1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Именување на предмети со лични имиња

Дискусија во 'Општи дискусии' започната од rossonerka, 13 декември 2011.

 1. rossonerka

  rossonerka Популарен член

  Се зачлени на:
  13 април 2010
  Пораки:
  4.160
  Допаѓања:
  15.286
  Дали ги именувате предметите низ дома со лични имиња.
  Најчесто плишаните мечиња како мали сме ги крстеле и кукли и барбики и слични играчки.
  Но има луѓе кои си ги именуваат со имиња и компјутерот, колата, омилената чаша, телевизорот, перницата, креветот, мобилниот итн.
  Мене ми е многу смешно ова, посебно кога ќе рече некој пример дај ми го Трајче. Трајче? Трајче бе? Кој Трајче? Телефонот бе Трајче нели така си го викам :lol:

  Мене ми е многу смешно ова а и нелогично :D

  Ја имате ли вие оваа навика интересна?
  Што низ дома имате крстено? :)
   
  На Bright му/ѝ се допаѓа ова.
 2. OzzyAngel

  OzzyAngel Популарен член

  Се зачлени на:
  17 март 2010
  Пораки:
  1.884
  Допаѓања:
  1.223
  Мене колата ми се вика Сара :)
   
 3. LittleDevil

  LittleDevil Популарен член

  Се зачлени на:
  20 јули 2011
  Пораки:
  1.701
  Допаѓања:
  1.919
  Пол:
  Женски
  Мене едната кола Раде, а другата Ристе. Ама Ристе го продадовме, сега Раде остана :D
   
 4. Cynthia

  Cynthia Популарен член

  Се зачлени на:
  9 август 2011
  Пораки:
  622
  Допаѓања:
  2.368
  Пол:
  Женски
  Немам ваква навика, ниту мене ми нема логика.
  Е сега, во последно време незнам што ми е, станав премногу арогантна па предметите ги ругам и ги именувам со неадекватни зборови како да ми погрешиле нешто. :D
   
 5. SOVRSENSTVO

  SOVRSENSTVO Популарен член

  Се зачлени на:
  20 септември 2010
  Пораки:
  2.790
  Допаѓања:
  1.555
  Како мала сите кукли ми беа крстени :) Ќети, големо бебе и до ден денес си ја викаме Ќети :lol: Друго ништо немам крстено
   
 6. creshicka

  creshicka Популарен член

  Се зачлени на:
  30 март 2011
  Пораки:
  2.152
  Допаѓања:
  5.708
  Пол:
  Женски
  На дечко ми колата му се вика Лајка :D
  аааа да, и ке заборавев, имам машка кукла се вика Чаки, една дебела кукла со розева коса се вика Дула, и имам едно мече се вика Марко (по Марко од Дај Побрзај, јбг голема љубов ми беше) :D
   
 7. rossonerka

  rossonerka Популарен член

  Се зачлени на:
  13 април 2010
  Пораки:
  4.160
  Допаѓања:
  15.286
  Лада е 100% нели? :lol:

  Исто и другар Лајка ја викаше колата. А истиот имаше и камионче дома и тоа е Камче :D
   
 8. creshicka

  creshicka Популарен член

  Се зачлени на:
  30 март 2011
  Пораки:
  2.152
  Допаѓања:
  5.708
  Пол:
  Женски
  Не, Рено меган е ама Лајка и е останато од почеток :D
   
 9. OzzyAngel

  OzzyAngel Популарен член

  Се зачлени на:
  17 март 2010
  Пораки:
  1.884
  Допаѓања:
  1.223
  Мојата дека е од марка женски род :lol: , твојте изгледа од машки беа, м?
  Другар ми пак ја има крстено Кети :lol:
   
 10. LittleDevil

  LittleDevil Популарен член

  Се зачлени на:
  20 јули 2011
  Пораки:
  1.701
  Допаѓања:
  1.919
  Пол:
  Женски
  Двете ми беа темна боја, затоа машки :D иста боја беа 2те :D
   
 11. Gordana10

  Gordana10 Форумски идол

  Се зачлени на:
  7 декември 2009
  Пораки:
  6.898
  Допаѓања:
  9.184
  Пол:
  Женски
  Немам навика да крстам предмети,нелогично ми е да ги крстам :) не можам компјутеров да го крстам Петре :^)
   
 12. Shelea

  Shelea Форумски идол

  Се зачлени на:
  27 ноември 2009
  Пораки:
  4.230
  Допаѓања:
  42.529
  На другарка ми колата, ја завикавме Перла од старт, кога ја купи, и сега кога и да треба да се оди некаде, стандард муабет е: А Перла ја земаме, или идеме со нешто друго? И сите се чудат, мислат Перла е куче, евентуално португалска познаничка :)

  Сестра ми телевизорот го викаше Роки и плачеше кога го сменивме со нов. Кацигата, си ја вика Атиџе. Јас сево ова го слушам и се смеам. Другарка ми во средно, сите мобилни телефони ги викаше Бубу или Бобо, зошто и беа како миленичиња.

