето детство ми беше Mr.Hiccup и многу ми беше смешен и често ги засмевав моите школски на училиште со тоа што вешто го имитирав неговото икање и скокање при икањето! :lol: :rofl: :rofl:
   
 7. poenta

  poenta Форумски идол

  Се зачлени на:
  29 ноември 2013
  Пораки:
  4.652
  Допаѓања:
  31.406
  Пол:
  Женски
  Ако икањето не престанува подолго време,еве еден совет:Земете воздух,вдишете длабоко и издишете.Постапката повторете ја неколкупати.Потоа,со врвот на јазикот протријте го небото во устата.
  Икањето ќе престане.
   
  На missfortuna му/ѝ се допаѓа ова.
 8. srcence1607

  srcence1607 Популарен член

  Се зачлени на:
  22 ноември 2012
  Пораки:
  2.347
  Допаѓања:
  2.468
  Пол:
  Женски
  Јас знам еден успешен трик што го запира икањето секундарно. Ќе наполниш филџан или чаша вода небитно и место да пиете вода нормално ко што се пие, ќе се напиете од другата страна. Не знам дали ме сфаќате, фактички брадата треба да во влезе во чашата, наопачки да пиете односно дното да биде накај вас и чашата ја навалувате. Го видов од Доктор Оз и дефинитивно помага :D
   
  На cresa-jagoda му/ѝ се допаѓа ова.
 9. 4rever.unique

  4rever.unique Истакнат член

  Се зачлени на:
  5 мај 2014
  Пораки:
  398
  Допаѓања:
  223
  Интеρесно, моρа да се пρоба :D
   
 10. srhsejbsk

  srhsejbsk Популарен член

  Се зачлени на:
  13 јануари 2014
  Пораки:
  1.557
  Допаѓања:
  9.294
  Пол:
  Женски
  Ја па ко некој изрод. :^) Икам на секој 6 месеци а кога ќе почнам да икам за 5 мин. престанувам.

  Кај мене сите во фамилија икаат почесто само јас паметна на секои 6 месеци :D
  Исто за многу други работи, целата сум обратна.Цела фамилија има навика на едно ја на друго, цела фамилија ист карактер а пак јас и самата неможам да се сватам понекат.До сега не сум сретнала човек со ист карактем како мене, и сите ги гледам како да им фали нешто :lol:

  тоа дека икам на секои 6 месеци докажано од доктор ми е :D
   
 11. Stefani999

  Stefani999 Популарен член

  Се зачлени на:
  3 февруари 2012
  Пораки:
  703
  Допаѓања:
  601
  Трикот шо ви го кажа srcence1607 е многу ефикасен :!: Само тешко е да се објасне.Други начини се да броиш од 10 до 1(да се вреќаш назад) или пак некој да те уплаше :D Еднаш така јас не престанувам со икање и мајка ми иде и ми вика АБЕ КАКО ТЕБЕ 4КА ТИ СТАВИЛЕ ПО МАКЕДОНСКИ и јас :o :o и јас во шок и после ми вика абе те исплашив да не икаш :rofl: |(
   
 12. tHeBeAuTyFoReVeR

  tHeBeAuTyFoReVeR Истакнат член

  Се зачлени на:
  1 јули 2013
  Пораки:
  96
  Допаѓања:
  262
  Пол:
  Женски
  Мене ми кажаа дека на лажичка шеќер се ставаат неколку капки лимон и се голта. Мене ми помага секогаш
   
 13. nevermet18

  nevermet18 Популарен член

  Се зачлени на:
  30 мај 2014
  Пораки:
  1.939
  Допаѓања:
  6.222
  Пол:
  Женски
  А мене ништо не ми помага. Кога почнувам да икам, уште два саати си икам. Ниту кога ме плашат, ниту вода, ниту броење, ниту задржување на воздухот, ниту шеќер и лимон, ниту пак наопачки стоење. Сѐ ова имам пробано и ништо. |(
   
 14. Lella

  Lella a blasphemous bitch Член на тимот

  Се зачлени на:
  2 јануари 2013
  Пораки:
  4.840
  Допаѓања:
  26.168
  Пол:
  Женски
  Следен пат кога ќе икате, држете ја устата отворена вака некако и ќе видите каков звук ќе се слуша. Мислиш кенгур се пораѓа :rofl:

  Не ми се смејте, не можев да најдам поубава слика :D
   
  На Twinkles му/ѝ се допаѓа ова.
 15. pink13

  pink13 Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 февруари 2014
  Пораки:
  113
  Допаѓања:
  108
  Пол:
  Женски
  Кога икате избројте од десет наназад бавно или напијте се вода по малку седум пати (ова ми помага), исто така кога ика некој за да престане излажете го нешто (мене ми помага и ова). :)
   
 16. GirlRose

  GirlRose Популарен член

  Се зачлени на:
  16 јануари 2014
  Пораки:
  3.085
  Допаѓања:
  16.074
  Еднаш икав и бев кај дедо ми и братучетка ми најпаметната се качила на катот и јас се качувам си икам некаде занесена и наеднаш кога гледам папуча пред мене.Тоа и бил трикот но незнам како кога ја пушти пред мене и наеднаш престанав да икам.Имам гледано на ТВ дека тогаш мозокот заборава на икањето и се фокусира на стравот па можеби затоа.Ова со 9 голки вода помага ама не секогаш.
   
 17. minika

  minika Истакнат член

  Се зачлени на:
  17 јуни 2014
  Пораки:
  327
  Допаѓања:
  102
  Кога ќе се исплашиш престанувашш да икаш ...
   
 18. magic.girl

  magic.girl Истакнат член

  Се зачлени на:
  17 април 2014
  Пораки:
  525
  Допаѓања:
  183
  Пол:
  Женски
  да помага ова, ќе треба да преплашиш некој бидејќи ти самата не можеш пример зошто си ми го земала пенкалото без прашање или телефонот веднаш ке престане :D
   
  На GirlRose му/ѝ се допаѓа ова.
 19. Joi

  Joi Популарен член

  Се зачлени на:
  6 август 2014
  Пораки:
  605
  Допаѓања:
  1.988
  Икам кога сум жедна или многу кога ќе се смејам. Или пак среде час, оти мојот организам сака да привлече внимание. :drunk:
   
 20. cresa-jagoda

  cresa-jagoda Модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  9 јуни 2012
  Пораки:
  6.251
  Допаѓања:
  29.241
  Пол:
  Женски
  Имам пробано, баш и јас го гледав Доктор Оз и ми помага. ;)