Има ли потреба од логопед?

Дискусија во 'Дете' започната од Gea, 14 август 2011.

 1. kukla21

  kukla21 Мама Член на тимот

  Се зачлени на:
  4 август 2013
  Пораки:
  19.803
  Допаѓања:
  97.486
  Може бројче од логопедот?
   
 2. resenska

  resenska Популарен член

  Се зачлени на:
  7 август 2014
  Пораки:
  1.072
  Допаѓања:
  3.557
  Пол:
  Женски
  Moze da mi preporacate dobar logoped za vozrasni vo Skopje?
   
 3. Feminka22

  Feminka22 Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 декември 2014
  Пораки:
  5.233
  Допаѓања:
  17.945
  Пол:
  Женски
  Јас сум одела на логопед како мала.
  Над МВР негде одев.
  Имав проблеми во изговорот на ,,ж” ,,з” ,,ш” и ,,с”.Со редовна посета и вежби значително ми се подобро изговорот.
  Мене не ми беше воопшто стресно нити страшно, со љубов одев таму.
  Логопедот беше позитивно настроена према мене и се трудеше да ми помогне.
   
  На Бети блажевска и darlingdragon им се допаѓа ова.
 4. Среќичка

  Среќичка Истакнат член

  Се зачлени на:
  16 август 2017
  Пораки:
  1.320
  Допаѓања:
  3.087
  Пол:
  Женски
  Кога најрано може да се изговори буквата Р, знае некој?
   
 5. tincemajmunce

  tincemajmunce Форумски идол

  Се зачлени на:
  8 февруари 2014
  Пораки:
  1.917
  Допаѓања:
  22.227
  Пол:
  Женски
  @Среќичка најрано кога може не знам.
  Мојот на година и месец-два ја кажа.
  Кај мм во фамилија скоро никој не ја изговара,па често му трубев на малиот ррррр,рррр,рррр па почна и тој по мене рррр,ррр....
  Ама затоа еве 4 год имаме к и г не сака да ги изговори никако.Од р се плашев а другиве две поголем проблем ми прават.
   
  На Среќичка му/ѝ се допаѓа ова.
 6. Џеки

  Џеки Активен член

  Се зачлени на:
  8 јули 2018
  Пораки:
  71
  Допаѓања:
  120
  Пол:
  Женски
  Без разлика на годините ако посетувас логопед можеш да ја научиш р за кратко време
   
 7. MarchelineAmaru

  MarchelineAmaru Популарен член

  Се зачлени на:
  7 јули 2010
  Пораки:
  2.238
  Допаѓања:
  1.312
  Препорака за логопед во Прилеп?
   
 8. Bibabisi

  Bibabisi Нов член

  Се зачлени на:
  20 август 2019
  Пораки:
  1
  Допаѓања:
  0
  Пол:
  Женски
  Dali moze da mi dadete broj od logopedot, fala
   
 9. Miss.Sweet

  Miss.Sweet Популарен член

  Се зачлени на:
  27 октомври 2011
  Пораки:
  945
  Допаѓања:
  4.236
  Женски да ми препорачате добар логопед во Скопје :) Синко е 4 год и 3 месеци и има проблем со изговор на Р (грлато р) и Л. Фала многу :*
   
 10. Aw-aw

  Aw-aw Истакнат член

  Се зачлени на:
  15 декември 2018
  Пораки:
  188
  Допаѓања:
  313
  Пол:
  Женски
  Brankica i Bojana od Logoigra, so dve race ti garantiram deka za nekolku casa ke sredat sve
   
  На Miss.Sweet му/ѝ се допаѓа ова.
 11. Bishence

  Bishence Истакнат член

  Се зачлени на:
  5 септември 2013
  Пораки:
  11
  Допаѓања:
  1
  Здраво дечки, имам 22 години и проблем со изговарање на буквата р. Не би се замарала толку за тоа, али проблемот е што р буквата ја има во моето име и често луѓето не можат да ме разберат. Дали мислите дека со соодветни вежби дома би можела да се поправам?
   
 12. MarchelineAmaru

  MarchelineAmaru Популарен член

  Се зачлени на:
  7 јули 2010
  Пораки:
  2.238
  Допаѓања:
  1.312
  3 месеци одиме ,трипати неделно, никаков ефект. Ч,џ,ш,ж одвај ги поднаучи со потсетување, р и л ни трага ни глас. Јас се чувствувам фрустрирано.
   