  Единствено креветот си го викам Љубави, зошто имаме разнишана врска, еве веќе 13 години :lol: :rofl:
   
 13. figgiMK

  figgiMK Популарен член

  Се зачлени на:
  23 декември 2010
  Пораки:
  6.964
  Допаѓања:
  2.300
  кај мене се имам име
  едниот телефон ми се вика НАЈДЕ(пошто беше најден)
  др е Беб4е...третиот е Нокион...
  Колата е Бомбона
  лаптопот беше Љубе...па Драги...па Тоше...

  хеххехе се има свое име ама баш све...апаратот за сликање е Мило
  мнн имиња има ке забегаммм
   
 14. COollLady

  COollLady Популарен член

  Се зачлени на:
  18 ноември 2011
  Пораки:
  654
  Допаѓања:
  1.337
  Имам една машка кукла се вика Дамбо и секогаш е дотерана, а кога сум била мала секаде сум одела со неа... :lol:
   
 15. Srekicka

  Srekicka Популарен член

  Се зачлени на:
  14 мај 2010
  Пораки:
  1.863
  Допаѓања:
  2.846
  Се пронајдов во темава :D , пошо јас од мала имам навика да си ги преформулирам имињата и на луѓе и на предмети.
  Еден стар мобилен си го викав Барби, затоа што беше розев и глупав. Дигиртонот кога цел семестар учев математика прво го викав Јонче (по Јонче-дигитронче), после го завикав Џани. Машината за садови ја завикавме свекрва и уште еден куп имиња имаме по дома...
   
  На Serafima му/ѝ се допаѓа ова.
 16. Gea

  Gea Популарен член

  Се зачлени на:
  7 јануари 2011
  Пораки:
  1.056
  Допаѓања:
  11.600
  Пол:
  Женски
  Единствено усисивачот го имам крстено и тоа Џеки. И така,редовно си го шетам Џеки по станот. :lol:
   
  На MarchelineAmaru и Serafima им се допаѓа ова.
 17. slavica999

  slavica999 Популарен член

  Се зачлени на:
  27 декември 2009
  Пораки:
  4.327
  Допаѓања:
  5.330
  Доста ми се кумства, веќе не сакам :D
  Не именувам предмети со лични имиња освен ако во момент не ми текне како се вика па велам ,,тоа таквото,, :D е кое де?!?! Ми нема логика ова...
   
 18. starfish

  starfish Популарен член

  Се зачлени на:
  31 јануари 2010
  Пораки:
  4.833
  Допаѓања:
  10.128
  Пол:
  Женски
  Kaмчо, или мојот компјутер кој кај и да е ќе рикне. :D

  Други предмети немам именувано, освен ако се рачуна и малото прсте на левата нога Рики. :)
   
 19. drugarka

  drugarka Популарен член

  Се зачлени на:
  9 октомври 2011
  Пораки:
  1.409
  Допаѓања:
  4.963
  Јас не токлу, само куклите како мала, ама брат ми има таква навика.
  За колата, викна поп, на паркинг да му ја крсти, па после извади сокче и чашки да се почастат со попот и другарите. :lol: :lol: :lol: Јас не присуствував (пусти страв од попови),а и него незнам што му има текнато.... сите бевме изненадени кога ни кажа...
  И сега колата има официјално именце.
   
 20. Mini-Mouse

  Mini-Mouse Популарен член

  Се зачлени на:
  3 април 2011
  Пораки:
  530
  Допаѓања:
  1.439
  Пол:
  Женски
  Мојот фотоапарат се вика Цане. :D И стално ме потсеќаат кога треба да одиме негде Цане да го земам, зошто без Цане не ме сакаат во друштво. Безобразни :!:

  А Жаки ми е универзалка за женски род, за било што.

  Не е предмет, али еве и пријателката(доле) :$ дури така ми се вика. Па кога ќе се јавам кај депилаторката и викам ќе дојдам Жаки да ја улепшаш.
   
  На N1ky му/ѝ се допаѓа ова.