1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Имунитет

Дискусија во 'Дете' започната од Ariel, 5 февруари 2011.

  1. crazylady

    crazylady Форумски идол

    Се зачлени на:
    12 јули 2010
    Пораки:
    5.199
    Допаѓања:
    8.431
    Може со сок да го мешаш јас давам со јаболко ама не го сака па му го мешам со сок...
     
  2. Iki lepi

    Iki lepi Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 јуни 2018
    Пораки:
    291
    Допаѓања:
    230
    Пол:
    Женски
    Мајки што сте давале за имунитет кога се повторува бакѕеријата,во случајов е стрептокока пнеумонија во нос,пиеше антибиотици цело време,не помагаат,пак ја има,и локално во нос сме пробале џабе
     
  3. mariz

    mariz Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 март 2014
    Пораки:
    16.613
    Допаѓања:
    74.475
    Пол:
    Женски
    Вакцина имате примено за стрептокока?
     
  4. wannaBeMomma

    wannaBeMomma Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 декември 2013
    Пораки:
    8.030
    Допаѓања:
    40.200
    А му прави проблем на детето?
     
    На Iki lepi му/ѝ се допаѓа ова.
  5. Iki lepi

    Iki lepi Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 јуни 2018
    Пораки:
    291
    Допаѓања:
    230
    Пол:
    Женски
    Да ја имаме,и цело време му тече секрет,минатиот месец имамвме тем,еве сега пак
     
  6. Luna91

    Luna91 Популарен член

    Се зачлени на:
    15 јули 2013
    Пораки:
    3.094
    Допаѓања:
    17.294
    Не паметам кога последно ќерка ми пиела антибиотик. Мислам кога имаше неколку месеци, закачи некоја бактерија. Тргна на 2 год во градинка и тогаш настинуваше, ама од нога поминуваше. Одеше 6 месеци и кога ги затворија градинките престана.
    Сега пак почна во градинка на 4 години и по не цел месец одење еве ја со Висока тт и покачен црп (11,ама мислам рано испитавме). И по 3 дена упорна температура, матичната и даде антибиотик.
    Сега ме интересира, со оглед на тоа дека антибиотикот го бута имунитетот, дали после примањето на антибиотикот да ја почнувам дома некој ден или одма Да ја пуштам во градинка. Страв ми е одма, дурго да не закачи.
    Какви се вашите искуства? Дали после антибиотик повеќе се разболуваат?
     
  7. wannaBeMomma

    wannaBeMomma Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 декември 2013
    Пораки:
    8.030
    Допаѓања:
    40.200
    Двајцата ја имате и ви прави проблем?
     
  8. Iki lepi

    Iki lepi Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 јуни 2018
    Пораки:
    291
    Допаѓања:
    230
    Пол:
    Женски
    Ne,samo on ja ima
     
  9. JoyJoy

    JoyJoy Форумски идол

    Се зачлени на:
    30 март 2017
    Пораки:
    4.656
    Допаѓања:
    29.037
    Пол:
    Женски
    Секој ден прскак два пати дневно спреј од диво оригано за да се испира носот.
    Прашај дали да даваш Бумунал или Дефендил за стимулација на имунитет.
     
    На Iki lepi и mal.ecka им се допаѓа ова.
  10. Happyinlove

    Happyinlove Популарен член

    Се зачлени на:
    19 септември 2011
    Пораки:
    2.871
    Допаѓања:
    10.836
    Пол:
    Женски
    Арни ли се? После долго користење дефендил не даде резултат го сменав. Ми ги препорачаа овие.
    Значи 10 дена под терапија 5 дена ке е добар 6тиот настинува IMG_20211102_130649.jpg
     
    На Chuchanov и Brpbrp им се допаѓа ова.
  11. Brpbrp

    Brpbrp Популарен член

    Се зачлени на:
    9 август 2019
    Пораки:
    9.227
    Допаѓања:
    13.467
    Јас ги ставив пред скоро време во темава кај нас имаше ефект :) Имаше секрет од нос не дека не али како ништо да не му е и сам си се среди секретот :)
     
    На Happyinlove му/ѝ се допаѓа ова.
  12. Happyinlove

    Happyinlove Популарен член

    Се зачлени на:
    19 септември 2011
    Пораки:
    2.871
    Допаѓања:
    10.836
    Пол:
    Женски
    Цел ден ги барам никаде ги нема:?: не знаат во зегин кога ке ги добијат дали си купила скоро? Земав за три дена други ампули од медекс фирма junior матичен млеч . Незнам дали ми имале ист ефект....
     
  13. Larahappy

    Larahappy Популарен член

    Се зачлени на:
    4 февруари 2019
    Пораки:
    2.843
    Допаѓања:
    10.346
    Кojа цена се?
     
  14. DarkStormm

    DarkStormm Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 јуни 2021
    Пораки:
    1.405
    Допаѓања:
    4.854
    Пол:
    Женски
    Јас на малиот му давав само д3 со омега. Од кога е роден. Ништо друго. Не се разболуваше. Два месеци пред да тргне во градинка воведов и мед со матичен млеч од Бомед. Мислев дека е доволно. Но многу често почна да се разболува, крвната слика се влоши и повеќе сме дома отколку во градинка. Доволно е мислам медот ама ако јадеше добро. Јас кога сум на работа свекрвата помочан го остава по цел ден, а за јадење не го моли. Ќе види малиот благо нешто или грицки и сам ќе си земе од фиока. Најстрашно е што на маса секогаш имаат чоколади и живее на благо и грицки. Кога се враќам од работа не сака да јаде ни овошје ни ништо. Сит е од чоколади.Вака како што не јаде доволно и не јаде здрава храна џабе е се. Почнав бимунал да давам откако се разболе пред еден месец. Сега кога бевме со корона, изолирани и кога нема кој да му дава грицки и благо почна да јаде од нашиот ручек, секој ден готвев месо, манџи и за две недели направивме обравчиња. Јас немам такви глупости на маса, ниту во фиока. Нормално после јадење може да му дадам соленки или лино топчиња чоколадни. Но после јадење. Му направив убав ред. Уште пие АД па секое утро ќе си го испие шишето. Ќе изеде една банана, потоа доручек јајца со домат, тонус леб, маслинки, јогурт, кога што имаме. Ручек месо (телешко/свинско) со компири/ориз или некоја манџа. Некогаш може и тестенини со месо. Некогаш домашна супа со зеленчук. Потоа може да добие нешто благо малку. За вечера што има останато од ручекот. Измеѓу овошје што ќе посака (мандарина, портокал, слива, било што). Почнав секој ден по 15 зрнца аронија и боровинка да му давам. Сега останува крвна слика да му проверам и да видам дали е за во градинка..
    Само ме плаши да не го изгуби редов. Без разлика дали ќе оди во градинка или ќе биде дома, јас морам на работа. Во градинка не го молат за јадење, дома свекрвата не се замара. Може цел ден на кисело млеко и пудинг да го остави ако не сака од ручекот нејзин да јаде. И исто пак ќе си зема чоколади, она ќе се правда дека не давала, сам си земал или греота да не даде, малку јадел, и слични глупоштини..
     
    На Snowflake97, marchi-cool, Skorpija25 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  15. Lady*Bug

    Lady*Bug Популарен член

    Се зачлени на:
    29 април 2017
    Пораки:
    1.159
    Допаѓања:
    4.933
    Пол:
    Женски
    Имунобор кидс, дефендил или некое трето, што би ми препорачале за имунитет? Веќе 2.5 год ништо од ова немам дадено но во градинкиве е хаос па морам нешто да почнам. Малиов е 4.5 год.
     
  16. Milkiway

    Milkiway Популарен член

    Се зачлени на:
    1 април 2020
    Пораки:
    7.180
    Допаѓања:
    18.823
    Ја користам дефендил 2ро шишенце почнавме не сум нешто презадоволна. Не знам што треба да очекувам 5 цели дена одеше во градинка иако 1 шише имаше испиено и одма болен. Бар 2 недели да истераше
     
    На DarkStormm и Lady*Bug им се допаѓа ова.
  17. Lady*Bug

    Lady*Bug Популарен член

    Се зачлени на:
    29 април 2017
    Пораки:
    1.159
    Допаѓања:
    4.933
    Пол:
    Женски
    Не знам колкаво е твоето, бидејќи пак возраста и колку период одел претходно во градинка, секако има врска во однос на разболувањето. Инаку мојот 4.5 год е и има одено и по 2-3 недели и по месец без да се разболи, ама последниов месец, два глава не кренав. Ама се мислам и да купам дефендил џабе ќе е:wasntme:
     
  18. Milkiway

    Milkiway Популарен член

    Се зачлени на:
    1 април 2020
    Пораки:
    7.180
    Допаѓања:
    18.823
    Помал е 14м има.
    Никогаш нема одено повеќе од 5 дена во градинка а плаќам веќе 4мес градинка за тотал 20 дена што бил...мада кога ќе размислам и 20 дена е многу.
    Инаку од доктори слушав дека е насекаде и за секоја возраст хаос периодов валда затоа што бевме затворени скоро 1г.
     
    На Lady*Bug му/ѝ се допаѓа ова.
  19. FemmeFatale

    FemmeFatale Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 април 2011
    Пораки:
    116
    Допаѓања:
    140
    Пол:
    Женски
    Топло го препорачувам киндеримун на Dr.Wolz.
     
    На Lady*Bug, Snowflake97 и Milkiway им се допаѓа ова.
  20. Milkiway

    Milkiway Популарен член

    Се зачлени на:
    1 април 2020
    Пораки:
    7.180
    Допаѓања:
    18.823
    Ќе го пробам следно тој. Фала на препорака.