Имунитет

Дискусија во 'Дете' започната од Ariel, 5 февруари 2011.

  1. DarkStormm

    DarkStormm Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 јуни 2021
    Пораки:
    1.408
    Допаѓања:
    4.873
    Пол:
    Женски
    За дефендил не знам. Нема многу во составот освен глукан. Јас се сеќавам дека мајка ми беше задоволна од Мулти саностол, ама од Германија, не од тука. Го даваше на мене и брат ми. Јас не се разболував. Мојот син е исто мал, има 18 месеци. Со бимунал сме веќе трето шишенце, но откако започнавме не е бил во градинка, па не знам дали помага.
     
    На Milkiway му/ѝ се допаѓа ова.
  2. Milkiway

    Milkiway Популарен член

    Се зачлени на:
    1 април 2020
    Пораки:
    7.217
    Допаѓања:
    18.957
    Тоа е добро да е базата на бета глукан. Бета глуканот му помага на телото да се бори против вирусите, имаше дека е докажано добар прптив ковид19, тумори и сл.затоа и почнав со дефендил.
    Цел јануар ќе ми е на пауза од градинка и баш ќе видам кога ќе се врати дали после 2рото шише има ефект. Ако не тогаш дефендилов џабе парите а не е евтино 900-1000 скоро шишенце за 1м.
     
    На mal.ecka и DarkStormm им се допаѓа ова.
  3. DarkStormm

    DarkStormm Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 јуни 2021
    Пораки:
    1.408
    Допаѓања:
    4.873
    Пол:
    Женски
    Знам, скапо е. И Бимуналот е околу 800 ден. Да не знаеме веќе што да земеме. Јас прашав, ми рекоа добар е дефендилот само заради бета глуканот, ама не било доволно, можело да се додаде плус мултивитамински сируп.. Јас едвај го убедувам малиов од еден да голтне, затоа не знам што ќе биде. Баш ќе кажеш како си задоволна од дефендилот.
     
    На mal.ecka и Milkiway им се допаѓа ова.
  4. eli.karameli

    eli.karameli Популарен член

    Се зачлени на:
    15 јануари 2012
    Пораки:
    2.011
    Допаѓања:
    5.528
    Неќам да звучам како да солам памет ама не си фрлајте џабе парите по суплементиве. Од ништо фајде нема освен што оптеретувате деца со хемија. Обичен вит ц е сосема доволно во комбинација со омега и вит Д. Ова од искуство по сите можни купени суплементи, сирупи и прашаци. Додека не пројде дете се, џабе е.
     
    На CarrieBradshow, firequeenn, Jana06 и 4 други им се допаѓа ова.
  5. Lady*Bug

    Lady*Bug Популарен член

    Се зачлени на:
    29 април 2017
    Пораки:
    1.170
    Допаѓања:
    4.934
    Пол:
    Женски
    Знам и јас дека е така, затоа во 5 год само еднаш имам дадено бимунал и толку. Мојот тргна во градинка на 3 ипол год, првите 2-3 мес беше ок, не знам што е работа ама последниве 7-8 месеци глава не кренав, нооон стоп има нешто, здрав недела максимум две и пак. Што чудо ќе беше стварно не ми е јасно. Претходно кога не одеше во градинка по година дена не бевме на лекар сега 2 пати месечно. Давав молерс, виранто, протект јуниор, д3.
     
    На eli.karameli му/ѝ се допаѓа ова.
  6. DarkStormm

    DarkStormm Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 јуни 2021
    Пораки:
    1.408
    Допаѓања:
    4.873
    Пол:
    Женски
    Потполно се согласувам, имам погоре пост, на ист став бев. Но кога почна малиот слабо да јаде знаев дека му недостигаат витамини и затоа почнав со суплементација. Детето и пред тоа си беше слабичко, ама кога тргна во градинка ептен се истошти, настинки, вируси, стрептокока закачи. Последниот пат и слабокрвен беше.
    Јас лично не пијам ништо , дури ни витамин Ц. Знам дека во мал процент се апсорбираат сирупиве, ама почнав да давам бидејќи од неговите разболувања и јас се уништив, од работа отсуствував, дома заробена со болно дете по 2 недели..
    Не се потпирам само на сируп за имунитет, се трудам да јаде поздраво, се мачиме по цел ден се убедуваме за овошје.
     
    Последна измена: 27 декември 2021
    На eli.karameli и Lady*Bug им се допаѓа ова.
  7. Lady*Bug

    Lady*Bug Популарен член

    Се зачлени на:
    29 април 2017
    Пораки:
    1.170
    Допаѓања:
    4.934
    Пол:
    Женски
    Што конкретно од суплементи почнавте да давате и од што забележавте ефект?
     
  8. Mila_Skopje

    Mila_Skopje Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 ноември 2019
    Пораки:
    1.409
    Допаѓања:
    2.641
    Пол:
    Женски
    Изопренозин. Презадоволна сум. Го почнав по шема од октомври (малце каснев ама додека се наканам) сега давам 3 доза и дете освен затнато носе кое со септоназал еднаш дневно се решава ништо нема. Претходно коксаки, респираторни инфекции кои завршуваа на антибиотик.
     
    На firequeenn и Lady*Bug им се допаѓа ова.
  9. JoyJoy

    JoyJoy Форумски идол

    Се зачлени на:
    30 март 2017
    Пораки:
    4.770
    Допаѓања:
    30.042
    Пол:
    Женски
    @DarkStormm, @Milkiway јас првата година давав Дефендил дури откако се разболе и немаше ефект. Лани почнав превентивно во Октомври уште пред да почнат да кружат вируси и бактерии и лани супер поминавме само со две настинки што ги помина на нога. Годинава почнав исто.
    Не знам дали е до Дефендилот или детево порасна ама од дете што заглавуваше со месеци со бактерии лани ниту една.
     
