1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Има ли жената душа?

Дискусија во 'Религија' започната од baba Rada, 11 септември 2016.

  1. baba Rada

    baba Rada Популарен член

    Се зачлени на:
    27 мај 2015
    Пораки:
    4.526
    Допаѓања:
    25.582
    Пол:
    Женски
    Абе освестени сме ние, само не ми е јасно зошто нашиве не направат контра пропаганда, зошто феминисткиве не им одговорат со контра аргументи?
     
  2. mentol

    mentol Активен член

    Се зачлени на:
    6 декември 2015
    Пораки:
    122
    Допаѓања:
    65
    Пол:
    Машки
    жената има ите како душа нежна добра за разлика од нас мажите кои знаеме само да ја повредуваме таја душа која е толку нежна и невина.
     
    На Arthur, Love...music и eloves им се допаѓа ова.
  3. Love...music

    Love...music Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 октомври 2014
    Пораки:
    330
    Допаѓања:
    1.298
    Пол:
    Женски
    Ова не ми личи на добра идеја мислам дека е најдобро на вакви пропаганди да не им се обрнува внимание а не па да се прават контрапропаганди
     
  4. Arthur

    Arthur Популарен член

    Се зачлени на:
    10 јули 2014
    Пораки:
    690
    Допаѓања:
    2.518
    Пол:
    Женски
    Jas ne ke da imam....dobro imam ama malku :lol:
    Ma kako i da e nebitno kakvi se tezite od videovo...sigurno deka ima dusa koga zivee na totalno ist nacin kako i mazot(fizicki)....i mislam deka imam tolku da kazam
    a i da nema sto bi na pravile?
    ke odime na protesti vo zena park i ke barame od boga dusa?ma ajde vi se molam
    batalete se i uzivajte...duri ima humanost svest i razum ke ima i dusa bez razlika dali nekoj e maz zena ili transsexualec ;)
     
    На Love...music му/ѝ се допаѓа ова.
  5. jasmina00

    jasmina00 Популарен член

    Се зачлени на:
    22 февруари 2012
    Пораки:
    961
    Допаѓања:
    1.376
    Пол:
    Женски
    има има
    ама тешко се чита
     
    На Bender Rodriguez, baba Rada и Love...music им се допаѓа ова.
  6. Lella

    Lella a blasphemous bitch Член на тимот

    Се зачлени на:
    2 јануари 2013
    Пораки:
    5.288
    Допаѓања:
    28.785
    Пол:
    Женски
    Леле што прочитав.
     
    На Ketchup, sjdgo и crimson им се допаѓа ова.
  7. Asparagus

    Asparagus Популарен член

    Се зачлени на:
    21 мај 2013
    Пораки:
    1.011
    Допаѓања:
    7.686
    Пол:
    Женски
    I tebe ova ti e vo red?
    Nemash nishto protiv da veruvash vo religija koja otvoreno te stava vo pozicija na kuche koe treba da mu bide poslushno na svojot gospodar?
     
    На Lella, blackwave, Gosh и 3 други им се допаѓа ова.
  8. Bitter-Sweet

    Bitter-Sweet Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 мај 2010
    Пораки:
    13.048
    Допаѓања:
    76.042
    Пол:
    Женски
    Позицијата на жената не е таква како што ти ја даде споредбата. Ни приближно. :)
     
    Последна измена: 15 септември 2016
    На Rama и HUNK им се допаѓа ова.
  9. Asparagus

    Asparagus Популарен член

    Се зачлени на:
    21 мај 2013
    Пораки:
    1.011
    Допаѓања:
    7.686
    Пол:
    Женски
    Pozicijata na zhenite vo hristijanstvoto e da bidat mirni, tivki, poslushni i pokorni na mazhot, no ako toa za tebe ne e navredlivo, koja sum pak jas da te ubeduvam vo sprotivnoto.
    Tvojot soprug vo sekoj sluchaj nema da ima problemi so tebe, koga i da se obidesh da iznesesh mislenje razlicno od negovoto, kje ti pokazhe citati od biblijata i ti kje morash da si zamolchis i da go poslushash, kako primerna hristijanka.
     
    На Lella, blackwave, Gosh и 3 други им се допаѓа ова.
  10. HUNK

    HUNK Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 јуни 2016
    Пораки:
    504
    Допаѓања:
    1.028
    Во право си,треба да урлаат,да се караат секоја минута,да имаат швалер,да не знаат ручек да направат.. итн итн..
    Вие и вашите искривени вредности..
     
