1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Има ли потреба од логопед?

Дискусија во 'Дете' започната од Gea, 14 август 2011.

  1. eli25

    eli25 Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 септември 2010
    Пораки:
    14.658
    Допаѓања:
    121.703
    Треба да се провери слухот за да видат дали слуша убаво, т.е колку децибели . И те како е битен орл прегледит.Што ско е редуциран слухот нормално детето слуша слабо и не може да ти возврати. Обично прво орл преглед се препорачува па писле друго.
    Ма да мали се и тешко соработуваат.
    @karak браво мајка, раната интервенција е најбитна.
     
    На karak и wannaBeMomma им се допаѓа ова.
  2. Цвет88

    Цвет88 Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 март 2017
    Пораки:
    3.810
    Допаѓања:
    21.028
    Пол:
    Женски
    Кога треба правилно да почне да изговара зборови, секако откако ќе прозбори се?
    Мојава се збори, ама често знае место покриј ме да каже копи ме...
    А исто знае некогаш така чисто да го каже зборот како големо дете.
    Ете пример фотеља, беше, свиѓа.. некои зборови кои сметам дека се малце потешки за изговор.
    Не се секира за говорот, зошто знам дека е мала, а и дека е напредна во него, чисто да знам сакам.
     
  3. mariz

    mariz Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 март 2014
    Пораки:
    15.552
    Допаѓања:
    72.391
    Пол:
    Женски
    И мојава слабо зборува... Англиски ја влече повеќе :?: Брат и како навиен е, нонстоп зборуваме дома и пак за таа возраст е малку мислам. Реченица нема, само неколку зборови. Јас на секое ја споредувам со брат и, тој до 24м и буквата Р ја кажа, многу зборуваше. Золва ми до 4г не зборувала :?: Па може да се гени? Вака е итра ептен. Отворив и тие програмите за Ран детски развој и за возраста како да е поназад во доста работи... или дека не зборува така ми изгледа. Незнам ни јас дали е за на логопед... кој треба да ме советува за тоа? Матичната? И јас сама ако сакам... :?: Инаку е 24м.
     
    На EuHenIa му/ѝ се допаѓа ова.
  4. kukla21

    kukla21 Мама Член на тимот

    Се зачлени на:
    4 август 2013
    Пораки:
    23.743
    Допаѓања:
    108.730
    Ќе се пушти со зборување. Нели разбира, реагира, слуша ќе се пушти. Има некои деца поголеми "дрндалици" од други.
     
  5. mariz

    mariz Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 март 2014
    Пораки:
    15.552
    Допаѓања:
    72.391
    Пол:
    Женски
    Разбира се. Прати команди. Ама само по едно зборче кажува ако сака да каже нешто... Пр: Мама, Тео, баба, дедо, тато, ајде, чао, бегај, некам (за не сакам), уште (за ако сака уште нешто), доди (за дојди), дај, пекало (за пенкало, цела куќа ми ја ишкрта и омилено и е пекало), пикики за патики, дода за вода, меко за млеко, пупа за супа.. и сите овие само одделно ги кажува, заедно не се случило како пр: дај дода, дај уште, некам уште... И ако и речам ај кажи: Коса.. нема шанса да ми каже, одма вика: НЕ, кажува само ако и одговара, а скоро се знае да повтори ама ако е расположена ке повтори... Многу чуден карактер е. Плус сликовници и едукативни книги воопшто не ја интересираат :^)

    А за разбирање вака мислам се разбира. Зборев со свекрва ми пред неа дека Тео ке го земам до маркет, а она да седи дома. На страна седеше и не слушна и одма стана ме фати за рака: Чао? :D

    Исто ајде ке јадеме и одма оди седнува на столче, Ајде ке се бањаме и оди во вц се соблака... :)
     
    На kukla21 му/ѝ се допаѓа ова.
  6. kukla21

    kukla21 Мама Член на тимот

    Се зачлени на:
    4 август 2013
    Пораки:
    23.743
    Допаѓања:
    108.730
    Мојава вака беше и мислам преку ноќ се пушти. На 2-3 дена ќе изненади со по нешто ново.

    За не, нејќе, не такам и се во негација мајстор е. Мислам "да" и беше последен научен збор.
     
    На TeddyGrey и mariz им се допаѓа ова.
  7. лукајана

    лукајана Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 февруари 2015
    Пораки:
    260
    Допаѓања:
    506
    Пол:
    Женски
    Мајки имате ли некој логопед во Скопје да ми препорачате? Имаме проблем со изговарање на К и Г.
     
    На didisi му/ѝ се допаѓа ова.
  8. karak

    karak Популарен член

    Се зачлени на:
    11 април 2010
    Пораки:
    4.364
    Допаѓања:
    5.310
    Почнавме со вежби во гаспар центар кај логопед на 26+ месеци уште имаме само мама тата баба .... Сега ќе видиме идеме еднаш неделно вака е се ок здраво право дете. Четворица различни доктори го потврдија тоа само немаме говор да кажам спрема возраста. Па вреди да се проба
     
    На Снегулк@23 и emkaemka им се допаѓа ова.
  9. Natalie@

    Natalie@ Нов член

    Се зачлени на:
    27 декември 2020
    Пораки:
    2
    Допаѓања:
    1
    Пол:
    Женски
     
  10. Natalie@

    Natalie@ Нов член

    Се зачлени на:
    27 декември 2020
    Пораки:
    2
    Допаѓања:
    1
    Пол:
    Женски
    Zdravo, ke te zamolam da mi kazes dali si zadovolna od logopedot, jas isto taka imam since koe e 27 meseci i zboruva se po eden zbor nikako ne povrzuva a razbira se, ama bas se i mislam deka mu e potrebna pomos od logoped. Blagodaram mnogu
     
    На karak му/ѝ се допаѓа ова.
  11. karak

    karak Популарен член

    Се зачлени на:
    11 април 2010
    Пораки:
    4.364
    Допаѓања:
    5.310
    jas sum zadovolna podetalno mozam vo poraka sto te interesira. Da ne bide falenje ama eve dva meseca odime so pravilna stimulacija pocnavme plus nesto da kazuvame, ke vi napravat procenka na vozrast, sostojba na dete i t.n. slobodno pishi mi ke ti kazam sto kako.
     
