1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Името на Бога?

Дискусија во 'Религија' започната од Theodora, 20 февруари 2011.

  1. rihhana

    rihhana Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 февруари 2012
    Пораки:
    16
    Допаѓања:
    2
    Името на Господ е Алах.
     
  2. luvena

    luvena Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 март 2012
    Пораки:
    161
    Допаѓања:
    136
    Браво за твоето интересно размислување. ме натера подлабоко и на поинаков начин да размислувам, а се надевам и другите. НЕ ТРЕБА ДА СЕ СЛУША КОЈ ШТО ЌЕ КАЖЕ И КОЈ Е НАЈУБЕДЛИВ И НАЈНАСТОЈЧИВ.Мудроста на животот е многуголема тајна кон која треба да се стремиме. СЕ ГЛЕДА ДЕКА СИ МНОГУ ИНТЕЛИГЕНТНА ЛИЧНОСТ и тоа ме воодушевува. Убаво е да се слушне мислење на такви личности како тебе.
     
  3. E...V...I...L

    E...V...I...L Истакнат член

    Се зачлени на:
    31 јануари 2012
    Пораки:
    782
    Допаѓања:
    468
    А ти стварно си мислеше дека некој професор знае и може да ти каже како се викал Бог?:D

    Кога веќе влегов тука, не сум религиозна, но имам познавање, не сум лаик за религии.
    Зошто си мислите дека бог имал некакво име и од каде ви е тоа.. мислам..
     
  4. luvena

    luvena Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 март 2012
    Пораки:
    161
    Допаѓања:
    136
    Јас сум религиозна и повеќе ме интересирал од секогаш законот на животот.Темата за името на Бог ја најдов кога неодамна се регистрирав на Фемина и сакав да прочитам какви се мислења има, дали можеби ќе најдам одговор или некој ќе ме насочи во кој правец да го барам И ЗОШТО Е ТОА ВАЖНО.
     
  5. daylight

    daylight Популарен член

    Се зачлени на:
    22 декември 2011
    Пораки:
    3.143
    Допаѓања:
    4.115
    А дали знаеш што значи арапскиот збор: Алах ? Тоа не е име.

    На арапски Алах значи Бог. Молитвата во исламот ги содржи зборовите: Ла илаха илла Аллах = Нема друго божество освен Бог.

    Пред појавата на исламот повеќето од арапите биле многубошци, верувале во богови кои управувале со природата и човечките судбини. Луѓето им граделе статуи на тие богови и им се клањале, им принесувале на некои и човечки жртви. Преку Мухамед меѓутоа им било објаснето дека тоа е погрешно и дека нема други богови освен Бог(на арапски се вели: Аллах).

    Луѓето даваат имиња на разни нешта, на пример тебе твоите родители ти дале име, можеби сметале ако ние луѓето имаме име тогаш веројатно и Бог би имал некакво име. Заборавиле притоа дека Бог сепак не е човек... ;)
     
    На priti му/ѝ се допаѓа ова.
  6. mk.girl

    mk.girl Активен член

    Се зачлени на:
    11 март 2012
    Пораки:
    26
    Допаѓања:
    4
    Во почетокот на библијата во стариот завет во Исход пишува вака :
    И уште му зборуваше Бог на Мојсеј,па му рече:Јас сум Господ.
    Јас им се јавував на Авраам и Исак и Јаков како Ел-Шадај(Семоќен Бог), а со името мое ‚Јахве' не сум им се открил.
    Значи Бог има име, Бог или Господ е само титула..имам слушнато дека во постарите библии неговото име се повторувало многу пати дури до 7 000 пати додека во поновите ептен ретко...мојата е од 2006 и неговото име Јахве го имам сретнато само неколку пати.
     
  7. priti

    priti Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 август 2011
    Пораки:
    201
    Допаѓања:
    83
    Jahve ili jehova u prijevodu znaci «onaj koji cini da postane» ili STVORITELJ.
    Значи сепак нема име :)
     
  8. luvena

    luvena Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 март 2012
    Пораки:
    161
    Допаѓања:
    136
    Aко бог е творецот, законот на постоењето, ако е алфа и омега, тогаш зошто сме запнале за неговото име. Mожеби нашиот ум не може да сфати и поинакви поими, како на пример бескрајот на вселената или нешто слично. Mе интересира што се постигнува со тоа ако можеби има име аналогно на човечкото, дајте конкретни резултати во одговорите. Зошто на Мојсеј му рече: Јас сум тој што сум! Мене ми е многу поважно да го остварувам словото божјо, како верник христијанин, и да ја проучувам библијата, која е книга над книгите, која се чита и помеѓу редови ... Јас со години ја читам и секогаш откривам нешто ново,така открив помеѓу другото иза задолженијата од предците, за што пишував во темата КАРМА.
    Кога зборувам за Бог ,не сакам да зборувам глупости и навреди, затоа што тој е за мене нешто свето.И НЕКА МИ СЕ ПРОСТИ АКО ГРЕШАМ. Оваа тема ЗА ИМЕТО сепак останува недовршена енигма за многумина.
    Со почит и кон другите религии, поздрав
     
    На mk.girl му/ѝ се допаѓа ова.
  9. E...V...I...L

    E...V...I...L Истакнат член

    Се зачлени на:
    31 јануари 2012
    Пораки:
    782
    Допаѓања:
    468
    Јас прв пат на форумот читам дека некој така си мисли затоа искоментирав.

