1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Имиња за папагалчиња

Дискусија во 'Дом' започната од lolitaa, 4 мај 2011.

 1. lolitaa

  lolitaa Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 декември 2009
  Пораки:
  463
  Допаѓања:
  81
  Денес си купив две папагалчиња Тигрици,машко и женско,мислам имиња ама никако да се одлучам,ај ако може мала помош,неколку предлози :D
   
 2. lolyta777

  lolyta777 Популарен член

  Се зачлени на:
  12 јануари 2011
  Пораки:
  2.337
  Допаѓања:
  6.898
  Пол:
  Женски
  Со сестра ми чувавме тигрици...ги викавме Рики и Кики. :)
   
 3. spellbound

  spellbound Популарен член

  Се зачлени на:
  1 декември 2010
  Пораки:
  916
  Допаѓања:
  1.482
  На татко ми папагалчето се викало Кики-машко.
  Првото папагалче мое се викаше Рики(Ристана)-женско.
  Второто мое Стојанче-машко.
  Сега моето трето Тоде-машко.
  Рики ја чував пет години и ми умре во ноември 2010, за неа бев највеќе приврзана, само она не бегаше.
   
 4. lolitaa

  lolitaa Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 декември 2009
  Пораки:
  463
  Допаѓања:
  81
   
 5. teddybear

  teddybear Популарен член

  Се зачлени на:
  28 декември 2009
  Пораки:
  2.679
  Допаѓања:
  10.370
  Ах ... :(

  ЈАс едното си го викав Мончи, другиот Ричи, Чико, и Ѕверче ... сум имала и други ама кус ми е паметот сега.

  Фатално завршија. И последниот Чонката мила отиде денес на другиот свет.

  Инаку и на интернет пиши на гугл, милион имиња ќе ти излезат.
   
 6. spellbound

  spellbound Популарен член

  Се зачлени на:
  1 декември 2010
  Пораки:
  916
  Допаѓања:
  1.482
  Па.. не ги припитомувам. Само Рики не бегаше ама ја земав кога беше мала и уште вториот ден ја пуштивме да лета, ама не леташе, веројатно страв и беше. Прво само кај татко ми стоеше, од мене, сестра ми и мајка ми бегаше, па после кај него одеше го какаше не рамо и одеше кај мајка ми да се бацува :)
   
 7. teddybear

  teddybear Популарен член

  Се зачлени на:
  28 декември 2009
  Пораки:
  2.679
  Допаѓања:
  10.370
  ^^^ не се пушта пиле одма да лета. најпрво треба да се приспособи, најмалку една недела на новата средина.

  А со која личност комуницира пилето прво, таа ја гледа како најблиска. Јас си зборувам со моите папагали, и татко ми им обрнуваше многу внимание ако ги однесев во дневна. И да им става некој друг јадење беснеат. Тоа Ѕверче претходното, освен мене никој не сакаше. И на глава, прст, рамо, се кај мене. И од рака ми јадеше...

  Тие се не знам какви створења ... мили мили најмили. На секое пиле му го знаев пеењето ако не му е добра водата, ако сака просо, ако сака тоа едно за стомакот, ако сака надвор ... посебни песни пееше.... Со нив треба полека и нежно... За папагалите е добро да имаат во името ч. Можат полесно да го запамтат и да научат да го изговорат името.

  Извинете за безпотребниов пост на темава ... ама ете ... спомени.
   
 8. Hiii

  Hiii Популарен член

  Се зачлени на:
  5 април 2011
  Пораки:
  1.427
  Допаѓања:
  1.563
  еј што читам зарем Кики е толку традиционално име за папагал :D и моето папагалче се вика Кики али јас го крстив така со причина не дека се распрашував кое е најчестото име што се става на папагалче
   
 9. lolitaa

  lolitaa Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 декември 2009
  Пораки:
  463
  Допаѓања:
  81
  Гледав и на гугл и секаде се некои комплицирани имиња ми вади некако за машкото ми се свиѓа да се вика Ричи,а женското.... :D и ако знаете уште нешто како да постапам со нив пошто се шокирани и двете денес само дремат кажете...а многу се малечки бебиња се уште...уште да ми доаѓаат на рака ептен ќе бидам среќна :D :D :D
   