    На Rama и Bitter-Sweet им се допаѓа ова.
  11. Bitter-Sweet

    Bitter-Sweet Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 мај 2010
    Пораки:
    13.048
    Допаѓања:
    76.042
    Пол:
    Женски
    Ако е позицијата таква, зошто даде споредба со куче? :)
    Кучето е животно целосно зависно од својот господар кое нема што друго да понуди освен својата верност. Ќе го врзат и тоа има слобода само ако газдата има милост да го изнесе, ја гаси својата глад и жед на истиот начин. Жената е далеку од тоа. Мажот има обврска да се грижи за неа и добро да се однесува.
    Друго, зошто би било навредливо нешто од Бог дадено? Не значи дека жената е на подолно ниво со тоа што треба да е послушна. Дали ние жените треба да кукаме што Бог решил да не изложи на тешкотиите при бременоста? Не треба, го прифаќаме тоа како нормално. Тогаш зошто да не е нормално жената да биде послушна? Таквото поведение е извор на љубов, среќа и разбирање, од каде си сигурна дека тој ќе ме замолчи со цитат од Библијата? Јас ја познавам и ја запознавам Библијата и нема да има потреба да ми се расфрла со цитати.
     
    На Таа Сум, Rama и HUNK им се допаѓа ова.
  12. baba Rada

    baba Rada Популарен член

    Се зачлени на:
    27 мај 2015
    Пораки:
    4.526
    Допаѓања:
    25.582
    Пол:
    Женски
    Хахаха..мажите секоја минутка урлаат, имаат швалерки, гледаат порничи, незнаат ни јајце да испржат а камоли пита да сукаат и тн.:D
     
    На Nausicaa и Gosh им се допаѓа ова.
  13. Asparagus

    Asparagus Популарен член

    Се зачлени на:
    21 мај 2013
    Пораки:
    1.011
    Допаѓања:
    7.686
    Пол:
    Женски
    Ne, ne, ti si vo pravo, mazhite se tie koi treba da urlaat, da se karaat, da imaat shvalerki, da ne znaat sami ni jajce da isprzhat itn. itn, a zhenite pokorno treba da kjutat kako mivki cel zhivot.
     
    На Lella, blackwave, Nausicaa и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  14. HUNK

    HUNK Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 јуни 2016
    Пораки:
    504
    Допаѓања:
    1.028
    Има и такви,не реков дека нема,но и тоа укажува дека и они не треба да бидат такви,непособни.Ние збориме за жените овде и абнормалното сфаќање на некои членови за нејзиното постоење.
     
  15. HUNK

    HUNK Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 јуни 2016
    Пораки:
    504
    Допаѓања:
    1.028
    Значи темата е за жените а не мажите.
    Второ јас веќе пишав дека ни мажите не треба да се такви.На ниедно мое мислење немам напишано дека мажите е добро да се неспособни и агресивни.Напротив.
    Само кажав дека имаш паранормално сфаќање за жената како личност.Џабе ми контрираш со мои ставови кои не сум ги кажал никогаш :)
     
    На Rama му/ѝ се допаѓа ова.
  16. Asparagus

    Asparagus Популарен член

    Се зачлени на:
    21 мај 2013
    Пораки:
    1.011
    Допаѓања:
    7.686
    Пол:
    Женски
    Vo vrska so boldot;
    Pa i za kuche stopanot ima obvrska da se grizhi, da mu dade hrana i voda i dobro da se odnesuva so nego.
    I zoshto mazhot bi imal obvrska da se grizhi za zhenata, pa ovde zboruvame za vozrasni lica koi bi trebalo samostojno da znaat da funkcioniraat i koi nemaat potreba od gospodar koj kje se grizhi za niv a za vozvrat kje bara pokornost.
    No, kje povtoram ushte ednash, ako tebe ti odgovara takov odnos go for it, nemam nishto protiv, jas lichno imam sosema poinakva zamisla za brachnite odnosi.
     
    На Lella, blackwave, Nausicaa и 3 други им се допаѓа ова.
  17. Asparagus

    Asparagus Популарен член

    Се зачлени на:
    21 мај 2013
    Пораки:
    1.011
    Допаѓања:
    7.686
    Пол:
    Женски
    Jas mislam deka ti ne go znaesh znacenjeto na zborot paranormalno.
    No koja sum jas tebe da te pouchuvam, sepak ti si mazhot, ti mozhesh da si treseh gluposti na kilo, moe e samo da klimam so glavata pokorno i poslushno.
     