 13. karak

  karak Популарен член

  Се зачлени на:
  11 април 2010
  Пораки:
  4.126
  Допаѓања:
  4.895
  Jas vcera kerkami 15 meseci ja odnesov na logoped dete vaka super se ama uste ne sme proodeni i prozboreni. Sekako smetav deka ranoto odenje na logoped e i te kako vazno. Zatoa dobiv ubavi soveti ja kazav cela istorija rafanje apgard... Dete ima konverzacija so oci ama ete a e i uste ne se javeni sovet da se plseti orl doktor da vidime da ne I'ma zapushuvanje na ushni kanali, jadenje n pasirana hrana zatoa sto Mora da se vezbaat miskulite kako i masaza so gaza na vnatresniot del na ustata i jazikot. Kontrola na mesec Dena. Znaci od se srce vi ja preporacuvam jule od peperutka vo gorce. Zena carica..... Nego doktor za orl da mi prepiracate dobar
   
 14. wannaBeMomma

  wannaBeMomma Форумски идол

  Се зачлени на:
  15 декември 2013
  Пораки:
  6.486
  Допаѓања:
  34.337
  Пасирана храна? На 15м треба да јаде нормална храна
   
  На mariz му/ѝ се допаѓа ова.
 15. emkaemka

  emkaemka Форумски идол

  Се зачлени на:
  1 јули 2013
  Пораки:
  5.752
  Допаѓања:
  58.072
  Пол:
  Женски
  Еј па и ти сега "треба"!

  Мојов до 18м јадеше строго блендано, па преку ноќ се тоа одби и почна да јаде на парчиња или како што викаш "нормална храна".
  Претходно само грисини и благо не одбиваше да ги џвака, мислам и со нив научи да џвака :D
  Јас никогаш не стигнав да пасирам.
   
  На eli25, mal.ecka и kukla21 им се допаѓа ова.
 16. karak

  karak Популарен член

  Се зачлени на:
  11 април 2010
  Пораки:
  4.126
  Допаѓања:
  4.895
  Jas znam deka treba megutoa sekoe dete razlicno pred se kolku zapcinja ima, vtoro jade leb, korka, jabolko, banana biskviti normalno rucekot se blendira .... Ke se smeni i toa neli se zavisi od deteto. Prvoto pa do tri jadese blendirano pa prozbore i den denes meli od 13 meseci a ova snaodlivo e jade parcenca ama ete nitu proodena nitu prozborena ....
   
 17. wannaBeMomma

  wannaBeMomma Форумски идол

  Се зачлени на:
  15 декември 2013
  Пораки:
  6.486
  Допаѓања:
  34.337
  Доста ма :)
  Не е до забите, јадат со вилиците. И не, не е ок на 3г да јаде блендирано и пасирано.
  А за зборувањево, мислам па тоа нема врска со храната
   
  На Lianna Anna му/ѝ се допаѓа ова.
 18. EuHenIa

  EuHenIa Популарен член

  Се зачлени на:
  4 мај 2017
  Пораки:
  655
  Допаѓања:
  34.148
  Пол:
  Женски
  @karak мојава е 22 месеци и едвај да проговара некој збор. Ни на крај памет не ми паднало да ја носам на логопед. А и она на 15-16 месеци прооде. Што може да види доктор на 15 месечно бебе не ми е јасно? Јас консултирав доктор ОРЛ и ми рекоа дека штом детето слуша ( реагира на звуци) незборувањето нема врска со ушите. Јас конкретно за уши прашував, оти има чести ушни инфекции. На 20 месеци ни мама не кажуваше.
  Сум пишувала по темиве дека и во градинка пред се ради тоа ја пратив ама џабе. Незнам колку на 15 месеци воопшто имаш простор за паника :)
   
 19. Lianna Anna

  Lianna Anna Популарен член

  Се зачлени на:
  7 март 2017
  Пораки:
  1.517
  Допаѓања:
  14.823
  Пол:
  Женски
  Има врска со вежбите за орална моторика. Ама не знам зошто пасирано, лапни голтни. Баш напротив, треба да јаде нешто за кое треба напор да се поџвака, а со тоа ќе се извежба и вилицата.
   
  На Annath и wannaBeMomma им се допаѓа ова.
 20. karak

  karak Популарен член

  Се зачлени на:
  11 април 2010
  Пораки:
  4.126
  Допаѓања:
  4.895
  Pa.gi nema ni a e i ni guga a se smee bez glas ppveketo vreme ne sekogas. Ete sovetite od logoped se tie. Taka da I jas ke posetam orl cisto da ja isklicime taa moznost pa ponataka od gospod. Ako ima potreba potoa pak ke ideme. Sepak logopedot rece deka ima verbalni znaci razviena senzomotorika to sto trebashe da vidi vide. Navistina mi beshe edno prijatno iskustvo
   
  На EuHenIa, eli25, Coco31 и 1 друга личност им се допаѓа ова.