1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Имам чувство дека постојано мисли на бившата

Дискусија во 'Канта' започната од viki4ka19, 22 јули 2015.

Статус на темата:
Не е отворена за нови одговори.
  1. viki4ka19

    viki4ka19 Активен член

    Се зачлени на:
    12 јули 2015
    Пораки:
    12
    Допаѓања:
    2
    Пол:
    Женски
    веќе шест месеци сме во брак...добро се однесува со мене секако понекогаш имаме некој ситни караници но секогаш со бакнеж се смирува ситуацијата...Не сум сигурна но имам чувство дека сеуште мисли на бившата...кога слуша тажни песни очите му се насолзуваат,кога оди некаде без да го прашам каде?/ сам ми одговара како да се правда...никогаш ми нема спомнато за бившите освен дека имал една што ја сакал во 8одд но од тогаш има поминато повеќе од 7/8 години..воопшто немам представа како се викала таа девојка..неможам да разберам што се случува со него навистина чудно се однесува....незнам ни како да се поставам према него го сакам но едноставно ме нервира тоа негово однесување......
     
  2. mami blue

    mami blue Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 март 2015
    Пораки:
    1.274
    Допаѓања:
    21.995
    Пол:
    Женски
    Neznam kolku godini imate, nitu kolku vreme ste bile vo vrska pred da stapite vo brak.no mi padna vo oci toa sto si pisala za nekoja sto ja sakal mbogu vo 8 odd.duri smesno mi e, kolku moze da se saka i da bide tolku zapamtena ljubov na deca od 13-14 god??razgovaraj so nego otvoreno
     
    На kukla21, ku4ence, JollyGirl и 3 други им се допаѓа ова.
  3. viki4ka19

    viki4ka19 Активен член

    Се зачлени на:
    12 јули 2015
    Пораки:
    12
    Допаѓања:
    2
    Пол:
    Женски
    jas imam 20 a toj ima 30 godini vo vrska 3 meseci pred da stapime vo brak a za ovaa sto ja sakal toj mi ja spomna nekolku pati na pocetokot no imeto ne i go kazuva...neznam zosto...inace toj neznae da razgovara ako mu sponam nesto sto ne mu odgovara vednas se kara se dere nema sani da razgovaram no i vaka ne se izdrzuva veruvaj...jas pobegnav so nego sega ziveeme vo drug grad ne poznavam nikogo tuka nemam ni so kogo da porazgovaram zatoa ja otvoriv temava...
     
  4. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.364
    Допаѓања:
    317.419
    Пол:
    Женски
    Апсурдно е човек од 30 год да мисли на љубовта која ја доживувал кога имал 14.

    Ако чудно се понаша нешто друго е во прашање.Разговарате ли некогаш?
     
    На kukla21 и viki4ka19 им се допаѓа ова.
  5. MilaP

    MilaP Форумски идол

    Се зачлени на:
    20 април 2015
    Пораки:
    2.150
    Допаѓања:
    53.143
    Пол:
    Женски
    I jas mislam isto deka nema sansi vozrasen covek na 30god da misli za nekoj sto go sakal koga imal 13-14god. Sigurno ima nesto drugo tuka,ete velis deka so razgovor nemozes nisto da postignes zasto toj ne znae da razgovara no moras da najdes resenie,ako uste na pocetokot od brakot koga treba da vi cvetaat rozi imas vakvi misli i problemi sto ke bide ponatamu.Ne te osuduvam sto si pobegnala za nego iako si go znaela 3 meseci,znam luge sto se znaele tolku i stapile vo brak pa si ziveat srekno a i luge sto bile zaedno nad 5god a se nesrekni. No sepak trebalo da razmisles kolku go poznavas toj covek pred da prezemes tolku golem cekor.
     
