Има ли потреба од логопед?

Дискусија во 'Дете' започната од Gea, 14 август 2011.

1. eli25

eli25 Форумски идол

Се зачлени на:
    19 септември 2010
    Пораки:
    8.133
    Допаѓања:
    63.474
    Треба да се провери слухот за да видат дали слуша убаво, т.е колку децибели . И те како е битен орл прегледит.Што ско е редуциран слухот нормално детето слуша слабо и не може да ти возврати. Обично прво орл преглед се препорачува па писле друго.
    Ма да мали се и тешко соработуваат.
    @karak браво мајка, раната интервенција е најбитна.

На karak и wannaBeMomma им се допаѓа ова.
  2. Цвет88

Цвет88 Истакнат член

Се зачлени на:
    3 март 2017
    Пораки:
    1.892
    Допаѓања:
    11.962
    Кога треба правилно да почне да изговара зборови, секако откако ќе прозбори се?
    Мојава се збори, ама често знае место покриј ме да каже копи ме...
    А исто знае некогаш така чисто да го каже зборот како големо дете.
    Ете пример фотеља, беше, свиѓа.. некои зборови кои сметам дека се малце потешки за изговор.
    Не се секира за говорот, зошто знам дека е мала, а и дека е напредна во него, чисто да знам сакам.

3. mariz

mariz Форумски идол

Се зачлени на:
    17 март 2014
    Пораки:
    12.308
    Допаѓања:
    58.922
    И мојава слабо зборува... Англиски ја влече повеќе :?: Брат и како навиен е, нонстоп зборуваме дома и пак за таа возраст е малку мислам. Реченица нема, само неколку зборови. Јас на секое ја споредувам со брат и, тој до 24м и буквата Р ја кажа, многу зборуваше. Золва ми до 4г не зборувала :?: Па може да се гени? Вака е итра ептен. Отворив и тие програмите за Ран детски развој и за возраста како да е поназад во доста работи... или дека не зборува така ми изгледа. Незнам ни јас дали е за на логопед... кој треба да ме советува за тоа? Матичната? И јас сама ако сакам... :?: Инаку е 24м.

На EuHenIa му/ѝ се допаѓа ова.
  4. kukla21

kukla21 Мама Член на тимот

Се зачлени на:
    4 август 2013
    Пораки:
    18.971
    Допаѓања:
    94.121
    Ќе се пушти со зборување. Нели разбира, реагира, слуша ќе се пушти. Има некои деца поголеми "дрндалици" од други.

5. mariz

mariz Форумски идол

Се зачлени на:
    17 март 2014
    Пораки:
    12.308
    Допаѓања:
    58.922
    Разбира се. Прати команди. Ама само по едно зборче кажува ако сака да каже нешто... Пр: Мама, Тео, баба, дедо, тато, ајде, чао, бегај, некам (за не сакам), уште (за ако сака уште нешто), доди (за дојди), дај, пекало (за пенкало, цела куќа ми ја ишкрта и омилено и е пекало), пикики за патики, дода за вода, меко за млеко, пупа за супа.. и сите овие само одделно ги кажува, заедно не се случило како пр: дај дода, дај уште, некам уште... И ако и речам ај кажи: Коса.. нема шанса да ми каже, одма вика: НЕ, кажува само ако и одговара, а скоро се знае да повтори ама ако е расположена ке повтори... Многу чуден карактер е. Плус сликовници и едукативни книги воопшто не ја интересираат :^)

А за разбирање вака мислам се разбира. Зборев со свекрва ми пред неа дека Тео ке го земам до маркет, а она да седи дома. На страна седеше и не слушна и одма стана ме фати за рака: Чао? :D

Исто ајде ке јадеме и одма оди седнува на столче, Ајде ке се бањаме и оди во вц се соблака... :)

На kukla21 му/ѝ се допаѓа ова.
  6. kukla21

kukla21 Мама Член на тимот

Се зачлени на:
    4 август 2013
    Пораки:
    18.971
    Допаѓања:
    94.121
    Мојава вака беше и мислам преку ноќ се пушти. На 2-3 дена ќе изненади со по нешто ново.

За не, нејќе, не такам и се во негација мајстор е. Мислам "да" и беше последен научен збор.

На TeddyGrey и mariz им се допаѓа ова.
  7. лукајана

лукајана Истакнат член

Се зачлени на:
    14 февруари 2015
    Пораки:
    101
    Допаѓања:
    226
    Мајки имате ли некој логопед во Скопје да ми препорачате? Имаме проблем со изговарање на К и Г.

На didisi му/ѝ се допаѓа ова.