1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Имам дарба за.....

Дискусија во 'Кафе-муабети' започната од Lovely93, 24 јули 2014.

 1. Lovely93

  Lovely93 Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 септември 2013
  Пораки:
  2.637
  Допаѓања:
  2.010
  Пол:
  Женски
  Секој има официјално или неофицијално дарба за нешто. Која е вашата дарба, нешто специфично што сте го заприметиле кај вас а кај другите го нема? Без разлика дали е некоја способност што ја препознавате само вие или пак има врска и со другите, сеедно. Јас на пример сум забележала дека луѓето многу ми се поверуваат. Абе некој не го знам прв/втор пат во живот го гледам, ќе ми каже што го мачи и совет ќе побара дури. Конкретно ми се случило на дечко ми познаници (другари, сестри на другари, девојки на другари, што и да е) да ми се поверат мене за нешто а тој пред тоа да не ни слушнал за тоа. :D Имам способност да се зближувам со луѓето и да им влевам доверба, знам да правам муабет на секоја тема па дури и на оние поинтимните, што лежат на срце. Пример дечко ми со никој не се зближува до толку, си прави општи муабети со сите. Ниту прашува, ниту кажува. Тоа и ми се допаѓа кај него, но суштината на темава ја знаете. :wasntme: Која е вашата способност? Физичка, психичка, емотивна, сеедно. :)
   
  На AliceMadness му/ѝ се допаѓа ова.
 2. buba4e89

  buba4e89 Форумски идол

  Се зачлени на:
  1 август 2012
  Пораки:
  20.742
  Допаѓања:
  136.320
  Пол:
  Женски
  Јас имам дарба како да ви објаснам да претчуствувам она што треба да се деси.
  На пример ако на некој му се деси нешто јас тоа го чувствувам претходно неколку дена порано без да знам како некој вид на предупредување.
  Еднашка помислив дека ќе има земјотрес и после 2 дена навистина имаше.
  Помислив дека со некој дечко ќе дојде крај и навистина беше така.
  Јас знам и без да ми кажат дека нешто не е во ред, го чувствувам тоа.
   
  На hermosa и Hopefully им се допаѓа ова.
 3. Lovely93

  Lovely93 Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 септември 2013
  Пораки:
  2.637
  Допаѓања:
  2.010
  Пол:
  Женски
  Ухх сигурно е морничаво да знаеш дека нешто лошо ќе биде а не можеш ништо да направиш да го спречиш.... И дарба и проклетство, што би се рекло. :)
   
  На Oscar Lady, angelche16 и SimonaTino им се допаѓа ова.
 4. valery15

  valery15 Истакнат член

  Се зачлени на:
  6 јуни 2011
  Пораки:
  167
  Допаѓања:
  112
  Имам дарба на луѓето да им навлезам во потсвеста баш како психолог, знам да им ги откријам сите желби, мисли, ставови, зли намери, но знам да им дадам и добри совети. Бидејки сега завршив средно, имав дилема околу иднината, па си направив тест психолошки онака за да видам каде сум и за што најмногу ме бидува, па според тоа да продолжам на факултет, но верувале или тестот само ми го потврди она за што сум надарена, а тоа да бидам психолог, психијатар или наставник по психологија.
  Имам дарба да пишувам љубовни текстови, а бе цел клас ми ракоплескал додека сме ги читале составите за време на часот по македонски јазик и литература.
  Имам дарба и да учам странски јазици.
  Имам дарба да преценам односно да пречувствувам какви намери има некој човек со мене, ако е злонамерен бегам далеку, далекуу од него.
  Ептен надарено дете сум јас. Слава му на Бог.
   
  На AliceMadness му/ѝ се допаѓа ова.
 5. 4rever.unique

  4rever.unique Истакнат член

  Се зачлени на:
  5 мај 2014
  Пораки:
  398
  Допаѓања:
  223
  Даρби κаκо таленти ги имам неκолκу на пρимеρ имам огρомна даρба за:
  -Цρтање и дизајниρање
  -Пишување
  -Аκтеρство...и дρ.

  И даρба κоја се ρаслиκува од тие гоρе:
  -Имам многу голема интуиција κоја ниκогаш не ме пρелажала. Точно знам κаκва и е намеρата на неκои луѓе, што планиρаат да напρават. Од пρв поглед имам пρетчувсво и знам дали ќе ми бидеш пρијател од κоρист, дали си наивен, добρошен и себичен. Од еден поглед можам да те пρочитам κаκов си. Имам огρомна унтуиција само потρебно ми е едно нешто да видам и тоа ќе ме доведе до вистината...
   
