1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Имотот на дамата (Hanımın Çiftliği) [A1]

Дискусија во 'Серии и емисии' започната од Barbica, 12 ноември 2010.

 1. Barbica

  Barbica Популарен член

  Се зачлени на:
  22 јуни 2010
  Пораки:
  1.308
  Допаѓања:
  487
  [​IMG]
  Имотот на дамата е турска ТВ серија која се темели на истоимениот популарен турски роман од Орхан Кемал и снимена е со буџет од 1,8 милиони долари. Серијата ќе се прикажува во сабота и недела на А1 телевизија.


  ИМОТОТ НА ДАМАТА
  Сабота и недела навечер на А1


  Приказната започнува во 1950 година, време кога возбудата е во воздухот поради рокот на изборите, предизвик полн со конкуренција која расте од ден на ден помеѓу демократите и републиканците. Адана (град во јужна Турција), со својата плодна земја, огромни полиња со памук и фабрики, дава надеж за илјадниците сиромашни луѓе кои се борат да преживеат. Тоа е приказна за бунтот кој го создава социјалната неправда и каде сонот за заминување во друштво на повисокиата класа ги прави брутални тие очајни луѓе но, без оглед на се тоа е приказна во која надежта никогаш не умира. Приказната почнува со невината љубов помеѓу Гулу и Кемал.
   
 2. Mishela

  Mishela Модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  19 август 2010
  Пораки:
  18.177
  Допаѓања:
  79.898
  Пол:
  Женски
  Многу е убава глумицата (главната улога), посебно косата, а филмот го гледав да разбијам досада и што знам..ми личи на уште една серија за перење мозоци како претходните Шехерезади, Листопади... тоа е тоа, па ќе видиме што како понатаму со серијава :D
   
 3. Lina89

  Lina89 Истакнат член

  Се зачлени на:
  15 октомври 2010
  Пораки:
  151
  Допаѓања:
  36
  глумицата игра и во долина на волците таму се вика Елиф, многу е убава
   
 4. dragan4eDR

  dragan4eDR Популарен член

  Се зачлени на:
  13 ноември 2010
  Пораки:
  968
  Допаѓања:
  213
  Пол:
  Женски
  многу ми се допадна серијава :P ќе продалжам да ја гледам до крај.Мислам дека оваа што ја игра главната улага е ќерка на газдата каде што работи,но таа незнае
   
 5. Hipica

  Hipica Форумски идол

  Се зачлени на:
  31 декември 2009
  Пораки:
  14.369
  Допаѓања:
  14.811
  Леле, пак ли турска? :headbang:
   
  На maja.kostovska и Bokicka им се допаѓа ова.
 6. violinistka

  violinistka Истакнат член

  Се зачлени на:
  2 октомври 2010
  Пораки:
  334
  Допаѓања:
  152
  Некако не ми се допаѓа.Не би ја гледала!Доста што ги пратам Кога лисјата паѓаат и Плачот на виолината,повеќе турски не пратам!
   
 7. O.l.i.v.a

  O.l.i.v.a Популарен член

  Се зачлени на:
  26 ноември 2010
  Пораки:
  175
  Допаѓања:
  122
  :punch: Го претераа со турскиве..се откажувам од а1
   
  На ariel555 му/ѝ се допаѓа ова.
 8. christina

  christina Истакнат член

  Се зачлени на:
  29 ноември 2009
  Пораки:
  129
  Допаѓања:
  12
  Пол:
  Женски
  Доста ми е веќе од турски серии!Кога лисјата паѓаат ја гледам одвреме на време.Првата сезона не ја ни гледав.Сакам добар американски филм :D
   
 9. dragan4eDR

  dragan4eDR Популарен член

  Се зачлени на:
  13 ноември 2010
  Пораки:
  968
  Допаѓања:
  213
  Пол:
  Женски
  не мемувам коњ за магаре... :D :D :D
   
 10. kate-the-great

  kate-the-great Популарен член

  Се зачлени на:
  26 октомври 2010
  Пораки:
  1.473
  Допаѓања:
  1.832
  Баба ми не го пропушта овој филм и сите репризи ги гледа јас чат пат кога мора :D
  вчера ја гледам тажна ми вика умре Ѓулу :rofl:
  после свати дека го гледа Долина на волците и умрела Елиф
  ах бабо бабо што ти прават овие турскиве серии
   
