1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Илузионист (The Illusionist) [2006]

Дискусија во 'Филмови' започната од ikicaa, 11 октомври 2010.

 1. ikicaa

  ikicaa Истакнат член

  Се зачлени на:
  10 октомври 2010
  Пораки:
  8
  Допаѓања:
  3
  Филмот го гледав лани и ми остави длабок впечаток. :)

  Во режија на Нил Бургер,со Едвард Нортон и Џесика Биел во главните улоги,"Илузионистот" ја имаше премиерата на 1 септември 2006 година.Критичарите беа задоволни од него,дури доби и номинација за оскар за најдобро оставрување во кинематографијата.Се на се филмот вреди да се погледа.Искрено го препорачувам на сите.

  [​IMG]
   
  На Angie.Angie и Bozica1980 им се допаѓа ова.
 2. Trendafilka

  Trendafilka Форумски идол

  Се зачлени на:
  28 декември 2009
  Пораки:
  5.941
  Допаѓања:
  27.585
  Илузионист(the ilusionist)[2006]

  Одличен е Илузионист, инспириран е од куса приказна на Стивен Милхаузер.

  Не сум фан на Џесика Биел, ама во овој филм добро се покажа.
  За Едвард Нортон се знае - прекрасен актер.

  Филм што дефинитивно вреди да се погледне. :up:
   
  На elimkd му/ѝ се допаѓа ова.
 3. butterfly.mimi

  butterfly.mimi Истакнат член

  Се зачлени на:
  5 август 2010
  Пораки:
  455
  Допаѓања:
  102
  Вчера го гледав и ме воодушеви. Доста интересен филм ;)
   
 4. 1209

  1209 Форумски идол

  Се зачлени на:
  1 август 2010
  Пораки:
  5.189
  Допаѓања:
  35.113
  Пол:
  Женски
  И јас го гледав филмот и ептен е добар,знам одамна не бев гледала добар филм и кога го изгледав останав хипнотизирана.Многу ми се допаѓаше глумата на Едвард,поточно ми се допаѓаше неговиот карактер...имаше во него нешто што кај мене будеше некоја симпатија,не зборувам за привлечност туку нешто друго.Инаку и јас не сум обожавателка на Џесика и мислам дека некоја друга личност подобро би ја одиграла нејзината улога,али сепак со глумецот беа добри во пар :up:
   
 5. crnokosata

  crnokosata Истакнат член

  Се зачлени на:
  5 ноември 2010
  Пораки:
  251
  Допаѓања:
  124
  Пол:
  Женски
  Јас во пронцип не гледам филмови со ваква содржина но по инсистирање на една другарка го изгледав и стварно се воодушевив,прекарасен филм,прекрасна содржина
   
 6. Strumfeta93

  Strumfeta93 Популарен член

  Се зачлени на:
  24 октомври 2010
  Пораки:
  2.191
  Допаѓања:
  3.856
  Го гледав филмот и навистина е интересен, не знаев што ќе се случи до самиот крај на филмот.
   
 7. viki44e

  viki44e Популарен член

  Се зачлени на:
  17 мај 2010
  Пораки:
  1.988
  Допаѓања:
  1.086
  Филмот ме изненади премногу.
  Мислев дека нема да ми се допадне,ама баш се случи спротивното.
  Едноставно уживав.Глумата на Едвард Нортон..без коментар.
  Во еден дел од филмот се изнервирав премногу кога мислев дека девојката стварно е убиена.. ]:)
  Не знаев што ќе се случи до самиот крај!
  Филмот е 10ка.
   
 8. irenna

  irenna Популарен член

  Се зачлени на:
  1 декември 2009
  Пораки:
  3.097
  Допаѓања:
  4.444
  Пол:
  Женски
  Јас го гледав еднаш, па уште еднаш со сестра ми , и следната недела повторно го гледав со дечко ми... :D
  Многу убав филм.
   
 9. Nympho

  Nympho Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 јуни 2011
  Пораки:
  5
  Допаѓања:
  1
  ммммм ... милион пати би можела да го гледам филмов :)
  Едвард Нортон ми е дефинитивно еден од омилените актери, па и во овој филм си се покажа добро, како и во останатите. (Срцка!) :inlove:
   
 10. Sephora

  Sephora Популарен член

  Се зачлени на:
  5 декември 2010
  Пораки:
  2.690
  Допаѓања:
  4.481
  Памтам колку само скептично седнав да го гледам.
  Цело време нешто кенкав, моите го гледаа, па ајде и јас да не останам покусо.

  На крај останав со подзината уста.
  Одлична глума, прекрасна приказна. Вешто сработен проект. :)
  Дефинитивно вреди да се погледне.
   