    На mami blue и viki4ka19 им се допаѓа ова.
  6. mime87

    mime87 Популарен член

    Се зачлени на:
    1 октомври 2010
    Пораки:
    3.956
    Допаѓања:
    6.949
    Пол:
    Женски
    Не се теши со помислата дека страда сеуште за некоја девојка што ја имал во 8 одделение,имаш 20 години а тој 30 смешно е...Сигурно послем тоа имал и други девојки и повторно сакал само ти премногу малку си го познавала пред бракот за да знајш што точно се случва со него...
    Неможи некој 15 години да се нема заљубено повторно,тоа е невозможно...
    Него сигурно нешто го мачи а што е тоа можиш само да го дознајш со разговор,мора да разговараш со него, но според тоа што опишуваш дека кога ќе го прашаш се дери и избегнува муабет,значи нешто крие,неговото понашање укажува на тоа...
     
  7. AnaKarenina

    AnaKarenina Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 октомври 2011
    Пораки:
    5.801
    Допаѓања:
    55.000
    Пол:
    Женски
    Викичка, верувам дека таа му била само детска љубов, можеби ете ти ја спомнал како прва љубов, таквите сите си ги памтиме :) Е сега, можеби подоцна имал нешто со неа, инаку не верувам дека толку ќе пати по симпатијата од осмо одделение. Таа негова замисленост и тага можно е да е резултат на некој сосема друг проблем. Ама ние овде не можеме ништо друго да ти препорачаме освен разговор. Зашто ти можеш само да претпоставуваш што му се случува и вака да си се измачуваш дека мисли на друга.
     
    На cresa-jagoda, mami blue и joy1 им се допаѓа ова.
  8. Valerin

    Valerin Популарен член

    Се зачлени на:
    24 септември 2010
    Пораки:
    1.717
    Допаѓања:
    5.271
    @viki4ka19

    Мислам како и повеќето форумџики овде...

    Ако не знаеш како да го почнеш разговорот, или ти е непријатно, пробај од околу. На пример, почни да зборуваш за времето пред да се венчате, опишувај му колку убаво си се забавувала со пријателите и како ти недостигаат тие ноќи, и така евоцирајки му спомени, обиди се да го копнеш, како би извлекла некоја информација која би ти била од полза.

    Втора опција ти е неговиот компјутер. Ако користите заеднички уште подобро! Затоа што можеш во history да ги провериш неговите активности. Доколку често навраќа до нечиј профил, или во компјутерот чува слики или видеа од некоја девојка, обиди се` да дознаеш малку повеќе околу тоа. Бидејќи познато е дека машките вообичаено чуваат фотографии од поранешните девојки. Со таа разлика што во твојот случај не ни знаеш дали е поранешна, а тоа сомнение го крепат неговите чести промени во расположение и прошетки.
    Патем, имај предвид дека овој совет можеби не е еден од најдобрите со оглед на тоа што сте во брак, и ваљда меѓу вас треба да постои некоја взаемна доверба, но не и во случај кога ќе се даде повод тоа да биде поинаку. А и од искуство, мислам дека ти дал мошне добар повод за сомнеж.

    И налути ми се, ама еве, морам да ти кажам дека јас лично се држам подалеку од оние клише муабети дека љубовта е слепа, па следствено на тоа мислам дека три месеци врска пред брак, се мошне мал временски период за некого вистински да запознаеш и засакаш со сите свои маани и доблести.
     
    Последна измена: 23 јули 2015
    На viki4ka19, mime87 и marijaaxl им се допаѓа ова.
  9. marijaaxl

    marijaaxl Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 јули 2015
    Пораки:
    244
    Допаѓања:
    741
    три месеци, напишала погоре тоа е уште премалку и полошо, се согласувам со твоето размислување валерин
     
    На Valerin му/ѝ се допаѓа ова.
  10. Valerin

    Valerin Популарен член

    Се зачлени на:
    24 септември 2010
    Пораки:
    1.717
    Допаѓања:
    5.271
    Да Марија, еве се коригирав. :)
     
    На marijaaxl му/ѝ се допаѓа ова.
  11. galapce

    galapce Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 ноември 2014
    Пораки:
    4.318
    Допаѓања:
    106.804
    Пол:
    Женски
    Ne za da cepidlacam no 8 odd,plus sedum osum godini,se 25.A imal 30 ne mi stima matematikata.
    Ako velis deka imate ubav brak,batali tie somnezi.Site nie ponekogas znaeme da se prisetime na nesto,ti ne?
    Mislam deka nema potreba da se kreva somnezi i da toa da ti stvara bolki.
    Namesto za minato,razgovarak za vas i uzivaj vo brakot.Za da uziva i toj.