  На Cacy му/ѝ се допаѓа ова.
 11. TheKiketoo

  TheKiketoo Популарен член

  Се зачлени на:
  2 јули 2010
  Пораки:
  1.240
  Допаѓања:
  883
  ^^ :D :D

  гледав една епизода (од досада) и :headbang: , што е проста, проста е, и филмот во глобала е прост и таа ѓулу, и тоа многу...го истепа газдата му се противеше на сите и оваа другата кога му рече ќе те вратиме кај татко ти, започна нешто во смисла што кај татко ми-нееееее, почна да плачи да се моли...а чекај што мислеше, дека награда ќе и дадат дека го истепа тој што и дал покрив на главата и се што и треба, па не му е некаква обврска, колку што забележав не ни сакаше да се мажи за него, па што си мислеше!?!
  =после иза ова е најглупавиот и најпростиот филм евр
   
 12. Danilela

  Danilela Популарен член

  Се зачлени на:
  3 март 2010
  Пораки:
  2.256
  Допаѓања:
  1.807
  2-3 епизоди имам гледано,сконтав што се случува.Мене ми изгледа дека серијата ке биде убава.Жал ми е за Ѓулу од една страна дома татко и ја тепа и и ги земаат парите со брат и,а од друга страна на оној имот никој не ја сака. :( Инаку симпатична е актерката да,и многу убаво и стои црвената боја,исто како и на мене :P :lol:

  Само незнам,а баш ме интересира...овој постариот газда на имотот накрај дали маж ке и биде,дали па ке излезе дека и е татко.Пошто нели она цело време го потсеќа на неговата љубов од минатот?!
   
 13. Cacy

  Cacy Популарен член

  Се зачлени на:
  26 јули 2010
  Пораки:
  2.244
  Допаѓања:
  1.546
  Интересен филма за љубовта на двајца сиромашни луѓе кои ќе бидат разделени од судбината ;(
   
 14. dragan4eDR

  dragan4eDR Популарен член

  Се зачлени на:
  13 ноември 2010
  Пораки:
  968
  Допаѓања:
  213
  Пол:
  Женски
  Вчера ама беше интересна епизодата
   
 15. ceca-1

  ceca-1 Популарен член

  Се зачлени на:
  6 јули 2010
  Пораки:
  2.083
  Допаѓања:
  5.091
  Зошто Ѓулу го сака вујко му на Рамазан?Нели Кемал требаше?
   
 16. dragan4eDR

  dragan4eDR Популарен член

  Се зачлени на:
  13 ноември 2010
  Пораки:
  968
  Допаѓања:
  213
  Пол:
  Женски
  па ѓулу се зема со вујко му на рамазан за да се одмазди за кемал
   
 17. ceca-1

  ceca-1 Популарен член

  Се зачлени на:
  6 јули 2010
  Пораки:
  2.083
  Допаѓања:
  5.091
  Ама изгледа го сака?Кога се караше со сестра му Ѓулу рече дека ке го натерала Музафер да се заљуби во неа.
   
 18. dragan4eDR

  dragan4eDR Популарен член

  Се зачлени на:
  13 ноември 2010
  Пораки:
  968
  Допаѓања:
  213
  Пол:
  Женски
  да ама на пакизе и кажа дека ќе се омажи за него само да се одмазди затоа што ја радвоија од кемал и затоа сега се прави дека го сака вујко му на рамазан
   
 19. praski4e

  praski4e Истакнат член

  Се зачлени на:
  29 август 2010
  Пораки:
  577
  Допаѓања:
  280
  Пол:
  Женски
  Интересна серија. Ѓулу ваква таква си се намести и ќе стане навистина дама. Почна да учи француски,, се дотера ама што е убава убава си е и ќе дотурка далеку. А како да гледав нешто на интернет дека ќе биде со Музафер и тој ќе се разболи, мислам како што успеав да разберам, и ќе биде во болница. А можно е и да умре и таа тогаш ке биде со Ќемал и ќе има среќен крај.
   
 20. dragan4eDR

  dragan4eDR Популарен член

  Се зачлени на:
  13 ноември 2010
  Пораки:
  968
  Допаѓања:
  213
  Пол:
  Женски
  Дај божа да биде со кемал а не со мустафа :)