1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Има ретка сперма...

Дискусија во 'Интимни прашања и проблеми' започната од kiikkii, 12 октомври 2011.

  1. kiikkii

    kiikkii Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 октомври 2011
    Пораки:
    4
    Допаѓања:
    0
    Со дечко ми имавме односи и до сега ми свршил 2 пати во мене, јас си добив менструација нормално што значи не останав бремена, денеска имавме односи и сврши ама не во мене туку блиску до вагиналниот отвор и јас кога видов испаничив и тој ми рече да не се плашам зошто неможам да останам бремена бидејќи неговата сперма е многу ретка и дека кога бил на лекар му кажале дека нема шанси да останам бремена се додека не му се згусне спермата.. Е сега ме интересира дали е можно да останам бремена од тоа :doh:
     
  2. Zlatusko

    Zlatusko Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 април 2010
    Пораки:
    531
    Допаѓања:
    738
    Се додека има еден нормален пливач, има шанси да останиш бремена. Нека не те врзва дечко ти, ако него не го интересира, ти барем биди малку претпазлива. Ако е навистина со овие сфаќања ништо чудно да речи не е мое кога ќе ти ко засади малото во тебе. Има шанси да останиш бремена, освен ако нема направено вазектомија, нема тестиси, или па се комплетно нефункционални. Спастрете го господинот на време, оти ќе го думкате малото за некој месец.
     
  3. Katiija

    Katiija Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 ноември 2010
    Пораки:
    106
    Допаѓања:
    10
    а инаку да ти кажам дека и менструацијата не е некој доказ дека не си бремена. еве моја другарка во ноември ќе прави свадба, бремена е, а и доаѓа нормално. лекарот и рекол ти си една во милион, и дека имало такви случаеви да добиваш менструација и да си бремена - ама тоа многу ретко.
     
  4. Mistery

    Mistery Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 декември 2010
    Пораки:
    767
    Допаѓања:
    1.626
    Вака да ти кажам - реткоста на спермата и не е показател дали ти можеш да останеш бремена или не. Тоа зависи од неговата плодност. Реткоста на спермата од друга страна, зависи од исхараната и од тоа какви течности пие. Така да он може да има и ептен ретка сперма, КОЈА ШТО Е ПОЛНА СО СПЕРМОТОЗОИДИ !!!!! А бојата и густината на спермата - не се тотално НИКАКОВ показател дали ти можеш да останеш бремена или не...Така да или кондомче, или надвор од тебе свршување, кое што сепак е огромен ризик, знаејќи дека постои предсемена течност и дека баш во тие моменти и немаш којзнае колкава контрола, зашто да бидеме реални - возбудени сме и не размислваме ИЧ како што треба...
     
  5. lunicka

    lunicka Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 јануари 2010
    Пораки:
    3.671
    Допаѓања:
    97.723
    Пол:
    Женски
    Девојче,како можеш да поверуваш на ова.Плодноста кај мажот нема врска ниту со густината ниту со обилноста на неговата сперма.Тоа што не си останала бремена можеби едноставно не си била плодна.Не секогаш е лесно да се направи дете.Ако неговите пливачи се добри ,и ако се трефне моментот ете беља.Затоа внимавај следниот пат. :!:
     
  6. MalataNena

    MalataNena Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 април 2011
    Пораки:
    219
    Допаѓања:
    181
    лепото...ако стварно имаш 19
    како што си напишала
    ја стварно мислам дека не треба да веруваш у такви глупости :!: напрај си ти еден тест...и мирна капа...пошто ја неби да мењам пелени пред да завршам факс :fubar:
     
  7. zlatapetkova

    zlatapetkova Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 септември 2011
    Пораки:
    176
    Допаѓања:
    55
    девојко а кога имавте односи?дали тебе ти беа плодни денови или имавте некој ден пред циклус или за време на циклус?? можеби едноставно тој месец не си имала овулација...(не е страшно де се случува)
    Јас сметам дека ова со густинава нема везе,бар јас до сега не сум слушнала за тоа дека влијае.Од милиони само Еден сперматозоид е доволен да заврши работа :) така да ако не сакаш бебче не се опуштај премногу а ако сакате тогаш терајте :)
     
  8. crazyinlove19

    crazyinlove19 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 март 2011
    Пораки:
    3.753
    Допаѓања:
    3.729
    Не верувај во вакви работи, измислици се, нема врска плодноста со тоа дали му е ретка спермата.
    Заштитувајте се, не оставајте на случајноста, доволен е само еден сперматозоид за да останеш бремена.
    Така што јас ти препорачувам да бидеш претпазлива...
     