  12. Снегулк@23

    Снегулк@23 Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 август 2020
    Пораки:
    2.444
    Допаѓања:
    3.252
    Пол:
    Женски
    Како се со цени таму
     
  13. eli.karameli

    eli.karameli Популарен член

    Се зачлени на:
    15 јануари 2012
    Пораки:
    2.007
    Допаѓања:
    5.523
    Не ви е страв да носите дете на логопед? Мислам јасно ми е дека мора да се работи со децата,еве моево има потреба ама се плашам да го носам. Има букви не знае да ги изговори и автоматски ни даден збор. Има 3 год и 3 месеци, ќе чекам до пролет па после ќе ја носам негде да не биде касно.
     
  14. Elen4e_sonce

    Elen4e_sonce Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 мај 2016
    Пораки:
    508
    Допаѓања:
    630
    Пол:
    Женски
    Мислиш страв ради коронавирус? Мене не би ми било, ако сметаш дека има потреба, однеси го.
    Моето има 3 години и 3 месеци исто, зборува и врзува цели реченици ама многу од гласовите не ги изговара правилно. На пример, знае да рече к, ама кога ја употребува к во збор, не ја изговара како к туку појше како т. Имам поголемо дете и таа кога имаше 3 години збореше како адвокат и споредбено со неа, на моменти ме фаќа паника. Ама помалото функционира нормално буквално за се, игра, разговара, разбира се. Плус се консултирав со матичен, вика почекај нека помине вирусот па ако има потреба ќе го носиш на логопед.
     
  15. eli.karameli

    eli.karameli Популарен член

    Се зачлени на:
    15 јануари 2012
    Пораки:
    2.007
    Допаѓања:
    5.523
    Ради короната,да. Ептен збори како навиена мојава ама си бара стручна помош. Има моменти се фрустрира кога не ја разбираат,ај ние дома разбираме,ама околината потешко. Прашав логопед ми рече дома не можам да помогнам,ќе мора кај него да оди. Само да не биде многу касно до пролет, и тоа ме загрижува. А имам и бебе дома си викам тоа како ќе прозбори кога ја слуша големата,и тоа да не почне грешно да збори. Абе да не си раат.
     
  16. Снегулк@23

    Снегулк@23 Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 август 2020
    Пораки:
    2.444
    Допаѓања:
    3.252
    Пол:
    Женски
    А зошто страв?
     
  17. eli.karameli

    eli.karameli Популарен член

    Се зачлени на:
    15 јануари 2012
    Пораки:
    2.007
    Допаѓања:
    5.523
    Па да не фати корона детето. Кај логопедот кај што прашував ми кажа дека поради самата проблематика на работата не може со маски да се работи. Мора устата да биде слободна.Заради тоа...
     
  18. Elen4e_sonce

    Elen4e_sonce Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 мај 2016
    Пораки:
    508
    Допаѓања:
    630
    Пол:
    Женски
    Сега побарав и јас на ЖДМ, го видов ова, можеби ќе ти се најде.
     
    На eli.karameli му/ѝ се допаѓа ова.
  19. Снегулк@23

    Снегулк@23 Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 август 2020
    Пораки:
    2.444
    Допаѓања:
    3.252
    Пол:
    Женски
    Нема потреба од страв... работат со визир за да гледа детето. 6 месеци еве веќе како одиме на дефектолог и логопед искрено многу внимание посветуваат и безбедно е... моето искуство е такво
    Короната и маските може уште цела година да ги носиме а времето за работа со детето не се враќа... затоа не чекајте ако има потреба и одете
    А ако ви е многу страв има и онлајн логопеди што работат
     
    На eli.karameli му/ѝ се допаѓа ова.
  20. karak

    karak Популарен член

    Се зачлени на:
    11 април 2010
    Пораки:
    4.364
    Допаѓања:
    5.310
    700 den plakam jas 45min-1 cas zavisno od deteto kolku e raspolozeno ednas nedelno ja nosime. Vidi ako ima potreba za poveke pati nedelno mislam deka imaat paketi so ceni razlicni. Cisto odi na eden konsultativen cas i toj se naplaka pa ke vidis kako stojat rabotite. Inaku se preblokirani so termini.
    Vo vrska so toa dali mi e strav me mi e dete si odi pred sekoj pregled kolku tolku dezinficiraat nosat maska i bas poradi toa otidiv tamu. Ne primija na pocetok prviot cas i mene i mm ni napravija celosna anketa mislis za dosie za vo policija ama bash se i sega zatoa sto mojava e mala odam samo jas so nea. Kaj drugi sto sum prasuvala nesaakaa ni da ne primat dvajca pa samo eden roditel pa online aman i realno sega za sega sum zadovilna dete pocna da pusta nekoj zbor.
     
    На danichap и Снегулк@23 им се допаѓа ова.