    На mal.ecka му/ѝ се допаѓа ова.
  10. malecko5

    malecko5 Популарен член

    Се зачлени на:
    18 декември 2013
    Пораки:
    1.567
    Допаѓања:
    1.125
    Јас му давав на синот дефендил две шишенца потрошивме и додека го пиеше само еднаш неколку дена киваше и носето му течеше па со виранто му помина. Кога го завршив дефендилот решив пауза да направам два месеци по препорака од тука од форумов и после две недели се разболе со температура, кашлање и телење носе. Патем не оди во градинка дома е цело време така да на нас не ни помогна баш дефендилот.
     
    На mal.ecka и Milkiway им се допаѓа ова.
  11. Lady*Bug

    Lady*Bug Популарен член

    Се зачлени на:
    29 април 2017
    Пораки:
    1.170
    Допаѓања:
    4.934
    Пол:
    Женски
    Тоа сигурно не е на своја рака, го препишува педијатар?!
     
  12. BirMelek

    BirMelek Популарен член

    Се зачлени на:
    30 декември 2013
    Пораки:
    2.673
    Допаѓања:
    14.778
    Пол:
    Женски
    Јас на мојата го давам, ама со препорака, по претходно чести разболувања на две недели. Ми препорача педијатарот што ја лечи ( не е матичен), а после се потврдив и со орл специјалист, бидејќи страда од чести инфекции на грло. Засега задоволна сум од изопринозинот.
     
    На Milkiway и Lady*Bug им се допаѓа ова.
  13. marchi-cool

    marchi-cool Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 април 2017
    Пораки:
    6.966
    Допаѓања:
    14.321
    Пол:
    Женски
    Дали некој дава ацерола на деца од 2ипол години? Да сподели искуство дали се добри за имунитет. Дали навистина отварале апетит и повеќе дебелееле?

    И да прашам што е подобро за имунитет, прополис или матичен млеч?
     
    На DarkStormm му/ѝ се допаѓа ова.
  14. DarkStormm

    DarkStormm Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 јуни 2021
    Пораки:
    1.408
    Допаѓања:
    4.873
    Пол:
    Женски
    Јас давам и матичен млеч и прополис од Бомед. Матичен млеч наутро пред јадење, околу пола час. А пропилис давав кога ќе го земев од градинка. По препорака на блиски пријатели, тие се многу задоволни. Јас не знам дали има ефект или не. Моево не јаде баш, се со молење... Така да ако детето не внесува преку храна, т.е ако е нејадач тешко дека било што ќе помогне.
    Ацерола немам дадено, ама другарка давала уште од 18м и она вели ја комбинирала со Дефендил, задоволна била.
     
    На marchi-cool му/ѝ се допаѓа ова.
  15. SanelaS

    SanelaS Популарен член

    Се зачлени на:
    7 октомври 2016
    Пораки:
    1.875
    Допаѓања:
    5.132
    kako davas maticen mlec
     
  16. DarkStormm

    DarkStormm Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 јуни 2021
    Пораки:
    1.408
    Допаѓања:
    4.873
    Пол:
    Женски
    Една лажичка на гладно, половина час пред оброк.
     
    На Bellona и SanelaS им се допаѓа ова.
  17. firequeenn

    firequeenn Популарен член

    Се зачлени на:
    15 декември 2010
    Пораки:
    2.220
    Допаѓања:
    6.639
    @marchi-cool ако имаш дадено мед досега и нема реакција тогаш почни со матичен млеч. Не знам на која возраст е детето ама подобро е со природни суплементи ако не настинува често, само за да се зајакне иминитетот. Можеш да споделиш од каде набавуваш да имаме инфо. :)
    Тоа со ацеролата дека апетит отвора нема врска. Јас еве пијам години уназад па не сум осетила да ми отвори апетит.
    @Milkiway дефендилот и сличните сирупи на него, всушност се што во составот содржи бета глукан се даваат на деца над 2 години.
     
  18. Milkiway

    Milkiway Популарен член

    Се зачлени на:
    1 април 2020
    Пораки:
    7.217
    Допаѓања:
    18.957
    Не сум знаела. Веќе го завршив бидна ќе видиме колку ефект ќе има, матичниов рече може да го пие а и на лекот е означено на 1г колку да се дава...
     
    На firequeenn му/ѝ се допаѓа ова.
  19. forumce

    forumce Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 февруари 2017
    Пораки:
    8.452
    Допаѓања:
    38.773
    Пол:
    Женски
    Дефендилот како го дозирате? Мојата е 4г и ѝ давам по 4мл, на кутијата така пишува, а на страната на дефендил на фб во коментар пишале друг начин на дозирање, мислам по кг беше, одамна прочитав.
    Изминатава недела кашла само насабајле, ѝ давам омнитус, спреј од оригано прскам во нос, затнат ѝ е, а сега и дефендил давам. Што друго да давам?
     
  20. BirMelek

    BirMelek Популарен член

    Се зачлени на:
    30 декември 2013
    Пораки:
    2.673
    Допаѓања:
    14.778
    Пол:
    Женски
    Проанги прскај, мојата месеци кашлаше, триста прегледи и брисеви направив. Подобра е од комбинација проанги, мед со перга, прополис и семе од коприва (96ка хемоглобинот), витамин ц и изопринозин.
     
    На kiki_riki и forumce им се допаѓа ова.