  9. nesa

    nesa Популарен член

    Се зачлени на:
    23 јули 2010
    Пораки:
    840
    Допаѓања:
    1.223
    Пол:
    Женски
    Прашањето е дали дечкоти кога бил на лекар правел спермограм и тој покажал дека не е плоден? Во тој случај неможеш да останеш бремена. Во секој друг случај можеш, без разлика на плодни и неплодни денови. Ако не сакаш да лулкаш бебе сеуште не си играј играчки ти е мојот совет.
     
  10. koritsaki

    koritsaki Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    1 март 2010
    Пораки:
    17.821
    Допаѓања:
    102.690
    Пол:
    Женски
    Хех девојче , спермата нема врска дали е ретка или густа и колку количински ти свршил за да настане бременост! Доволно е еден сперматозоид да ја оплоди јајце-клетката и да настане бременост. И ако не сакаш бременост користете кондом , немој да веруваш во вакви работи :!:
     
  11. MarchelineAmaru

    MarchelineAmaru Популарен член

    Се зачлени на:
    7 јули 2010
    Пораки:
    2.255
    Допаѓања:
    1.343
    A тој лекарот што го прегледувал дечко ти е самоук лекар или има сертификат?
    Оти колку и да му е ретка спермата ,додека тој има здрави ,нормални и подвижни сперматозоиди ти можеш да останеш бремена исто како и кога спермата би му била густа ,нема разлика.
    Е сега ,ако нешто не е во ред со сперматозоидите тогаш веќе се работи за друга проблематика ,во најлош случај стерилитет.
     
  12. Antonija123

    Antonija123 Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 август 2011
    Пораки:
    206
    Допаѓања:
    73
    Нема врска тоа ретка сперма, па не можеш да забремениш, можда помали се шансите ама ретка сперма не значи стерилност. Заштита обавезно
     
  13. kadifka1

    kadifka1 Активен член

    Се зачлени на:
    30 ноември 2011
    Пораки:
    5
    Допаѓања:
    0
    zdravo se izvinuvam da mi kazete vase mislene imam problem so mestruacijata trebase da mi dojdi na 25 noemvri ama dve nedeli ima kaj sto mi linee po malce krv a uste ne mi e dojdeno kazetemi ve molam vase mislene
     
  14. srcekrsacka

    srcekrsacka Популарен член

    Се зачлени на:
    26 ноември 2010
    Пораки:
    2.952
    Допаѓања:
    1.752
    оди на гинеколог, мозеби имаш хормонално пореметување или нешто друго
    како си мозела да дозволиш да сврши во тебе :fubar:
    и му веруваш на момчето дека има ретка сперма :o
    како што казаа и другите феминки дека доволен е само еден сперматозоид за да те оплоди, и за 9 месеци ке бидеш мамичка
    ако го сакаш тоа, само напрев, во спротивно ПРЕЗЕРВАТИВ
     
  15. kiikkii

    kiikkii Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 октомври 2011
    Пораки:
    4
    Допаѓања:
    0
    Како прво јас не ни знаев дека претходно ми има свршено, кога видов дека ми сврши јас испаничив, јас не сакав тоа да се случи ама незнам што му беше на него па тоа да го направи, како и да е не останав бремена (фала му на господ) .. си добив најнормално .. и конечно он се вразуми дека треба да користиме кондом :)
     
  16. heart.stealer

    heart.stealer Популарен член

    Се зачлени на:
    10 април 2012
    Пораки:
    1.016
    Допаѓања:
    278
    zosto jas znam deka bas ako mu e retka spermata ima poveke sansi za da se zabremeni a ako mu e gusta potesko se zabremenuva zosto togas ima poveke spermatozoidi i tesko da se stigne do celta ,jas znam ako se samozadovoluva cesto togas e poretka spermata :lol: i da ne otidam predaleku so temata
     
  17. lovely-jublee

    lovely-jublee Активен член

    Се зачлени на:
    11 јули 2012
    Пораки:
    34
    Допаѓања:
    6

    и јас сакав истото да го кажам... :)
     
  18. Jack

    Jack Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 август 2011
    Пораки:
    7
    Допаѓања:
    2
    pa vie se ste znaele.. :rofl: