1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Имунитет

Дискусија во 'Дете' започната од Ariel, 5 февруари 2011.

  1. emkaemka

    emkaemka Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 јули 2013
    Пораки:
    7.630
    Допаѓања:
    104.400
    Пол:
    Женски
    Зарем може и во храна?
    Не знам, немам кутија, упатство, само ќесички ми даде матичната.
    Ама па сеедно, ваљда со овошје би се смешало, дека прашокот е благ, а мојов ништо од овошје не јаде, ниту каша, ниту со лажица јаде, па секако нема како да се протне.


    ^ втор ден сме со сирупот на Бекутан (fingers)
    2.5мл се дава, супер не е 5мл и полесно иде, на еднаш пие, голта и на еднаш рика :tmi:
     
    На Coco31, duffi, TeddyGrey и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  2. irena.1

    irena.1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 ноември 2012
    Пораки:
    4.358
    Допаѓања:
    21.331
    Пол:
    Женски
    За кој сируп збориш Емче?
    Да пробаме и ние :$ . За имунитет ние прошлата зима поминавме со киндеримуно. Го ставав во смуди. Ама сега поголем па така повеќе го јаде овошјето.
     
  3. emkaemka

    emkaemka Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 јули 2013
    Пораки:
    7.630
    Допаѓања:
    104.400
    Пол:
    Женски
    Јас овој го давам за да се разјаде детево, бидејќи ништо не јаде туку преживува :doh:
    1570359940748.jpg

    Инаку има уште еден, баш со витамини и за имунитет, ете доле стои дека 635ден дека е, јас од Зегин го зедов.
    Screenshot_20191006_130715_com.google.android.googlequicksearchbox.jpg
     
    На TeddyGrey, MammiMia, CurlyBlossomGirl и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  4. mariz

    mariz Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 март 2014
    Пораки:
    15.756
    Допаѓања:
    72.668
    Пол:
    Женски
    Што му стана на твојот јадач? :( Баш машала си кркаше детето... Јас кога не јадеше еден период малата (лапни плукни се беше или бутање со рака се, незнам зашто...) го давав ова на Бекутан и плус мултивитамински сируп, се разјаде за два дена и сега машала крка пак супер.

    Него сакам да прашам пред да земам. Дали некој дава Алое на децата? Ги земав Forever Kids витамините, но сакам од истата фирма да земам чисто Алое гел за пиење.
     
    Последна измена: 6 октомври 2019
    На Lolipop23 и emkaemka им се допаѓа ова.
  5. emkaemka

    emkaemka Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 јули 2013
    Пораки:
    7.630
    Допаѓања:
    104.400
    Пол:
    Женски
    Кој Мултивитамински?
    И другиот на Бекутан?

    Од пролетта е ваков и све е бетер, на една рака се брои што се јаде. Ниту јаде грицки, ниту па нешто благо, па да речеш се заситува, не, баш ништо не јаде, ретко кога ќе изеде пристојно.
    Со сила веќе нема, он или јаде или не, додуше јас и многу молби не нудам, лажица да не види, јаде со вилушка или рака или го хранам. Оставам и фингер околу него, ама речиси па секогаш е џабе.

    Кс му е џам, како тоа не знам, се е на горна граница, ама па се грижам троши резерви и прашање е кога ќе падне..
     
    На Lolipop23 му/ѝ се допаѓа ова.
  6. mariz

    mariz Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 март 2014
    Пораки:
    15.756
    Допаѓања:
    72.668
    Пол:
    Женски
    Пиковит и на др. Тајс актив имун (со бозел и кучешки трн е, тие биле добри за имунитет + вит Ц). Тој на др. Тајс пишува дека е над 2год ама во аптека ми рекоа може да и давам. Ама мислам од бекутанот се разјаде највеќе. Периодов обавезно им давам витамини плус. Големиов го молиме да не јаде па... како дупнат е нема крај. Ама дека имаме пробл и не е ок крвна слика, давам витамини плус.
     
    На Coco31, CurlyBlossomGirl, kukla21 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  7. duffi

    duffi Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 април 2011
    Пораки:
    12.510
    Допаѓања:
    144.235
    Емка јас од кога давам рибино масло на Молерс со Ц и Д ми личи како повеќе да јаде, се поклопи и со градинката.
    Мислам @sofi2107 ја читав дека и она го дава зимскиот период, плус супер е за имунитетот.

    Јас давав и Пиковит, и Б комплекс гранули, и мултивитамински, и баш ништо не помогна.
     
    На sofi2107, Coco31, Sexybaby86 и 3 други им се допаѓа ова.
  8. emkaemka

    emkaemka Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 јули 2013
    Пораки:
    7.630
    Допаѓања:
    104.400
    Пол:
    Женски
    У ДМ имаше Молерс?

    Пиковит, два вида мулти пробано, не не бива со нив, многу благи :D
     
  9. mariz

    mariz Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 март 2014
    Пораки:
    15.756
    Допаѓања:
    72.668
    Пол:
    Женски
    Какво е на вкус? И каде го има?

    И да не заборави некој за Алое вера некое искуство да сподели, многу фалат дека е екстра за имунитет, па ако земам има и јас да пијам зашто се живо фаќам со децата, а мм не :D
     
  10. kukla21

    kukla21 Мама Член на тимот

    Се зачлени на:
    4 август 2013
    Пораки:
    23.744
    Допаѓања:
    108.733
    На маливе мислам фаза им е. Почнуваат да сфаќаат што е што и што сакаат и почнува фаза на пребирање. Јас така си мислам. Мала моја со баба и јаде се, нас дома душа ни вади. Не седнува мирна на столче. Кога ќе се смири, јаде, ама дур ја седнеш. Во градинка викаат јадела, не знам дали е за верба.
    Никогаш не била јадач, а да ја видиш ѓуленце :rofl:
     
    На Coco31, Sexybaby86, mariz и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  11. kukla21

    kukla21 Мама Член на тимот

    Се зачлени на:
    4 август 2013
    Пораки:
    23.744
    Допаѓања:
    108.733
    Денес во Зоо даваа вакво. Мојава го бендиса на вкус. Давал некој?
    20191006_140022.jpg
     
    На CurlyBlossomGirl и duffi им се допаѓа ова.
  12. mariz

    mariz Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 март 2014
    Пораки:
    15.756
    Допаѓања:
    72.668
    Пол:
    Женски
    Сите во градинка јадат :?: И најголемите нејадачи таму јадат... дали е така стварно којзнае. Дали дека групно во дружба јадат им е интересно, па затоа јадат.

    Ама којзнае колку јадат и да јадат :?: Јас со 5 залци не сум задоволна :rofl:
     
    На eli25, Coco31, kukla21 и 2 други им се допаѓа ова.
  13. duffi

    duffi Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 април 2011
    Пораки:
    12.510
    Допаѓања:
    144.235
    Јас го земав од локална аптека. Го немаа во моментот, па ми го нарачаа. Околу 900 ден мислам дека беше. Шишето е за 3м, се дава по 2.5 мл.

    Има вкус на лимон, бар така пишува. Не ми личи благо. Мојот го пие без проблем, а исто скаран е со благото.

    Инаку и јас сум на тоа дека јадењето им е на периоди. Посебно сега над 1,5 год кога почнуват да разликуваат, пробуваат нови вкусови.
     
    На Coco31, kukla21, mariz и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  14. mariz

    mariz Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 март 2014
    Пораки:
    15.756
    Допаѓања:
    72.668
    Пол:
    Женски
    Да да. Мојава еден период не јадеше леб, значи без леб се... не сакаше леб да види. Сега јаде и леб и се. Ама ако и извадам салата и др за ручек пред неа, ручекот не го погледнува, па затоа прво манџа јаде па после манџата салата и вадам пред неа :lol:
     
    На Coco31, Ano, kukla21 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  15. kukla21

    kukla21 Мама Член на тимот

    Се зачлени на:
    4 август 2013
    Пораки:
    23.744
    Допаѓања:
    108.733
    Мојава ја зема мајка ми после ручек. Руча, ја носи дома и јаде ко да не видела. Или мали се порциите или различна дефиниција за јадење имаме (facepalm)
     
    На Coco31, Sexybaby86, mariz и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  16. duffi

    duffi Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 април 2011
    Пораки:
    12.510
    Допаѓања:
    144.235
    Исто. Само мојот е цел ден. До 15.
    Од 15ч до легнување, 20:30, јаде како да нема видено јадење. Стално нешто џвака.
     
    На Coco31, Sexybaby86, CurlyBlossomGirl и 2 други им се допаѓа ова.
  17. eli25

    eli25 Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 септември 2010
    Пораки:
    14.729
    Допаѓања:
    122.076
    Иста ситуација. Полудувам за викенди. Преку неделата со мајка ми и жената,јаде. Се чудам кај го става тоа јадење. Пример јаде јуфки, па ќе шетаат бара ѓеврече,јадел пола,се враќаат некој пудинг,ќе спие, стане , смути па ручек! Измеѓу грицки
    Со нас е борба. Бара цртани.Па пак нејќе. Па бара пример пржено лепче. Спржив ,не танана (тарана).Правев и тоа ,јок. На крај лепче и јогуртче на татко му побара и изеде. Вика ,мислиш го колат :@
    Мислам оти не не гледаат преку неделата многу,ова им е начин за внимание ....
     
    На Sexybaby86, CurlyBlossomGirl, kukla21 и 2 други им се допаѓа ова.
  18. sofi2107

    sofi2107 Популарен член

    Се зачлени на:
    15 октомври 2014
    Пораки:
    2.191
    Допаѓања:
    5.881
    Пол:
    Женски
    Молерсот првично Драгана педијатаркава ни го даде за апетит највеќе, а и за имунитет зимото лани. Го одбив од доење мислејќи дека поради тоа не јаде зашто помини замини цинцни па и одбиваше да јаде пре би да цицал, но и после одбивање хаос беше. Ок си беше со килажа и кс супер, но јадењето беше дневна тортура за мене. Пробав и Б комплекс, Пиковит и поима неам уште што и џабе. На крај Молерсов ми го посочи педијатарката кога се пожалив за нејадењето објаснувјќи дека и покрај што е многу добар за имунитет, бил добар и за апетит. Дали се поклопи со Молерсов или не навистина незнам, но дете се пројаде навелико.
    Читни за Молерсот. Навистина е на природна база и со витамини и со Д витамин. Само Молерс му давам од лани, витамин Д не давам плус по препорака на педијатаркава. Еве сега на нивната фб страна тече реклама дека и со вкус на банана ќе го има кај нас. Овој стандардниов е со вкус на лимун. Има блага нота на риба ( но не баш се осеќа ) , не е ни благ нит кисел, нешто измеѓу али навистина дете со ќејф го пие за разлика од све друго што имав понудено. Јас го давам со шприц. И јас го пијам. И бремени и доилки може да го пијат ( наведено во самото упатство ) . Еве сега ќе почне и во градинка, а и период сега на вируси и настинки па веќе некоја недела пак почнав со Молерсот и плус Витамин Ц почнав да му давам. Тие две работи сметам дека се доволни за дете за имунитет. И педијатарката рече само тоа да давам.
    Во Еурофарм го купив сега 950 ден. Претходно во ДМ го купував.
    A1BC8B02-314B-48DF-ADA1-92B494872FB7.jpeg 44CD89FD-2AA3-4A12-922D-99C1984E45AE.jpeg BA1BDD3D-DFB0-4472-B412-8D819F989C82.jpeg 74E378D8-AFF4-401E-B785-3394838F1887.jpeg
    Се надевам се чита и ти помогнав :)
     
    На Melinda85, Coco31, duffi и 4 други им се допаѓа ова.
  19. emkaemka

    emkaemka Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 јули 2013
    Пораки:
    7.630
    Допаѓања:
    104.400
    Пол:
    Женски
    Фала многу, се чита убаво, прочитав.
    Цица мојов уште, ама не е до тоа, едноставно гледам да нема апетит и се научи на нејадење (facepalm)
    И фаза и се е вклопено верувам, ама не ми иде да оставам да гладува, знам да е гладен, кога јаде не е нервозен, вака го приметувам дека црв го јаде. Абе кај со прзен стомак (facepalm)

    Ќе прашам утре Драгана за Молерс, ама и Бекутан ќе давам, пари се давало, па ќе си го испие :D
    Случајно или не, овие два дена како пие Бекутан за нијанса повеќе јаде (fingers)
     
    На Coco31, duffi, sofi2107 и 2 други им се допаѓа ова.
  20. An-na

    An-na Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 септември 2011
    Пораки:
    6.388
    Допаѓања:
    34.212
    Пол:
    Женски
    За колку време го пиете цело шише?