 11. NEA

  NEA Истакнат член

  Се зачлени на:
  28 ноември 2009
  Пораки:
  323
  Допаѓања:
  518
  Пол:
  Женски
  Денеска го гледав филмот. Ме воодушевија како актерите така и приказната. Прекрасно сработено. Секоја чест :)
   
 12. bad-cat8

  bad-cat8 Истакнат член

  Се зачлени на:
  27 мај 2010
  Пораки:
  151
  Допаѓања:
  78
  девојки се обидувам да го најдам филмот и да го гледам онлајн но не ми успева... знае некоја од вас каде можам да го најдам? :wasntme: :worried:
   
 13. Smile.Girl

  Smile.Girl Истакнат член

  Се зачлени на:
  16 октомври 2011
  Пораки:
  35
  Допаѓања:
  21
  И јас го барам но никако неможам да го најдам |(
  А инаку сум слушнала за него и многу го фалеле :?: мора да е убав :wasntme: :)
   
 14. DzingrlakaDzikica

  DzingrlakaDzikica Популарен член

  Се зачлени на:
  26 март 2012
  Пораки:
  803
  Допаѓања:
  2.634
  Еднаш се заебав со The Prestige. Сега истото ми се дешава пак. |(
  Ако ми е кога гледам вакви mind fuck филмови. Глупава јас што мислам дека нема никаков трик на крајот.
  Note to myself : Запамети веќе еднаш дека се е трик! :fubar:

  До уши сум вљубена во Едвард Нортон ама во овој филм некако Принц Леополд се покажа повеќе секси.:D
   
 15. Someonespecial

  Someonespecial Free-minded aesthete

  Се зачлени на:
  17 ноември 2012
  Пораки:
  13.087
  Допаѓања:
  163.423
  Пол:
  Женски
  Mногу јак филм :)
   
 16. Bright

  Bright Популарен член

  Се зачлени на:
  25 ноември 2009
  Пораки:
  2.547
  Допаѓања:
  5.516
  Убав, ама само крајот ме изнервира што на командирот му светна што се случува (се прикажаа сцени кои тој не ни ги виде ни слушна).

  Во секој случај, Престиж (филм со слична тематика исто од 2006 год.) ми е далеку подобар.
   
 17. WarriorAngel

  WarriorAngel Популарен член

  Се зачлени на:
  16 март 2012
  Пораки:
  1.602
  Допаѓања:
  3.550
  Пол:
  Женски
 18. Аргентина *

  Аргентина * Популарен член

  Се зачлени на:
  19 јули 2015
  Пораки:
  4.482
  Допаѓања:
  8.766
  Пол:
  Женски
  - Лоша глума на Џесика Бил, и Нортон малку затаи покрај неа
  - Содржински предвидливо, прерано сфатив што се случува

  Од поквалитетната страна:
  - многу сакам историски* филмови, мелем за очи се;
  - времето летна со овој филм;
  - филмот има скриено значење и бара толкување меѓу редови што се однесува до тие афери кои оставаат длабоки политички импликации, потребно е да се разбираат состојбите во дадениот период, па и денес. Обожавам кога во филмовите има порака која треба самата да ја дешифрирам. :inlove:
  7/10
   
  Последна измена: 17 декември 2022
  На boomsleng и Anika55 им се допаѓа ова.
 19. Anika55

  Anika55 Популарен член

  Се зачлени на:
  21 јуни 2022
  Пораки:
  1.891
  Допаѓања:
  34.184
  Пол:
  Женски
  Се сеќавам дека го гледав одма кога излезе и бев воодушевена. Кога го гледав после не знам колку години сличен ми беше впечатокот ко твојот :)
  Филмов ме потсети на The prestige. Многу веројатно го имаш гледано, ама ако го немаш, препорачувам
   
  На boomsleng и Аргентина * им се допаѓа ова.
 20. Аргентина *

  Аргентина * Популарен член

  Се зачлени на:
  19 јули 2015
  Пораки:
  4.482
  Допаѓања:
  8.766
  Пол:
  Женски
  Сепак му дадов 8-ка на Илузионистот во конечниот список на другата тема, за толку заслужи иако го предвидов прерано. Во меѓувреме размислив дека можеби намерно била избрана Џесика Бил, нејзиниот лик и требаше да делува лабилно, бескарактерно...

  Руфус Суел и Пол Гиамати го украдоа шоуто (филмот), oдглумија беспрекорно.

  Бог знае што се имало зад таа афера Маерлинг, не верувам дека е само онака напишан расказот и снимен филмот.
   
  На boomsleng, elimkd и kankus им се допаѓа ова.