 10. Peperutka90

  Peperutka90 Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 март 2010
  Пораки:
  944
  Допаѓања:
  1.082
  Моето папагалче се вика Кика, преслатко е, мада на моменти ми иде да ја фрлам од тераса поради нејзиното прегласно цивкање :D
   
 11. Doozy

  Doozy Форумски идол

  Се зачлени на:
  22 април 2010
  Пораки:
  4.711
  Допаѓања:
  59.970
  Вики и Тоде :wasntme:

  Ако си религиозна, види таму што светец денеска има на календарот. Многу луѓе така си ги крстиле миленичињата. :D
   
 12. spellbound

  spellbound Популарен член

  Се зачлени на:
  1 декември 2010
  Пораки:
  916
  Допаѓања:
  1.482
  Рики јаде печени макарони, па после пролив.

  Стојанче - муж и на Рики, ннајпашливото папагалче.

  Тоде - долга приказна.

  Знам дека не треба да се пушта да лета одма ама моја пуста желба пред 5,6 години. Деца.. :)
   

  Прикачени фајлови:

  • riki (1).jpg
   riki (1).jpg
   Големина на фајлот:
   284,7 KB
   Прегледи:
   219
  • Picture 49.jpg
   Picture 49.jpg
   Големина на фајлот:
   91,6 KB
   Прегледи:
   217
  • DSC01477.jpg
   DSC01477.jpg
   Големина на фајлот:
   223,6 KB
   Прегледи:
   217
  На lolyta777 и teddybear им се допаѓа ова.
 13. TheKiketoo

  TheKiketoo Популарен член

  Се зачлени на:
  2 јули 2010
  Пораки:
  1.240
  Допаѓања:
  883
  И јас порано имав папагалчиња :wasntme:
  мистер Џорко
  енд мистер енд мисис Коки и Кокица :rofl:
  (маж и жена си беа тие :rofl: )
  донт блејн ми
  на првиот тетин ми му го даде името
  ми - :angel:
  јас Баки сакав да се вика :wasntme:
  за другите брат ми е крив
  инаку знам дека закон им беа имињата :wasntme:
  Женско име за папагалче со Ч - Чика :P
   
 14. TheCandy880

  TheCandy880 Популарен член

  Се зачлени на:
  20 август 2010
  Пораки:
  3.992
  Допаѓања:
  6.303
  Пол:
  Женски
  Моето се вика Џивџи :inlove:

  Можеш Џивџи и Ричи
   
 15. BurstBerry

  BurstBerry Популарен член

  Се зачлени на:
  3 јули 2010
  Пораки:
  830
  Допаѓања:
  1.458
  Женското Чичи, машкото Ричи...овие две имиња многу ми се допаѓаат :)
   
 16. Doberman

  Doberman Популарен член

  Се зачлени на:
  13 ноември 2010
  Пораки:
  601
  Допаѓања:
  519
  Јас порано чував пар Тигрици и ги викав Рики и Кики :)
   
 17. 2468

  2468 Популарен член

  Се зачлени на:
  23 декември 2009
  Пораки:
  4.497
  Допаѓања:
  2.836
  Пол:
  Женски
  Пуфи и Цуфи :D (исто како нашата феминка)
   
 18. mila85

  mila85 Истакнат член

  Се зачлени на:
  7 ноември 2010
  Пораки:
  114
  Допаѓања:
  50
  МОЕТО СЕ ВИКА ОКИ...........................ајде чао.... :)
   
 19. Hiii

  Hiii Популарен член

  Се зачлени на:
  5 април 2011
  Пораки:
  1.427
  Допаѓања:
  1.563
  мора да ви се пофалам дека мојата кики е многу фотогенична :D
  инаку повеке и велам жапче отколку кики
   

  Прикачени фајлови:

  На Emma.Sun, MarchelineAmaru, Nightwalker и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 20. TheKiketoo

  TheKiketoo Популарен член

  Се зачлени на:
  2 јули 2010
  Пораки:
  1.240
  Допаѓања:
  883
  Hiii колку што можам да забележам е твојот кики, пошто колку што гледам има сино носе, значи е машко, пагалчињата од овој тип со розово носе се женски, а со сино машки(барем така ми кажа продавачот)...како и да е многуууу ти е слатко, срценце :inlove:
  сори за офф