    Па ви викам јас..
    се е измислено од човекот :)
     
  10. Gordana10

    Gordana10 Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 декември 2009
    Пораки:
    6.898
    Допаѓања:
    9.184
    Пол:
    Женски
    Не е се измислено од човекот, како и да се нарекува, сепак тоа е само за да се знае на кого човек се моли.
     
    На priti му/ѝ се допаѓа ова.
  11. E...V...I...L

    E...V...I...L Истакнат член

    Се зачлени на:
    31 јануари 2012
    Пораки:
    782
    Допаѓања:
    468
    Па не е се, еве природата, сонцето, ѕвездите, месечината, стадата овци, јатото птици:rofl:

    И еволуцијата си има удел. Влијаела и врз човекот да почне да мисли, смислува, размислува.. rofl:
    Jас им верувам на фактите, нив ги нуди науката :)
     
  12. Devica88

    Devica88 Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 август 2011
    Пораки:
    82
    Допаѓања:
    13
    Бог има име, Јехова, тоа го пишува секаде, еве отворете на wikipedia ке видите за што ви зборам, се е убаво објаснето.И во библијата истото го пишува, поголем доказ од неа здравје
     
  13. daylight

    daylight Популарен член

    Се зачлени на:
    22 декември 2011
    Пораки:
    3.143
    Допаѓања:
    4.115
    Библијата е само доказ дека постоеле луѓе со такви сфаќања во тоа време, но тоа воопшто не е доказ дека Бог навистина така се вика. Ако ги отвориме индијските свети списи ќе налетаме на објаснување дека Бог е врвен сопственик на сè па оттаму ги поседува и сите имиња, но дека некои имиња(Вишну, Кришна, Нарајан, Хари и тн.) се поповолни од другите итн., во Куранот читаме дека Бог има 99 имиња но и тие се со некакво значење (Ел Хаким - Мудриот, Ан Нур - Светлина, Ал-Гафур - оној кој простува постојано, и тн.).
     
  14. priti

    priti Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 август 2011
    Пораки:
    201
    Допаѓања:
    83

    Значи веќе напишав нешто поназад
    Јехов во превод значи Создател, да беше Јехов име и Создател на македонски ќе беше име.
     
  15. Devica88

    Devica88 Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 август 2011
    Пораки:
    82
    Допаѓања:
    13
    Не е така
     
  16. priti

    priti Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 август 2011
    Пораки:
    201
    Допаѓања:
    83
    Е ме изнасмеа сега. :D А како е жити се? Или за инает го напиша ова? Користете ја главата малку. Како може Господ да има име? И Господ е име тогаш, ако може Јехов да биде. Па погоре некој напишал и Алах, а не знаете што значи Алах во превод, исто и со Јехов. Ова како јас да одам во Индија сега и да им речам The name of God is Gospod или The name of God is Vozvisen ццц
     
  17. Devica88

    Devica88 Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 август 2011
    Пораки:
    82
    Допаѓања:
    13
    Еве ти извадок од википедија The Bible describes Yahweh as the God who delivered Israel from Egypt and gave the Ten Commandments[4] and says that Yahweh revealed himself to Israel as the LORD who would not permit his people to make idols or worship other gods[5] "I am Yahweh, that is My name; I will not give My glory to another, or My praise to idols."[6]
     
  18. daylight

    daylight Популарен член

    Се зачлени на:
    22 декември 2011
    Пораки:
    3.143
    Допаѓања:
    4.115
    Но во википедија (небаре таа е некаков авторитет) го пишува и следното:

    „....there are a number of names of God which are generally in Sanskrit, each supported by a different tradition within the religion. Brahma, Indra, Bhagavan, Ishvara, and Paramatma are among the most commonly used terms for God.....„ ;)

    http://en.wikipedia.org/wiki/Name_of_god
     
  19. priti

    priti Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 август 2011
    Пораки:
    201
    Допаѓања:
    83
    Во превод Јас сум (англиски)Создател на новиот свет (еврејски), тоа е Моето име (англиски) и т.н.
    Па се буквално ако сфаќате... Сака да каже Јас сум Создателот на новиот свет, а не дека тоа Му е името заверено во матично |(
    Не знам што не ти е јасно? Јехов на еврејски според еден превод е Создател, а според друг шо го имам сретнато Создател на новиот свет. Исто како што Алах од арапски во превод е бог. Исто како што Господ на македонски е изведено од господар. ;)
     
  20. Devica88

    Devica88 Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 август 2011
    Пораки:
    82
    Допаѓања:
    13
    Секое име си има значење и моето и твоето,нели, па така и јехова си има значење, битно е што неготово име е Јехова.Јас незнам што има нејасно