 6. SimonaTino

  SimonaTino Популарен член

  Се зачлени на:
  21 декември 2012
  Пораки:
  1.735
  Допаѓања:
  1.567
  Да сликам и пишувам
   
 7. Anabelle.Amorette

  Anabelle.Amorette Форумски идол

  Се зачлени на:
  14 декември 2013
  Пораки:
  2.837
  Допаѓања:
  39.169
  Пол:
  Женски
  Имам јака интуиција,можам да разпознаам кога некој ме гледа во очи и се преправа,лаже,имам дарба за цртање и учење на странски јазици.
   
 8. The-fallen-one

  The-fallen-one Активен член

  Се зачлени на:
  2 јули 2014
  Пораки:
  138
  Допаѓања:
  39
  -Интуиција (од која најдобриот дел е кога ке речам - Ти реков дека така ќе биде -)
  -Пишувам
  -Сликам
  -Лесно ми идат јазици
  -Многу често се дешава што и да мислам да се случи
   
 9. kim.k

  kim.k Популарен член

  Се зачлени на:
  14 мај 2012
  Пораки:
  1.712
  Допаѓања:
  14.422
  Пол:
  Женски
  да пеам :) ако се прифаќа како дарба :D обожавам кога ќе се затворам во соба и ќе почнам да пеам..едноставно се изолирам од се друго и уживам, ме исполнува :)
   
  На Lella и Anisijaf им се допаѓа ова.
 10. 4rever.unique

  4rever.unique Истакнат член

  Се зачлени на:
  5 мај 2014
  Пораки:
  398
  Допаѓања:
  223
  ^
  Ноρмално деκа се пρифаќа :nod:.
  Всушност тоа е една од најубавите даρби κоја ρеκо κој ја има ;).
   
  На kim.k му/ѝ се допаѓа ова.
 11. Makeup

  Makeup Истакнат член

  Се зачлени на:
  1 септември 2013
  Пораки:
  40
  Допаѓања:
  49
  Да цртам и дизајнирам а воедно и омилено хоби ми е :$
   
 12. Goticarka

  Goticarka Истакнат член

  Се зачлени на:
  14 август 2014
  Пораки:
  155
  Допаѓања:
  137
  Пол:
  Женски
  интуиција, глума,пеење,пишување поеми, да ги опраам луѓето како пхихолог,......
   
 13. snowflake123

  snowflake123 Активен член

  Се зачлени на:
  28 мај 2014
  Пораки:
  56
  Допаѓања:
  10
  Заљубување во дебили. Прва сум у оваа категорија ;) хаха :D
   
  На kimii, oneday, Anisijaf и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 14. Anisijaf

  Anisijaf Активен член

  Се зачлени на:
  30 ноември 2012
  Пораки:
  67
  Допаѓања:
  15
  За пеење,многу како што велат луѓето кои ме слушнале како пеат,професорот по музичко ми вели дека поседувам голема дарба за музика пеење.Имам и дарба за цртање,за проучување на животни растенија,за глума...а оваа дарбава за пеење сакам и да станам нешо као девојка што пее :rofl: :lol: и да си имам кариера а и имам некои ,,мали'' шанси.Имам па ајде богати многу блиски роднини во Австралија и така... just sayin а ако не ми успее желбава за пеењево(знам дека треба многу напор и упорност,незнам дали се вазат 4 години музичко школо со свидетелства) сакам нешо со биологија или хемија може и физика да се занимавам :wasntme:
   
 15. bombona23

  bombona23 Популарен член

  Се зачлени на:
  8 септември 2014
  Пораки:
  313
  Допаѓања:
  1.816
  Имам дарба да цртам и да свирам пијано :$ Лесно се снаоѓам и со јазиците ;)
   
 16. luci22

  luci22 Популарен член

  Се зачлени на:
  7 јуни 2014
  Пораки:
  742
  Допаѓања:
  1.500
  Пол:
  Женски
  ... да свирам на шупелка :makeup:
   
 17. lunicka

  lunicka Форумски идол

  Се зачлени на:
  29 јануари 2010
  Пораки:
  3.151
  Допаѓања:
  85.191
  Пол:
  Женски
  ...привлекување негативности...
   
  На pamelche му/ѝ се допаѓа ова.
 18. ristovska123

  ristovska123 Истакнат член

  Се зачлени на:
  12 мај 2014
  Пораки:
  214
  Допаѓања:
  64
  Имам дарба за глумење и пишување :$ :$
   
 19. anichka94

  anichka94 Популарен член

  Се зачлени на:
  18 мај 2012
  Пораки:
  1.821
  Допаѓања:
  7.038
  пеење,танцување,имитирање...
   
 20. AliceMadness

  AliceMadness Активен член

  Се зачлени на:
  11 септември 2014
  Пораки:
  3
  Допаѓања:
  0
  Морам да прашам случајно за MBTI( Myers-Briggs Type Indicator) тестот да не станува збор?