    Osven ako ne postojat i poseriozni somnezi a ne kako ovie so pesnite.
     
    На viki4ka19 и Valerin им се допаѓа ова.
  12. maweja

    maweja Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 јули 2014
    Пораки:
    80
    Допаѓања:
    324
    14+8=22
    22год. а велиш дека има 30 години? :^)
     
  13. viki4ka19

    viki4ka19 Активен член

    Се зачлени на:
    12 јули 2015
    Пораки:
    12
    Допаѓања:
    2
    Пол:
    Женски
    јас сум среќна со него многу посреќна од порано....и ова што го чувствувам не се случува секојдневно туку онака почесто....ти благодарам за разбирањето
     
    На Petar80 му/ѝ се допаѓа ова.
  14. viki4ka19

    viki4ka19 Активен член

    Се зачлени на:
    12 јули 2015
    Пораки:
    12
    Допаѓања:
    2
    Пол:
    Женски
    не израчунав баш точно онака од памет сакав да кажам дека долго време поминало од тогаш :*
     
  15. viki4ka19

    viki4ka19 Активен член

    Се зачлени на:
    12 јули 2015
    Пораки:
    12
    Допаѓања:
    2
    Пол:
    Женски
    можеби си во право што велиш дека три месеца се малку но таква ми беше ситуацијата што моравме така да постапиме не се каам што го одбрав него навистина сум среќна но ете нешто ми ја гризе совеста во врска со неговата верност...сепак благодарам Valerin
     
  16. Valerin

    Valerin Популарен член

    Се зачлени на:
    24 септември 2010
    Пораки:
    1.717
    Допаѓања:
    5.271
    Не знам каква ти била ситуацијата, нема ни да навлегувам, ама сепак мислам дека бракот не ти бил разумно решение. Во краен случај сте можеле да живеете заедно без да се венчате, затоа што вака сте законски врзани, и при било каков изблик на нервоза, или конфликт може да се разниша бродот, а ти да останеш на улица.

    Освен тоа, ти си многу млада. Тек топрвин и сама ќе видиш колкава одговорност си зела на терет, и бегајќи од едни проблеми, си завршила во други.

    Патем, постот на Nausicaa подолу, (ако ти е релевантен), само ја потврдува мојата констатација.
     
    Последна измена: 23 јули 2015
  17. Nausicaa

    Nausicaa Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 декември 2013
    Пораки:
    3.439
    Допаѓања:
    20.020
    Кога веќе барате помош, барем пишете го во целост проблемот
    Или повторно си имаме работа со трол :)
     
    На Valerin му/ѝ се допаѓа ова.
  18. Daleron

    Daleron Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 јули 2014
    Пораки:
    2.996
    Допаѓања:
    16.411
    Пол:
    Женски
    Остај друго туку и на гинколог биле заедно и гинекологот им рекол дка ако имаат заедничко дете ќе роди со инвалидитет, како кај видовњак да биле, а не кај гинеколог.

     
    На Nausicaa му/ѝ се допаѓа ова.
  19. Cuci81

    Cuci81 Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 јануари 2015
    Пораки:
    108
    Допаѓања:
    3.830
    Да не цепидлачам и јас ама 8 мо е 13-14 год плус 8 год тогаш он има 21-22.
     
  20. galapce

    galapce Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 ноември 2014
    Пораки:
    4.318
    Допаѓања:
    106.804
    Пол:
    Женски
    za cepidlascenje e matematikava moja.Kasno vidov so sum pisala i nemozev da smenam.:D samo cekav da vidam koj ke primeti.:tmi:
     
    На Cuci81 му/ѝ се допаѓа ова.
Статус на темата:
Не е отворена за нови одговори.