    На blackwave и Nausicaa им се допаѓа ова.
  18. Bitter-Sweet

    Bitter-Sweet Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 мај 2010
    Пораки:
    13.048
    Допаѓања:
    76.042
    Пол:
    Женски
    Залудно е да губам време да ти одговарам. :)
     
    На Rama му/ѝ се допаѓа ова.
  19. baba Rada

    baba Rada Популарен член

    Се зачлени на:
    27 мај 2015
    Пораки:
    4.526
    Допаѓања:
    25.582
    Пол:
    Женски
    Можеш ли да ми кажеш зошто Бог не ја створил жената во исто време кога го створил и Адам, зошто морал да чека овој јадников да заспие па од негово ребро да ја ваја жената?? Како што го направил Адам од прав и му вдахнал живот, така требало во исто време да ја створи и жената(уствари можел прво жената а потоа мажот):)
     
  20. HUNK

    HUNK Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 јуни 2016
    Пораки:
    504
    Допаѓања:
    1.028
    Не само што одлично го познавам значењето на зборот паранормално(не би го употребил ако не знаев),туку некогаш се мислам дали тоа е најсооведниот збор да го употребам за да опишам некои ваши ставови.Некако многу мек ми изгледа.
    Види Аспарагус... ако некое машко ти рекло дека жената треба да трпи семејно насилство,малтретирање,да биде роб на мажот... и дека тоа Бог го дозволува.. одма да ти кажам,тој тебе те излажал и немал со тебе чесни намери :)
    Те излажал затоа што Библијата е спротивно на тоа што го пишуваш.Бидејќи приметив никогаш не си читала Библија,да ти објаснам како стојат работите..
    Бог создал хиерархија.Жената е потчинета на мажот а мажот на Бог.Потчинетост значи послушност,верност,лојалност,чесност и добродетел.И ти си/си била потчинета на твоите родители,и ти се чуствуваше како нивен роб или како нивно дете?..
    “Истото важи и за вас мажите. Секој маж нека си ја сака својата сопруга онака како што Христос ја сака Црквата и животот си го даде за неа.” (Ефес 5:25)
    “Затоа, ќе ви повторам уште еднаш: секој маж нека си ја сака сопругата, онака како што се сака себеси, а жената нека го почитува својот сопруг.” (Ефес 5:33)
    Првиот болд.Како може толку да ја сакам својата сопруга,што дури и животот би го дал за неа ако со неа се однесувам лошо? Која е логиката на тоа?..
    Вториот болд.Како може да се однесувам лошо кон жената кога Библија ми вели да се однесувам кон неа како кон самиот себеси? Еве јас не се тепам самиот,не се пцујам,не се однесувам самиот како садист..
    Како тогаш тоа Библијата дозволува мажот да се однесува лошо кон жената?

    И еве ти и други цитати,каде што те побива истата таа Библија:

    “Мажи, сакајте си ги вашите сопруги. Не однесувајте се грубо спрема нив.”(Колос 3:19)

    “Вие, мажите, треба да бидете внимателни спрема своите сопруги. Тие не се толку силни како што сте вие. Почитувајте ги затоа што и тие, заедно со вас, ќе го наследат Божјиот милостив подарок – вечниот живот. Само така вашите молитви нема да бидат попречувани.” (1. Петар 3:7)

    Што значи доаѓаме до четири заклучоци:
    1.Свесно лажеш дека жената треба да биде некој роб на мажот и да трпи некое насилство од него
    2.Несвесно збориш за работи кои не ги познаваш,те излажал некој атеист или некој ''верник'' со нечесни намери кон тебе
    3.Си ги помешала Библија и Куранот.Куранот е оној кој дозволува мажот кон жената да се однесува како кон сопственост,а не да ја сака како самиот себеси(како што вели Библијата).
    4.Не е ништо од овие три точки,едноставно се нафати да коментираш нешто за кое никогаш не си отворила да прочиташ која е вистината.Петто нема :)

    Така да,ако некој ''верник'' случајно некогаш во животот ти рече ,,Библијата вели дека со тебе треба да се однесувам лошо и агресивно'',отвори ја Библијата на страните каде што се цитатите што ти ги дадов и слободно залепи му ја во фаца :D Follow my example here..
     
    Последна измена: 15 септември 2016
    На Rama и baba Rada им се допаѓа ова.